:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,774,702
Активни 302
Страници 1,576
За един ден 1,302,066
Репортаж

Британското правителство започна утопична революция от Ливърпул

Премиерът Дейвид Камерън обяви новата инициатива за полагане на доброволен обществен труд
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Премиерът Дейвид Камерън по време на дискусията за инициативата "Голямо общество" в Университета Хоуп в Ливърпул на 19 юли.
Докато коалиционното правителство във Великобритания намалява публичните разходи, за да се справи с бюджетния дефицит, който достига 11% от БВП, то насърчава общински организации и бизнеса да поемат нови правомощия за осигуряване на местни услуги. Амбициозната програма на кабинета на Дейвид Камерън е наречена Big Society (Голямо общество). Тя предвижда средства от неизползвани банкови сметки да бъдат използвани за подпомагане на финансирането на общински дейности на благотворителни и доброволчески организации, които в противен случай са принудени да водят борба за финансиране.

"Ще създадем Big Society Bank за финансиране на обществени предприятия, благотворителни организации и доброволчески групи чрез посредници... тя ще бъде създадена, като се употреби всяко пени от неизползвани средства от банки и строителни организации", обяви преди дни британският премиер Дейвид Камерън. "Тези непотърсени авоари, заедно с инвестиции в частния сектор, които ще използваме, ще осигурят стотици милиони паунда ново финансиране за нашите най-динамични социални организации". Камерън изтъкна, че правителството се нуждае да се освободи от неефективни, централизирани, бюрократични начини за предоставяне на услуги, както и ще направи повече, за да поощри културата на доброволния труд и филантропията. Говорейки при откриването на програма за доброволци в Ливърпул, която цели местните музеи да бъдат отворени по-дълго време, Камерън също изтъкна, че представители от Министерството на общините и местните власти ще помагат на подобни групи при тяхното сформиране.

---------

В първия ден от инициативата "Голямо общество" на Дейвид Камерън дъждът се сипе като из ведро в Ливърпул. Малцината мокри до кости туристи, които разглеждат постиндустриалния Биркенхед и чакат да снимат ферибота по р. Мърси, не подозират, че посещават място, което скоро ще се превърне в люлка на революцията в британския начин на живот.

Премиерът на Великобритания избра именно този град, в който по данни на Комисията за бедността 42 на сто от населението е "лишено от доходи" и близо 4/10 от децата растат в семейства на безработни, за да обяви и разясни голямата си цел - нещо като социална революция.

Зад пламенната риторика на Дейвид Камерън стои пилотна схема, в която доброволци от целия град ще бъдат наети, за да се увеличи работното време на градските музеи. Идеята е на създателя на сериала "Бруксайд" (който действието се развива в Ливърпул) Фил Редмънд, който се превърна в културен гуру на града и шеф на местния музей. Но още в първите 24 часа в този прекрасен нов свят назряват проблеми.

Персоналът в градските музеи и галерии, сред които са галерия "Уокър", Международният музей на робството и новият Музей на Ливърпул, който трябва да бъде открит догодина и струва 72 млн. лири, вече се готви за съкращения от почти 30 на сто.

Профсъюзни лидери



предупреждават, че се завръща Викторианската епоха,



и твърдят, че "Голямото общество" е параван за свиване на разходите и съкращаване на работни места.

25-годишният Гарет Мидълхърст е доброволец на бригантината Зебу в Морския музей на Мърсисайд. "Ако хората имат желание за нещо, те го правят. Но дори ние установяваме, че са ни нужни два пъти повече хора, отколкото се предполага, за да бъде наред всичко. Повечето са на пълен работен ден и ще помагат, доколкото могат, друг е въпросът ще се намерят ли хора, които по цял ден да висят в художествена галерия без заплащане", казва той.

Предишните опити с доброволна работа заедно с млади хора с девиантно поведение не са особено успешни. "Толкова много неща изчезваха, че накрая трябваше да се отървем от тези младежи. Ние не сме социални работници, затова решихме да сложим край на този експеримент", пояснява той.

Служителите в музея също не бяха особено въодушевени от перспективата да работят с колеги, на които не се плаща. "Те няма да заменят хората, които всеки ден вършат работата си. По този начин не може да се замести дълбочината на познанието, което се гради от професионалистите", казва един от служителите. Друга служителка добавя, че по всяка вероятност краткосрочният й договор няма да бъде подновен, когато изтече напролет. "Аз съм една от тези, които по всяка вероятност ще бъдат заменени с доброволци. Вече ни предупредиха да очакваме 30 процента съкращения, напълно са замразени новите назначения, затова като научихме за новата инициатива, я посрещнахме със смесица от недоверие и фатализъм", казва тя.

Фил Редмънд, човекът, превърнал се в публично лице на ливърпулското "Голямо общество", очаква да обере и положителните, и отрицателните реакции. Но е дълбоко убеден, че културата може да помогне за промяна в живота на отчаяните и лишените от работа хора, и изтъква, че през последното десетилетие посетителите в градските галерии и музеи са се увеличили повече от три пъти.

И макар да признава, че името на проекта "голямо общество" е "кофти избор", Редмънд



призовава хората да дадат шанс на инициативата



Бившият председател на инициативния комитет за Ливърпул като културна столица разказва, че го потърсили от "Даунинг стрийт" 10, след като се появил в политическо токшоу по тв. Смята, че било важно Ливърпул да бъде включен в пилотния проект заедно с Уиндзър, Мейдънхед, Сътън, Чийм и Идън Вели в Кумбрия.

Отрича, че набира съвременна версия на Корпуса на мира за града и че е въвлечен в усилията за прокарване на реформите и съкращенията на разходи и работни места. "Имаме страхотен модел, който вече действа тук със съществуващата система от доброволци в музеите. Защо това да не се използва, за да се разширят обществените услуги? Защо да не намерим начин да помогнем на хората, които искат да дадат безвъзмездно своя принос?", казва той.

Но предупреждава, че щом доброволците се "облекат с власт" и вършат нещата, които искат без контрола на политиците, последствията може да са катастрофални. "Говорих за това с правителството. Предупредих ги, че щом освободим тази инициатива, ще бъде трудно да се върне духът в бутилката", пояснява той.
 Дейвид Камерън е убеден, че доброволният труд има шанс в обществените услуги.
 Ул."Матю" в Ливърпул, където започва кариерата на "Бийтълс".
 Галерия "Тейт Ливърпул" на Албърт док в Ливърпул
22
2647
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
22
 Видими 
25 Юли 2010 20:58
во-во, камероновские суботники
25 Юли 2010 21:24
Пахнет комунизмом
25 Юли 2010 21:26
За да запахне на комунизъм по руски, тури му две "м" - коммунизм.
25 Юли 2010 21:41
Прав си даскале, забравя се. Аз тук първите две години бях сам и нямаше с кой да си кажа думата на български. Резултатът: започваш да се замисляш на някои български думи. ВклЮчително и затова Форумът е много полезен. Да сте живи и здрави!
25 Юли 2010 22:40
Това мирише на "излишни хора". Навремето щяхме да си спретнем една хубава война. Ами сега ? Война или революция ?
25 Юли 2010 22:53
Че комунизмом да не излезе ерзац-ядене и ерзац-пари?
26 Юли 2010 08:10
"Постиндустриален" капитализъм - това е положението. Масова лумпенизация.
26 Юли 2010 08:42
в който по данни на Комисията за бедността 42 на сто от населението е "лишено от доходи" и близо 4/10 от децата растат в семейства на безработни,
Според някои тук тези не искали да работят. Това си е капитализъма. У нас става същото и някои се радват, че и ние сме като развития Запад.
26 Юли 2010 08:45
Кога се предвижда тов. Камэрон да носи бревно от папие-маше за пред пресата?
26 Юли 2010 08:46
Че комунизмом да не излезе ерзац-ядене и ерзац-пари?
То комунизмът може да е ерзац-ядене и ерзац-пари (не стана ясно тоз пък какво иска да каже), ама капитализмът за някои май ще излезе ич-ядене и ич-пари (това поне е ясно).
26 Юли 2010 09:28
По аналогичен проект, в кварталната ни градина, набързо обучени /а всъщност хептен боси/ група мургави експерти залепиха направо върху стария асфалт нови бордюрчета и след асфалтирането, естествено, изглеждат правени от майстор на три ракии. При такива експерименти резултата винаги е същия, и през викторианската , и през посттехнологичната епоха.
26 Юли 2010 09:50
Ако някога у туманния Албион започне революция тя ще е тъкмо от Ливърпул и от никъде другаде. Ливърпул е бастион на работническата класа а както знаем от класиците нема по-голем пролетарий от ингилизкия.
Ливъпрул също е пълен и с ирландци и мое се каже че е гнездо на антимонархически и антидържавни елементи. "Ирландските стрелки" ще видят сметката и на Кралицата и на Камерън.
Едно време митичния футболен клуб Ливърпул отклоняваше местното народонаселение от такива помисли, но сега е в криза и нещата не отиват на добре!
26 Юли 2010 10:12
Призрак броди по Евросъюза...
--------------------------
Блогът на Генек
26 Юли 2010 10:19
Ми, нормално Н'ъл общественото развитие е спирала? Ейгу - Албиона се върна при Томас Мор...А, бе какво стана с тоя човек?

***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
26 Юли 2010 10:31
Бармалей, Томас Мор е екзекутиран от Хенри VІІІ.
Идеята на Камерън е прекалено закъсняла, още през 1920г. другарят Ленин се опитва да я прокара чрез така наречените суботники. Предвид провала й преминава към така наречената Новая Экономическая Политика или накратко НЭП.
26 Юли 2010 10:35
Тюуу...нцъ..нмцъ...цццъъ

***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
26 Юли 2010 11:21
Точно така - дерегулация до дупка! Който иска работа да се образова!
26 Юли 2010 11:47
Точно как?
В смисъл: с кого се съгласяваш тук във форума?
Или ти просто така, със себе си?
26 Юли 2010 12:05
ЗИП-че,
неска си у яка форма, громим го капитализмо, громим го нъл, се прогрисивни сили три буквени сте се събрали пред ковчега на прогнилия капитализъм
26 Юли 2010 12:55
Според някои тук тези не искали да работят. Това си е капитализъма.

Добре де, а защо търсят селскостопански работници от чужбина? Риболовни фирми се оплакваха от липса на работници за почистване на рибата. В птицекланниците работят главно чужденци. Същото е и в домовете за възрастни.
Защо имат толкова много чужденци да работят всякаква неквалифицирана работа?
Ами то се получава затворен кръг: идват имигранти, работят докато получат гражданство, после лягат на социални помощи, след това идва нови - и те така.
26 Юли 2010 16:38
Щото това е капиталиЗЪМЪТ - няма регулация Продължавай да се питаш, ама всеки конкретен случай не мой да ти се разясни. А селскостопанската работа е сезонна разбота, студентът от България като отиде да работи там, парите му се дюшеш, след това се връща при мама и татко, а тези трябва цяла година да плащат наеми и да изхранват семейства.
26 Юли 2010 20:53
Сезонна работа в селското стопанство да, но и на нея не се хващат.
А другите работи хич не са сезонни, но не щат да ги вършат понеже социалът е по-изгоден: цял ден свободен, а пари за папо и пиене се намират.
Във Великобритания има различни схеми за подпомагане при ниски доходи на работещи, но някои предпочитат въобще да не работят.
Нямам нищо против да подпомагам с данъците си работещи с ниски доходи и семейства, а не мързели, лежащи по цял ден.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД