:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,724,177
Активни 507
Страници 9,080
За един ден 1,302,066

Избелване на черните овце в ЕС

Кодираният език на докладите не върши работа, Брюксел трябва да се осмели да назовава обектите на своите "проучвания" с истинските им имена
Светослав Терзиев
Нямаше да повярвам, ако само ми бяха разказали, но се уверих лично: България е станала европейски наръчник по корупция. Младежи от престижни западни училища й гостуват, за да видят как изглежда една корумпирана държава. Миналата събота петдесетина млади ентусиасти от Франция и Холандия, обикалящи Европа със симпатични стари ситроени 2CV (известни като "грозните патета"), пристигнаха в София от Истанбул и поискаха да им разкажа как България се бори с корупцията. Видели някои мои публикации в интернет и решили, че мога да им бъда полезен в тяхното образователно турне. Смаях се, като ми представиха своята програма.

Тяхното 8000-километрово рали, наречено "Предизвикателството на Страторг", което се организира за втори път, имало за цел да запознае бъдещите мениджъри с особеностите на европейските държави, през които минава маршрутът му. За Чехия бил избран споменът за тоталитаризма, за Румъния - борбата с трафика на деца, за Турция - идентичността на младите хора, за България... корупцията. Не ни стига Еврокомисията с нейните ежегодни доклади, които ни набиват в главите колко не се вписваме в европейските норми заради корумпираната си върхушка, ами сега и децата в Европа започнаха да си правят у нас



уроци на открито за образа на корупцията



Още малко и България окончателно ще престане да бъде за другите народи Страната на розите и ще се окичи с етикета Държавата на корупцията, от който едва ли ще се отърве.

Разбира се, отказах да участвам в такава постановка - за най-голяма изненада на организаторите на турнето, които така и не разбраха какво лошо има един европейски инвалид като България да изложи за поука недъзите си пред младите изследователи. След време те щели да знаят и разказват на кого не бива да приличат европейците. Докато родните власти са си прехвърляли отговорността за организираната престъпност и корупцията, вкупом са пропуснали да забележат, че поверената им държава се е изтъркаляла към европейското позорище, а заедно с нея и те самите. За беда същото се отнася и до всички българи, които страдат от безнаказаната висша крадливост и бандитизма, защото думата "българин" се е превърнала в европейски синоним на "корумпиран".

Изненадваща е гордостта, която изпълни душите на премиера Бойко Борисов и правителството му, като прочетоха в последния доклад на ЕК, че от "юли 2009 г. (откакто са на власт) в България се е появил силен устрем за реформи". Брюксел бил забелязал за първи път "политическа воля" на изпълнителната власт за борба с организираната престъпност и корупцията. Само че зад нея прозирал въздух, защото престъпност имало в изобилие, но наказания - малко.

Който прочете доклада, няма как да не стигне до извода на Брюксел: "И все пак прекалено малко са случаите, които са приключили в съда". В това изречение важната дума е "прекалено". Тя означава, че България е излязла от всякакви норми на търпимост и че е изправила ЕК пред въпроса как да реагира на предизвикателството. Отговорът е формулиран по следния начин: "Нужно е да се подобри професионалната практика на полицията, прокуратурата и съдилищата, за което ще бъде необходимо външно съдействие".



Очевидно се върви към намеса отвън,



но каква може да бъде тя, след като ЕК не се възползва от тригодишния си мандат да задейства предпазната клауза за правосъдие и вътрешен ред съгласно Присъединителния договор на България и Румъния? Безсилието на Брюксел личи особено много по поведението на Румъния, която даде да се разбере, че повече не я интересуват неговите доклади. След изтичането на тригодишния изпитателен срок тя разтури своята Национална агенция за интегритет (честност), чието създаване бе условие за нейното приемане в ЕС. Конституционният й съд реши, че агенцията наднича твърде неучтиво в сметките на големците, включително и на конституционните съдии, и през април т.г. я разпусна. След гневната реакция на ЕК парламентът направи опит да я възстанови в беззъба форма в края на юни, което бе отразено в доклада за Румъния с остра забележка. Букурещ обаче показа изпреварващо колко е безразличен към критиките на Брюксел, като ден преди огласяването на доклада Конституционният съд отхвърли и новия безобиден вариант, предложен от депутатите. Така Румъния отказа да търпи дори само за украса какъвто и да е орган за борба с корупцията по високите си етажи на властта.



В отчайващата ситуация да станат смешни,



някои еврочиновници започнаха да пресмятат какви лостове за въздействие им остават и се досетиха само за един - да забавят приемането на България и Румъния в Шенгенската зона за свободно движение, докато не докажат, че правосъдието им покрива поне минималните европейски норми. Този лост обаче ръждяса още при писането на миналогодишния доклад, когато председателят на ЕК Жозе Барозу отхвърли предложението на Холандия да бъде задействан предупредително, след като стана ясно, че няма да се прибягва до предпазни клаузи. Прилагането пък на финансови санкции е невъзможно, доколкото двете държави усвояват изключително слабо европейски фондове поради недостатъчна способност да пишат грамотни проекти. Освен това Букурещ следи стриктно да не се краде от европейски пари, а само от националните, както се научи през последните две години да постъпва и България. Така ревизорите в Брюксел не могат да намерят формална причина за спиране на еврофондовете.

Вижда се, че



инструментариумът за въздействие е много беден



Външният натиск може да бъде само информационен. Брюксел така или иначе ще продължи да пише доклади, в които да отправя каквито си иска критики и препоръки, защото няма как да се измъкне от "механизма за сътрудничество и проверка", изобретен за утеха, че приема компромисно двете държави в ЕС. Но проблемът на София и Букурещ не е в слабата схватливост какво се иска от тях. Еврокомисията напразно отправя препоръка към България "да се подобри съдебната практика в прокуратурата и съдилищата, като се извърши подробен анализ на недостатъците в сътрудничество с чуждестранни експерти". Такива експерти по т.нар. туининг проекти (побратимяване с различни европейски държави) вече навъртяха стаж за пенсия като съветници в България и пак не побутнаха напред съдебната реформа.

Брюксел трябва да си даде сметка в кои случаи е успявал да постигне резултат. Ако прочете собствения си доклад, ще види, че се хвали само с един забележителен пример, описан по следния начин: "Бяха произнесени присъди по две емблематични дела за измами със средства от ЕС и изпиране на пари. Основните обвиняеми получиха тежки присъди - съответно 10 и 12 години затвор, но съдът все още не е издал заповеди за задържане". Зад тази плаха и объркана формулировка стои името на един човек - Марио Николов, осъден по две дела за изпиране и злоупотреба със 7,5 млн. евро от програма САПАРД съответно на 10 и 12 години затвор. ЕК не бива да се пита защо осъдените са толкова малко, а защо Марио Николов изобщо бе осъден. Отговорът е само един -той бе посочен поименно от Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ).

Докато борбата с организираната престъпност и корупцията се води срещу "неизвестен извършител", няма да помръдне повече от сегашното си състояние. Полезната външна намеса може да бъде само една - осветяването на виновниците. Те са недосегаеми за българското правосъдие, докато плащат за неговото корумпиране, но щом бъдат осветени отвън, стават уязвими. Брюксел трябва да направи следващата крачка - да се осмели да назовава обектите на своите "проучвания" с истинските им имена. Кодираният език не върши работа, а в тъмнината черните овце се сливат с белите. Не всички българи са корумпирани и престъпници, но избелването им няма да се случи, докато са натикани в тъмния ъгъл на Европа.
Снимка: Европейска комисия
Еврокомисията украси сградата си в Брюксел с приветствен надпис в чест на приемането на България и Румъния в ЕС на 1 януари 2007 г., без да подозира каква беля си взема.
Снимка: http://stratorg-challenge.com
Весели студенти на 8000-километрово рали из Европа се отбиха пътьом в България, за да видят как изглежда една корумпирана държава.
23
3819
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
23
 Видими 
21 Юли 2010 21:26
50 млади студенти от висшите училища на Франция ще задълбочат познанията си за Европа във връзка с Рали Ситроен 2 CV организирано от дружество Страторг.

Става въпрос за двойно изживяване за студентите : да се запознаят с различни европейски страни на място, на волана на тридесетгодишни автомобили, както и да мобилизират хиляди поддръжници от съответните училища.

По време на пробега от 6700 км., колоната от леки автомобили ще прекоси 14 страни, преминавайки през Прага, Будапеща, Букурещ, Истанбул, Белград, Дубровник, Триест и Милано.

Отборът пристигна в София на 17 юли (събота), пред Храм-паметник „Свети Александър Невски“, в 12 ч.

За повече информации за развиването и произхода на това приключение : Натиснете тук
.....
А как ли са научили адреса на автора? Че да му задават разни въпроси.. хм.... май сам се е похвалил.
21 Юли 2010 21:56
Гео,
това студентчетата са само интродукцията към проблема... Изводът е в края: "Те са недосегаеми за българското правосъдие, докато плащат за неговото корумпиране, но щом бъдат осветени отвън, стават уязвими. Брюксел трябва да направи следващата крачка - да се осмели да назовава обектите на своите "проучвания" с истинските им имена."
Г-н Терзиев, дано ви четат и в Брюксел...
21 Юли 2010 22:07
Според мен, статията си я бива и автора заслужава поздравления.
Гео , ми то в нея е казано, как и защо са го намерили тия младежи.
Дори и да си приписва, някакви заслуги , все пак е по важно, че потвърждава две неща :
1. Корупцията си я има, и властта ни нищо съшествено не прави по въпроса.
2. Чиновниците от ЕС, нищо не могат да направят по въпроса.
И в добавка от мен, [red]"Те го плюят, пък той си мисли, че това е Божа роса."[/red]
Визирам бате ни Бойко в случая
22 Юли 2010 00:24
Не мога да си кривя душата, според мен днес авторът е написал доста добра статия, без излишен (евтин) хъс и необоснована (емоционална) критика, а "право куме в очи", и към БГ политици, и към чиновниците в Брюксел.
22 Юли 2010 01:46
Докато родните власти са си прехвърляли отговорността за организираната престъпност и корупцията, вкупом са пропуснали да забележат, че поверената им държава се е изтъркаляла към европейското позорище, а заедно с нея и те самите.


Авторът прави една принципна грешка: елитът е точно тоакъв по морални устои както и средния избирател, който много отдавна е развратен да мисли, че вината е в ония корумпираните там горе, в противовес на тия честните тук долу.

Няма такова нещо!

Ако бъдем максимално честни, нашите управници може би са и по-читави от тия долу.

С малки изключения, тия долу по силата на демократичния избор си избират там горе такива, които да им импонират с дивотията типична за долното ниво.

Дегенерацията е всеобща и едва ли шамарите от Брюксел ще трогнат някого.

Освен ако не внесат администрация и полицие от там, която скоропостично да корумпираме на лаф и моабет където падне.
22 Юли 2010 07:06
Г-н Терзиев , смешен плач !‌ Какво ново ни дава тази статия - НИЩО‌ ‌ ! Отбелязани са страхливо , ако това е еквивалента за интелигентност в България, стари проблеми и са направени пак грешните изводи !‌ ‌ ЕС‌ е безпомощен към страни като България и Румъния (‌ върнете се и прочетете историческите забележки на ... чичо Фичо)‌ , защото тези страни и техните народи не желаят никаква промяна, не я искат - следователно не могат да я осъществят и няма да я осъществят ! ‌ Новото е целта на обиколката на студентите, но старото и позорното е причината за тази обиколка. ***ЕС‌ не може и не трябва да бъде заместител на българската държавност , не си правете погрешните сметки пак !‌ Защо вие не назовете поименно престъпниците в България , защо чакате помощ от ЕС‌ и съответните му органи да направят това ?‌ ‌ ***
Късно, г-н Терзиев, и много погрешно е написаното от вас.
Доказателството за написаното от мен , че българина не желае промяна, ... ще е този постинг. Сега очаквам реакцията ... жалката защитна реакция на този за който толкова много ви е жал, г-н Терзиев ...

Редактирано от - sybil на 22/7/2010 г/ 11:02:36

22 Юли 2010 08:03
дали младежите возещи се на грозните патета са чули за "Л'Ореал" и проблемите на Никола Саркози?
22 Юли 2010 08:07
Г-н Терзиев , голям напън, ама много голям за да се докаже, че последната година нищо не се случва в Б-я. Трудно ще ти е щото оценките вече излязоха. Явно не ти четат статиите.
22 Юли 2010 08:14
А колко по-вече можеше да научат младите в България, ако изследваха слугинажа в журналистиката
22 Юли 2010 08:47
по-вече


Тва тука интелигентните и образованите за ГЕРБ, да?
22 Юли 2010 09:10
Това, което се разбира от началото на статията е:
Автора пише за многото корупция в Б-я.
Някакви хора го четат.
Същите хора от толкова много четене на материалите му си вадят извода, че Б-я е люлка на корупцията.
Автора е искрено учуден и възмутен от изводите на тези дето го четат.
Мен това ми е смешно.
22 Юли 2010 09:11
" Докато родните власти са си прехвърляли отговорността за организираната престъпност и корупцията, вкупом са пропуснали да забележат, че поверената им държава се е изтъркаляла към европейското позорище, а заедно с нея и те самите. За беда същото се отнася и до всички българи, които страдат от безнаказаната висша крадливост и бандитизма, защото думата "българин" се е превърнала в европейски синоним на "корумпиран"."

Точно казано. Накъдето и да погледна около мен - приятели, роднини, съседи,
колеги и т.н. 90% тарикати и ако могат нещо да авантят , го правят с удоволствие и се хвалят.
Много добре написана статия.

22 Юли 2010 09:11
Писмовната грамотност често се ползва като пристан за утеха при умствено слабосилие.
..та не сте уникална колежке.
22 Юли 2010 09:26
Кучето ми чете отзивите за "доклада" и има впечатление , че ще се учредява "Асоциация на похвалените" . А като ги брои , ами то сички звена на Съдебната система , във вътре се оказват бре , все похвалени , че и отгоре . А Светльо Терзиев в поименно ги искал , гаче не му стигат имената на техните шефове , от дописките в последните дни . Национални герои ...
22 Юли 2010 10:05
Статията си я бива защото авторът показва реалните стъпки на ЕС и резултатите от тях. Тоест вижда се какво искат от централата и какво се получава на практика и само такъв подход предполага възможност за корекция с желани резултати.
*
Мисля си, че само такива медиатори като автора имат шанс да помогнат на централата да се ориентира и действа по-ефективно. В това виждам смисъл такива като него да са в Брюксел.
22 Юли 2010 10:14
Така Румъния отказа да търпи дори само за украса какъвто и да е орган за борба с корупцията по високите си етажи на властта.

Г-н Терзиев,
забравете за някаква промяна на румънския манталитет. Те са наистина далече след българите. Дори исторически не са се доказали, че могат да имат държава в силни години със силна икономика или управление (поне това българите са го доказали в миналото). Пътувал съм години през най що годе уредената им територия и може да се каже, че са непоправими мърлячи.
*
Има едно много лесно решение на мамалигарския проблем. Нека ЕС пусне маждарчетата да си върнат териториите от днешна Румъния и те ще оправят всичко, ще има ред и разбираемост. Ако може да стане и Калафат унгарски всичко заспива.
*
От изток ще ги оправят русите, че и ние ......
22 Юли 2010 10:46
Доколкото разбирам турнето на студентите в България ще се запомни с ЕДНО НИЩО! Освен жегата, срещите с френския посланик и шефа на "Ситроен" те не са видяли и разбрали нищо от България - няма медия, която да ги види и посрещне, няма срещи с българи. А пък някой им отказал да говори за корупцията, щото си мисли като всички, че прикриването на проблема ще го премахне.
Типично българско двуличие - едновременно иска назоваване на виновните и ги прикрива. Като че ли френските студенти, а и всички, даже и в Скопие не знаят, кой е най-корумпиран, най-беден, най-черната овца на Европа!
22 Юли 2010 11:46
Викс, не забравяй, че студентите са минали по разбитите български пътища, на някои от които гордо стои табелката, че са ремонтирани с пари от ЕС.
22 Юли 2010 12:30
ЕС трябва да схване че в България никой не разбира от намеци и дипломатичност. Ако искат нещо да ни променят трябва да се придържат към ръзбираем език. За предпочитане да говорят все едно говорят с чобани, така и най-заблудените избиратели ще разбират за какво иде реч, и има ли или няма причина правителството ни да се хвали как го хвалят.
22 Юли 2010 12:50
Големи глупости!
22 Юли 2010 17:20
Този "силен устрем", дето се бил появил, ме скъсва от смях. Прилича ми на "силен напън", който прави един организъм, за да се освободи от насъбралата се в него фекалия, ама я се освободи от нея, я не. "Силният устрем" се олицетворява от действията на МВР срещу престъпността, които действия стават все по-смешни, а г-н министър Цветанов, все по-пародиен актьор в действието което гледаме - вече с насмешка. Това, младоците от "турнето" няма как да го усетят. Г-н Терзиев,
22 Юли 2010 17:25
Умря циганката, дето хвалеше Станишев.
22 Юли 2010 17:27
Не че много разбирам, но май бюджетът на Кристалинка за помощ навън е по-голям от парите заделени за борба с корупцията в ЕС. Въпросът е дали корупцията вътре в Съюза е приемливо явление? Корупцията в някои държави дали е предимство за експортно ориентираните икономики?....

Когато на Европа и стане неизгодно да има корупция в покрайнините, тогава ще има помощ. Засега има само недоверие в държавата граничещо с нихилизъм. Ако с бездействието си и хвърчащите докладчета Брюксел си мисли, че ще е пътеводна звезда за хората, добре е да гледа как расте народната обич към бездействието и фойерверките Геройко. Когато малките престанат да вярват в Европейската идея, тогава може и да е късно.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД