Актовете за раждане, за сключен граждански брак и за смърт ще се поддържат само в електронен вид. Това предвиждат промени в Закона за гражданската регистрация, публикувани на сайта на Министерството на регионалното развитие и благоустройство. Сега регистърът на населението се поддържа на хартиен носител, а за всяко лице се създава личен регистрационен картон. След това пък данните се въвеждат в електронните масиви на Национална база данни "Население".
Предвижда се регистърът на населението да се поддържа само в цифров вид и да бъдат създадени електронни еквиваленти на актовете за раждане, за сключен граждански брак и смърт. Идеята е те да се подписват от служителите на дирекция "Гражданска регистрация и административно обслужване" (ГРАО) с универсален електронен подпис, който да е доказателство за отразените в тях данни. В мотивите се посочва, че така удостоверения за актовете за гражданско състояние ще могат да се издават от всяка една община в България. В момента такива документи се издават от администрацията на 28-те областни града у нас, защото там се съхраняват хартиените регистри на населението.
От регионалното министерство обясниха, че развиването и поддържането на електронните актове за гражданско състояние ще се извърши от служителите на ГРАО. Оттам обаче не отговориха каква сума ще бъде необходима, за да се реализират промените. Според разчетите на регионалното министерство обаче преминаването към изцяло електронен регистър на населението няма да доведе до по-големи разходи, защото пари се отпускат и сега за поддържане на електронните масиви на Национална база данни "Население".
Бюджетът за тази година на дирекция "Гражданска регистрация и административно обслужване" е близо 1.8 млн. лв. От тях за капиталови разходи и издръжка са предвидени общо 800 хил. лв.
|
|