Гръцки полицаи и следователи взимат улики пред дома на журналиста в покрайнините на столицата Атина, където Голиас бе разстрелян вчера рано сутринта. |
37-годишният Сократис Голиас от доста време разследва аферата за раздавани подкупи на гръцки държавни служители и политици от германската фирма "Сименс". Той е дългогодишен сътрудник на известния журналист Макис Триандафилопулос, съобщи електронното издание GRReporter. Преди около 6 месеца Голиас бил арестуван по обвинение в клевета, след като написал в блога си, че друг сътрудник на Триандафилопулос - Георгиос Псарас, е бил изпълнителен директор на фирмата Telepassport, за която се смята, че е осъществявала движенията на парите от черната каса на "Сименс". Оказа се обаче, че става въпрос за съвпадение на имена, и Псарас заведе дело срещу Голиас. Тогава за кратко той бе арестуван и разпитван.
Все още не се знае дали убийството на Сократис Голиас има нещо общо със скандала "Сименс", тъй като полицията продължава да работи за изясняване на мотивите за убийството му. Престъплението се разследва от Службата за борба с тероризма. Съпругата на журналиста, която е бременна с второто им дете, е в шок и не е в състояние да дава показания. Двамата имат и син на 2 години.
Полицията в Гърция смята, че най-вероятно крайнолявата екстремистка групировка "Революционна секта" стои зад убийството на журналиста. Установено е, че той е прострелян с 9-милиметрово оръжие, каквото е използвала организацията. В началото на миналата година екстремистката групировка "Революционна секта" откри огън срещу полицейски участък, при който загина един полицай. Няколко месеца по-късно нейни членове извършиха подобно нападение срещу частна телевизия и заплашиха, че ще избият "всички журналисти".
Журналистическият съюз в Атина определи покушението над Сократес Голиас "нагло" и "мафиотско".
ПРОТЕСТ
Лекарите от държавните болници в Гърция от вчера са в 5-дневна стачка, съобщиха местните медии. Медиците настояват да бъдат увеличени разходите в бюджета за здравните центрове в страната. Протестиращите отхвърлят и внесен от здравното министерство законопроект, с който според тях се прави опит за приватизиране на болниците. Лечебните заведения ще работят само с дежурен персонал за спешна помощ.