:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,680,270
Активни 680
Страници 22,835
За един ден 1,302,066
Сегашна стойност

Европляс

Не съм от хората, които биха надценили ума на еврокомисар Оли Рен, но признавам, че с последния си набег с насочен пръст срещу България господинът надмина най-песимистичните ми очаквания. На пресконференция по повод среща на министрите на финансите комисарят с ресор икономика заяви - неясно от чие име: "Ние имахме някои опасения по отношение на статистическите резултати на България и обмисляме да изпратим наскоро мисия ... която има всички тези права да проверява". Така България бе поставена във фокуса на министерската среща, която обсъждаше пакета финансови реформи и която прие, че правомощията на Евростат трябва да бъдат разширени, за да има право не само да получава данни, но и да одитира националните статистически служби. Изводът, който веднага публикуваха всички медии, беше:



"Еврокомисията пипна и България в лъжа",



подобно на Гърция, чието ново правителство призна, че с години не само са фалшифицирани статистически данни, но и съзнателно са манипулирани финансовите потоци, за да се скрие бюджетният дефицит. Гърците даже наели водеща инвестиционна банка - "Голдман-Закс", да им дава акъл и да структурира сложни финансови продукти, с които падежът на текущи държавни задължения се прехвърля в бъдещето (т.е. дълг се замита временно под чергата). Брокерите на изнервения финансов пазар реагираха мигновено: веднага скочиха лихвите, при които банките приемат за размяна български държавен дълг. Цената на "българския риск" се изравни с румънския и надскочи унгарския. Ние трябва да си даваме ясна сметка



колко ни струват закачките



на господа европейските чиновници. За последната изява на комисар Рен имаме точни измервания на информационната агенция "Блумбърг". Лихвеният процент, по който инвеститори купуват български дълг, е нараснал с 32 базисни пункта (0.32%) до 2.16 процентни пункта над дохода по безрискови (американски, германски) ценни книжа. В момента за 100 евро дълг германците плащат около 33 цента годишна лихва. За същата сума ние трябва да платим 2.48 евро. Смятайте колко пъти по-скъпо е това. Раздумките на комисаря са оскъпили цената на дълга с толкова, колкото германците плащат за цяла година. Брутният дълг на България е 37 млрд. евро. Подмятанията на финландския мислител качват потенциалната издръжка на този дълг със 118.4 млн. годишно. Разбира се, ние няма да платим реално тази цена, защото поскъпването се отнася до новите заеми, които евентуално бихме взели в бъдеще при влошените условия. Но стресът няма да трае вечно, надутите от страх рискови надбавки ще паднат. По-лошият ефект за нас ще е



трудният приток на свежи пари



Веднага след изявленията на финландския комисар Рен на световните финансови пазари бяха разпространени поредни "анализи" на добре известния ни г-н Ларс Кристиянсен, шеф анализатор в копенхагенската Данске Банк. Тая Данске Банк щеше да пририта в кризата поради безбрежния си професионализъм в управлението на риска, но бе окъпана с парите на датския данъкоплатец и ще ни радва още с мъдри публикации. А споменатият г-н Ларс Кристиянсен е познат с това, че за последните 5 години фабрикува за България само най-потресаващи "анализи". И че никога досега не улучи нито една прогноза в тях. Последният му съвет към инвеститорите гласи: "Поради сериозността на ситуацията препоръчваме на инвеститорите да стоят далеч от източноевропейските пазари засега". Т.е. който има проекти и идеи - да почака, който няма - да бяга.



Кой ще плаща за лъжовните внушения



на европейски политици, чиновници и анализатори е видимо: всеки от нас, балканците. Не само българите, и румънците, и гърците, а отскоро и унгарците сме постоянно потърпевши от безотговорните приказки на господата. Добрата новина е, че напоследък лъжите се хващат бързо. Подмятанията на г-н Рен например бяха дезавуирани още на следващия ден. Първо се оказа, че мисията на Евростат нямало да е извънредният одит по новия, неизмислен още ред, а щяла да е редовен годишен обмен на информация. На второ място говорителят на негово превъзходителство обясни, че Еврокомисията и в частност



комисарят нямал никакви основания



(засега) да твърди, че българските статистически данни са манипулирани или фалшифицирани. Но те щели все пак да се проверят. Опасенията, за които казало евроначалството, се породили от намеренията на българския кабинет да актуализира бюджета и вместо действащия балансиран финансов план - да планира дефицит. (Т.е. тези опасения нямат нищо общо с лъжи, манипулация и фалшификация, какъвто бе настойчивият намек от предния ден. Опасения от дефицита, заложен в проекта за бюджетна актуализация, има всеки нормален икономист и у нас. Аз мисля, че за държава във валутен борд плановият дефицит трябва да е забранен.) И така, установи се, че нямало основания г-н Оли Рен да врътне звучен еврошамар на България, дежурното момче за бой в съюза. От това плесникът олекна ли? Що се отнася до лихвената надбавка за българския риск, тя наистина падна, след като се установи, че комисарят е опердашил България без знайно основание. Но за три дни спадна с по-малко от половината на скока. Щом шамар удари, тъй ехото заглъхва. Бавно. Лошото е, че засега нямаме защита срещу такива удари, а всеки според силата и желанието си може да ни плесне, без да носи никаква отговорност.
38
6038
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
38
 Видими 
13 Юни 2010 23:23
изчетох по диагонал, мъка.
много се мълчи по въпроса че виновноста за тез рискове ги пропищяха БАНКИТЕ първо, а може би тоз господин да е научил тъкмо от техния рев.
самия автор беше в същия хор , доста преди господина да каже така за България.
14 Юни 2010 00:09
Бел. на модератора: Моля, пишете на кирилица, ползвайте бутон за кирилизация или Натиснете тук

Редактирано от - sybil на 14/6/2010 г/ 01:37:27

14 Юни 2010 00:28
Дрън, дрън, че пляс.
А защо требва да се доверяват на правителства, които не могат да доведат заплатите поне на равнището на румънските, научат да усвояват ЕС фондове, балансират бюджета си и реконструират съдебната система, хранилник на корупция и щуробаджанащина?
Премиерът е тъп като галош и отгоре на това е хрантутник на чужди интереси.
Миналата седмица пак се изцепваше срещу немската Сименс, което неминуемо може да предизвика германският гняв в ЕС срещу България.
Критикуват се външни инвеститори, но благинките на приватизатора Ковачки и ТЕЦ-те му се третират галено и даже искат да отделят пари от хазната на БГ да му модернизират фирмите по парниковите емисии пак на гърба на данъкоплатеца.
Хем приватизираха срещу подписка, хем и задълженията им ще поемаме.
ЕС одит на България е само една допълнителна бариера срещу необузданият махленско-криминален елит, сега на власт в България.
14 Юни 2010 00:31
само не разбирам защо адептите на ес и еврото най-много реват от правилата наложени отвън.
Брутният дълг на България е 37 млрд. евро. Подмятанията на финландския мислител качват потенциалната издръжка на този дълг със 118.4 млн. годишно. Разбира се, ние няма да платим реално тази цена, защото поскъпването се отнася до новите заеми, които евентуално бихме взели в бъдеще при влошените условия.

а тоя цитат влиза в пряко противоречие с икономическата сводка от миналия понеделник - очаквам отговор на засегната страна следващата седмица.

__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
14 Юни 2010 00:38
Подмятанията на финландския мислител качват потенциалната издръжка на този дълг със 118.4 млн. годишно.

Да разбираме ли, че Оли Рен ги прави тези изявления щото е гадняр и мрази България, а Дянков дето правеше фокусите без кръчмаря и срина българската икономика няма нищо общо с тези 118.4 млн. оскъпяване ?
-
Та чия е заслугата - на вестоносеца или на вестоправеца ?
14 Юни 2010 00:51
Бате Емо да не се шашка толкоз от едно пошляпване по врата.
Такива са времената - другаде се млатят до кръв и по-жестоко ще става.
Я кви гюллета мятат от Лондонското сити към континента.
Мине се не мине два-три дена и опалаа - еврото изчезва до дни, месеци или най-много година. Бритовете са се набълбукали с толкоз дефицит, че гръцкия по абсолютна стойност в сравнения с тяхния е като малко узо.
Отвъд окена пък чат-пат изфъщява някоя междуконтинетална партенка и тя към Европата насочена, щото ако не се спихне малко от малко еврото ония са за мустака с трлионите дето ги дължат на целия свят до година две.
Къде сме ние тука?
Ами под масата.
И не е зле да ни посритват от време на време, че иначе съвсем ще заспим и кризата ще мине и замине, а ние още ще сме си под масата.
14 Юни 2010 00:54
Е какво да кажат служителите на ЕС, като нашия финансов министър променя оценката си за дефицита и говори каквото му скимне? Да не говорим как за една седмица предишното правителство затвори вратата след себе си с 2млрд +, а новото отвори врати с 1млрд- ! Като процентно повдигането на кредитния риск е малко и може само да се предполага дали изказванията на евро комисаря е причина или от некадърността на икономическте и финансови експерти в страната. Също така базата нула не е кредита на САЩ или Германия, ами си е нула. Германия и САЩ са около на 30-40 със развитите си стопанства, пазари и стабилност. Напълно нормално е ние да сме на нивата на Румъния и Унгария, като само едно правителство като на Ж. Виденов ни дели от бездната. Като станат и нашите икономисти грамотни в стопанско и финансово отношение и започнат да се ценят и назначават на отговорни места малко от малко грамотни хора, тогава и нашата кредитна оценка може да падне под 100.
14 Юни 2010 01:17
Истина е това дето пише Хърсев, ама полезна колкото диплома от третокласен университет.

Нещата са такива каквито са и способните вписват усилията си в рамките на възможното. На останалите никой не пречи да публикуват подходящ анализ и да вдигнат цената на германския дълг то нивото на нашия

Доброто управление налага да се очакват подобни шамари и гледа да не ги допуска щото заслужените и незаслужените шамари болят еднакво.
Калпава комуникация и провалено доверие са си проблем на управляващите.
14 Юни 2010 01:44
бьлгария като има дьлг що вьведе плоськ даньк 10% и фирмаджиите да си дьржат парите в частни сметки като може да плащат 24% и в дьржавата хазна да има достатьчно средства и за частниците сьщо
бьлгария като е вьв валутен борд и има дьлг що не ограничи вноса на нови леки коли дето фирмаджиите си дундуркат задниците и не ограничи банките да дават кредити за нови коли като на автопазара можеше да се задоволи масово с коли втора употреба от европа които сруват пьти по малко а сега банките са пьлни с вьрнати коли
с парите за една нова кола могат да се купят 5-10 коли втора рька
да не казвам за луксозното обзавеждане на фирмаджиите дето са похарчили милиони
аз 2000 година работех за 100 лева на месец а шефа на фирмата си купи мебели за кухня за 19 000 лева по кьсно и кола за 80 000 лева аз за тия пари трябва да работя 100 години
***

Редактирано от - sybil на 14/6/2010 г/ 11:05:50

14 Юни 2010 03:06
Както вече отбелязахме:
Към еврочиновниците не бива да се прилага
презумпцията за невиновност.
Списъкът с корупционните им действия е предълъг...
14 Юни 2010 04:57
Вдигат буря в чаша вода , ама защо да е нашата !!
Или по-добре българската отколкото датската чаша да се буни !!
Има и друго - знаят кой се е наместил в България и го оглозгват до какал понеже са наясно и с произхода и с вида на хищниците !!
14 Юни 2010 05:39
Хърсев, еврократите имат много кусури, често се изсилват, и действат злонамерено в ущърб на отделни стръни.
Но хайде, поумий малко очи.
Нито думица за Дянков не си споменал. Дянков е в случая главният виновник, не Оли(го-ф)Рен. Заради злословията дянкови, за оправдание на собствената му некадърност и вредителство, стана актуалната патърдия с проверки от ЕС.

Редактирано от - Чарли Дарвин на 14/6/2010 г/ 05:39:56

14 Юни 2010 05:46
Който в Гърция, пък и където и да е, е фалшифицирал, трябва да бъде съден и осъден. Ако гърците не го направят, в Хага. И то незабавно. Иначе няма да има ЕС.
14 Юни 2010 07:40
Кой каквото сам си направи, никой друг не може да му го направи.
14 Юни 2010 07:44
Евробуламач.
Много ми е смешно, когато някой иначе приличен професионалист пре за индулгенции или се нарежда на опашката с канчето - за черпак управляваща чорба.
14 Юни 2010 07:57
Брокерите на изнервения финансов пазар реагираха мигновено: веднага скочиха лихвите, при които банките приемат за размяна български държавен дълг. Цената на "българския риск" се изравни с румънския и надскочи унгарския.
Ясно проявление на основния закон за търсенето и предлагането!
Ако раздумката между ясновидци и гадатели се наричаше икономика, не е за чудене настоящата финансова криза, а и бъдещите такива.
Крайно време е борсите да се прекръстят "слухови пазари", а брокерите "глухари на слухове", що творчески ги пресъздават в стоката "риск".
14 Юни 2010 08:05
Другарят научен професор казва, може би, едно близко до действителността :
Брутният дълг на България е 37 млрд. евро.

Мълчи си за неговите аФтори и произход, а внушава неговата/ на дългът/ неотменимост…
Отдел „Научни мистификации”
14 Юни 2010 08:10
Дянков е обявил че ще взематази година допълнителен държавен външен дълг за 1 милиард евро (нето), с което вдига правителствения външен дълг с около 25%, при първоначално планиран бюджет близо до балансирания. Това сигурно сваля цената на българския риск, а изказванията на Оли Рен са тези които го вдигат.
14 Юни 2010 08:11
В момента за 100 евро дълг германците плащат около 33 цента годишна лихва. За същата сума ние трябва да платим 2.48 евро.


Това е доказателството, че водещите икономики изсмукват слабите, превръщат ги в пазар за производствата си и ще, си го припомним, като започнем да плащаме горната сума още при първия но в заем.
Миналата седмица пак се изцепваше срещу немската Сименс, което неминуемо може да предизвика германският гняв в ЕС срещу България.


Премиерът е много прав, защото фирмата Siemens e доказано престъпна с подкупите си, но може би се гневи, че не могъл да участва в преговори с нея, за за има по-добър резултат.
14 Юни 2010 08:22
Апологетите на БСП неприкрито се надяват Дянков да бъде хванат в крачка. И преднамерено забравят , че техните любимци правеха статистика несъобразена с ЕС и че именно при Дянков нещата се коригираха. При това по-доброто поведение май е да мълчат като риби.
14 Юни 2010 09:10
Хърсев я е писал тази статия, когато финминистъра-отличник вече обяви планирано вземане на нов външен дълг. Този факт що ли не се коментира поне толкоз напоително колкото мнението на вражеските еврочиновници?
14 Юни 2010 09:28
"Лято е!
Пристигай, заем!
Как да те изпием знаем.
А пък лихвите ще връща...
внучето на мойта тъща."
14 Юни 2010 09:28
'Брутният дълг на България е 37 млрд. евро'.
А държавно гарантирания е около 5 млрд. евро.
Уточнението е важно.
14 Юни 2010 09:51
Изказването на Оли Рен бе тенденциозно, непремерено или недобронамерено. Май най-точно и трите. Трудно е след, като се доказахме за крадците и безхаберниците на Европа да всяваме доверие и авторитет. Мисля, че Дянков и правителството реагираха адекватно, а кой е стъкмявал статистически бюджетите и как ще разберем след около месец - два.
14 Юни 2010 10:09
След такава добра "подготовка", вече се говори за емитиране на едно дългосрочно заемче. За да може моментната надута лихва да я плащаме 15-20 години още, въпреки че още от догодина премията за България ще е наполовина висока, а след влизане в Еврозоната - и на четвъртина висока. Но веднъж налапали заемчето, ще го бутаме още 1 поколение с дебелата лихва като за фалирала държава
14 Юни 2010 10:50
Да изчакаме да видим какво ще се получи
14 Юни 2010 11:10
За какъв заем става дума?

Това си е един оркестър.
Хърсев, с искането за балансиран бюджет.
Костов с искането за споразумение с фонда.
Комисар Рен даже на два инструмента свири.
Намаляване на дефицита и намаляване на доверието във фонансовата стабилност.
Сега явно и Дянков се включва с опит за салто тип "Велчев"

Интересното е, че май за първи път има разминаване с позицията на Вашингтон. В смисъл че е необходимо да се наблегне на излизането от кризата и растежа, а дефицитите не са съществени ком момента.
Което си е доста "новаторско". Досега винаги имаше разминаване между това което правят в къщи и това което раздават като съвети.

Обикновено се случваше, че слущаме какво ни приказват, а не гледаме какво правят
Ама вече ни слушаме какво приказват, ни гледаме какво правят.
Чудесии
14 Юни 2010 11:53
За последните 4-5 години в България се изляха 24 млрд. евро заеми. Резултат - кръгла нула или около нея - нито икономиката е модернизирана, нито инфраструктура имаме (с малки изключения). Пита се в задачката, с какво задлъжняването с още 1, 2, 5 милиарда ще е по-различно от досегашното? Освен разбира се, че новите 1, 2, 5 милиарда ще бъдат държавен дълг тежащ пряко на всички, а онези 24 милиарда са предимно частни дългове, тежащи пряко на взелите и отпусналите ги. Питам се, как държавата, която знайно е лош стопанин, ще вложи ефективно тези нови заеми след като "добрия" стопанин - частния бизнес се провали?! Ако държавата вземе заем, тя ще го раздаде като заплати и пенсии и този заем ще бъде изяден и изпит. И после какво правим? Плащаме всички солидарно. Ами "мерси" казвам аз на такава политика и такива заеми. Като няма пари, държавата реже разходите и точка по въпроса. Ето, нали от миналото лято пенсиите са увеличени с 9% - защо няма ефект за икономиката? Защото само с изливане на пари не става. Трябва и насочване. Иначе парите изтичат по съществуващите канали към съществуващите концентратори.


____________________________
Кредитът - модерното робство
14 Юни 2010 12:17
Емил Хърсев - Понеделник, 14.6.2010 г.
Брутният дълг на България е 37 млрд. евро.



Емил Хърсев - Понеделник, 29.6.2009 г.
Иде ми да цвиля като чета брадясалите арогантни глупости. Какъв дълг има България да покрива, та да ни трябват резерви за това? Т.нар. "брутен дълг" на България, 36.6 млрд. евро в края на април, не е нещо, което "България" трябва да "покрива". Защото единственото, което държавата дължи на чужди кредитори, е точно 2.7 мрд. евро, сиреч по-малко от фискалния резерв, текущите наличности и централизираните държавни фондове. Още 1.3 млрд. са гарантирани от държавата, но не се дължат. Друг въпрос е, че краткосрочни задължения държавата въобще няма. Трети факт е, че освен "брутния дълг" имаме и сериозни валутни активи, та нетният дълг "на България" е едва 14.6 млрд. евро в края на април, т.е. "задлъжняли" сме не с размахваните 107.9%, а с едва 42.7% от брутния продукт.
Но най-важното е: милиардите задължения не са на "българите"
Отгоре на всичко 36.3% от "брутните" 36.6 млрд. евро са вътрешнофирмен дълг. Добавете още 8.5 мрд. евро дългове на банки (коя от коя по-чуждестранни) към чужбина - огромна част от тях заеми и депозити от банката-майка. Ще рече 13.3 мрд. са дълг на чужди фирми в страната към чуждите собственици в странство.
14 Юни 2010 12:22
..Иде ми да цвиля..


Тогава защо блееш?
14 Юни 2010 12:25
no-credit "Защото само с изливане на пари не става. Трябва и насочване. Иначе парите изтичат по съществуващите канали към съществуващите концентратори.

____________________________
Кредитът - модерното робство Патрона на червените барони скоро е инструктирал олигарсите си май?
"12.05.2010 "Проф. Ричард Ран* - консултант към Института за пазара икономика (ИПИ), препоръча парите от фискалния резерв да не се харчат за бюджетния дефицит, а само за инфраструктурни проекти. Той посочи, че България с ниското си ниво на публичен дълг, е в изключително добра ситуация - "една от звездите на небосклона". Ако правителството запази финансова дисциплина след няколко години България ще се отличава от много страни в региона ще бъде по-добре дори и от " http://dnes.dir.bg/news.php?id=6469612 "* През 1990 г. правителството на Андрей Луканов кани екип от 22-ма специалисти от Фондацията на националната камара на САЩ, начело с Ричард Ран и Роналд Ът, за да разработят "Проект за прехода към пазарна икономика и демократичен капитализъм". Към тях се присъединява и екип от 29 български специалисти. Разработеният от тях доклад стана известен като планът "Ран -Ът".
14 Юни 2010 12:32
Ех тези финансови спекуланти - вече не мож ги преметна толкоз лесно. CDS-овете много бързо паднаха след скока покрай бръщолевенията на Оли Рен. Иначе да бях баннка - съм готов да продавам CDS-ове за България и при 500-600 бп-та стига да има ОЛИгофрени дето да ги купят.
14 Юни 2010 12:37
Чарли Само че май настъпа мотиката - мен и за по-дребни неща са ме зведичкосвали

_______________________
Покажи неуважение към георги първанов (гоцэ), пиши името му с малка буква!
Блогът на Манрико
14 Юни 2010 12:44
Клеветата винаги е лошо нещо!
14 Юни 2010 13:29
Ееех, г-н Хърсев, не очаквах това от Вас - да замитате под чергата истинат, че тая проверка и тия думи на комисаря сами си ги изпросихме.

Кой обяви пред ЕК, че България е лъгала за данните на бюджета и сега си признава като един "лоялен партньор"?

А кой действително излъга ЕК с финансовите си стъкмистики, опрезил език пред еврочакалнята? А кой излъга, че открил необезпечени договори за 2 милиарда, а договорите, оставени от предишното правителство са само за 600 милиона и са си напълно в реда на нещата, тай като всяко старо правителство завещава на всяко ново такива договори, тъй като те не се съобразяват с политическата година, а с икономическата? Къде са парите г-н Хърсев?

Мислите ли, че помагате по някакъв начин на некадърното правителство да обърше срама от чело? И кому е нужно това? Това правителство има нужда от яки шамари зад врата, за да си учи уроците, а ако не е в състояние/ а то не е/ - да си ходи.
Вие би трябвал да сте сред първите, които да го напишат.

Ето тази статия казва истината, а Вие не и не Ви прави чест.

И си го знаете чудесно.


Да си направиш криза


Избухвания в стил „той е финландец и не знае какво говори” може да изглеждат находчиви на фона на местния вербален бабаитлък, но едва ли ще помогнат с нещо на българските каузи в ЕС.


Натиснете тук
14 Юни 2010 22:26
В момента за 100 евро дълг германците плащат около 33 цента годишна лихва - ?????????????
16 Юни 2010 11:25
Ми що пропищяхме орталъка да сме в ЕС?И в НАТО?...така е бате тука-има си чиновници дето ходят да проверяват+секретарки от Брюксел...командировки...а ако се върне марката и отпадне ойрото, пак повтарям, черпя всички форумци бира...
20 Юни 2010 10:44
За статията
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД