Испанското председателство на ЕС успя да намери компромисно решение и върна на дневен ред здравната директива, която урежда правата на европейците да се лекуват извън родината си. Директивата бе поставена за обсъждане още през 2007 г., през пролетта на следващата година тя мина на първо четене в Европарламента, където бяха предложени над 100 поправки. След това обаче директивата бе оставена на заден план заради сериозни разногласия за възможността на националните здравни каси да покриват разходите на осигурените за лечение в чужбина.
Съветът на министрите на здравеопазването успя да постигне най-сетне споразумение по променения текст на директивата завчера. Документът предвижда европейците да имат право на лечение в друга страна от ЕС, като разходите се покриват от медицинската им осигуровка до стойността на медицинската услуга в родната им страна. Ако обаче съществува риск за финансовия баланс на здравноосигурителната система на някоя от страните членки, тя ще може да ограничи правилата за реимбурсиране на разходите за лечение. Освен това страните могат да въвеждат и процедура за одобрение за лечение в друга страна от ЕС. Директивата урежда и правилата за реимбурсиране на лечението на пенсионери, които са осигурени в родината си или друга страна от ЕС, а живеят например в трета.
Веднъж за винаги трябва да се унифицира как да се транслейтват различните експрешъни от инглиш и да се постави пириъд на превеждането на "възтановяване на средства, връщане на разходи" с чуждицата "реимбурсване". Пириъд. Куесчън марк?
--------------------------------------
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Д-р Тони Филипов
--------------------------------------