:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,726,794
Активни 554
Страници 11,697
За един ден 1,302,066
пробив

Временна комисия създаде нов парламентарен стандарт

Разследването за наркопоправката в "Държавен вестник" излезе от порочния коловоз и не замаза проблема
снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Румен Иванов от ГЕРБ, председател на временната комисия, ръководеше умело работата й и демонстрира колегиална толерантност към забележките на членовете й от опозицията. На снимката - Иванов с Мая Манолова от БСП.
Временната анкетна комисия в парламента по казуса с наркопоправката в "Държавен вестник" извърши прецедент, нарушавайки неписаното правило, че целта й е да замаже проблема.

Парламентарната традиция повеляваше "горещите теми" да се охлаждат в блатото на дълго и безполезно разследване. Резултат от работата на тази комисия има. Да, не е достатъчно изчерпателен. Не стана ясно кой точно стои в основата на наркопоправката. Ако са висши кадри в ГЕРБ, прокарали интереси на спонсори, защо не поеха отговорността си.

Но и не бяха прикрити скандални факти срещу депутати от мнозинството. Светлин Танчев и Пламен Цеков изгубиха шефско и зам.-шефско място в комисии, а първият се разделя и с партийния си пост на областен координатор. Независимо че връзката на Лъчезар Иванов с тази история остана недоказана и се забърка в друг скандал, но и той изхвърча като тапа.

С всички уговорки



сегашното мнозинство заслужава адмирации,



че не защити сгафилите. Временните анкетни комисии в минали парламенти не извадиха нито едно име на човек от управляващите, което да бъде отстранено от пост или дори да бъде ефективно разследвано от прокуратурата.

По време на мандата на тройната коалиция е имало 22 временни комисии. Да си спомняте кои са те или до какво е довела тяхната работа? Имаше например временна комисия, която през 2005 г. започна да разследва причините за опустошителните наводнения, в които загинаха хора и много повече останаха без дом. Тази комисия стана известна с абсурдната си абревиатура - ВКПЩННППДПМЮЮОЧСПЖИЗР. Това означава "Временна комисия за проучване на щетите, нанесени от наводненията, предизвикани от проливните дъждове през месеците юни и юли 2005 година на обществени и частни сгради, пътна и железопътна инфраструктура, земеделската реколта и др." После я преименуваха на "Временна комисия за проучване и ликвидиране на щетите от наводненията и за изготвяне на предложения за оптимизиране на модела на действия на държавните органи по управление при кризи". С една дума - в движение й смениха предназначението. Така тя обоснова съществуването на Министерството на бедствията на Емел Етем, което за четири години се превърна в истинско бедствие за безконтролно харчене на държавни пари. Виновни, разбира се, не бяха открити.

Тогава временната комисия беше предложена от ДПС, макар че и при царското управление техни кадри отговаряха за бедствията. Оглави я, естествено, Йордан Цонев.

Имаше временни комисии по т.нар. царски имоти, за аферите "Куйович" и "Йоцич", за собствеността на имотите в Студентския град, както и разследване на трагичния инцидент във влака София - Кардам. За нито една от тези комисии не може да се каже, че хората ясно разбраха какво точно свършиха.

През март 2006 г. например се пръкна временната парламентарна комисия за установяване на отнетото и възстановеното имущество на семейството на бившите царе Фердинанд, Борис III и техните наследници. Червеният Пламен Ранчев я оглави и това създаде свръхочаквания за резултат. Комисията обаче сътвори едно голямо нищо. В името на коалиционния мир БСП отстъпи пред натиска на НДСВ и промени становището си за съдържанието на доклада на временната комисия. Тогава премиерът Станишев накара председателя на комисията Пламен Ранчев и другите представители на БСП да "преосмислят" изводите в проектодоклада, за да угодят на коалиционния партньор Сакскобургготски. Едно от предизборните обещания на БСП беше точно разследването на имотите на царя. Като се озова в коалиция с НДСВ, БСП създаде комисията на принципа "и вълкът сит, и агнето цяло". Потроши се парламентарно време и доверие, плащаха се допълнителни пари на депутатите от тази комисия, за да замажат положението -



с това избирателите бяха свикнали



Временната комисия за разследване по случая "Куйович", разтърсил върховете на МВР, е още по-интересна. Тя също замаза нещата, тъй като бе поставена напълно под контрола на управляващите. В началото на април 2008 г. комисията се саморазпадна, след като членовете й от опозицията я напуснаха заради несъгласие с официалния доклад. В него управляващите хвърлиха върху правителството на Иван Костов цялата вина за пребиваването на Куйович у нас, а опозицията твърдеше, че върху наркотрафиканта е "разпънат чадър" от тогавашното ръководство на МВР. Филип Димитров определи доклада като безличен, а дебатът по него - "изпадане в състояние на морална лудост". Ф. Димитров (ОДС) настояваше в доклада да се запише, че се констатират проблеми в МВР и неспособност на ръководството на ведомството да се справи с тях, а лидерът на "Атака" Волен Сидеров искаше направо да запишат черно на бяло, че препоръчват на премиера да освободи вътрешния министър Румен Петков. Вярно, че много скоро след това Петков изхвърча от правителството, но това не бе в резултат на работата на временната комисия.

Сега с комисията за "Държавен вестник"



тази отблъскваща тенденция сякаш е пречупена



Създаването й не бе лесно. От БСП я предложиха, от ГЕРБ я отхвърлиха и чак след няколко седмици изведнъж мнозинството си смени позицията и създаде орган, който да разследва тях самите. Очевидно, че това е станало след съгласието на Борисов. Но нека си спомним, че в аналогични случаи Сергей Станишев казваше: "Няма да хвърля мои хора на вълците". Сакскобургготски действаше по същия начин, но не си правеше труда да го артикулира. А за управленския маниер на Иван Костов важеше, че дори да му кажеш, че му е развързана лявата обувка, напук нямаше да я завърже.

Комисията за "Държавен вестник" стигна до разкрития, които не бяха засекретени или укрити. Появи се бележка като доказателство за депутатската намеса, а по време на най-интересните изслушвания журналистите бяха допускани в залата. С една дума - ГЕРБ позволи на обществото да надзърне в редиците им и да види колко неадекватни са някои от техните топ кадри. Интересен беше и процесът с писането на доклада накрая. Вярно, първият вариант, написан от шефа на комисията Румен Иванов, беше доста мек. Иванов е от ГЕРБ и се очакваше храбро да брани съпартийците си, но той изненада всички. Показа изключителна толерантност към членовете на комисията от другите парламентарни групи, прие техните предложения и забележки по доклада. Иванов се превърна в изразител на онази част от групата на ГЕРБ, която вижда вътрешните проблеми и по-скоро е склонна да ги признае, за да се предотвратят още по-големи грешки. Но такива като него засега са малцинство. И тяхното поведение е в контраст с другия тип - на политкомисарите, които се опитват грубо да налагат партийните интереси в различни парламентарни комисии. Ако например комисията бе оглавена от Иван Алексиев, член на екокомисията от ГЕРБ, резултатът щеше да е противоположен.

Тази временна комисия роди надеждата, че мнозинството в 41-ото НС има кураж за ефективен самоконтрол.



Временните комисии по статут са с ограничени правомощия



Те не са разследващи органи и затова са принудени да приемат философията "Моето име срещу техните" (думи на Цецка Цачева, за която служители от НС казват, че е знаела за скандала). Затова пък има прокуратура. Докладът на комисията ще бъде изпратен веднага след като бъде гласуван в зала. Има два варианта - там разследването да потъне, или да излязат нови факти и обстоятелства за вината на депутати. Има и трети вариант - да не излязат, но при следващи решения на премиера за рокади в ръководните постове на НС да се досетим кой още е сгазил лука.

Създаването на временни комисии едва ли ще спре и в този парламент. И не бива, ако работят качествено. Тази за "Държавен вестник" създаде нов стандарт и следващите ще трябва да се съобразяват с него.

Временните комисии са форма на извънреден контрол, когато постоянните не са на мястото си. Остава проблемът, че мнозинството няма стратегия и рефлекс да изпълни постоянните комисии с ново съдържание. Оправдавахме го най-вече с липсата на парламентарен и законодателен опит. Но занапред това няма да върви.
8
2329
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
21 Юли 2010 21:15
Цецка Цачева, за която служители от НС казват, че е знаела за скандала)


Поне двама души в НС знаят за публикациите в Държавен вестник-Председателят на НС, който по Закона за ДВ контролира издаването му и подписва и подпечатва всяка публикация и гл.редактор на ДВ, назначена от председателя на НС./Справка :Закон за държавен вестник, чл.1, 2, 3 и 10/.
22 Юли 2010 00:51
Не знам откъде авторката черпи такъв оптимизъм. Иванов вече беше покрит, Цачева въобще не се споменава във връзка с този скандал, така че какво толкова е направила комисията? Няма нов стандарт, всичко се покри и дори ГЕРБ си направи самореклама с 2-3 оставки. Ще ми се прокуратурата да открие нещо по случая, но няма да стане.
22 Юли 2010 06:32
""Закон за държавен вестник:…
л. 10. (1) (Доп., ДВ, бр. 31 от 2005 г.) За обнародването на актовете в официалния раздел и на известията в неофициалния раздел се представя текстът на съответния акт или известие и документът за внесена такса по чл. 9, ал. 2, приложени към съпроводително писмо с искане за обнародване. Искането се подписва от ръководителя на органа или организацията, чийто акт или известие се предлага за обнародване, или от упълномощено от него лице, като върху него се полага и печатът на органа или организацията.
(2) (Изм., ДВ, бр. 31 от 2005 г.) В съпроводителното писмо се посочват правното основание за обнародването, длъжностните лица, отговорни за техническото съгласуване на текста преди обнародването му, и телефон за връзка.
„В помощ на комисията, в която имало вампири, таласъми е приложението от Закона.
Накратко: Искането за публикуване на текста трябва да е подпечатано с печата на НС и подписано от Председателя на НС или упълномощено от него лице.При така оформено искане гл.редактор публикува текста.
Значи, или има такъв документ с подпис и печат, и гл.редактор НЕ Е виновен и с основание не го безпокоят.
Тогава защо комисията не изяснява случая само с Председателя на НС.
Или гл.редактор не е получил искане с подписа на Председателя на НС и печат на НС и тогава единственият виновен за публикацията е гл.редактор.А него дори не го споменават-Йовка Коева, назначена от Цецка Цачева….
Елементарен казус, ама…!” ""
22 Юли 2010 07:37
Толкова много елейни слова за доклада на една комисия, който по същество прикри основните действащи лица в този скандал. И на всичко отгоре и похваляване на управляващите, че жертвали две-три пешки, за сметка на офицер и царица. Айде холан, ние не ядем доматите с колците.
22 Юли 2010 09:22
Тъй, тъй. Разбираме, че в кацата с гoвнaтa имало и една малка лъжичка мед
22 Юли 2010 09:26
Браво на автора!
Защо все се опитваме да омаскарим всичко? Ами защото сме българи! Онази приказка за ада всеки я знае! Иванов бил покрит! Как покрит, че те го изгониха от всички заемани длъжности! Нещо да се е случило в предишните Народни събрания? Нищо! Най-после нещо да стане и веднага ама можело още по-добро! Ами явно все някой иска нещо от някого, макар и да не знае точно какво! Но сигурно за това е виновно турското робства, хан Аспарух и цар Борис! А и германския фашизъм!
22 Юли 2010 09:50
Лъчезар Иванов е замесен в случая с наркопоправката. Оставките му временно го прикриха от публичното внимание и предполагам, че подобно на Желева след половин година ще поднови интервютата си. Със или без оставки Иванов си остава депутат и животът му не се е променил много. Същинското наказание щеше да е политическото, но Борисов отказа да му наложи наказание в рамките на партията и замаза случая с приказки, че нямало вредни последици. Иванов не е "изгонен" отникъде и министър-председателят няма право да "гони" депутати от техните постове, но на Борисов му се иска така да изглежда и така го представи пред обществото.
22 Юли 2010 18:47
Румен Иванов е бивш шев на МВР в Добрич. Близък приятел на Бойко Борисов и послушен колкото си искате. Няма кураж човекът нито да брани, нито да напада. Той е майстор на задкулисните работи. Възпитаник на бившата ДС. От малкото му появи по медиите не се отличава с кой знае какъв умствен потенциал.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД