Шефът на бюджетната комисия Менда Стоянова очаква до края на седмицата местната власт да представи идеите си за местните данъци и такси. |
Спорни остават най-важните предложения - процент от данъка върху доходите, събиран от НАП, да се връща в общините, облагането на луксозните имоти, вдигане на данъчните оценки, върху които се плащат общинските налози, преминаване към изчисляване на такса смет според количествата отпадъци.
Проблемът с подоходния данък е, че ако общините започнат да получават процент от него - засега се говори за 2 или 3 процентни пункта от 10-процентната ставка, ще спечелят само най-големите като София, Варна и Пловдив. Освен това системата ще се усложни, защото наред с отстъпването на част от плоския данък ще продължи и досегашното субсидиране, без което по-бедните общини не могат.
Точно затова и в парламента са раздвоени по въпроса. Според Мартин Димитров от СДС да се връща част от данъка в общините е добра идея, защото ще насърчи конкуренцията и ще поощри местните власти да търсят начини за привличане на инвестиции.
Според Алиосман Имамов от ДПС сегашната система, при която общините получават субсидии от централния бюджет по определена методика, работи добре и не бива да се променя. "В средите на ГЕРБ няма единодушие по въпроса", коментира Менда Стоянова.
Спорът обаче е предрешен, защото преотстъпването на данъка е залегнало в стратегията и в програмата за децентрализация, приети наскоро от правителството. Но не е ясно дали промяната ще стане от догодина, или ще бъде отложена за по-нататък.
"Сега" научи, че общините са склонни да приемат отдавнашното искане на бизнеса да плаща според количеството на боклука. Ние сме единствената страна в ЕС, която не прилага таксуване според количеството, и така у нас фирми с 10 души персонал плащат за отпадък, колкото заводи със стотици работници.
Програмата за децентрализация предвижда, че данъчните оценки на имотите може да бъдат вдигнати. Друг въпрос е дали това няма да предизвика много голямо недоволство, след като и без друго цените на недвижимостите се върнаха на нивата си от 2006-2007 г. Общините винаги искат държавата да вдига данъчната база, но те самите последната година не посмяха да се възползват от таваните на местните данъци и да увеличат ставките.
Има отбой и от поземления данък. Работната група по закона засега се отказва дори от въвеждането на данък само върху пустеещите земеделски земи, защото щяло да има огромно недоволство сред собствениците.
Засега най-консенсусни са идеите общините да получат повече възможности да допълват приходите си и да събират концесионни такси, като за целта държавата им отстъпи правото да стопанисват и отдават на частници плажове, минерални извори, кариери за строителни материали и др. Възражда се и идеята за създаване на местна полиция и пожарна команда във всяка община.