"В Кърджали току-що създадохме нова болница за долекуване. Открити са 40 легла в областта на 4 специалности", обяви здравният министър Анна-Мария Борисова, цитирана от Дарик радио. Тя продължава обиколката в страната за съставянето на здравната карта, която ще определи къде, колко и какви легла следва да съществуват.
Тъй като районът е планински и редица населени места имат труден достъп до по-големи градове, сега съществуващите общински болници няма да се закриват, стана ясно при посещението на министъра. В началото на годината обаче вече беше затворена болницата в Ивайловград заради липса на достатъчно лекари. Подобен проблем има и в Ардино.
Паралелно с това обаче се предвижда тубдиспансерът в Кърджали да престане да съществува самостоятелно и да стане структура на областната болница в града.
Ден преди това в Стара Загора реформата повели да се слеят двете големи болници - многопрофилната и университетската. "Ако сливането не се състои, няма да дам и една стотинка на Стара Загора. Ако обаче това стане, ще наградя решението с няколко милиона лева", заяви Борисова, отново цитирана от Дарик. "Не може да има две хирургии, две ортопедии, всичко по две, икономическо неизгодно е. Това е една структура, която трябва да се оптимизира, за да живее добре", поясни министърът.
Не стана ясно обаче какво място е предвидено в здравната карта на областта на частните болници, които в Стара Загора са няколко.
ПРЕОБРАЗУВАНЕ
Отделенията по физиотерапия във всички болници ще бъдат закрити, стана ясно при визитата на Борисова в Пловдив. Тази дейност занапред ще се финансира с новите клинични пътеки за долекуване и продължително лечение. Още не е ясно обаче как ще се структурира физиотерапията, нито какви ще са цените на тези пътеки.
|
|