:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,688,446
Активни 723
Страници 31,011
За един ден 1,302,066
ГЕОПОЛИТИКА

Турската дипломатическа офанзива вече е в ход

В същото време балканското ядро на ЕС май се разпадна
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Триединство в Анкара: Турският външен министър Ахмет Давутоглу (в средата) посреща на 28 април своите колеги от Босна Свен Алкалай и от Хърватия Гордан Яндрокович.
Българската дипломация се впусна в балканска офанзива, изпляскаха от възторг някои медии, които не могат да се нарадват, че външното ни министерство е оглавено от Николай Младенов. Наистина още с встъпването си в длъжност в края на миналата година той насочи вниманието си към невралгичната зона на Западните Балкани като важно поле за дипломатическа активност на България. Обяви и амбициозно намерение - страната ни да има свой принос с инициативи в региона, а не само да се присъединява и да следва инициативи на други държави. Министърът замисли и реализира набързо планирана обиколка на всички западнобалкански държави, за да се запознае намясто с проблемите. Създаде се впечатление, че балканското ни дипломатическо летоброене тепърва започва.

Първото полугодие на 2010-а си отива, а впечатляващи български инициативи и ходове не се забелязват. Но затова пък



предстоят поредните структурни "сътресения"



в българската дипломация, внушавани от амбициозния стратегически преглед за външнополитическото ни ведомство, който е по-скоро обърнат навътре и е израз на търсенията на правителството на технократски, а не принципен подход за "връзване на бюджета" в период на обзелата обществото ни икономическа криза.

Не бива, разбира се, да подминаваме такива стъпки като декларациите за категорична и безусловна подкрепа на Сърбия за приемането й в Европейския съюз, направена от премиера Бойко Борисов при посещението му в западната ни съседка и потвърдена на 10 юли в Дубровник. Факт е подписването на двустранно полицейско-митническо споразумение с Белград. За кой ли път бе потвърдена подкрепата за еврочленство на Македония, която като развален грамофон си продължава говора на омразата, докато уговорките от българска страна все повече избледняват. Няма изненада в декларираната подкрепа на проточилия се няколко десетилетия процес на присъединяване на Турция към ЕС, направляван от няколко големи европейски държави. Официалната българска позиция по въпроса се откроява още по-ясно на фона на кампанията на местни маргинални политици като лидерите на ВМРО за привличане върху себе си на обществено внимание чрез организиране на подписка за свикване на общонационален референдум относно членството на Турция в ЕС. При посещението си в Турция българският премиер Бойко Борисов отправи очевидно важното за българската страна послание за развитие на



двустранни отношения без посредници,



което ще рече без намесата на ДПС. То бе подминато от турския му домакин, но би могло да попадне на подходящо място, ако бе направено пред хилядите български граждани в Бурса и Измир на една (станала вече традиционна за други посещавани страни) тяхна среща с премиера.

Не следва да подминаваме и неколкократното настояване на министър Младенов на тазгодишната среща на НАТО в Талин да се ускори приемането на Босна и Херцеговина в Алианса. Макар този международен протекторат да е опакован в изкуствена териториална цялост и да е направляван от неясен механизъм на държавна функционалност.



Липсата на ефективни български ходове



и на инициативи от т. нар. балканско ядро на ЕС (в лицето на България, Гърция и Румъния), което май се разпадна с непризнаването на Косово от Гърция, Румъния и Кипър, се компенсира от ставащата все по-забележима дипломатическа активност на Турция на Балканите и особено в тяхната невралгична западна част. Анкара, която подкрепя усилията на САЩ и ЕС за намиране решение на сложните въпроси в Босна и Херцеговина, проявява ясни намерения да играе значима самостоятелна роля в региона. Напоследък в обсъждането на тези проблеми виждаме Турция редом със САЩ, ЕС и Русия.

Посещенията на президента, премиера и външния министър на Турция в Белград, Загреб и Сараево раздвижиха намиращите се в застой от шейсетте години на миналия век отношения със Сърбия и Хърватия. През последното тримесечие на 2009 г. и през тази година се утвърдиха редовните месечни тристранни срещи на министрите на външните работи на Турция, Сърбия и Босна. В такъв формат се провеждат срещи на турския външен министър и с колегите му от Хърватия и Босна. Освен положението в Босна министрите обсъждат и широк кръг въпроси от регионално значение.

Вместо българска наблюдаваме



турска дипломатическа офанзива на Балканите



През април в Истанбул бе поставено началото на срещи между президентите на Турция, Сърбия и Босна чрез т. нар. Истанбулска декларация. Пресечна точка и приоритетно място в активността на Турция стана Босна, където Хърватия и особено Сърбия ще продължат да имат възлово значение за стабилността. Авторитетният сръбски анализатор Драган Джуканович смята, че Турция може да има позитивна роля в решаването на някои открити въпроси в Босна, която все още има проблеми с вътрешната консолидация, както и в "разтоварването на двустранните отношения" между Сърбия и Босна. Той определя Турция и като "един вид покровител" на бошняците (мюсюлманите) в Босна и сръбския Санджак и защитник на бошняшката общност на Балканите. От турска страна се полагат усилия чрез личното посредничество на външния министър Ахмет Давутоглу да се преодолеят нарастващите различия в бошняшкия мюсюлмански етнополитически корпус сред най-голямата Партия на демократичното действие, основана от покойния Алия Изетбегович, и между нея и Партията за Босна и Херцеговина на сегашния председателстващ Харис Силайджич.

С подобна мисия министърът посети и сръбския град Нови пазар в областта Санджак, където публично помири враждуващите бивши активисти на сръбския клон на Изтбеговичевата партия Сюлейман Углянин и Расим Ляич, понастоящем лидери на две бошняшки партии и членове на сръбското правителство. Тези дни в Нови пазар бе и турският премиер Реджеп Ердоган, където откри турски културен център "Ататюрк". Ердоган говори пред домакините си в Белград за "реконструкция" на отношенията в икономическата, политическата и културната област, а президентът Тадич заяви, че при неотдавнашното си посещение в Турция е постигната договореност за "висока честота" на двустранните отношения. Посещения на високо равнище бяха осъществени в Гърция. Предстоят такива и с България.

Активизирането на Турция в региона е функция от нейната



настъпателна външна политика



като цяло, особено след като турската дипломация бе оглавена на 1 май 2009 г. от д-р Ахмет Давутоглу, академична фигура, станала след победата на Ердоган на изборите в 2002 г. негов външнополитически съветник. Още преди десет години в труда си "Стратегическа дълбочина" Давутоглу формулира едно ново виждане за международната позиция на Турция и външната й политика, възприети от Партията на справедливостта и развитието и двете правителства на Ердоган. Амбициите на Анкара са да влезе в десетката на най-развитите икономики и да провежда нова по-силна външна политика в контекста на регионалните и глобалните предизвикателства и с оглед едно евентуално еврочленство на страната към 2023 г. Това турският външен министър не пропусна да подчертае и в лекция пред българските дипломати по време на официалното си посещение в средата на март.

На научна конференция в края на миналата година в Сараево, посветена на османското наследство и мюсюлманските общности на Балканите днес, министър Давутоглу изложи същината на



концепцията за "стратегическа дълбочина",



на която се опира Турция във външната си политика. Тя разглежда балканския регион като средище на Афро-Евро-Азия, което по време на Отоманската империя през ХVI век е било център на световната политика. По думите на Давутоглу Турция желае да има нов балкански регион, основан на политически ценности, икономическа взаимозависимост и сътрудничество и културна хармония, каквито са били отоманските Балкани. Той отрича това да е неосманизъм, както вече съвременни политолози и анализатори наричат турската външнополитическа доктрина и практика, но в същото време твърди, че османските векове на Балканите са една успешна история и сега тя трябвало да бъде обновена.

По този начин новата политика на Турция е насочена към засилване на политическото, икономическото и културното присъствие в региона чрез налагане на възгледа за



преоткриване на османското наследство



и ценности, които по различни начини са определяли културите и идентичностите на Балканите през последните няколко века. Сегашното проислямско правителство, на което някои прикачват епитета "умерено", се стреми да използва исляма като важен културно-религиозен и историко-политически инструмент (най-вече по линия на турското членство и председателство на Организацията Ислямска конференция) за извоюване на лидерски позиции в мюсюлманския свят.

------------------

* Бивш посланик в Тирана, Белград и Сараево
86
4765
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
86
 Видими 
23 Юли 2010 19:54
Засега ДИПЛОМАТИЧЕСКА офанзива...
------------------
Блогът на Генек
23 Юли 2010 20:05
"По думите на Давутоглу Турция желае да има нов балкански регион, основан на политически ценности, икономическа взаимозависимост и сътрудничество и културна хармония, каквито са били отоманските Балкани."
Дано да не се налага след време някой нов Winston Churchill да казва отново тези думи по повод на нова война в Европа:
"I have nothing to offer but blood, toil, tears and sweat. . . . You ask,
what is our policy? I say it is to wage war by land, sea, and air. War with
all our might and with all the strength God has given us, and to wage war
against a monstrous tyranny never surpassed in the dark and lamentable
catalogue of human crime. That is our policy. You ask, what is our aim? I
can answer in one word. It is victory. Victory at all costs - Victory in
spite of all terrors - Victory, however long and hard the road may be, for
without victory there is no survival."
- Winston Churchillin his initial speech as Prime Minister to the House of Commons (10 May 1940)
23 Юли 2010 20:11
Турция си играе картите, но дали ще излезе пасианса не се знае.
Прекалено голяма е за ЕС, а САЩ едва ли ще й простят скоро, че ги отряза за войната с Ирак.
От една страна е светска Държава, но рискът да тръгне по пътя на ислямския фундаментализъм нараства...

Ние в БГ имаме нужда от силна светска Турция.
Това е.
23 Юли 2010 20:50
Това е технически сбор от констатации, без особена критика. Основен пропуск: Сегашният външен министър е продължител на мекотелата линия на предшествениците си - мазния кафев Калфин и престъпника Паси, дето се прай на луд.
Ако правителството на БГ имаше наистина балканска политика, отговаряща на итересите на БГ, трябва да направи следното:
- Да помоли съда да преразгледа законността на т.н. "депесе" като политическа партия
- Да помоли американския милиционер да си затвяря плювалника
- Да отпризнае "Косова" както Румъния, Гърция и Словакия
- Да спре чуждия език по националната телевизия
Не обезателно в тоя ред.
Това е терапията за сегашното унизително безгръбначие, а не корсет.
23 Юли 2010 21:04
Мето + декларация още от сега , че ще наложим вето върху /евентуално/ приемане на Турция в ЕС...
23 Юли 2010 21:20
"Анкара, която подкрепя усилията на САЩ и ЕС за намиране решение на сложните въпроси в Босна и Херцеговина , проявява ясни намерения да играе значима самостоятелна роля в региона . Напоследък в обсъждането на тези проблеми виждаме Турция редом със САЩ, ЕС и Русия . "

Чети ме в добре , Посланик Марков :
Това изречение , не можеш да подминеш , но и не оценяваш в стратегично . Ами , в защо не ни го обясниш , като Тест за Турция , по критериите на една друга работа , от която тя бива в доволно далеч държана , от същите тези три в едно фактори , а именно и в т.н. , че и дипломатично . Аз ли да ти го казвам , противоречието на 21-я век , в каква формула ще бъде вкарано , според както и от немало , вече проличава ?...
23 Юли 2010 21:21
Тука ше е тарапаната утре и у други ден.
23 Юли 2010 21:22
Към точките на Мето - Ако македонците не спрат с езика на омразата - вето върху влизането им в ЕС и ембарго за внос на маке зарзавата
23 Юли 2010 21:29
Сгугню мили ,
В каквото и да се случи в утре , че и на други ден тук , в най-важно бива и в собствено , ние да сетим дълговременната ни стратегна Позиция в Глобалното , за което днес в само се агитираме , подобно на квартални агитатори . Трябва да укрепваме нашата Национална Държавност , върху своя й темел , а не върху оня , на някой друг , че дори и от тримандатен Посланик , в интерпретирано ...
23 Юли 2010 21:35
Абе, Мето,
Мойш ли посочи, поне едно престъпление на Пасито ?
Язека, явно съм забравил. О годинките, ше да е !
23 Юли 2010 21:36
Бийгл,
Четох ти и другите мнения таз вечер! Бравос!
Силни включвания!
23 Юли 2010 21:41
"Амбициите на Анкара са да влезе в десетката на най-развитите икономики"
Е това нема да стане. Липсват много работи.
23 Юли 2010 21:47
Пълна простащина е да се изказваш в подкрепа на членството на Сърбия в Европейския съюз точно в Дубровник. Това изобщо може ли да се нарече "политика", да не говорим за "външна"?
23 Юли 2010 21:47
sbur70 - войничетата и шоферчетата у Ирак дето ги заклаха.
ПП: Политиката на съучастие в престъпление е престъпление. Но ако не ти стига, добавям - и това дето е дал съобщителните връзки на външното министерство да бъдат осъществявани от фирма на чужда държава, Израел.
Има и още.
Престъпник с циркова маска.

Редактирано от - Meto ot Interneto на 23/7/2010 г/ 22:06:30

23 Юли 2010 21:48
Лукчо2 , точно в тук бъди Демократ , че и либерален дори , а не по темата за бурките и забрадките със шахидки по "талията" . Нямам предвид , моя оценка за личното ти участие , под съответните дописки ...
23 Юли 2010 21:48
Особено невралгичен пункт е изречението и разбирането за османските векове на Балканите като една успешна история!
От това разбиране на нещата лъха силно дебелоочие, наглост и откровена простотия! (осев ако не предположим липса на исторически познания у автора му, уж божем академик, което не е невъзможно, но е слабо вероятно).
Успешни тези векове са само за турската нация, която от няколко племена и клана, сврени в платата на Витиния през 13 век е завладяла огромни земи на три континента, погълнала е огромно количество ислямизирани и културно по-издигнати хора и генетичен материал и дори сега, след над 200 години отстъпление (1699-1922) е след най-големите по територия и население държави, и от 20на години и сред най-големите икономики.
Но...., но този период и този успех са били за сметка на завладените държави и народи.
Без да се влиза в подробно излагане на множеството негативи, донесени и поддържани от турската власт на Балканите, достатъчно е само да се отбележи обстоятелството, че при завладяването им тези земи са били икономически на едно средно европейско равнище, докато освобождението им ги заварва като най-бедните и изостанали в Европа (което и досега не е преодоляно), като освен това са и с увреден манталитет и мислене!
23 Юли 2010 22:05
А в тук , не само патриотно , но просто се пази от ненужно надценяване на икономическата тежест на Турция , в Политиката на 21-я век . Ще паднеш в сбърканото на професора Давутоглу . Е , при хората на науката туй бива в рамките на риска за "изключване на субекта" , от адекватната му реалност . Иначе , в безалкохолната Турция би следвало и лесно да се отрезви , но като гледам , че не дава нишан , а и не добавям впечатления от "проходки" , които си сторвем в районите на ДПС , то и Боже мили , на мястото си бъди , че и в както ти си го знаеш , в значи ...

Редактирано от - beagle на 23/7/2010 г/ 23:06:49

23 Юли 2010 23:21
Развита икономика е едно, голяма икономика е друго. Развитата е качество и технологочност, голямата е мащабност. Иначе става смешно. Излиза че Люксембург, Швеция и Швейцария са неразвити икономики.
23 Юли 2010 23:51
Абе, Мето,
Мойш ли посочи, поне едно престъпление на Пасито ?
Язека, явно съм забравил. О годинките, ше да е !
Сега ще ти кажа една друга негова вина. Като студент Пасито много обичал да прави разпивки в апартамента си. За целта всеки гост носел бутилка, която изсипвал във ваната. После оттам с черпака...та по чашите. Обаче, пича който ми разказа тази история спрял да ходи повече на тия сбирки, защото видял Пасито да пикае във ваната пълна с питиета.
24 Юли 2010 00:00
Meto ot Interneto
24 Юли 2010 00:10
Какво е правила тая плюнка в частния си живот нема значение. Отговорна е. Отговорен също е и Дедо, щото е бил шеф на правителството тогава. Ако има ред - зад решетките. Всеки трябва да е отговаря за решенията, които взема. Сега обаче пише, че Дедо се борел за имоти дето отначалo казал, че не го интересуват.
По хагскио и страстбурскио съд сигурно са тип-топ, но по тоя на дедо Господ са долни хора.
24 Юли 2010 00:22
за какво сте се хванали само!
24 Юли 2010 00:41
А мен ми направи впечетление това:

С подобна мисия министърът посети и сръбския град Нови пазар в областта Санджак, където публично помири враждуващите бивши активисти на сръбския клон на Изтбеговичевата партия Сюлейман Углянин и Расим Ляич, понастоящем лидери на две бошняшки партии и членове на сръбското правителство. Тези дни в Нови пазар бе и турският премиер Реджеп Ердоган, където откри турски културен център "Ататюрк". Ердоган говори пред домакините си в Белград за "реконструкция" на отношенията в икономическата, политическата и културната област, а президентът Тадич заяви, че при неотдавнашното си посещение в Турция е постигната договореност за "висока честота" на двустранните отношения.


Просто такава наглост, а и такова падение на сърболяците не съм си представял. Толкоз ли са изкъкали во Београд, или винаги са си били такива незнам.
24 Юли 2010 02:27
Посерковците от Турция се нуждаят от силна армия с ядрени оръжия за да имат това, което отоманците са имали, а те немат такава.
Отоманска Турция бе творение на синадрионската клика в Италия .
Финансирана оттам и пристигнала в Европа след Черната чума и граждански размирици и разпад на Балканите.
Армията им не е способна дори и с американска подкрепа да превземе това, което й е подарено в средните векове.
Война в Европа не им е по силиците, пък и кюрдите не ми се струват на тъпи да не се възползват от златна възможност.
24 Юли 2010 08:09
в момента имаме правителствоизключително вредно за българската нация. Това правителство беше инструктирано във Вашингтон, когато Боката беше там и сега американският посланник се разпорежда, като генерал-губернатор у нас. Последният се меси навсякъде в съда, в икономиката, даже неговата говорителка изказала неговото мнение за номенираните бългaрски филми, че не трябвало да е този ами друг. Така вмешателство не е имало нито по времето на Хрушчов, нито по времето на Брежнев. Дянков беше изпратен да разсипе всичко ценно, що е останало у нас-култура, наука, образование, здравеопазване. Това е план, който се провежда от 20 години. Вчера един, който е работел в Либия в началото на 90-те ми разказва как тогава е дошъл един професор-демократ и направо заявил, че всичко построено от комунистите трябва да се разруши. И това го наблюдаваме в действията на педерунгела Филип Димитров, на браво Ваньо браво Костов, на Зелката Желев и др. именни и безименни герои. Сега Боката подхвана Кремиковци да го ликвидира, защото точно сега цената на металите се е повишила. Затова обявиха и Дамбовците за престъпници. Целта е България да стане бедна обслужваща държава, туризъм, обслужване. Комунистите след 1944г. бяха много по-умни от тези малоумници. Те запазиха всички фабрики, даже оставиха собствениците им като директори, докато си създадат кадри (братовчед на майка ми беше такъв собственик).
Това правителство слушка и изпълнява заповеди на Големиот брат и в областта на външната политика. Заповеди, които целят ново зарбване на България под диктовката на Големиот брат зад голямата локва.
24 Юли 2010 09:36
Три буквения ++,
земи си прибърши лигите, че усмърдя форуму с толкоз злос!!
Днешна Турция е творение на САЩ ясно за каква цел и кат добри инженьори американците оставиха слаби точки , та да могат с мънинко разходи и за много кратичко време да съборят моста по който са тръгнали джагалите не изпълняват ли поставените им цели и задачи!!!
24 Юли 2010 09:55
А ти по-горният мошенник нещо ново да си казал (абе как си избирате никовете, че така да ви пасват и глупендер да си беше избрал ника пак щеше да ти подхожда). Само си пропуснал, че наш Боко и външниот Младенов играят по свиркаъта на хамериканците и картинката се оформя точно както съм я описал по-горе.
24 Юли 2010 10:15
Въъ..
'Ма цели два деня, етнически бридж-белот ли ше играем?
Аз съм пас!
24 Юли 2010 10:43
Babrak Obrama
......Турция се нуждаят от силна армия с ядрени оръжия за да имат това, което отоманците са имали, а те немат такава......

Babrak,
В горното твърдение сте допуснал две грешки:
а) силна армия - колкото и да ми е неприятно, Имат я комшиите
б) ядрени оръжия - И това го имат - със същия доставчик и формат като на Синедриона.
Да липсват им ракетни носители, но основата е на лице.
Това са общоизвестни факти - дайте малко повече корекртност.
24 Юли 2010 11:36
Триадата ++,
по-еваш де
Нито САЩ, нито Русия или ЕС имат нужда от мощна икономически и воено Турция в настояще и вероятно бъдеще!
24 Юли 2010 11:49
Дали във връзка с външнопилитическата експанзия на Давутоглу и кабинета на Ердоган не са и почти безплатните бози, които заливат телевизионните канали? Или пък прословутата "анкета" за турските имена на български градове и местности? Наистина не зная, но ми е мъчно за изстрадалата ми България! Наистина много ми е мъчно!
24 Юли 2010 12:51
Неминуемото присъединяване на България към Турция в близките 60 - 70 години ни води до извода, че активността на турската политика е все едно презентация и на българския етнос.

А Вие "Ой-ле-лям-селям, ефенди", с метани и изкарване на балончета от носа тренирате ли? За по-добра презентация на напъващите ви светли чувства -купете си от Капалъ-чарши фес и се му кланяйте - както швейцарците на шапката на наместника Геслер
24 Юли 2010 13:37
Ако политиката на бъдещите бг политици е такава , каквато на досегашните ибрици - "присъединяването" наистина е неминуемо. Границата пада ... и сме присъединени. Иначе - стига едно вето Аз на нашите гъзомийници не разчитам. По-скоро се осланям на политиката на Атина.
24 Юли 2010 13:44
Нито САЩ, нито Русия или ЕС имат нужда от мощна икономически и воено Турция в настояще и вероятно бъдеще!
Абе ние да си гледаме нашата политика да е адекватна, а да не се осланяме на САЩ, Русия или ЕС. Но ние имаме политици ибрикчии. Таква са били винаги.
24 Юли 2010 13:44
Мукта,
споко брато, скоро одеситите ке орежат перките на Верния път
24 Юли 2010 14:29
Сгуню,


Така е, както казваш. Аз не си спомням страна, завладяна от агресивния ислям, да е прокопсала и процъфтяла в развитието си. Точно обратното. Европа трява да ни е много благодарна за това, че сме спрели турските орди на прага й, потъвайки 5 века в ориенталски мрак и изчезвайки от картата като държава. Добре поне, че сме успели да си запазим езика, макар че тези 500 години силно да са повлияли на националния ни характер в не особено +++ посока !
24 Юли 2010 14:55
с окупираните балкани османската империя осигури няколко века на мир между народите на балканите но след освободителните воини преди 100-150 години новите дьржави се напьлниха с орьжие и партии и глупави политици и народите изпаднаха в вьтрешно политически скандали и разправиии воини между дьржавите в резултат на което се случи ПСВ после и ВСВ и се разбишка целият свят и няма да има управия скоро
а това кои е виновен да османлиите да превземат балканите е друг вьпрос
24 Юли 2010 15:58
То фрактале и по затворите да видиш какьв мир цьфти - всички са като агьнца - нахранени облечени просто мечта. Новата турска теория за велика турция и добрата османска импреия напомня на македонската за велика македония.
24 Юли 2010 17:28
"османската империя осигури няколко века на мир между народите на балканите"


fractal,


Като те чета, си спомням как започваше една статия в сп. "Паралели" преди години, посветена на Парагвай по времето на диктатора Стреснер:

"В ‌ Парагвай е много спокойно ... като в гробище !"


Та така и на Балканите след завлядяването им от Османската империя ... Е*ем ти и спокойствието, което прилича на обезлюдяло село след набег на хунските орди !

24 Юли 2010 18:09
Спокойно! Спокойно....700-те членове на ВМРО събраха подписи против приемането на Турция в ЕС....Значи, сигурно е, че 70-милионна Турция няма да влезе по никакъв начин в еропата...Някой да обясни на каракачановците-Турция не е тумба цигани....
24 Юли 2010 19:35
"Нито САЩ, нито Русия или ЕС имат нужда от мощна икономически и воено Турция в настояще и вероятно бъдеще!"
Турците знаят това и затова са си взели своята външна политика в свои ръце. А вие като част от ЕУ каква собствена външна политика може да имате? Там командват Германия и Франция. Каквото ви наредят от БрЮксел, това правите, и се радвате ако ви потупат по рамото. Разбира се, има и гениални изцепки местно производство!
24 Юли 2010 19:35
Научаваме с голяма изненада, че м-р Давутоулу бил тропал по масата и крещял пред г-жа Клинтон по повод инцидента с турския кораб и израелците. Лошо, Давутоулу бей, много лошо!
24 Юли 2010 20:03
За Булгаристан е във важно , в Бубойко по-византийски да ги преглежда тез матриали ...
24 Юли 2010 21:47
Не разбрах три неща. Защо "балканското ядро на ЕС май се разпадна"?, дали Марков е защитавал същата теза в Тирана, Белград и Сараево? и изобщо, чия е тази позиция - на Турция или на България в ЕС?
А за да влезе в 10-ката по БВП, Турция следва да изпревари Испания, Бразилия, Канада, Индия, Мексико, Австралия, Нидерландия и Южна Корея. Определено, нема да й стигнат ресурсите.
24 Юли 2010 22:06
османското наследство и ценности

ха-ха-ха, не спирам да обяснявам на заблудените европейчета дето ми папагалстват подобни лозунги от Тр. офанзивата, че османските ценности престават ведно със спиране на експанзията им (грабежите секват). Оттам насетне следват век-два през които карат на вече заграбеното и след като се изчерпва почват да грабят поробените етонси в пределите на империята (кърджаалий и т.н.). След това освободителните движения са закономерност породена от нуждата за оцеляване.
24 Юли 2010 22:08
Лянча, и Русия трябва да изпревари.
24 Юли 2010 22:13
Натиснете тук

Ако пък гледаме per capita нещата са още по-далеч
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_%28nominal%29_per_capita Target=_Blank id=url>Натиснете тук
24 Юли 2010 23:22
Според помачетата на форума, майката Родина за 50-60 години ще завладее България, тъй като тя вече притежава атомни оръжия и е взела външната си политика в своите собствени ръце, а след България...е-хе.
Да, ама НЕ !
Като имаше свои собствени атомни оръжия, то би имала и експертизата да си строи свои собствени АЕЦ, а НЕ да кани НЕПРАВОВЕРНИ от Русия да й строят ядрена програма.
Турция взела външната си политика в свои ръце, но първо требва да се допита до САЩ за това и онова и да се кахъри, че Франция и САЩ са й заповядали да си държи самолетите на С.Кипър и да не си търси белята в Израел.
Е, и какво ще стане, ако Европа и САЩ престанат да й купуват нискокачествените продукти, или може би братята правоверни от арабския и ислямски и стан-ски свят ще си счупят краката да купуват made in Turkey.?
Та к'во шъ стане бракя помаци, ако престанат да я глезят майката Родина ?
Интересно дали официалната гръцка политика от Караманлис в случай на военна агресия на Турция на Балканите се е променила.
Тоест, Турция напада България с цел присъединяването й с Македония и Албания към Турция и изолирването на Гърция.Гърците нееднократно са намеквали, че армията им ще бъде незабавно задействана с оглед на историческите перспективи.
Един фронт с България, независимо от разоръженост или не, втори с Гърция и трети неминуемо с кюрдите.
Още по-интересно дали Запада ще е все още в доминираща икономическа позиция след 50 г и дали Китай ще бръсне некой си за слива и още повече Русия нема ли да има истинско патриотично и про-национално правителство ?
Турция и исламът не принадлежат в Европа, нито са военно адекватни да са авангард на каквото и да било по света.
24 Юли 2010 23:37
Благодаря на милият Babrak Obrama , за сполучливата интерпретация на тезата от постинга ми в по-горе .

Редактирано от - beagle на 24/7/2010 г/ 23:47:07

25 Юли 2010 00:05
Brodvar ....."освободителните движения са закономерност породена от нуждата за оцеляване".За съжаление българите добре са се развили и оцелели 500 г.под иго, но сега не могат да оцеляват, защо?

... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД