Димитър Аврамов е роден в Пловдив през 1973 г. Завършил е политически науки в СУ. Водил е изборни кампании (на СДС за евровота през 2007 г.). Занимава се с политически консултации. В момента е програмен директор в Центъра за модерна политика.
- Г-н Аврамов, Бойко Борисов заяви, че няма как да мине лобистки закон, защото "аз, като разбера..." Защо според вас за някои подобни закони разбира със закъснение?
- Така може да говори омбудсман. Или някой, който е страничен на политическия процес. Доколкото ми е известно, в парламентарната демокрация има поне двама души в управляващото мнозинство, които трябва да знаят какво се случва в сферата на законодателния процес и какво се случва в НС. Това е председателят на групата на мнозинството и лидерът на партията. С уважение към г-н Борисов трябва да кажа, че изразни средства като "аз, като разбера...", поставят самия него в деликатно положение. И понеже аз за разлика от други анализатори разбирам колко е деликатно и трудно положението на правителството, няма да го засилвам допълнително с излишни емоции.
- Защо още в първата година от управлението си ГЕРБ се превърна в общественото съзнание в партия на лобистите? Дали не им изигра лоша шега високомерието към експертите?
- Партия ГЕРБ няма подготвени лидери в парламента. От това, което се вижда, няма качествено ръководство на ПГ, което да гарантира, че процесът на правене на законодателство и политика е прозрачен и защитава обществения интерес. Двете най-важни и водещи фигури на ГЕРБ - г-н Борисов и г-н Цветанов, са в изпълнителната власт. И е голям пропуск, който създава проблеми за държавата, фактът, че няма качествена фигура с опит и капацитет в правенето на закони, в парламентарната дейност и в сходни политически процеси. А защо има много лобистки законопроекти е предмет на анализ от други хора. Мисля, че дотам, докъдето я докара това мнозинство, повече трябва да говори прокуратурата и по-малко анализаторите.
- Чел ли сте стенограмите от правителствените заседания и как ще коментирате маниера на водене? Там има много силно изразено присъствие на премиера и липса на дискусии по същество.
- Не съм чел нито една от стенограмите, което вероятно е грешка. Въпросът ви ме навежда на мисълта, че са доста интересни като жанр от литературна гледна точка. Вероятно имат стойност. Не мога да коментирам стила на премиера, защото това би било лично. Но мога да отправя критика, че като цяло партия ГЕРБ не налага сигурност зад този стил на поведение. Това, че премиерът използва малко по-екстравагантни езикови средства да разкаже нещо, не е проблем на страната. Проблемът й е, че няма устойчиви политически позиции по най-важните въпроси на ежедневието ни. Това, че често има дори противоположна смяна на позиции, показва, че липсва най-важното - прогнозируемост за всички групи в обществото, за бизнеса, за НПО-тата, за хората, заети в образованието.
- ГЕРБ беше замислена и спечели властта като партия на един човек. Провали ли се според вас този модел, лансиран по-рано и от НДСВ?
- Не се е провалил, но е на път. Г-н Борисов и г-н Цветанов имат време до следващите парламентарни избори да се справят с редица неща. Хората, които се занимават с анализ на политическите процеси, винаги са изкушени да кажат кой се проваля и кой не, но ГЕРБ все още има шанс да се справи, защото е само в първата си година от управлението. За съжаление тенденцията е негативна за тях и това се вижда в социологическите изследвания. Те сами правят всичко възможно, за да се провалят.
- Напоследък често се цитира една фраза на Бил Клинтън: "Икономиката, глупако!" Кой според вас е глупакът?
- Аз се притеснявам догодина да не питаме коя е икономиката. Защото глупаци винаги ще намерим. Човешката история показва, че глупостта няма фиксирана точка, в която свършва. Има много работа в тази област. Това е чувствителна тема и за правителството, и за бизнеса. Много неверни неща се изговориха и от финансовия министър, и от други ключови фактори в страната, които създават несигурност. Буквално през дни влизаме и излизаме от кризата. Подават се неверни данни. Дори от ЕС ни казаха, че получават невярна или заблуждаваща информация за различните показатели. Това не е хубаво и икономическият екип на това правителство трябва да се събира по-често и да реши какви са приоритетите поне до края на мандата. Защото всяка промяна кара бизнеса да оттегля доверието си. А когато това става - той затваря работни места.
- Според вас има ли икономически екип в правителството, или премиерът си е назначил съветници под формата на министри?
- И г-н Дянков, и г-н Трайчо Трайков изглеждат подготвени като икономисти. Чувал съм не малко разумни доводи и обяснения на това, какво се случва. Целият проблем е, че когато се стигне да има прогнозируемост и концепция каква е икономическата политика на ГЕРБ, тук вече личната компетентност изчезва. И няма никакво значение г-н Дянков на кое място е бил във вътрешната класация на икономистите от Световната банка. Когато подаваш грешна информация на хората, на всички нива в българската икономика, личната ти компетентност няма значение. Няма съмнение, че хората в икономическия екип на ГЕРБ са имали успешна кариера, преди да влязат в правителството, и след това ще имат успешна кариера. Това не ме интересува, аз искам да бъдат успешни министри. Тук тяхната компетентност като че ли боксува. Така че отговорът ми е: има подготвени хора, но те не изглеждат като икономически екип.
- Кризата сякаш разми или поне омаловажи въпроса по-скоро дясна или по-скоро лява политика провежда правителството на ГЕРБ.
- По-скоро хаотична. Въпреки че от една гледна точка политиката на правителството може да се нарече по-рестриктивна, от друга - харченето на резерва, на спестени пари не е дясна политика. Дясната политика изисква реформи в дадени сектори. България няма да има добра здравна система или система на социално осигуряване, ако не бъдат реформирани. В сферата ни сигурността също са необходими реформи.
- Всички в момента се питат какви са нашите национални приоритети в областта на икономиката, енергетиката, социалната сфера. Смятате ли, че това правителство в този състав и с този премиер е в състояние да разбере какво му казва гражданското общество и да промени поведението си?
- Засега не. Имат още 3 г. да разберат. Сега правителството изобщо не разбира, че пред България трябва да бъдат сложени дългосрочни приоритети. Скромно отказвам да коментирам личността на този или онзи политик, защото политиката е колективно усилие. Крила да им пораснат на Борисов и Цветанов, те не могат да се справят, ако нямат подготвен екип и в него няма разговори и дебати. Струва ми се, че те са в много сложна ситуация, защото човек идва на власт с готов проект с приоритети, докато те трябва да го правят в движение. За съжаление в политиката, когато дойдеш без готови приоритети, всяко изкарване по-късно е пиар стратегия. За съжаление се върви натам и аз не виждам положителна тенденция. В сферата на икономиката все пак се отказаха да направят редица глупости - например да вдигнат осигурителната тежест и данъците. Т.е. запазиха един рестриктивен модел, което е добър знак. Въпросът е дали сметката на финансовия министър е правилна. Дали при запазване на данъчната тежест и осигурителния модел икономиката ще върви през следващата година. Като цяло обаче не съм видял доволно съсловие до момента, нито работодателите, нито синдикати, нито хората, заети в здравната сфера.
- Според вас има ли вариант в следващата изборна година да се мине без споразумение от МВФ?
- Това ще го кажат икономистите, аз няма да навлизам в тази сфера. Ще кажа само едно нещо - точно преди година правителството с насмешка отхвърляше възможността изобщо да се търси споразумение с МВФ. Една година по-късно вече заговориха за споразумение с МВФ, което означава, че през 2009 г. икономическият екип на ГЕРБ не е бил в състояние да планира бюджет 2010 . Дай Боже, актуализацията на този бюджет и това, което ще видим през есента като бюджет 2011, да е по-адекватно на реалността.
"Ще кажа само едно нещо - точно преди година правителството с насмешка отхвърляше възможността изобщо да се търси споразумение с МВФ."
*************************
Грешно! С това започнаха, дори още да са конституирани като правителство. И правят всичко възможно това да стане реалност.