:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,727,325
Активни 583
Страници 12,228
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Криворазбраната данъчна тайна облагодетелства престъпниците

Разбрахме кои политици са ченгета, но по-важно е да разберем какви са им реалните доходи, твърди бившият финансов зам.-министър Стамен Тасев
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Стамен Тасев
Стамен Тасев е изпълнителен директор на Българския форум на бизнес лидерите. Завършил е статистика в УНСС и публична администрация във Висшето училище за подготовка на кадри за държавната администрация "Джон Кенеди" в Кеймбридж. Работил е в "Сони България", Newton Finance, KPMG/Barents Group и др. През 2002-2003 г. е търговски представител на България в САЩ, а през 2003-2005 г. е заместник-министър на финансите.



- Г-н Тасев, вашата идея за забрана на плащането на по-едри суми в брой си пробива път, макар и трудно - НАП вече е подготвила проект, според който плащания над 5000 лв. трябва да се правят само по банков път. Какъв е смисълът на това ограничение?

- Готвим конференция "Електронните разплащания срещу сивия бизнес", която много ясно ще отговори на вашия въпрос. Забраната на кешовите плащания няма да има мигновен ефект и няма да реши всички проблеми, но ще осигури повече прозрачност в икономическата активност на граждани и фирми. Тя ще даде и допълнителен инструмент в ръцете на органите, които се борят срещу прането на пари, корупцията, организираната престъпност, избягването на данъци.

- Само че има едно много голямо "но". Няма съмнение, че задължителното плащане по банков път ще гарантира повече прозрачност и проследимост на финансовите потоци. То обаче не се радва на широка подкрепа заради високите банкови такси у нас.

- Забележката ви е напълно основателна. Банките би трябвало да реагират адекватно. След като се прокарват мерки, които ще вкарат допълнителен и значителен ресурс в каналите на банковото обращение, банките би трябвало да променят тарифите си. Наскоро шефът на Асоциацията на потребителите Богомил Николов ми показа бележка как за 200 лв. превод една банка му е взела 20 лв. такса. Аз си спомням как, когато ме освободиха от МФ, ми преведоха няколко заплати накуп, а когато поисках да си ги изтегля, банката ми взе над 20 лева и ме накара да пиша декларация за произход на средствата - преведени от министерството, нали разбирате колко е абсурдно. Както са абсурдни и таксите, които банките събират за броене на пари.

Така че мярката за ограничаване на кешовите сделки трябва да върви ръка за ръка с ограничаване на таксите и комисионите на банките.

- А разумно ли е предложението на "Атака" за таван на лихвите, или по-точно за регулиран от БНБ марж между лихвите по заемите и по спестяванията?

- Държавата би могла да спуска тавани и ограничения, ако банките бяха държавни. Не е редно, още повече че в България има 30 банки и всяка административна намеса би означавала ограничаване на конкуренцията между тях.

- От много време се говори за едни тайнствени дискове с банкови сметки в швейцарски банки, които Германия купи на черно и в които май имало данни и за български милионери. Очаквате ли интересни разкрития оттам?

- Не знам нищо по въпроса. Но съм убеден, че вместо да се борим с швейцарските банкови тайни, можем да свършим реална работа вкъщи. Навремето участвах в писането на ПМС № 200 за данъчната администрация. Още тогава настоявах за пълна прозрачност на данъчните задължения на фирмите. Бе изключително важно, но не се случи. Абсолютизирането на данъчната, митническата и др. тайни, псевдоразбирането за демократичните права и свободи доведе дотам, че се облагодетелстваха престъпниците, а не честните предприемачи.

- Как си представяте тази пълна прозрачност?

- Представете си два съседни хотела на морето. И двата нощем светят, паркингите им са пълни. Само че единият крие обороти, не внася курортни такси, плаща по двукомпонентната система на персонала - тоест по ведомост хората взимат минималната заплата, а останалото се дава на ръка, спестяват се социални осигуровки и данък върху доходите. Всичко това ще лъсне, ако общината просто публикува на сайта си или на входа си регистър на платените курортни такси. Тогава ще се види, че единият обект е внесъл примерно 400 хиляди лева за нощувки, а друг - 20 пъти по-малко. Явно вторият лъже.

В Дания и Холандия неизрядните платци ги публикуват по вестници и списания, показват ги по телевизията. У нас данъчната тайна е по-пазена от националната сигурност. Въпреки че, който иска, се сдобива с всякакви информация - плаща 100 лева и се сдобива с желаната база данни - от статистиката, от Търговския регистър, от кадастъра.

- Говорите за повече прозрачност, но бизнесът и сега се оплаква - успешни предприемачи предпочитат да платят глоба и да не публикуват финансовите си отчети в Търговския регистър, защото се притесняват, че ще станат мишена на рекетьори или на банда за отвличания?

- Притесняват се? А публичните компании, които се търгуват на борсата, какво да правят, и те ли да засекретят финансовите си резултати? Рекетьорите се ориентират по-добре по лъскавите коли и по палатите, в които живеят техните обекти, не е необходимо да четат финансови отчети.

Обществото има право да знае какъв е приносът на фирмите. А и вие знаете, че почтените компании сами съобщават какви данъци плащат. Ако тези данни се публикуват, лесно ще се види как в един бранш фирми с еднакви мащаби показват твърде различни резултати. От години в млечния бранш... хлебарите се нападат кой плащал данъци, кой бил в сенчестия сектор. Като се знае кой колко произвежда и като е видно кой какви данъци плаща, самият бранш ще поиска НАП да провери онези, които очевидно лъжат.

- Заговори се, че може да се наложи увеличение на ставката или отмяна на плоския данък?

- Ще бъде голяма грешка. Ако финансовият министър Симеон Дянков го допусне, значи не е наясно с манталитета на българския данъкоплатец. Утрояването на ставката няма да вкара тройно повече приходи в бюджета. И утрояването на броя на данъчните инспектори няма да утрои приходите. Приходите ще бъдат утроени тогава, когато се създадат обществена нетърпимост към данъчните нарушения и желание у масовия данъкоплатец да дава своя принос към бюджета. Затова е добре да се търсят стимули за съвестните данъкоплатци.

Например аз бих бил много доволен, ако знам, че като си плащам местните данъци и такси, 1/10 от тях ще отидат в моя район за улично осветление, за дупки, тротоари, за парково пространство или за детски ясли. Данъкоплатецът трябва да бъде заинтересован по някакъв начин и това може да стане с повече прозрачност за харченето на неговите средства. Иначе хората мислят, че парите им отиват основно за големи заплати на чиновниците и, естествено, не са щастливи да внасят данъци. Нека да видим кой колко взима - заплати, хонорари, възнаграждения от бордове, доходи от наеми и рента. Добре, разбрахме кои политици са били ченгета, по-важно е да разберем какви са им доходите.

- Е, в това отношение има известно подобрение. Политици, магистрати, висши чиновници подават декларации в Сметната палата и те са публични, има и декларации по Закона за конфликт на интереси.

- Да, но няма единен регистър, където всичко да е проверимо. Вие знаете ли колко взимат депутатите - на сайта на Народното събрание пише ли какви са им заплатите?

- Заплатите са най-прозрачната част. Големите тайни са допълнителните пари, които депутати, министри и администрацията взимат - бонуси, надбавки, заплащане за участия в разни комисии и съвети.

- За това говоря. Интересно е и какви безотчетни пари взимат. В Англия накараха британските депутати за всеки разход над 5 лири да представят документ. Не знам дали си спомняте как шефът на финландската полиция преди 2 години си подаде оставката, защото фоторепортер го щракна как качва личен багаж в служебната си кола. Кога ще ги стигнем финландците?!

Наскоро ми беше на гости една американска съдийка. Показах й сградата на нашето Народно събрание и й казах - ето тук се коват българските закони, а тя видя 20 м по-нататък как същите закони се нарушават - паркирани по алеите и тротоарите наоколо коли заприщват пътя на пешеходците, а депутати и охраняващите ги полицаи дори не забелязват нарушителите.

И друг детайл от милата българска действителност - на метри от данъчните служби, под носа на МФ е пълно с хлебарници, плод-зеленчуци, цветарници, автосервизи, които не знаят какво е касов апарат и фискален бон. И защо да очакваме дребните чиновници да бъдат съвестни, след като в парламента народните избраници продължават да пушат цигари без бандерол. Къде е личният пример?

Само си представете какво ще стане с постъпленията от ДДС, ако всеки българин, който работи в публичния сектор - т.е. заплатата му зависи от бюджета, - започне да си иска касовата бележка, когато пазарува. Това са 400 000 души - чиновници, заети в МВР, в Министерството на отбраната, учители, ако сложим и техните половинки, сметнете какъв ще е ефектът. Тогава Дянков няма да се чуди какви ставки да вдига, за да напълни бюджета.
14
2901
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
01 Юли 2010 02:38
Г-нът има перфектното обарзование за кариера в БГ. Значи така: Задължават ме да си "вкарам" парите в банката, а Банката може да си вдига лихвата когато и колкото си иска. Нещо не схащам. Мен ме ЗАДЪЛЖАВАТ, банката е ОСВОБОДЕНА от задължения към МОИТЕ пари. Ние демокрация само за банките ли правим или за хората.


























01 Юли 2010 07:04
Не само за банките, разбира се. И за монополистите, и за демократите...
------------------
Блогът на Генек

01 Юли 2010 07:11
Поредните общи дрънканици на гусин Тасев.Какво направи за данъчната политика и данъчната администрация като ресорен зам- министър?
01 Юли 2010 07:52
Образно казано - все по-начетени и образовани люде се хващат за ножа в кланицата! Така ни омайват с блага приказка и красиви перспективи, че накрая на драго сърце им даряваме кожата си, доволни дори, че сме се отървали от нея...
01 Юли 2010 08:17
Тоя тип е прав.
Но както се случва в нашата дъжава, прав е, но е бивш зам министър.
Какво му е пречило да си наложи правотата, когато е бил в управлението?
И кръга се затваря в корупцията.
01 Юли 2010 08:30
расате - Банките не са освободени от задължения към твоите пари. Имат си правила които спазват. Друг е въпросът, че ако си взел лесни пари на кредит.. сега ще трябва да ги връщаш с по-висока лихва отколкото си очаквал.
01 Юли 2010 09:01
Расате не е казал нищо за кредити, чети по-добре.
01 Юли 2010 09:17
Ефективна борба със сивата икономика, престъпността и корупцията в частност, може да има само при пълно премахване на паричното обръщение в брой.
Всякакви забрани за плащания в брой над определена сума са пълна глупост. Такава забрана имаше до 2002 г., царистите я отмениха.
А за отпадане на данъчната тайна не веднъж съм писал. Даже предложения за конкретни промени на ДОПК съм правил. Някъде в архива ги има.
А този сега добре ги реди, но какви ги редеше като беше зам.министър ?
01 Юли 2010 09:21
не му вярвайте на този, не ги разбира, и Newton Finance, KPMG/Barents Group който имаха късмет да бъдат "ръководени" от Тасев фалираха и просто изчезнаха от пазара....а от търгавското представяне в САЩ го изгониха ей така стой та гледай... иначе е добър човек, но не ги разбира, старае се ама аде де!!!
01 Юли 2010 09:50
БирникЪ - не е глупост. Ако държавата иска, ще наложи плащанията през банките. Преди явно не искаха. Да видим сега.

Това, че някой щял да раздробява плащанията на по 5-10-20 фактури по 5 хил лева - смешна/тъжна/ история, ако данъчните ги приемат тия фактури. Това просто ще значи, че държавата не иска да наложи това ограничение.
01 Юли 2010 12:17
държавата нищо не може да наложи Mitev 01.7.2010 г. 11:09:13
особено когато не се "държи" прилично, защото "войниците й" т.е. чиновниците са слаба ракия.
Ако можеше щеше да си събере акзиците, митата, таксите и данъците дето днес им ги "папат" потребителите чрез контрабандата...... те поне са регламентирани....
-------------------------------------
А как един търговец ще компенсира друг търговец за дадена услуга или стока, поле широко, форми много....... може и по "не банков" път, може въобще и без път...... нещо като Камасутра, пози много стига да искаш и да можеш, нали?
01 Юли 2010 12:50
Този умник и противник на кешовите плащания нека коментира поведението на банките и търговците за таксите, които вземат за транзакции през банкомат, ПОС в банка и ПОС в търговски обект. А също и таксите за безкасовите преводи. Докато хората бъдат одирани с такива такси, все повече ще се ширят плащанията в брой. За да въведеш нещо, което е важно и се очакват значителни ефекти от него, първо трябва стимули. Когато практиката се наложи и хората почувстват улеснението и удобството, тогава могат да се въведат или увеличат таксите. Когато човек е доволен от услугата, оценява предимствата й, той лесно не се отказва и не се връща към висенето пред гишетата за теглене на пари в брой, към риска да го оберат докато носи парите, за да плати нещо и пр.
Въобще първо се почва с моркова, а после с тоягата. А тука е обратното - първо тоягата, а за моркова казват, внче щели да си помислят
01 Юли 2010 15:25
От много време се говори за едни тайнствени дискове с банкови сметки в швейцарски банки, които Германия купи на черно и в които май имало данни и за български милионери. Очаквате ли интересни разкрития оттам?

Ми ние нащи си ги знаем , ама заКон не ги лови
03 Юли 2010 08:24
Банките не стават, рискови са. Икономиката не става, не се спазват правилата, защото не се контролира правилно. Наблягат на дребните, а олигарсите диктуват.
КРИЗАТА И БЕЗДЕЙСТВИЕТО НА ДЪРЖАВАТА СА ХРАНА ЗА СИВАТА ИКОНОМИКА. Колкото и да е странно искаш ли да успееш пътят е към сивата. Това е доказано през последните 20 години.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД