Корабоплаването в Охридското езеро спря, съобщи БНР. Корабчетата останаха закотвени, а туристите - лишени от възможността да използват една от най-популярните и атрактивни услуги, предлагани на посетителите. Атрактивните разходки в езерото бяха прекратени, след като властите наложиха забрана за плаване на туристическите корабчета, които не са преминали годишен преглед и нямат сертификати за техническа изправност.
След трагедията на кораба "Илинден", когато 15 невинни български туристи платиха с живота си безотговорното отношение към техническото състояние и сигурността на плавателните съдове в езерото, представителят на германската компания "Лойд" беше подведен под отговорност, а фирмата се оттегли от договора си с македонската страна.
Едва сега, в разгара на туристическия сезон, македонските транспортни власти задължиха корабособствениците да сключат договор с новата фирма - френската "Бюро веритас", за сертифициране на плавателните съдове срещу 7 хиляди евро годишна такса.
Собствениците им спазват забраната за плаване в Охридското езеро, но се готвят да съдят държавата, ако не бъде намерен компромис - например да бъде удължен срокът на техническите сертификати. Оплакват се и туроператорите, а най-разочаровани са посетителите на Охрид.
Животът в Охридското езеро е застрашен, алармира междувременно скопският в. "Дневник". Според изданието тръстиката се изсича и на мястото й се насипват строителни отпадъци, като по този начин се възпрепятства окончателно растежът й. Според екологичното дружество "Енхапон" в Струга 80% от тръстиката в езерото е унищожена в района на селата Радожда и Калища и детското летовище "25 май".
|
|