Университетите ще могат да приемат за платено обучение до 5% от свободния си капацитет във всяка отделна специалност, а не както се предвиждаше 10%. Освен това възможността да се плаща за висше образование ще действа антикризисно само до 2014 г. Това става ясно от предложените нови промени в Закона за висшето образование, с които "Сега" разполага.
Парите от таксите ще могат да се харчат само за издръжката на обучението на студентите и докторантите. Ограничава се и възможността ВУЗ да определят сами таксата за платеното обучение. Тя ще е твърда сума, равна на определеното от държавата за издръжка на един студент плюс таксата за съответното професионално направление или специалност от регулираната професия.
Новите промени се правят от вносителите на първоначалния вариант на законопроекта за изменения на Закона за висшето образование - депутатите от ГЕРБ Галина Банковска, Стефани Михайлова, Ирена Соколова и Снежана Дукова. Те очевидно са си взели бележка от скандалите при приемането на първо четене на промените. Тогава стана ясно, че някои ректори натискат за платеното обучение, само за да узаконят таксите, които сега прибират незаконно от студентите от Европейския съюз. След влизането на България в общността студентите от другите страни членки трябва да бъдат третирани като български студенти.
Ректорите много държаха броят на платените студенти да не бъде от свободния програмен капацитет на всяка специалност във ВУЗ, а от общия. Това би им дало възможност да приемат платено в специалности, към които има голям интерес, и капацитетът за тях е запълнен. Това обикновено са и най-скъпите специалности, т.е. така те щяха да имат възможност да прибират по-големи такси.
ВРАТИЧКИ
В новите промени уж е регламентирано платеното обучение да бъде само 5% от свободния капацитет за всяка отделна специалност. Според експерти обаче на ректорите се дава скрита възможност да приемат повече студенти в по-популярните и скъпи специалности, като увеличат бройките за тях. Защото по закон висшите училища могат да поискат от Националната агенция за оценяване и акредитация промяна на общия или програмния си капацитет по различни причини. А депутатите предлагат този увеличен капацитет също да влиза в общия брой свободни места, 5% от които могат да се попълнят с платено обучение.
|
|