:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,774,699
Активни 299
Страници 1,573
За един ден 1,302,066

С по-високи данъци хазната няма да се напълни

Въвеждането на диференцирана надбавка за общините ще изкриви пазара без особена полза, а увеличението на ДДС ще удари сериозно най-бедните
Всеки път, когато си помислим, че темата "ремонт на данъчни закони" е приключила с уверение, че ставките няма да се променят, управляващите ни изненадват с нова идея. В началото на годината твърдяха, че ДДС може да се намали, после заговориха за увеличаване на налога заради ниските приходи. Последваха предложения за връщане на прогресивното облагане на доходите на физически лица, чу се и оферта за повишаване на ставката на плоския данък. Сега отново се говори за увеличаване на налога, но по-високият данък да се определя на общинско ниво, а мотивът е - децентрализация. Предложението е десетте процента плосък данък да си остане за централния бюджет, а местната власт да определя надбавка върху него, която ще остава в общинския бюджет.

Скорошно изследване на С. Бораджан Аруоба проучва взаимовръзките между сенчестата икономика, държавната политика и силата на институциите в 118 страни. Заключението е, че когато държавните институции са силни и добре работещи, сивият сектор заема малък дял от БВП на страната, данъчните ставки и събираемостта са високи, инфлацията е под контрол. Обратно - при слаби институции сенчестият бизнес е със солидно присъствие в икономиката, събирането на данъци не върви добре, данъчните ставки са ниски, а пък инфлацията - висока.



А какво стана в страна като нашата, ако се вдигат данъци?



Тъй като българските институции не могат да се похвалят, че са много добри в това, което вършат, резултатите от евентуално повишаване на данъчните ставки са ясни - ръст на неформалния сектор и инфлацията и спад на данъчни приходи.

Друго проучване - на Алберто Алесина и Силвия Арданя от октомври 2009 г., показва, че ако държавата иска да стимулира икономиката, това става по-успешно с намаляване на данъците, отколкото с повече държавни разходи. В. "Сега" вече разказа подробно за изследването на проф. Алесина, което разкрива, че рязането на бюджетни разходи не само не потиска икономическото развитие, а и насърчава бизнес активността.

Но дори да загърбим академичните доводи, и с просто око се вижда, че последиците от вдигане на данъците в страна като България могат да са главно негативни. По-високите ставки биха свили парите, които остават на разположение на домакинствата и предприятията, което ще доведе до по-ниско вътрешно търсене (и потребление, и инвестиции). По-ниската консумация и инвестиции ще ударят постъпленията от ДДС и акцизи. Така че ще бъдат засегнати както ръстът на икономиката, така и бюджетните приходи. Ще е жалко да стигнем дотам, след като в момента наблюдаваме плодовете на ниските ставки - те очевидно избелват икономиката, щом при криза и висока безработица приходите от данъците върху доходите на физическите лица растат.



Идеята за увеличаване на ДДС е особено вредна



Проучване на Йесмин Раман от МВФ показва, че потреблението на домакинствата в България като процент от БВП е с около 14.8% над средното ниво за новите страни - членки на Европейския съюз (ЕС), и Хърватска и е на второ място след Румъния. Освен това събираемостта на налога е втората най-висока сред тези страни и е само 18% под пълния ни потенциал. Това означава, че няма голямо поле за ръст при постъпленията от ДДС. Заедно с това около 82% от общите разходи на българина отиват за потребителски стоки и услуги и увеличаване на ставката би засегнало особено болезнено домакинствата с по-ниски доходи. Като се има предвид как правителството се поддава на социален натиск, не е изключено да се създаде механизъм за компенсация на тези домакинства, а това допълнително да влоши положението на бюджета.

Последната (засега) идея - за предоставяне на местната власт на възможността да определи надбавка над ставката, с която се облагат доходите на физически лица, изглежда като опит за прехвърляне на горещия картоф.



Диференцирането на данъци означава да се изкриви пазарът



Ако определените от общините надбавки се различават, бизнесът ще се пренасочи там, където ставките са най-ниски. Това, разбира се, има и положителни страни - би могло да доведе до инвестиции, работни места и развитие на инфраструктурата в общини, които сега са далеч от вниманието на предприемачите. Но това са дългосрочни ефекти, а краткосрочните са съмнителни. Предвид по-слабо развитата инфраструктура, липсата на опитни кадри в по-малките населени места и слабата подвижност на работната сила в страната т.нар. данъчен арбитраж изглежда невъзможен в близкото бъдеще. Това означава, че компаниите в общините с по-високи ставки ще имат и по-високи разходи, което ще ограничи възможностите за инвестиции и ще увеличи нуждата от оборотни средства; ще намали шансовете за получаване на банков заем; може да доведе до съкращения на персонал. Освен всичко друго това би ограничило и бъдещото развитие на тези компании, което може да доведе до загуба на конкурентоспособност и допълнително ще утежни състоянието им.

В проучването си Йесмин Раман търси



каква е основната причина за ръста в данъчните приходи



в новите страни - членки на ЕС, и Хърватска през годините преди глобалната криза. И установява, че препълнените бюджети са продукт не толкова на по-високото производство в тези страни, колкото на бума на потреблението. Като се има предвид водещата роля на косвените данъци в общата структура на приходите в България, икономическият ръст, воден от консумация, създава впечатление за тенденция на покачване при държавните приходи. Предвид срива на преките чуждестранни инвестиции в България, ръста на безработицата, икономическия спад в страната и преструктурирането на националното стопанство едва ли може да се очаква скорошно завръщане към нивата на постъпления отпреди кризата. За да се компенсира спадът от ДДС, само за тази година е нужно приходите от облагането на доходите на фирми и на граждани да скочат с по 25% спрямо 2009 г., което изглежда малко вероятно.

В същото време България не бива да си позволява да свива фискалните резерви или да увеличава държавния дълг, защото това са две от най-добрите достижения на изминалия цикъл на висок икономически растеж. Зачеркването им би събудило силно недоверие относно държавното управление.

След като увеличението на приходите изглежда малко вероятно, единствената алтернатива за стабилизиране на бюджета е свиването на разходите. Трябва да се гони оптимизиране на ефективността на държавните разходи и подобряване на услугите, които администрацията предлага. Въпреки че това засяга много сектори на държавното управление, най-наболели в това отношение са реформите в администрацията, здравеопазването и пенсионната система.
17
2432
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
17
 Видими 
25 Юли 2010 21:31
С по-големи данъци хазната няма да се напълни


Е, откриха топлата вода.
Да, но Дякона не е на същото мнение....
25 Юли 2010 22:47
Хазната ще се напълни с по-голяма събираемост на данъците - там съм сигурен има много възможности - в момента събираемостта дали минава 50% - 60%?

А за да се увеличи събираемостта - бяха решили да забранят плащанията над 5000 лева в брой, такива плащания само през банка или чрез електронно плащане. Добра идея. Ама нещо скриха я идеята - щото май комисионните на политиците и чиновниците ще се видят... Вярно някои казват - ще издаваме по няколко фактури за една сделка.. но ако иска, държавата може да пресече тези опити. Досега не го е искала.

Освен това, повишаването на събираемостта на данъците/няма да има такова криене на обороти/, ще има и един по-добър ефект, освен че ще може и да се намалят данъците - ще накара по-голямата част от хората и фирмите да спазват правилата на играта и ще има по-добра конкуренция. Щото сега няма начин една фирма плащаща всички данъци да е конкурентна на друга която не плаща данъци.

Редактирано от - alabala12 на 25/7/2010 г/ 23:24:51

25 Юли 2010 22:59
С нищо вече нема се напълни. Що нема откъде.

_________________________________
http://www.kaily.dir.bg-На запад работят добре, ако плащат добре. А у нас само работят, а ако пък и плащат е добре.
25 Юли 2010 23:17
***Като няма да напълнят бюджета-да премахнат данъците и ДДС и чиновниците, дето ги събират...Защо да се мъчат с тях, като няма полза...И тоя, написал доста дълго разказче, получава пари и заплата от вестник и институт...За това сме бедни, ***...

Редактирано от - sybil на 26/7/2010 г/ 09:06:56

25 Юли 2010 23:44
банките се пьлнят при високи влогове на фирмите които плащат поськ даньк
на хазната и хазната не може да се напьлни при плоськ даньк за фирмите които правят високи влогове в банките
26 Юли 2010 03:11
Лошото е че държавата събира пари само от честните и спазващи законите хора. А от нарушителите не събира нищо или почти нищо. Ако глобят с по сто лева всеки собственик на куче, който го разхожда без каишка и намордник, ако глобят с по 500-1000 лева всеки собственик на незаконна постройка или ограда (още повече, че последният срок за узаконяването им изтече още преди години), и т. н. и ще се съберат достатъчно пари за години напред.
26 Юли 2010 07:04
За обобщение да се изчака резултата от пилотния проект на Фандъкова-взема по 5, 000 лева за цопване в софийски фонтан.
26 Юли 2010 08:56
Тогава я напълнете с ниски, но събрани! Един пример - в Черноморец няма плажно заведение, което издава касов бон, а на входа на плажа "едни момчета" са сложили бариера и събират "едни пари" за паркиране в нищото.
И това не е изключение. При този разграден двор твърденията за данъчна дисциплина и ефективост на НАП са силно преувеличени!
26 Юли 2010 09:07
А за касовите бележки - решението е просто - хванат ли продавач да не издаде касова бележка - глобата 100 пъти стойността на покупката за фирмата естествено. При повторно нарушение 200 пъти и така нататък. Да видим как сами продавачите ще търчат да те гонят и да ти дават бележките. Веднъж да хванат фирма да не издава бележки - след това поне 2-3 години да и държи глобата.
26 Юли 2010 10:14
Винаги съм твърдял, че при 0% данък ще има 100% събрани данъци
26 Юли 2010 10:21
Всички комевнтари стигат все до едно - държавата не си изпълнява задълженията, не си събира дължимото и позволява други да грабят.
За касовите бележки. Продавачите трябва да се контролират от съоитветните органи. Когато ми трябва бележка - искам. На един паркинг се зазяпаха, поискахме бележката, дадоха я със скърцане на зъби. В магазин /малък, не големите/ пресмятаха на машинка, а касовият апарат стоеше почти неизползван до нея.
Пак си поисках, затракаха ченета и чаркове.
Виж, на данъчен няма да дам бележка. Защото дали ще поискам или не - си е моя работа. Няма аз да върша работата на държавата, я!
Аз не съм държавата. Тя е моята служителка, не аз неин.
--------------------------
Блогът на Генек
26 Юли 2010 10:41
Някои като твърдят, че с високи данъци хазната няма да се напълни, сега ще трябва да признаят че и с ниски пак няма да стане. Какво остава ? Ами събираемостта да се вдигне. Задълженията към бюджета са за много милиарди и на тоя фон задълженията на бюджета към фирмите са направо смешни.
За съжаление ръководството на НАП от доста години провежда една безумна политика на стимулиране на доброволното плащане, вместо всеки да бъде принуден да си плаща задълженията съгласно Закона. Без компромиси нито за дребния, нито за едрия бизнес. Но последният като финансиращ политическите сили естествено е и източник на натиск върху институцията и служителите и. Това заедно с корупционната среда води до ниски резултати.
Решението съм го посочил в най-четените и най-коментирани статии.
26 Юли 2010 10:56
Калоян Стайков, Център за икономическо развитие

Фондацията "Институт за пазарна икономика" да не са я закрили
26 Юли 2010 12:10
Едно мнение по въпроса за касовите бележки:
Според мен, трябва да се задължат търговците да обявяват цената на стоката БЕЗ данък добавена стойност. Тяхната печалба е включена в цената предварително.
Когато закупя продукт за, да речем, 2 лева на касата ми искат 2.40лв. Аз знам, че тези 40 ст. са МОЯ принос за здравеопазването, пътищата, образованието, пенсиите... И ако търговеца не ми даде бележка, значи иска да МИ ги открадне (отгоре на печалбата си).
Тогава, въпроса за издаване (и изискване) на касова бележка ще престане да бъде "моя си работа". Неиздаването на такава, ще се осъзнае като МОЕТО безхаберие към нещата за които иначе имам много критики и изисквания (виж по-горе, кои).
Надявам се все повече българи да започнат да мислят като мен!!

--------------------------------------
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Д-р Тони Филипов
--------------------------------------
26 Юли 2010 12:35
Всеки път като си помислим че провалила се теория е на път да замине в небитието, групата абонирала се за нея успява да не намери сили да се раздели с илюзиите и да се опита да я наложи върху мнозинството. През годините на така наречения "бум" /доста скромен в бг/ предходните правителства следваха препоръките на въпросната група, оставиха на частния сектор максимално да се възползва от реализираните печалби, не натрупаха достатъчно резерв с който да посрещнат необходимостта от стимули във времена като сегашните и се погрижиха "сивия сектор" необезпокоявано да превърне икономиката ни в перална машина. Автора замисли ли се за причинно-следствената връзка "сенчеста икономика" - "слаби институции"? За някои неща се иска нещо повече от "просто око". Има очевидна връзка между тези концепции.. А как автора си обяснява инфлацията от предходните години? Сега инфлацията е ниска /в зависимост от стъкмистиката де../, според автора това е признак на добре работещи институции? Кога "бизнеса" ще проумее че данъците които не плаща се трансформират в по-ниски доходи за робите, злефункциониращи ситеми за образование и здравеопазване, нископлатени и податливи на корупция административни системи? Диференцирането на данъци означава подобряване на пазара. Диференцирането на данъци прави възможно робите да си изплатят кутийките за по сто хиляди евра с които се набутаха. Диференцирането на данъци означава че много хора може и да не пропускат обедно или вечерно хранене, и дори ще могат да си платят сметките след това. Как ситуацията с инфраструктурата, липсващите опитни кадри и т.н. ще се промени към по-добро? "Простото око" вторачено в краткосрочните зависимости е убеден съм неспособно да види.. Какво следва след "свиването на разходите"? "Силно доверие относно държавното управление"? Верно..? И за колко време? Съседите из Европа ги строиха да "свиват" разходите, безработицата няма как да намалее. Инвестиции от страна на частния сектор без сериозна интервенция на държавни структури не виждам как ще стане, ако и по вашите мантри пазара да е "връхтъ" и всичко ще оправи.. Точат ДДС, купуват скъпоструващи ненужни военни играчки, а лекарите и даскалите "го д...", тоест вместо да насочват потоците към хора които ще потребяват и парите все пак ще се завъртят през икономиката..
Неизбежно ще стигнем до истината накрая. Само да не ви боли, щото от много чупки в кръста.. накрая шута е неприятен.
26 Юли 2010 14:00
Спокойно, МВР пълни хазната Скоро Мухобойко ще прехвърли към полицията НАП и "Митници" и пей сърце
26 Юли 2010 17:31
Нема никакъв смисъл от подобни писания. Снощи, при Ризова Борисов каза, че не предвиждат по-високи данъци за бюджет 2011. Което не значи нищо, разбира се, понеже ще ги вдигнат, щом видят, че няма друг начин за пълненето на хазната
Не защото Бойко е лош или пей дава да плаща по-висок данък, а щото "Само храната ще спаси китайците от глад", както мъдро е отбелязал още Великият Кормчия
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД