И това правителство не изневери на традицията на предишните управляващи да отпуска средства на организации, по някакъв начин близки на властта. Сдружение спортен клуб "Ипон" ще получи 39 935 лв. от държавния бюджет, за да реализира проекта "Здраве за всички". Това става ясно от постановление на Министерския съвет, обнародвано в "Държавен вестник". В субсидията за "Ипон" са предвидени 1485 лв. за административни разходи, 37 950 лв. за хонорари на екипа по управление на проекта, лекари, закупуване на уреди, медийни изяви, организация на лагер, наем на зала, заплати за обслужващ персонал и 500 лв. други разходи.
Сдружението, наследник на Карате клуб "Ипон", в който до 2002 г. основател и управляващ е бил премиерът Бойко Борисов, е едно от четирите юридическите лица с нестопанска цел, определени за извършване на общественополезна дейност, субсидирани от централния бюджет за 2010 г.
Според постановлението на кабинета с номер 136 от 9 юли т.г. първоначалното финансиране на одобрените проекти е в размер 50% от утвърдените средства. Всяко последващо финансиране става след заявка пред Министерството на финансите и представяне на месечни отчети за целевото усвояване на средствата. Освен в МФ организациите се отчитат и в Сметната палата.
Наред с "Ипон" 36 027 лв. се отпускат на фондация "Институт за социални услуги в общността" за проекта "Практически кодекс на доставчиците на социални услуги", 40 000 лв. на сдружение "Школа за изкуства на деца и младежи в неравностойно положение - "Дедал" за проект "Съвместимост - изкуство и техника", и 37 545 лв. на "Демократично сдружение "Искам да знам" за проекта "Обществена подкрепа за предотвратяване агресията сред подрастващите". Общо в бюджета за общественополезни дейности са предвидени 153 507 лв.
"Ипон" бе сред организациите, които получиха пари и от бюджет 2009. Тогава средствата им бяха отпуснати за проекта "Нови перспективи чрез спорт".
Според закона за бюджета при преценката на обществената значимост на проектите се вземат предвид ефективност на предлаганите дейности с оглед на очакваните резултати и въздействието върху целевите групи, устойчивост на резултатите, ефективност на разходите и капацитета на кандидата.
Сдруженията, които искат пари, сами кандидатстват. Тази година е имало над 100 кандидати. Проектите се оценяват от междуведомствена комисия.
|
|