:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,680,412
Активни 667
Страници 22,977
За един ден 1,302,066
Сегашна стойност

Заблудата „банков данък”

Европейското топ дуо г-жа Меркел - г-н Саркози обяви решението си, което органите на съюза през следващите 2-3 дни ще трябва да подпечатат, пакетират и поднесат като обща воля на 27-те държави за срещите във формат Г-8 и Г-20 на 27-28 юни в Торонто: Европа иска глобален банков данък. Казват, че в лицето на новия британски премиер, г-н Камерън, германо-френският дует е преодолял вътрешната опозиция срещу допълнителното облагане на финансовата индустрия. Болезнени вопли от Виена ни водят към извода, че Будапеща гласи да въведе банковия данък едностранно. Засега всички подробности са тайна, но се смята, че данъкът ще прибере в хазната поне 700 млн. евро, от които 600 млн. за сметка на австрийските банки, доминиращи унгарския банков пазар. Явно банковият данък, тази опашата илюзия, ще се налага силово, поне в Европа. А за да знаем къде ни водят, трябва да помним, откъде тръгна и къде стигна досега идеята за особено облагане на банките. В началото бе



планът "Да преодолеем шорттърмизма",



един стратегически апел, публикуван от института "Аспен" на 9 септември 2009 г., под който впечатляват подписите на легендарния инвеститор Уорън Бъфет, бившия президент на Ай Би Ем и настоящ еквитер Лу Герстнер, основателя на групата "Вангард" Джон Богъл, бившия президент на "Голдман Сакс" Джон Уайтхед и на десетки други признати авторитети в света на финансите.

"Шорттърмизъм" е конкретизиращ евфемизъм за онова, което политиците клеймят като "спекулации". На финансовите пазари така или иначе всичко е спекулация, всички сделки се сключват от съображения да се извлече печалба. Но някои от тях, краткосрочните (short-term), с къс целеви хоризонт транзакции, са особено опасни. Те разчитат на бързи печалби, на "скалпиране" на пазара, целят да извличат доход от страха на другите. В името на своята цел краткосрочните спекуланти, шорттърмистите, рушат стабилността на пазара, стимулират панически сривове, организират целенасочени пазарни атаки и за да спечелят десетки милиони, причиняват на инвеститорската общност вреди за милиарди. Въпросният план от 9.9.2009 г. предлага да се обложат финансовите сделки, транзакциите да се оскъпят и да демотивират краткосрочните спекулации. Без съмнение добра идея, която ще стабилизира пазарите. В ръцете на политиците тази идея незабавно се изроди



от стабилизация към фискализъм



Срещата на Г-20 в Питсбърг (ноември 2009 г.) се отнесе скептично към глобалния банков данък. От друга страна е ясно, че новият данък трудно ще бъде въведен в отделна страна или икономически блок, защото ако едни страни обложат банките, а други - не, финансовите институции без съмнение ще се изнесат към онези пазари, където не ги доят с банков данък. На вездесъщия Международен валутен фонд бе възложено да разработи и конкретизира плана за банков данък. И точно в МВФ разумната идея бе преобърната до абсурд с тривиалните средства на популизма. Банковият данък лъжовно бе прекръстен на "данък Робин Худ", защото щял да взема от богатите банкери, за да се финансира "борбата с бедността, глада и климатичните промени" (!), т.е. все програми, където от години без никакъв видим ефект потъват милиарди.

Всъщност "борбата с бедността, глада и климатичните промени" е най-мащабната корупционна ниша в съвременния свят. И никакъв "Робин Худ" няма, защото всекиму е ясно, че банките ще прибавят на мига новия данък в комисионите, събирани от клиентите. Така "банковият данък" пак ще тежи на клиента, не на посредника. Нагла лъжа е, че ще плащат банките. По стар манипулативен навик



МВФ предложи три банкови данъка



с очевидна цел по-абсурдните модели да бъдат отхвърлени, но да се приеме работещият модел. "Моделите" на МВФ бяха назовани FSC (financial stability contribution, вноски за финансова стабилност), FAT (financial activities tax, данък върху финансовата дейност) и FTT (financial transactions tax, данък върху финансовите транзакции). FSC е подобен на вноските на българските банки във фонда за гарантиране на депозитите. Банките плащат в хазната на държавата пари, които да се ползват за спасяването на закъсалите от тях при криза. В началото всички трябвало да плащат равен процент от рисковите активи, после щели да диференцират вноските, та "по-рисковите" институции да плащат повече. Моделът FAT гласи двойно облагане на доходите във финансовия сектор. Предлага се наред с корпоративния данък държавата да удържа свръхналог върху нетния доход на банките и върху личния доход на банкерите. И двата модела, FSC и FAT, имат аналози по света, неприемливи са за повечето страни с разумни, демократични общества, пък и банкерите отдавна са се научили методите да ги избягват.



Истински работещ модел е само FTT,



познат на икономистите като "данък на Тобин". (Всъщност за първи път теоретично разглеждан от Кейнс, макар че още Хамурапи го е прилагал 18 века преди Христа; британската империя и до днес има "гербов сбор" върху акциите, такси върху капитала има и в САЩ). Нищо, че МВФ го рекламира като собствен продукт под името "данък Робин Худ". Идеята е всяка финансова сделка, какъвто и финансов актив да се купува, да се облага с "тънка" ставка, напр. 0.05%. Сметките показвали, че този данък може да носи на държавите в света до 700 млрд. долара годишно. Реалистите свалят оценката до 200 млрд. долара, защото логично предполагат, че след въвеждане на данъка облагаемите финансови сделки рязко ще намалеят. Скептиците не виждат сила, която да накара страните от мощната група БРИК (Бразилия, Русия, Индия, Китай - чудя се що ще Бразилия до несъпоставимите с нея три свръхсили), арабските страни и финансовите оазиси по света да наложат транзакционен данък, та да унищожат в зародиш бързо набиращата мощ в своята финансова индустрия. Камо ли пък да вложат получените милиарди за "борба с бедността, глада и климатичните промени".
25
5023
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
25
 Видими 
20 Юни 2010 23:43
г-н хърсев, не съм адвокат на бразилия. но - русия и бразилия имат съпоставимо население, съпоставима "използваема" територия, и съпоставими природни богатства. бразилия заяви, че, ако иска, може да направи ядрено оръжие. мисля, че имат и по-диферсифицирана икономика, независеща толкова от износа на въглеводороди. кое още трябва за "свръхсила"?
21 Юни 2010 00:15
всекиму е ясно, че банките ще прибавят на мига новия данък в комисионите, събирани от клиентите

Бантустанските банки преди това ще го умножат по 2 и ще разбият мита че от едно агне само една кожа се сваля.
21 Юни 2010 00:34
Също Мексико е една развиваща се сила, и прави GDP per capita колкото Русия и повече от всяка от другите три страни.
http://en.wikipedia.org/wiki/BRIC
21 Юни 2010 04:14
Щом като МВФ предлага данък -Робин Худ то далаверата си върви по план.
Първо пращат редови войници като Джордж Сорос да сринат валутите на определени за доене държави и веднага идва МВФ със заем, а тези заемни договори от близкото минало съдържат отровни клаузи за богоизбрано управление на здравната, образователната, политическата и икономическа система в страната-"късметлия".
Всичко годно и успешно се подрива, изпразват се златните резерви и Бананистан е постоянен абонамент за доене и стригане.
Последният международен успех на интернационалистите-другаре е създаването на ЕС фонд за защита на еврото от международни спекуланти от 750 млрд евро.
Тоест другарете спекуланти ще са заети по изпразване на горепосоченният фонд и други такива, докато вземат и последната риза от гърба на плебса от ЕС и САЩ.
В САЩ например се бият гордо по гърдите, че те са тези, които са убедили европейците да създадат ЕС и еврото, поради значителната трудност да се срива индивидуално всека национална валута.
21 Юни 2010 07:13
Но някои от тях, краткосрочните (short-term), с къс целеви хоризонт транзакции, са особено опасни. Те разчитат на бързи печалби, на "скалпиране" на пазара, целят да извличат доход от страха на другите. В името на своята цел краткосрочните спекуланти, шорттърмистите, рушат стабилността на пазара, стимулират панически сривове, организират целенасочени пазарни атаки и за да спечелят десетки милиони, причиняват на инвеститорската общност вреди за милиарди.

четох до тук - язък за титлите на авторът

__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
21 Юни 2010 08:25
rki - всъщност, точно това което казва Хърсев за short-term транзакциите е правилно според мен. Заради тях финансовата система е ужасно нестабилна. Да не говорим, че парите инвестирани по този начин не помагат с нищо за икономиката. Даже обратното.
21 Юни 2010 09:02
rki e прав.
"Short selling" и "short-term trading" (доколкото втория термин е възприет) имат прилика като "стол" и "електрически стол".
Ей тука, който иска да разбере за "shorting-a": Натиснете тук. Но "short-term trading" може да е най-елементарно купуване и следващо продаване на акции, като това никак не дестабилизира пазара, даже обратно.
А за останалото Хърсев май е прав, но това не са негови прозрения. Просто последните 2 години доста кинти бяха "напечатани" и сега трабва да ги "намерим" някъде. Къде, къде? - Ми при банкерите, те имат. Ясно че идеята на Бъфет и компания е била съвсем друга.
21 Юни 2010 10:22
Я пак. Много сложно се изразяваш, бе колега. Заспах на първото изречение
21 Юни 2010 11:08
Силните в ЕС отново се забравиха и решиха, че са сами на света. Нищо, Европа ще получи нов урок. А шорттърмизма трудно ще бъдат преборен (дори новата "морална" институция на Щатите е мъртвородена ), докато брокерите на токсични деривативи използват потебителите и банковите им спестявания като жив щит.
21 Юни 2010 12:36
С тази статия Хърсев казва "не знам как може да стане, ама така не може". Определено очаквах повече...


____________________________
Кредитът - модерното робство
21 Юни 2010 14:05
точно това което казва Хърсев за short-term транзакциите е правилно според мен. Заради тях финансовата система е ужасно нестабилна. Да не говорим, че парите инвестирани по този начин не помагат с нищо за икономиката.

да прав е - като нямашж краткосрочни сделки, като се отреже и възможността за шорт селл, като се баннат и разните му деривативи ще настане едно спокойствие и стабилност на световните борси - ще заприличат на бфб, дори индексите бързо, бързо ще станат трицифрени. е малко ще се изпарят спестяванията и пенсиите на хорицата и ще стане все по-трудно да се почва бизнес - ама това е бял кахър

__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
21 Юни 2010 14:07
И да не е специалист човек, не може да не забележи, че в момента, когато се прави опит да се сложат някакви "юзди" на фин. спекуланти, се вдига вой, врява и квичене до небесата, неистови стонове за това, че се ограничава конкуренцията, и т.н. "аргументи". А същите тези, дето сега "рИват", са, които предизвикаха краха през 2008, който пък повлече световната икономика по нанадолнището на най-сериозната криза след Великата депресия. И за чието спасяване правителствата наляха стотици (а вероятно и хиляди) милиарди (долари и евро), за да им операт насраните гащи и ги извадят от блатото, в което алчността им ги натика !


То бива наглост, безочие и гьонсуратлък, но чак пък толкова рядко се среща ... Така че, на всички тия нагли копеле*а трябва да им се сложи як намордник, и то ефикасен, за да не могат пак да наврат реалната икономика и обикновенните хора в кучи задн*к. И колкото повече квичат, толкова повече контрол и затягане на каишката около дебелия им врат - това значи, че пътят е верен ! Долу финансовата мафия, "No pasaran !" [img http://forum.segabg.com/img/thdown.gif[/img]
21 Юни 2010 14:25
А същите тези, дето сега "рИват", са, които предизвикаха краха през 2008, който пък повлече световната икономика по нанадолнището на най-сериозната криза след Великата депресия.

виж ся това е верно, само дето виновниците все още са на власт и точно техните намерения обсъждаме под сия статия.

__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
21 Юни 2010 14:44
финансовата индустрия.

Ех.. щастливи ний!
Най-сетне с индустрия!!!!..с работници в индустрията, с управители и с продукт(стока).Касиерките по банките са "работнички във финансовата индустрия"
Не бяха се сетили едно време "партийните работници" да казват, че са в "партийната индустрия"
21 Юни 2010 14:47
rki,


Точно тук бъркаш: тия, дето "отпуснаха юздите" (или наследниците им, по-точно), си заимнаха и оставиха на Обамич и други да вадят кестените от огъня. Тия "семена" на фин. плевели ги пося чичо ти Рейгън и леля ти Тачър преди малко повече от 30-на г. На сегашните политици им се "паднА честта" да им перат гащите. Не, че са невинни като ангелчета, но не са преките виновници. А пак ли да ти казвам, че и едните, и другите, папкат от същата хранилка, дето им плаща предизборните кампании и после им шушка нежно на ушенце, какви закони да приемат и в полза на кого ? Нали с теб се разбрахме за това миналата седмица и няма смисъл да ти го повтрарям отново ?
21 Юни 2010 15:11
Тия "семена" на фин. плевели ги пося чичо ти Рейгън и леля ти Тачър преди малко повече от 30-на г.

тия семена ги пося още иконата на сички кейнсианци през тридесетте години на миналия век. има и преди него, ама не с толкоз големи заслуги.
всъщност произхода на кризата е в прекомерното нарастване на дългът - то това е била причината за всички депресии в човешката история - уникалното в сегашната ситуация е, че това нарастване бе поддържано и насърчавано от центробанките и правителствата по цял свят.
без тази подкрепа нямаше да се надуят толкова огромни балони и нямаше да има "нужда" да се спасяват банките и банковата система.

__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
21 Юни 2010 15:26
ще настане едно спокойствие и стабилност на световните борси - ще заприличат на бфб, дори индексите бързо, бързо ще станат трицифрени.

е, личи си кой кяри от "късото"
21 Юни 2010 16:24
rki,


Знаех си аз, че накрая ще се разберем с теб. Не мога нищо да добавя към последния ти постинг - .
Просто тук се говори именно за тази криза, затова във времето се върнах само до рейгънизма, но нещата почват доста преди тях...
21 Юни 2010 16:58
уникалното в сегашната ситуация е, че това нарастване бе поддържано и насърчавано от центробанките и правителствата по цял свят


С добавката, че тази поддръжка си продължава и до ден днешен (и краят й не се вижда). Което е логично - колкото повече кредити, толкова повече харчове (толкова по-високи цени), толкова повече данъчни постъпления. От което правителствата са пряко заинтересовани. Е как да не поддържат тази система?!
...Кредитът, кредитът - ако не е той, няма да има кой да работи и да издържа скъпите, прескъпи и изключително неефективни правителствени разходи...
Кредитът - ...

____________________________
Кредитът - модерното робство

Редактирано от - no-credit на 22/6/2010 г/ 14:57:30

21 Юни 2010 20:03
Не виждам господина Хърсева да е отслабнал, тъй че какво толкоз рИве? Ил дан'го забравим?
21 Юни 2010 20:43
Хърсев, да не си объркал нещо държавите - коя е джудже и коя е свръхсила? Брутен Вътрешен Продукт: Бразилия - $1.5 трилиона, Русия - $1, 2 трилиона, Индия - $1, 1 трилиона. БВП на калпак: Бразилия - $10, 200, Китай - $6, 600, Индия - $3, 100.
21 Юни 2010 21:14
Банковият данък лъжовно бе прекръстен на "данък Робин Худ", защото щял да взема от богатите банкери, за да се финансира "борбата с бедността, глада и климатичните промени" (!), т.е. все програми, където от години без никакъв видим ефект потъват милиарди.

Уви! Въпросните програми поглъщат все повече средства от парите на обикновения данъкоплатец, много повече отколкото на банките.
уникалното в сегашната ситуация е, че това нарастване бе поддържано и насърчавано от центробанките и правителствата по цял свят

Има и друга причина: производството от Запад се премества на Изток. Намаляващото производство изисква увеличаване на потреблението с цел генериране на имагинерен национален продукт и данъчни постъпления... А, и западните правителства щедро пръскат милиарди за горепосочените борби.
22 Юни 2010 00:25
От всеки 7 USD въртени на международните финансови пазари на 1 USD отговаря нещо в реалната икономика - машина, поничка, айрян, статия, свирка - за деца и възрастни, билет за световното по футбол и т.н. Простичко, Хърсев, като за икономисти.

Съпротивата срещу промените на вас, финансистите е напразна - финансовите пазари в този си вид са нужни единствено на себе си. Политиците и кастата им са компрометирани, да, но вие финансистите се компрометирахте още повече и виждам, дори не разбирате какво сте направили. Да ти помогна, забележи: на политиците им трябваха 100-на години, 2 световни войни, фашизъм плюс комунизъм и неолиберализъм бакшиш, за да се оакат здраво, а вашего брата - икономиста направи това за по-малко от 5г. Тъй че спри да ядеш, ще има клизма, Хърсев - кризата не е приключила, мечтай си за стагнация, напротив, ще има нова вълна и тя ще ви отнесе. Затишие пред буря, мачтата скърца, вълните припляскват, дори осоленото свинско в трюма е плувнало в пот ... Кризата никога няма да свърши, просто светът се променя. След втората вълна едни ще изплуват, други ще потънат. Стагнирали хоризонтално под водата ще има само известно време, докато им свърши кислородът -- време разделно е.

Не вярваш, вие, финансистите сте голям камък, не можем да ви заобиколим? Хм, хм и политиците мислеха така, но днес вредните им ръчички са вързани и те пак си лаят, но керванът си върви. Сега е ред на финансистите, защото ми е много любопитно кое е анихилирало повече стойност - втората световна война или икономическата криза.

22 Юни 2010 00:37
догодина доматите пак ще поникнат, и по догодина , и по догодина,
ние ще си ядем обезценените домати , а хартишките с нишките ще ги ядат икономистите.
таз библиотечна икономика никому не е нужна , шумата няма себестоиност , не се яде , и расте всяка година.
ма ще стане като втората световна га хората се топлели с брикети от банкноти в камините, вече никои не му пука за некви пари , иска мляко - отива на село и занася туба бензин, иска тютюн - не чака на магазина ами отива на село и носи нещо друго.
хората искат стоки, не алхимия , овкусители и палмови масла, 14 прекупвача за два кибрита, 9 лизингови схеми за 2 кила домати, сложен потребителски кредит за 2 дини и кило череши.
таз икономика погреба икономиката.
24 Юни 2010 09:31
Несъществуващи пари наречен...Кредит.
"The whole idea of capitalism is based on emptying the pockets of world's nations to secure the interests of a "selected few".
"Based on credible reports, the US Treasury over the past 30 years has printed more than USD 29 trillion in debt-based banknotes and has given it to nations in exchange for goods. This method is the biggest theft in human history," said the Iranian president. Ahmadinejad also urged D8 member states to drop the American dollar in their various financial dealings and business transactions in the future.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД