От отличник Оперативна програма "Административен капацитет" се превърна в двойкаджия - от 10 месеца няма одобрен нито един проект. |
След закриването на Министерството на държавната администрация управляващият орган на програмата бе прехвърлен във финансовото министерство. Решението бе взето от кабинета на 5 август м.г., но утвърждаването на промяната от Брюксел се оказа доста тежка процедура. "Освен физическото преместване на дирекцията, блокажът настъпи и заради дългите преговори с ЕК за признаване на направените структурни промени в България. Реална бе опасността да се предоговори целият текст по оперативната програма, понеже това е двустранно подписан договор, в който страна е административното министерство", уточниха пред "Сега" експерти от МФ. В крайна сметка промените са одобрени чак на 19 октомври м.г.
От ведомството на Симеон Дянков не отговориха конкретно на въпроса колко време е отнело акредитирането на структурните промени пред Брюксел. Оттам признаха, че това е наложило да се променят наредби. От отговора на МФ става ясно, че от август м.г. до юли т.г. има само 4 одобрени проекта за финансиране по ОПАК. За 9 месеца са усвоени едва около 9 млн. евро, но това се дължи главно на разплащания по проекти, одобрени от предишното правителство. Плащания за последно са правени през април.
Значителен спад на темпото по усвояване е регистриран и по ОП "Човешки ресурси". По данни на МФ през юни са изплатени 5 млн. евро, а през май около 3 млн. евро. "Проектите по тази огромна програма се обработват само от 60 души и това е причината за регистрираното изоставане", посочи в Брюксел Теодора Савова, наш експерт там. Тя уточни, че до май т.г. по програмата има подписани договори за 498 млн. евро, а са изплатени проекти само за 65 млн. евро. "По тревожното е, че по-голямата част от изплатените проекти все още е разход на бюджета на България. От изплатени 65 млн. евро, ЕК ни е възстановила само 19 млн. евро", посочи Савова.
4 месеца пък не е имало никакви плащания по ОП "Техническа помощ". До момента от общо 56.7 млн. евро по програмата са изплатени едва 3.3 млн. евро. Подобно на ОПАК, тази програма бе преместена от Министерство на финансите към МС.
Доста проблемна остава и ОП "Транспорт". По нея са разплатени близо 77.5 млн. евро от над 2 млрд. евро бюджет. Единствените проекти по нея са софийското метро, магистрала "Тракия", чиято апликационна форма все още не е одобрена от Брюксел и реконструкцията на жп линията Свиленград - турската граница.
РАЗСЛЕДВАНЕ
От МФ уточниха още, че са предали на прокуратурата редица съмнителни проекти, одобрени по времето на Николай Василев. Разследване на "Дневник" от м.г. установи, че 1/3 от изплатените средства по програмите ОПАК и "Човешки ресурси", т.е. близо 10 млн. лв., са отишли в НПО, ръководени от хора с ключови позиции в централната, местната и съдебната власт. Някои от членовете на оценителните комисии пък са били пряко свързани с бенефициентите.