:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,727,530
Активни 623
Страници 12,433
За един ден 1,302,066
Зад кулисите

Лобисти викат: "Бойко, спри лобистите!"

Спорни поправки сблъскаха в пленарна зала феновете на едрите арендатори и на мощните фондове за земи
снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Ветрогенераторите превземат все по-големи територии у нас въпреки космическата цена на тока, който произвеждат. Въпреки това партийните централи се възмущават и от най-лекия намек да се обуздае строителството им.
Изненада! ДСБ и БСП дружно се обединиха срещу ГЕРБ и скочиха срещу лобистки промени в земеделските закони. Сетиха се за конституцията, за неприкосновеността на частната собственост и попитаха откъде накъде собствениците на ниви ще бъдат задължавани първо да предлагат за продан земята си на арендаторите и да чакат отказ, за да могат да я предложат на други купувачи. Сини и червени видяха лобито на арендаторите и в намеренията на ГЕРБ-ерите да забранят поникването на слънчеви и вятърни централи върху най-плодородната земеделска земя. И това било лобизъм.

На пръв поглед подобни действия на двете партии биха били похвални, стига от тях



да не лъхаше ударна доза популизъм



и да не личи абсурдна амнезия за това как само допреди месеци точно БСП прекрояваше същите земеделските закони. Ситуацията сега е все едно, че същите лобисти викат: "Бойко, спри лобистите!"

Няма и грам съмнение, че привилегията арендаторите първи да купуват земя е не само грубо посегателство върху правата на собствениците, погазване на конституцията, но и със сигурност би унищожила конкуренцията на пазара на земя. Затова съмненията, че депутатите на ГЕРБ Десислава Танева, Димитър Аврамов и Стоян Гюзелев лобират в полза на арендаторите с тази си поправка, са направо очевадни. На практика печеливши ще се окажат членовете на Националната асоциация на зърнопроизводителите, която е приютила всички големи наематели на земи и не крие, че е автор на тази поправка.

Големият въпрос обаче е грижата за правата на собствениците ли движи невижданата активност на депутатите от БСП и "Синята коалиция"? Не бива да се забравя, че спорният текст освен че дава привилегии на наемателите, ограничава сделките със земя на друг мощен играч на този пазар - едрите фондове, специализирани в изкупуване на земи. Ако поправката бъде приета, тези фондове ще са в ущърб, защото се явяват втори по ред купувач и за тях остават нивите, които арендаторите не са харесали. А надигането на депутатите на БСП и "Синята коалиция" се случи месец след като Асоциацията на фондовете започна битка за отпадане на спорния текст и изпрати декларация до всички партии в парламента. Фондовете дори призоваха всички собственици да не сключват дългосрочни договори с арендаторите, за да не паднат в капана и да не станат зависими от арендаторите. Предложението на ГЕРБ уточнява, че арендаторите ще имат правото на първи купувач, ако имат договор със собственика за поне 5 години.

Дори председателят на парламента



Цецка Цачева разбра в какво се състои спорът



и неслучайно вчера попита от трибуната противниците на законовите поправки: "Вие, които не приемате законопроектите на ГЕРБ, кои собственици на земеделски земи защитавате - онези, които имат по 10, 15, 30, 100 дка или юридическите лица, които притежават над 5000 дка?". Или с други думи "На чия страна сте - на бедните селяни или на фондовете, които искат бързо да разраснат земите си?".

Най-нелепо обаче е лицемерието и амнезията на червените. Преди ден експремиерът Сергей Станишев отсече, че сме свидетели на "насилствено окрупняване, нарушаване на конституционното право на неприкосновеността на частната собственост, с което се обслужват големите арендатори, близки до управляващите". Бившият премиер обаче забрави, че същата тази привилегия за арендаторите за първи път влезе в закона преди 2 години по предложение на неговия съпартиец, бивш шеф на аграрната комисия и настоящ посланик в Баку Васил Калинов. Даже тогава в закона нямаше краен срок, в който арендаторът трябва да приеме или откаже предложената му земя - на практика той можеше вечно да мотае собственика и да го изнудва да свали цената. В резултат на това пазарът на земя бе напълно блокиран. През пролетта на 2009 г. фондовете успяха с помощта на жълтия депутат Пламен Моллов да премахнат този текст от закона. В сегашното предложение на ГЕРБ поне има едномесечен срок, в който арендаторът трябва да каже дали ще купува, т.е. мярката няма да има сериозни последици.

Сблъсък на лобита се крие и зад скандала да има ли ВЕИ-та в най-плодородните земи, или не. От едната страна на барикадата отново са зърнопроизводителите, в чиито ниви мнозина искат да построят вятърни централи, а от другата - стотиците фирми, които сънуват космическите печалби от този вид дейност. Към тях бързо започнаха да се присламчват и фондовете за земя. Далеч по-интересно е обаче, че тези



две лобита се сблъскаха и сред самите министри



в кабинета "Борисов". Категорична забрана ВЕИ да се строят на най-плодородната земя се опита да въведе зам.-земеделският министър Преслав Борисов, който се прости с поста си и бе нарочен за най-големия лобист на зърнопроизводителите. Замислената забрана обаче така или иначе се пропука - през кабинета мина текст, който предвижда изключение от пълната забрана, ако земята попада в специална карта, изготвяна от енергийното министерство. Никой не е виждал тази карта досега - тя тепърва ще се прави. Но не бива да се забравя, двама от заместниците на министър Трайчо Трайков, преди да влязат във властта имаха участия или бяха свързани с фирми за ВЕИ - Евгени Ангелов и настоящата шефка на БЕХ Мая Христова.

И когато тази "забрана" най-после стигна до парламента, там се вдига пушилка, че това пречело на свободната инициатива и премиерът трябвало спешно да се намеси и да махне забраната.

Ако Сергей Станишев и Мартин Димитров наистина милеят за частната инициатива, нека да накарат



Бойко Борисов да върне други лобистки закони,



вече приети на второ четене, които наистина узаконяват заграбването на чужди земи. Само преди няколко месеца по инициатива на същото трио Десислава Танева, Димитър Аврамов, Стоян Гюзелев бе прието чужди ниви да се раздават "пропорционално" на едрите арендатори, ако собствениците им не са декларирали, че ще ги обработват, и са ги оставили да пустеят. "Пропорционалното" разпределение на чуждата земя означава, че всеки арендатор получава парче от пустеещата земя в зависимост от това колко едър е, без дори да уведомява собственика.

Мартин Димитров пък да вземе да си спомни какво направи тройната коалиция за т.нар. доброволна комасация. В закона продължава да си стои скандален текст, който дава възможност на собствениците, работещи едва 10% от земята в дадено землище, да пренареждат цялата земя стига да получат благословия от земеделския министър. Тази поправка бе вкарана в закона преди година по предложение на асоциацията на големите фондове за земя чрез депутатите Пламен Моллов и Ангел Тюркеджиев от НДСВ. Да не би това да е пазарно?

А какво да кажем за замените? Всички в парламента мълчат и сякаш никой не вижда, че депутатът на ГЕРБ Любен Татарски възражда отново спорните замени на земи и гори, с чието громене ГЕРБ трупаше дивиденти преди изборите. Татарски предлага инвеститори да си избират държавни или общински терени и да получават предварително съгласие от министъра на земеделието или от съответния кмет, че могат да променят статута им, т.е. да ги превърнат в строителни площадки. След като инвеститорът за своя сметка промени статута на земята, общината или държавата могат да му я "продадат, заменят или да учредят ограничени вещни права". Толкова ли никой от народните избраници не вижда нищо нередно в тези текстове, вкарани в същия закон, по който сега вдигат такъв шум?
снимка: архив "Сега"
От месеци земите, оставени да пустеят от собствениците им, се раздават на едрите арендатори в района.
46
3296
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
46
 Видими 
30 Юни 2010 20:33
Пустите му й "Юрофондове"!
Тригъзите се гътнаха заради тях, Дикмето ритна текмето, В.Цветанов и той, Лечков падна мърцина, а Сега като гледам...
Нищо ново под слънцето!

Редактирано от - OLDMAD на 30/6/2010 г/ 20:49:52

30 Юни 2010 20:37
Няма и грам съмнение, че привилегията арендаторите първи да купуват земя е не само грубо посегателство върху правата на собствениците, погазване на конституцията, но и със сигурност би унищожила конкуренцията на пазара на земя.

Според мен поправката повишава конкуренцията на пазара, а не я намалява. С нея срещу фонда застава не дребния собственик, а арендаторът, който има по-добра пазарна сила.
30 Юни 2010 21:01
Галя, не си права.
Условието арендаторът да има право на първа покупка на арендованата от него земя е откровено рекетьорско, в ущърб на дребните собственици, и в изгода на арендаторите.
Това условие постиска цените на земята надолу, и дава почти монополно положение на арендатора при покупка. Ключът е в това, че арендоторите и изкупуват земята, която обработват, и това условие им поддържа ниски цени.
.
Процедира се така. Някой дребен собственик си е дал земята под аренда, но идва момент да иска да я продаде. Първо отива при арендатора, който му предлага негова цена. Ако собственика успее да намери друг купувач, на по-висока цена, която арендатора отхвърли, чак тогава собственика може да продаде земята другиму.
.
Обаче, всеки друг потенциален купувач като види че земята е с тежести - аренден договор, цената пада. Ако до края на договора има година две, лесно може да се намери купувач на цени видимо по-големи от тая която арендатора предлага.
Но о, чудо - арендатора приема и новата значително по-висока цена, примерно 50-100 лева отгоре. Такава горница обаче е възможна само ако земята е без тежести, или до 1 година максимум.
.
Все още са ниски цените, и гледат да изкупят повече земя. Затова, и за да си намалят конкуренцията от други потенциални купувачи, арендаторите гледат да поддържат земата с постоянн тежести, и то по-големи, 2 с по-дълъг срок.
И като наближат 2-3 години до края на арендния договор, почват да притискат дребните собственици да подписват нов, за няколко години напред, и който откаже му спират и без това скромните ренти, полагащи се по все още действащия стар договор.
30 Юни 2010 21:38
Чарли, това сега ли си го измисли или е резултат от емпирични наблюдения?
30 Юни 2010 22:35
Емпирични наблюдения. Достатъчно близки да мога да кажа че съм бил очевидец, и то не еднократно.
30 Юни 2010 22:37
"Лобисти викат: "Бойко, спри лобистите!"


Така си е. Лобистите са във всяка партия и във всяко правителство.
За нас драскачите по форума ни остава само да изберем, по кого да плюем. То и в нашия избор, може да има лобизъм или личен интерес, но ... нейсе...Що се отнася да мен, хич ама съвсем хич не си падам по "Герберите", но по темата ветрови и слънчеви централи и земеделски земи съм на тяхна страна.
ЗАЩОТО :
1. Земята ни е дадена от господ, да си отглеждаме храна, пък нашата -българската дава по качествена храна от вносните буклуци - особено зеленчуците. Да я използваме по прдназначение викам аз е по добре.
2. Всеизвестно е, че цената на таканаречената "зелена" енергия е по висока от другата и зори на нас най дребните консуматори ни я продават на по висока цена. Защо да я плащаме ? Ако толкова не ни стига тока, да си направим една АЕЦ, бяхме я запачнали май, но може и да се разминем с нея. То поне в този случай, не си струва да се правим на "отличници" в ЕС по енергиите.
3. Не знам, кой е казал, че ветровата и слънчевата енергия била по екологична. Може пък да е бил някой друг лобист. Но аз не съм съвсем съгласен. Нали сте чували за прелетните пътища на птиците ? Голяма част от тях минават през нашата страна. Тия въртящи ке перки не моган да не им пречат. Пък и вдигат много и то неприятен шум, който пречи даже и на каманите Щели да правят някакви специални карти, къде може и къде не може да се строят такива централи. Докато ги направят, всички "правячи" ще бъдат купени от "лоялните инвеститори"
30 Юни 2010 23:56
Взеха ви всичко драги бантустанци. Сега ще ви вземат и земята, с което бантустана окончателно става собственост на 2-3 мафии. От тук нататък са нужни известно количество селяндури, за да работят по фермите и да раждат к*рви. В ЕС нещо нещата не вървят на добре. Излезем ли от там, турците ще ни влязат мощно изозадзе. Само за 20 години беше съсипан народ, издържал векове робство.
01 Юли 2010 00:50
/:/ "...проектът на закона за собствеността предвижда притежателите на земеделска земя да бъдат задължени при продажба да я предлагат първо на хората, които са я наели под аренда...."
......................................... ......................................... ...........
НЯМА нищо по-логично и по-разумно от това!
Аз съм "За!"!
Така е и с продажбата на дял в съсобствен имот, например- първо се предлага на съсобственика!
СПРАВКА:
ЗАКОН ЗА СОБСТВЕНОСТТА
...
Чл. 33. Съсобственикът може да продаде своята част от недвижимия имот на трето лице само след като представи пред нотариуса писмени доказателства, че е предложил на другите съсобственици да купят тази част при същите условия и декларира писмено пред него, че никой от тях не е приел това предложение
01 Юли 2010 00:56
ЧАРЛИ ДАРВИН,
Ми нека Собствениците на земеделски земи да си отварят очите С КОГО сключват арендаторски договори, бе-като вече ще знаят, че един ден, ако решат да си продадат земята, ще трябва да я предложат първо на арендаторите си/при СЪЩИТЕ УСЛОВИЯ, при които биха я предложили и продали на друг!/!
01 Юли 2010 01:41
Чарли,
Пак не разбирам, защо да се влошава конкуренцията. Или ти нещо спестяваш. Поправката би трябвало да тласка цената нагоре, а не надолу. И арендаторите и фондовете искат да купят земята по-евтино. Ако фондът предложи 200, арендаторът може да даде също толкова или повече. Собственикът получава две оферти, което е по-добре от една. Освен това не виждам нищо лошо в дългосрочните договори. Те създават сигурност и стимули за по-добро управление на земята.
01 Юли 2010 02:32
Галя, Чарли е напълно прав (нищо, че примерът му не е най-сполучливия). Държавата няма никаква работа да си пъха носа в търговски отношения между частни лица, освен ако едното не се опитва да измами другото, но това е отделна тема. Дори само административните усложнения, които би създала подобна поправка, биха отблъснали известно количество участници от пазара, а оттам цените ще са по-ниски, отколкото ако той беше напълно свободен.
01 Юли 2010 03:24
Лустрация се казва решението на въпроса–да я има България или не. Ама била акъсняла? по–добре късно , отколкото никога! Пълна лустрация! Дори с нарушаване на библеѝ ски закони според които децата не са отговорни за родителите си. Пълна. Бивши коунистически и комсомолски „кресльовци“(активисти демек) от секретари на градски и общински ком.организации и нагоре и техните деца–сегашни политици и бизнесмени, вън от общественият живот на България доживот! Е тогава може би ще доѝ де и демокрацията!!
01 Юли 2010 03:36
***Собственика на земята определя той цената, която иска за земята си, пита арендатора дали ще я купи за сумата, която иска и толкова!Ако арендатора откаже то тогава собственика си търси други купувачи и т.н.Какви са тия глупсоти дето си ги написал, че арендатора щял да предлага той цената и ако собственика си намери друг купувач който му предлага по-висока цена арендатора щял да вдигне мизата-еми да я вдига нали е в интерес на собственика да продаде земята колкото се може по-скъпо!

Редактирано от - sybil на 01/7/2010 г/ 11:02:20

01 Юли 2010 04:09
Собственика на земята определя той цената, която иска за земята си, пита арендатора дали ще я купи за сумата, която иска и толкова!Ако арендатора откаже то тогава собственика си търси други купувачи и...

Би ли обяснил тогава какъв е смисълът от поправки, лобита и други такива „щуротии“? И наѝ–важното! Парите!
01 Юли 2010 06:15
Параграфа па извъртя задница:
Аз съм "За!"!
Така е и с продажбата на дял в съсобствен имот, например- първо се предлага на съсобственика..

Само де забрави да добави, че арендаторът не е съсобственик, дори не е и собственик!
И откъде тоя хъс у държавата да се разпорежда с частната собственост?
Нали по Конституция те са равнопоставени?
01 Юли 2010 07:12
Това, че арендаторите ще имат първи достъп до земята, е явно лобистко и неморално.
Но насреща излиза меракът на "зелените" енергетици да купуват и унищожават земеделската земя.
Сцила и Харибда...
---------------
Блогът на Генек

01 Юли 2010 07:16
AzUrAL
01.7.2010 г. 03:36:06
Чарли ти си абсолютно побъркан.Собственика на земята определя той цената, която иска за земята си, пита арендатора дали ще я купи за сумата, която иска и толкова!Ако арендатора откаже то тогава собственика си търси други купувачи и т.н.

Ако някой е написал нещо побъркано тук, това си само ти.
Няма такава сделка, при която продавача да определя цената едностранно. Или пък купувача. това се случва само ако една от двете страни има силата да упражни някава принуда върху другата.
.
Ти как си го представаш? Отива собственика и - искам 500 лв, примерно. Арендатора му казва - давам 300. Тогава собственикът може да тръгне да търси друг купувач, който би дал желаните от него 500, или по-малко, но във всеки случай повече от първоначално предложените му от арендатора 300.
.
Същността на привилегията за първо право на поупка е, че каквато и друга оферта, по-висока от тия 300 лв. цена да си наемери собственика, примерно 400, от друг потенциален купувач, собственикът е длъжен да предложи на арендатора земята на тая цена, и едва ако арендотара я отхвърли като неприемлива, тогава собственика може да продаде другиму.
.
За всеки друг купувач, един аренден договор е тежест върху земята. Не само юридически, но и практически. Дори при промяна на собственика, арендният догоро си остава в сила, до неговото изтичане. А дивидентите (рентата) по тия договори на арендаторите с дребни собственици са мизерни. Доста по-малки са от евросубсидиите, колкото и самите евросубсиди също да са мизерни.
.
В малките села има по един арендатор, в по-големите по 2-3, но са все от една порода. Такова е положението. Дребните собственици, с по до 50-100 декара просто нямат избор. Предлага им се един и същ типов договор, с минимален дивидент. Или трябва да си дадат земята за обработка, или да я оставят пустееща.
.
Всяко нещо в тоя живот, което носи малък годишен приход (дивидент), има и съответно ниска продажна цена (себестойност).
И ако за арендатора, арендният договор върху земята не е никаква тежест, то за всеки друг потенциален купувач, определено е тежест - това значи да вложи едни пари, от които няколко години ще види почти никакъв доход, на практика замразена инвестиция.
.
И затова, ония първоначално предложини 300 лв. от арендатора, ако са за земя с няколко годишен договор, никой друг няма да предложи повече. Ако обаче остава годинка до изтичането на договора, нищо чудно собственика да си намери и цена 400 лв.
И пак казвам - и тая цена е длъжен да я предложи на арендатора, и само при негов отказ има право да продаде на друг. Но арендаторът ще приеме и тая цена - така е на практика, защото все още им е изгодно. Защото това е по-близо до реалната цена, която изкуствено се дърпа надолу иминно от тежестите върху земята.
.
Арендаторите иманно това искат да избегнат - да не навлезе чужд, непознат на тях крупен собственик, с когото не са в сговор, в землище което на практика са обсебили като селски чорбаджии. Ако някой друг се сдобие с повечко декари, 1-2-3К, може да почне да предлага на дребните собственици по-добри арендни договори, и да измести чорбаджията. Или пък имайки повече, значимо количество земя, може да си я предложи на друг арендатор, или да се сдобие с по-доходоносен аренден договор.
.
На практика, привилегията на първи купувач прави така, че ако една земя е веднъж арендована от някого, в бъдеще той се превръща и в единственият който я изкупува.
01 Юли 2010 07:47
galia2
01.7.2010 г. 01:41:23
Поправката би трябвало да тласка цената нагоре, а не надолу. И арендаторите и фондовете искат да купят земята по-евтино. Ако фондът предложи 200, арендаторът може да даде също толкова или повече. Собственикът получава две оферти, което е по-добре от една. Освен това не виждам нищо лошо в дългосрочните договори. Те създават сигурност и стимули за по-добро управление на земята.

Всеки купувач иска да купи евтино, но не всеки има възможност за това. Цената на какво да е се тласка надолу от купувачите, и нагоре от продавачите. Важното е обаче в какви условия са поставени двете страни, и доколко имат възможности да влияят на цената.
Собственикът може да поличе не 2, ами 10 оферти, но каквото и друга оферта да получи от другаде, е длъжен да я предложи първо на арендатора.
.
Такъв е принципът на привилегированото право на покупка - каквато и цена да поиска за земята си, собственикът е длъжен първо да я предложи на арендатора. И едва ако арендатора отхвърли тази цена, собственикът може да продаде другиму.
Примерно - арендатора дава 400 - не ти харесва - намираш си по-добра оферта за 450 - предлагаш я на арендатора - той и тази цена приема - разбираш че може да изкопчиш още - търсиш и намираш още по-добра оферта 500 - предлагаш я на арендатора - той пак приема.
.
Дългасрачните договор и може и да са добри за арендаторите, но същевременно ги превръщат в местни феодали, и в комплект с привилегията за първи купувач, им дават на практика и монополно право на изкупуване на земята.
.
И ако още не се разбира - привилегията на първи купувач дава правото ва вето на арендотора върху всяка сделка за арендована от него земя, дава му правото да присвои сделката за себе си, да измести купувача, да се намести на негово място.
За каквато и цена да става въпрос. Няма значение колко първоначално е предложил на собственика, няма значение какви пазарлъци за имали в последствие, няма значение какви други оферти е събрал собственика.
Всяка друга оферта, всяка оферта собственикът е длъжен първо да я предложи на арендатора, и само с негово (на арендатора) одобрение (ако откаже да плати тази цена), собственикът може да продаде другиму.
.
Арендаторът дори може да си позволи да се "овътри" малко с цената, да плати повечко, само и само да не допусне конкуренция в землището.
В същото време, ако някой много иска да влезе в същото землище, той пък трябва да се "овътри" още повече, по две причини:
1. Трябва да предложи задължително по-висока цена, такава че арендаторът да я отхвърли (при равни оферти, сделката отива задълже при арендатора).
2. За всеки друг купувач арендният договор, който е с продължаващо действие и след промяна на собсвеността, е тежест, докато за арендатора, аренден договор към него самия не е никаква тежест.
01 Юли 2010 08:02
Както са се изпокарали в парламента, управляващи и опозиция, и всеки гледа да изкара другия крив, на практика и двете страни са криви и обвиненията в лобизъм за чисто конюктурни, макар и основетелни, но това е защото и самият лобизъм е конюктурен.
.
Лобират и агроинвестфондове, и големи арендатори, и ВЕИ мераклии. Ключът от палатката е че комисионните от лобизма винаги отиват при управляващите. Затова и опозицията реве, не че и те на власт не биха защитавали същите поправки.
.
Не бива обаче да се смесват двете неща. В парламента и в статията са свързани, а на пракитка нямат нищо общо:
1. Привилегията на първи купувач за арендатора.
2. Правото да се строят ВЕИ в земеделски земи, особено в тия с висока категория.
.
И се натрапва мнението че едното е отрицание на другато.
На практика от поправките, Герб защитава и двете - дава привилегия на арендаторите; ще дава и разрешения за ВЕИ във висока категория земи (чрез МИЕТ).
Моите отговори и на двата въпроса са НЕ - не на привилегията за арендаторите, и НЕ на ВЕИ в плодородните висока категория земи.
01 Юли 2010 08:45
фотоволтаици - да се строят не на първокласна земеделска земя, а над магистрали и пътища! Така ще има едновременно производство на ток и покрив над шосетата.
01 Юли 2010 08:57
borony, тази идея я повтаряш за не знам кой път, наистина е велика, но някой май няма интерес да го прави по този начин.
И аз нямам обяснение защо.
01 Юли 2010 09:32
Като прочетох постинга на параграфчето ми стана безпощадно ясно защо и как атакисткия боклук болен пиздеров и шайката му от мутри искат да осребрят подкрепата си за другата мутра ББ.
01 Юли 2010 10:19
Колеги, който от вас обработва земеделски земи в България да си вдигне ръката
01 Юли 2010 10:30
Ето едни промени , които прави Десислава Танева с цел да даде неограничени права на едрите арендатори и собственици на земи. Нейния холдинг Мелинвест е арендовал над 100000 дка земи и чрез друго Мел инвест АДСИЦ още над 50000дка собствена земя... Чий интереси защитава-вие как мислите??? Този дебела госпожичка наистина се е самозабравила
01 Юли 2010 10:39
Чарли,
Целта на евросубсидиите е да се подпомогнат доходите на производителите, в случая на арендаторите, а не на собствениците на земя. Арендаторът развива бизнес на територията, прави инвестиции, осигурява работни места, а което е по-важно задържа специалисти (агрономи, ветеринари) и осигурява приток на нови знания за територията. Навсякъде освен едри арендатори има и средни и дребни земеделски производители, общо в България са над 70, 000. Собственикът, който си е дал земята под аренда не е част от земеделското производство, затова използването на термина дивидент е доста подвеждащо. Подвеждащ е и терминът чорбаджия. Арендаторът не е чорбаджия на дребния собственик, който доста често живее извън селото. Фондът обаче може да се превърне в чорбаджия на някое село, ако му изкупи земята. Поправката всъщност пречи на фондовете да се превърнат евтино в чорбаджии и монополисти на пазара на земя. Бизнесът на фонда е изкупуване на земя, а поправката ги поставя в преговори не с дребния собственик, а с арендатора. От това дребния собственик печели.
01 Юли 2010 10:54
Колеги, който от вас обработва земеделски земи в България да си вдигне ръката

Няма ръка - затуй дигам туй!
Обработвах около 40дка наследствени, повечето силажна царевица, и съвсем малко "бахчеванлък"..
И тъй като без трактор и прикачен инвентар сибаломамата(плащаш на поразия за всяка обработка), преди около 7 години като доде местната акула "Кумакс-Инженеринг" - айде за 15г. "под аренда".
Вярно, можеше и да се заинатя..
Ама след като "убедително" ми обясниха, че до моите ниви(пръснати на три места) нямало да има "достъпен път", пък и с водата таквоз..проблемно било, аз к'во - трябаше се правя на американски фермер, с пушки и бомби в "кръгова отбрана"?
Кандисах, де ше ида..

Редактирано от - OLDMAD на 01/7/2010 г/ 10:55:38

01 Юли 2010 11:04
По определение Народното събранийце си е арена за лобизъм, за това е и измислено да се съберат лобистите на едно място и да се надцакват, тъй е било преди 120 години тъй ще бъде и след 120 години....
едни си прокарват интересите, чрез и покрай интереса на други,
така нареченият "корпоративен капитализъм" - "аз на тебе ти на мене....." и "интереса клати феса..."
01 Юли 2010 11:09
В икономическата теория отдавна е посочена противоречивостта на интересите на собствениците на земя и арендаторите на тази земя. Арендаторът иска по-дълъг срок, за да може да се ползва от подобренията, които прави в арендованата земя, а собственика иска по-кратък срок, за да може при следващ аренден договор да включи в своя полза в арендната сума и подобренията, направени от предишния арендатор. Колкото по-краткосрочни са арендните договори, толкова, при равни други условия, са по-малки стимулите за правене на подобрения, а напротив, по-голями са стимулите за хищническо използване на земята.
Земята като основен предмет и оръдие на труда принадлежи на цялото човечество, не дори на отделно поколение, а на човечеството в миналото,
настоящето и бъдещето. В този смисъл тя не бива да бъде собственост на отделни лица.
Наличието на частна собственост върху земята и количествената ограниченост на земята обективно са предпоставка за паразитиране на определена част от обществото /поземлените собственици/ върху останалата част от обществото, което чрез цената, която плаща при покупката на земеделските продукти, осигурява плащането на рента. Рентиерството /независимо дали става въпрос за земя, жилищни имоти и т.н./ е отдавна изяснена форма на паразитизъм и при равни други условия забавя развитието на обществото. То осигурява възможност да се живее не от това, че даваш свой труд на обществото и в замяна получаваш продукт на труда на други членове на обществото, а да се живее от това, че притежаваш титул на собственост.

ПП.
Подготвен съм да поема порой от плюнки от хората, които живеят от рентниерство или лихварство.


01 Юли 2010 12:09
няма нужда да "поемаш" нищо Mitev 01.7.2010 г. 11:09:13, това си е самата истина......
просто рентиерството е обратната страна на медала собственост, както трипера е "обратната страна" на свободната любов..... не може едното без другото.....
01 Юли 2010 12:15
Както Олдмад намеква, повечето арендатори са фактически монополисти.
Аз имам земи в три кооперации, всеки дава рента каквото и колкото реши, почти нищо. Все има някакви декари, които решил да не обработва за да почиват, добива бил много нисък, пропаднал слънчогледа заради суша, и всякакви такива.
И нищо не можеш да направиш.
Само се молиш да ти се е паднал свястен арендатор. Единия ми е такъв. ТКЗС-то са си го преобразували в новата кооперация, всичко запазено, вкл. счетоводството.
Единия от другите - иска да купува. Ако продаваш, но не на него, с новия собственик НЯМА да бъде сключен договор. И той ще си отглежда само бурени там, ако не си я занесе в къщи. А да купуваш без предварително да питаш арендатора дали ще те включи не става. В същото землище поисках да купя едни декари, питам арендатора къде са, какви са, той казва че не ги обработва. Следователно не иска договор. А всъщност си ги обработва. Както и земите на десетки собственици, които въобще не се появяват.
та така
01 Юли 2010 12:22
paragraph39, също така наемателите на жилища да имат право първо на тях собственикът да предложи да купят къщата и т.н...

01 Юли 2010 13:55
Не виждам какъв е проблемът да се вписва подобна клауза за продажба първо на арендатора. Доколкото разбирам, спорът е продажба при надлежен аренден договор. Подобна продажба може да се спре от съда или пък респективно съдът да отсъди разваляне на договора, но това изисква време и разходи, което прави развалянето му безсмислено. Инвестициите на арендатора (ако ги има) са защитени, а при изтичане на договора собственикъм може да не подпише новия договор и има пълната свобода.
01 Юли 2010 13:59
Исках да кажа, подобна клауза е безсмислена.[/i]
01 Юли 2010 14:07
Свободен пазар на земята - собственика като си има нива да си търси купувач!!!
Правата на арендатора са в договор за аренда - от 4 години и повече, и това му е достатъчно!
Земя с аренден договор - добър и за двете страни, не би трябвало да е проблем при продажба на Фондовете, те също арендуват и залагат техните земи - не ги обработват - нямат право$$$$$


01 Юли 2010 14:39
Не виждам какъв е проблемът да се вписва подобна клауза за продажба първо на арендатора.


Су 38,
проблемът е, че трябва да се изнамират поводи за говорене против ГЕРБ.



01 Юли 2010 14:39
Държавата няма никаква работа да си пъха носа в търговски отношения между частни лица
Смешници! Кой гарантира и плаща субсидиите!? Кой води регистъра на земята и сключва междудържавни споразумения? Кой прокарва пътищата и планира водните басейни? Щях да забравя, за квотите, що те са най-пазарни и се прилагат от най-пазарната демокрация.
Какъв "Свободен пазар на земята" ви удря в тиквите!? Някой да може да създаде "земя"!? Само може и трябва да се регулира. Имам едни 10 декара (камънаци, наследство) в Пирин, чакам някой свободен пазарник да я превърне в първа категория, напояване и две реколти минимум, ако може банани . Тъй де, нали уж "свободният пазар" бил всесилен. А пък аз на следващата година свободно ще ги продам, с печелба от вложените средства на пазарника за рекултивация, напояване, торене и т.н. Ако беше boby1945, щеше и реколтата на арендатора да продаде, тъй де "кьорав карти не играе" - ако не го застреляш , щете обере.
01 Юли 2010 15:37
Това съм го постнал под другата статия в "България", но има място и тук.

Дааа...Хамлетовска дилема: Изкупуване на земеделската земя (на безценица) за "комасиране" от едрите фондове или за ВЕИ от енергийните мафиоти... Общо взето като да си осъден на смърт, но да имаш възможност да си избираш : да те обесят или да те изгорят на клада...

Редактирано от - myrmorko на 01/7/2010 г/ 15:38:27

01 Юли 2010 15:38
Не знам кое от лобитата се мъчи да удовлетвори автора, но самият факт, че Тройната коалиция е приела подобни законови разпоредби и после ги е отменила, говори ясно за противоконституционността им.
01 Юли 2010 15:44
говори ясно за противоконституционността им
Имаш предвид Тройната коалиция?
Иначе и други законови разпоредби се приемаха, отменяха и пак приемаха. Ама от това не съм сигурен, че следва, че законодателството, включително и Конституцията, са противоконституционни.

Редактирано от - Apolitichen на 01/7/2010 г/ 15:44:56

01 Юли 2010 17:33
Митев, не си ме разбрал. Исках да кажа, че е глупав изобщо напънът за такава клауза поради факта, че договорът я обезсмисля за времето на валидността му. Оттук следва изводът, че напънът обслужва нечии интереси и в този смисъл е лобистки, т. е. някой играе в полза на арендаторите, като им дава преференциални условия за закупуване на земя, още повече, че според ГЕРБ те могат да обжалват цената на сключения от собственика договор с нов купувач след като арендаторът не е удовлетворил предложенията на собственика и историята зацикля, докато собственикът не кандиса. Всичко това е скрито зад паравана за защита на инвестициите, направени от арендатора за времето на договора.
01 Юли 2010 18:09
Само не разбрах как така фотоволтаиците се оказаха най-голямата заплаха за "плодородната българска земя"?!??!
Това са просто едни тънки алуминиеви пилони забити на 60 см. в земята, които след 20 години (колкото е срока на годност на панелите) ги изваждаш и си ореш на воля!
Да не говорим че междувременно можеш да си сееш, да речем люцерна, под тях.
Нека някой ми обасни защо не е забранено да строиш върху "плодородната българска земя" да речем, голф игрища, където на стотици декари се изрива хумосния слой и това повече НИКОГА не става за нищо друго. Не е забранен строежа на хотели, ТЕЦ, АЕЦ и т.н. Защо точно ВЕИ?
Тук има и една друга уловка. ОК забраняваме 1-ва до 4-та категория. Ами някой правол ли е сметка, че по-голямата част от животинското разнообразие е именно в земите над 5-та категория, от там и НАТУРА ......
като толкова са се загрижили за семята, какво се прави с пустеещите земи?!?!
те са в момента към 20% именно от тази категория, а фотоволтаиците (дори всички да се изградят, а то няма да стане) ще заемат 0, 20% от тези земи!
Това с картата пък е върха на абсурда. Кой ще подготви тази карта? Колко ще ни струва това НА ВСИЧКИ НАС! В Германия се опитаха да направят подобно нещо и се провалиха. Ние сме по ербаб ли? После нали се сещате какъв ще е боя (рушветите) за да се влезе в тязи карта.....
Цялата тази глупотевица е типично по социалистически. Опънали сме лозунгите отпред и всякаква здрава мизъл е на заден план.
ХОРА МОЛЯ ВИ МИСЛЕТЕ! Социализма си отиде, прогонете го и от главите си!
01 Юли 2010 19:28
по тъп си изглежда Новак][7] 01.7.2010 г. 18:09:42 отколкото пишеш

абе аланкоолу, като има на 60 см от земята панели няма да има слънце за люцерната бе готин... тя не расте с писане по форумите а със слънце....
01 Юли 2010 19:44
К, во ки праят лобитата, ако няма баламурници да си продават земята?!Тази далавера е същата, като демокрацията дето ни я натресоха...Гласувайте и, като стане частна собственост, пазарна икономика, като влезем в ЕС всички ще станете милионери...Ал сана станаха..., обаче само някои, останалите скачат сега по оределите митинги, като измамени камили...Не продавайте братя и за хилядо евро дка, пак ще сте измамени..., ама кой да те чуе...Навремето старци по продаваха "дебела" земя по Добруджа да купят на внуците маратонки по за 40 лв., , а един мой съсед продаде маса декари да си сложи пластмасова дограма на еднокатна паянтова вила, па изгори дървената да вари ракия...Ти акъл не ми давай, пари ми дай...Пфу-у-у.
02 Юли 2010 16:42
body очевидно си си останал в 1945 и като мислене и като знания.
хайде пусни в чичко Гугъл едно запитване и виж какво е отстоянието между панелите и на каква височина се поставят.
02 Юли 2010 18:00
SU38,
/:/ "Митев, не си ме разбрал. Исках да кажа, че е глупав изобщо напънът за такава клауза поради факта, че договорът я обезсмисля за времето на валидността му...
......................................... ......................................... .............
НЕ е така!
Арендният договор, ако НЕ е развален и е в сила към момента на продажбата на земята, СЛЕДВА Собствеността!
Т.е., ако арендованата земя се продава при действие на аренден договор, тя се продава ВЕДНО с "тежестта" аренден договор- сиреч, арендният договор ОСТАВА в сила, арендните Взаимоотношения се запазват, но страна по арендния договор него вече ще е новият Собственик на арендованата земя!
Същото важи и за действащ/НЕпрекратен/ договор за Наем- новият Собственик на имота става Наемодател на старите Наематели, докато срокът на наемният договор изтече или договорът бъде прекратен предсрочно/от новия Собственик или от старите Наематели/!
05 Юли 2010 17:14
ogo [Новак][11] 02.7.2010 г. 16:42:03, зелен любител на "зелена" енергия
каквито и да е слънчеви "панелки" се слагат там дето земята не става за работа, независимо от това какво мисли Гуглето или някой друг глупак покрай гуглето.......
А храната, дето ядем, идва от земята, така че си слагай панелки в двора, твоя ако имаш такъв, колкото искаш и си прави парета, на чуждата орна земя обаче йок.... Капиш???
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД