:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,734,485
Активни 767
Страници 19,388
За един ден 1,302,066

Програма - отличник по усвояване на европари, буксува почти 1 година

Новата власт е одобрила само 4 проекта по ОП "Административен капацитет" за 12 месеца
Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
От отличник Оперативна програма "Административен капацитет" се превърна в двойкаджия - от 10 месеца няма одобрен нито един проект.
Опасенията, че закриването на министерства ще блокира европарите, започнаха да се потвърждават. Регистрирано е значително изоставане в 4 оперативни програми, научи "Сега". От почти 1 година буксува доскорошният отличник в усвояването на средствата от Брюксел - оперативна програма "Административен капацитет" (ОПАК). "От 1 август м.г. до май тази година, т.е. цели 10 месеца, няма нито един одобрен проект по тази оперативна програма", обяви пред журналисти в Брюксел Мина Шойлекова, експерт в ЕК към дирекция на Европейския социален фонд, от който идват 153 млн. евро за "Административен капацитет".

След закриването на Министерството на държавната администрация управляващият орган на програмата бе прехвърлен във финансовото министерство. Решението бе взето от кабинета на 5 август м.г., но утвърждаването на промяната от Брюксел се оказа доста тежка процедура. "Освен физическото преместване на дирекцията, блокажът настъпи и заради дългите преговори с ЕК за признаване на направените структурни промени в България. Реална бе опасността да се предоговори целият текст по оперативната програма, понеже това е двустранно подписан договор, в който страна е административното министерство", уточниха пред "Сега" експерти от МФ. В крайна сметка промените са одобрени чак на 19 октомври м.г.

От ведомството на Симеон Дянков не отговориха конкретно на въпроса колко време е отнело акредитирането на структурните промени пред Брюксел. Оттам признаха, че това е наложило да се променят наредби. От отговора на МФ става ясно, че от август м.г. до юли т.г. има само 4 одобрени проекта за финансиране по ОПАК. За 9 месеца са усвоени едва около 9 млн. евро, но това се дължи главно на разплащания по проекти, одобрени от предишното правителство. Плащания за последно са правени през април.

Значителен спад на темпото по усвояване е регистриран и по ОП "Човешки ресурси". По данни на МФ през юни са изплатени 5 млн. евро, а през май около 3 млн. евро. "Проектите по тази огромна програма се обработват само от 60 души и това е причината за регистрираното изоставане", посочи в Брюксел Теодора Савова, наш експерт там. Тя уточни, че до май т.г. по програмата има подписани договори за 498 млн. евро, а са изплатени проекти само за 65 млн. евро. "По тревожното е, че по-голямата част от изплатените проекти все още е разход на бюджета на България. От изплатени 65 млн. евро, ЕК ни е възстановила само 19 млн. евро", посочи Савова.

4 месеца пък не е имало никакви плащания по ОП "Техническа помощ". До момента от общо 56.7 млн. евро по програмата са изплатени едва 3.3 млн. евро. Подобно на ОПАК, тази програма бе преместена от Министерство на финансите към МС.

Доста проблемна остава и ОП "Транспорт". По нея са разплатени близо 77.5 млн. евро от над 2 млрд. евро бюджет. Единствените проекти по нея са софийското метро, магистрала "Тракия", чиято апликационна форма все още не е одобрена от Брюксел и реконструкцията на жп линията Свиленград - турската граница.

РАЗСЛЕДВАНЕ

От МФ уточниха още, че са предали на прокуратурата редица съмнителни проекти, одобрени по времето на Николай Василев. Разследване на "Дневник" от м.г. установи, че 1/3 от изплатените средства по програмите ОПАК и "Човешки ресурси", т.е. близо 10 млн. лв., са отишли в НПО, ръководени от хора с ключови позиции в централната, местната и съдебната власт. Някои от членовете на оценителните комисии пък са били пряко свързани с бенефициентите.
7
2128
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
13 Юли 2010 01:29
При предишните- оперативна програма траспорт беше за пример-ама имаше кадърни хора, които работеха, затова и до ден днешен проекта за метрото ще си е за пример не от бг. експерти, а от европейските и ЗА СЪЖАЛЕНИЕ С ТОВА ЩЕ СИ ОСТАНЕМ, ТЪЙ КАТО СЕГАШНИЯ МИНИСТЪР НА ТРАНСПОРТА И ЕКИПА МУ уволниха нормалните хора и сега дълго ще се оглеждат за средства по програмата, а за нови проекти само ще си мечтаят да се случат...
Така е като възлови структури се паднаха на куцо, кьораво и сакато- довчерашни мижетурки, видяха малко власт и се осраха, АМИ СЕГА?
13 Юли 2010 03:40
Института по публична администрация получи през тази година от ОПАК проект за 10 милиона лева. Не е вярно, че няма одобрени проекти.
13 Юли 2010 08:54
Истината е, че парите за транспорт не се усвояват. А европейските пари бяха единствената мярка, и то истинска за облекчаване на кризата. Това беше и едно от най-важните предизборни обещания.
Цяла година мина - кадровите проблеми трябваше да бъдат решени до сега...
13 Юли 2010 10:03
Нали Боко назначи супер-експерт по оперативни програми, европейски пари и всякакви подобни? Нали беше най-великия? Какво става, някой зъб ли му има?
13 Юли 2010 10:08
Не само Административен капацитет буксува, но и другите програми.
Друг въпрос е, че АК беше просто способ за изхранване на царските фирми и сега им е голяма мъка
13 Юли 2010 11:20

ГЕРБ буксува отвсякъде ...
13 Юли 2010 15:17
Проблемът на ОПАК са определянето на целите и приоритетите в администрацията. За да могат да я крадат поне добре я структурираха. След това я разграбиха законно с полусмислени или направо безсмислени проектчета. Много ми е интересно, например, този Институт за публична администрация, дето и сега има проекти, кой и как му определя приоритетите - курсове, други там работи... Та затуй се бавят нещата - прави им се преценка за целесъобразност. А това е сложно - първо трябва да бъде решено що е то Ел. правителство, и после да върви работата. А що е това Ел. правителство - едва оня ден сложиха на сайта на МТСИТ "Страегия за електронното управление 2010-2015" за обсъждане... Т.е. още я нямаме тази стратегия... Нека тя да стане, от там нататък по реда си и другите неща...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД