Скандалният екофонд Предприятие за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС), около който се разшумя след одит на Сметната палата заради безобразното харчене на държавни пари, смени курса към новата власт. През тази година е имало две заседания на УС на фонда, който се председателства от министъра на екологията Нона Караджова. И от взетите решения може да се сглоби любопитна картинка на ситуацията - менят се фаворитите, но не и порочните методи на работа.
По-рано фондът бе на подчинение на ДПС и първата работа на екипа на Караджова, след като дойде на власт, бе да обвини предшествениците си, че са финансирани без ред и правила преимуществено червени и общини на движението.
Картинката сега е обърната
- въпросните общини са порязани жестоко с обяснението, че пари няма. Но пък благосклонно е погледнато на други общини, свързани с управляващите.
На 7 април например са отхвърлени молбите на селата Ковачево и Злокучене в община Септември за изграждане на канализационна мрежа. Мотивът е, че в Ковачево имат само 3522 жители, а в Злокучене - 2000, и освен това не са изградени пречиствателни станции. Кметът на Злокучене е от Евророма, а на Ковачево - Махмуд Салим от ДПС.
Безвъзмездна помощ до 500 000 лв. получава община Козлодуй за доизграждане на пречиствателна станция за отпадъчни води. В мотивите на фонда пише, че общината има над 10 000 жители и обектът й е приоритетен. Етрополе също получава половин милион лева за градска пречиствателна станция. И двете общини са получили досега по около 2 млн. лв. по тези проекти. Любопитна подробност е, че кметът на Етрополе е от ГЕРБ, а на Козлодуй е от дясна коалиция "Промяна", която управлява с ГЕРБ.
Битово-фекалната канализация в с. Езерово няма да бъде завършена на 100%, защото УС отлага отпускането на нужните средства. Кметът на община Белослав Емил Дичев, към която се числи селото, бе избран от инициативен комитет. В края на април т.г. той потърси съдействие от премиера Бойко Борисов за финансирането на ферибота, свързващ двете части на Белослав през канала, но получи сериозни упреци и категоричен отказ. "Защо не искахте тези пари от Станишев", възкликнал Борисов при откриването на варненски офис на ГЕРБ.
Община Белица и софийската община Мирково са отрязани от искания за безлихвен заем от фонда за изграждане на системи за събиране и транспорт на отпадъци от населените места. Кметът на Белица е Ибрахим Палев от ДПС, а кметицата на Мирково е избрана от коалиция между СДС и ДСБ.
Отхвърлен е проект на община Завет
за възстановяване на пресъхнал естествен язовир в с. Брестовене. С решението на УС на ПУДООС от 09.12.2004 г. и от 25.07.2007 г. се задвижва проектът, но новата управа на фонда го стопира с много лаконичен мотив - проектът не удовлетворява приетите критерии за приоритетност, касаещи управление на водите.
Фондът отказва на две общини да се опростят 20% от сумите, взети вече като безлихвен заем от ПУДООС по проекти за сметосъбиране. Такова искане е внесено от Лъки и Оряхово. Отрязана е и фирмата "Бул Еко Енергия" ООД за анекс с нов погасителен план по договор за безлихвен заем за система за екологично централизирано топлоснабдяване на гр. Банско на база дървесна биомаса. Парите са взети в края на 2007 г. и в рамките на пет години трябва да ги възстановят.
Управителният съвет обаче проявява разбиране и по изключение потвърждава решението от 26.08.2009 г. да се дадат безвъзмездно от фонда 150 000 лв. на община Родопи за това, че е приела столични отпадъци. В мотивите е посочено, че "е оказано реално съдействие при решаването на националния проблем с отпадъците на град София и стартиралата наказателна процедура от ЕК". Подобен жест за компенсации обаче не е предвиден в правилата на фонда. Парите на община Родопи се дават за "Техническа помощ за изготвяне на работни проекти за изграждане на канализационна мрежа и канализационни колектори, подмяна на водопроводната мрежа и изграждане на пречиствателни станции за отпадъчни води в с. Кадиево и с. Оризари".
Отказът на общините и фирмите е заради липса на пари във фонда и
необходимост да се дофинансират вече започнати проекти
В същото време обаче се изсипват средства за дейности, които би трябвало да се финансират от бюджета на министерството. 30 000 лв. например са отпуснати за научна конференция за биоразнообразието през юни т.г. Нейни организатори са МОСВ, СУ "Св. Климент Охридски" и институтите по зоология и ботаника към БАН, както и Националният природонаучен музей. Други 212 000 лв. от фонда отиват за изготвяне на актуализация на Червена книга на България за застрашените видове и неин електронен вариант.
Най-солидната сума, с която МОСВ се е уредило от фонда, е за 849 000 лв. С тях ще се финансира "подготовка на национална стратегия и план за действие на водите и на необходимите промени в нормативната база". Макар че при одобрение на този проект Нона Караджова и заместничката й Евдокия Манева са се отказали да участват във вота заради конфликт на интереси, правилното гласуване е факт. В мотивите за решението е посочено, че това се налага поради невъзможност да бъде преразпределен трансферът от 6 000 000 лв. на МОСВ, гласуван със Закона за държавния бюджет за т.г. Отпуснатата от фонда сума на екоминистерството е под формата на безвъзмездна помощ, макар че това не е предвидено в правилата на фонда. Още през есента министър Нона Караджова намекна, че експерти от Световната банка подпомагат изготвянето на тази стратегия. Документът е изискване на закона за водите, след като парламентът го промени. Той трябва да бъде внесен от правителството и одобрен от парламента.
Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда започва 2009 г. с 32 372 828 лв., а завършва годината с постъпления от 97.6 млн. лв., пише в отчета на фонда. Най-големи са постъпленията от такси по закона за водите (над 26.8 млн. лв, по закона за отпадъците - над 14 млн. лв., по закона за опазване чистота на въздуха - над 5 млн. лв.). Само 19 000 лв. са приходите във фонда от глоби и неустойки, макар че има просрочени вземания от безлихвени заеми за десетки милиони левове.
През миналата година
над 77 млн. лв. са раздадени за инвестиционни проекти,
като огромната част от тях са по договори, подписани преди изборите, по време на правителството на тройната коалиция. 3.7 млн. лв. са дадени като безвъзмездни помощи за неинвестиционни проекти, а 7.2 млн. лв. - като безлихвени заеми. 3.3 млн. лв. са трансфер към МОСВ. В края на м.г. са останали едва 4 млн. лв. по сметките на фонда. Любопитно е, че 3.5 млн. лв. са похарчени за информационна дейност, без да е ясно от отчета за какво точно става дума и какъв е ефектът от това.
Когато Нона Караджова става министър и оглавява УС на фонда, са били прекратени договори с общини за финансиране на дейности по обезвреждане на пестициди за 76 хил. лв. Спрени са 61 договора за финансиране на инвестиционни обекти за общо 36 млн. лв. и са отменени решения на УС за финансиране на 226 неприоритетни обекти и дейности на стойност 122 564 000 лв. От публикуваната на сайта на фонда справка може да се види, че фирми, свързани с предишната власт, ударно са изпълнявали и още изпълняват договори по ПУДООС. Само фирмата на скандалния зам.-министър Димитър Пейчев "Тракия РМ" има пет контракта.
Тези щедро раздавани милиони са стряскащи, защото издават един познат маниер на работа в година на избори. Както "Сега" вече писа, ПУДООС дълги години е работел като банка за привилегировани и фонд за печелене на избори в по-малки населени места. Големият въпрос е какво се е променило сега?