:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,780,318
Активни 616
Страници 7,192
За един ден 1,302,066

Кметове бият отбой по всички идеи за местните данъци

Ако започне меренето на боклука, такса смет за бизнеса ще падне, но за населението ще се увеличи
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Шефът на бюджетната комисия Менда Стоянова очаква до края на седмицата местната власт да представи идеите си за местните данъци и такси.
Работната група, която трябва да подготви нов Закон за местните данъци и такси, още няма консенсус за промяната в правилата и ставките, нито откога ще се въвеждат. Това съобщи пред "Сега" Менда Стоянова, председател на бюджетната комисия в НС. След последното събиране на групата е решено представителите на местната власт да дадат своята концепция за промени до края на тази седмица.

Спорни остават най-важните предложения - процент от данъка върху доходите, събиран от НАП, да се връща в общините, облагането на луксозните имоти, вдигане на данъчните оценки, върху които се плащат общинските налози, преминаване към изчисляване на такса смет според количествата отпадъци.

Проблемът с подоходния данък е, че ако общините започнат да получават процент от него - засега се говори за 2 или 3 процентни пункта от 10-процентната ставка, ще спечелят само най-големите като София, Варна и Пловдив. Освен това системата ще се усложни, защото наред с отстъпването на част от плоския данък ще продължи и досегашното субсидиране, без което по-бедните общини не могат.

Точно затова и в парламента са раздвоени по въпроса. Според Мартин Димитров от СДС да се връща част от данъка в общините е добра идея, защото ще насърчи конкуренцията и ще поощри местните власти да търсят начини за привличане на инвестиции.

Според Алиосман Имамов от ДПС сегашната система, при която общините получават субсидии от централния бюджет по определена методика, работи добре и не бива да се променя. "В средите на ГЕРБ няма единодушие по въпроса", коментира Менда Стоянова.

Спорът обаче е предрешен, защото преотстъпването на данъка е залегнало в стратегията и в програмата за децентрализация, приети наскоро от правителството. Но не е ясно дали промяната ще стане от догодина, или ще бъде отложена за по-нататък.

"Сега" научи, че общините са склонни да приемат отдавнашното искане на бизнеса да плаща според количеството на боклука. Ние сме единствената страна в ЕС, която не прилага таксуване според количеството, и така у нас фирми с 10 души персонал плащат за отпадък, колкото заводи със стотици работници.

Програмата за децентрализация предвижда, че данъчните оценки на имотите може да бъдат вдигнати. Друг въпрос е дали това няма да предизвика много голямо недоволство, след като и без друго цените на недвижимостите се върнаха на нивата си от 2006-2007 г. Общините винаги искат държавата да вдига данъчната база, но те самите последната година не посмяха да се възползват от таваните на местните данъци и да увеличат ставките.

Има отбой и от поземления данък. Работната група по закона засега се отказва дори от въвеждането на данък само върху пустеещите земеделски земи, защото щяло да има огромно недоволство сред собствениците.

Засега най-консенсусни са идеите общините да получат повече възможности да допълват приходите си и да събират концесионни такси, като за целта държавата им отстъпи правото да стопанисват и отдават на частници плажове, минерални извори, кариери за строителни материали и др. Възражда се и идеята за създаване на местна полиция и пожарна команда във всяка община.
8
1901
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
25 Юли 2010 22:31
за пустеещите земи - е кво като има огромно недоволство сред собствениците - какво е казал рокфелер - 'I believe that every right implies a responsibility; every opportunity, an obligation; every possession, a duty'
25 Юли 2010 23:50
Ясна работата - дупките по улиците ще стават все повече и повече. А решението е само едно - увеличение и то значително на данък сгради. Никой няма да му хареса.. особено тези с по няколко апартамента или къщи. Само за справка - по света данъкът е около 1% от цената на имота.

Като сложим и пустеещите земи.. задават се нови данъци, въпросът е не дали, а кога... и като капак - почти нищо не работи.

Всъщност - може пък точно новите данъци да изиграят ролята на катализатор - на задвижване на икономиката, щото вече няма да е изгодно да си вземеш парче земя и да чакаш само да поскъпне, а ще трябва да го обработваш/или да го дадеш някой да го обработва/. Същото се отнася и за апартаментите - вместо сега да стоят заключени - ще се завъртят в икономиката на страната.

Редактирано от - alabala12 на 26/7/2010 г/ 00:03:18

26 Юли 2010 06:29
Е как пресметнахте, че „Ако започне меренето на боклука, такса смет за бизнеса ще падне, но за населението ще се увеличи“?! Има лица, за които таксата ще нарасне, а за други ще се намали, в зависимост кой колко боклук произвежда. И точно в това е идеята. Сега физическите лица плащат такса смет и за имоти - включително парцели - тяхна собственост, които дори не използват
26 Юли 2010 09:36
По своята същност финансовата децентрализация е поредната глупост, сляпо капирана от ЕС. Но там друг опит не е имало. При преминаване на местните данъци към общините, приходите от тях намаляха и по тази причина няколко пъти се вдигна данъчната оценка. Интересно е обстоятелството, че общините не вдигат ставката, което могат да правят по закон, а искат от държавата вдигане на данъчната оценка, т.е. на облагаемата основа. Това е така, зашото всеки кмет разбира, че освен данъкоплатци, гражданите са и гласоподаватели.
Общините не трябва да събират данъци, а само такси за услугите, които оказват на населението в размер, съответстващ на направените разходи. Предоставянето на част от данъка върху доходите е позната практика и у нас, като търсения ефект от привличане на инвестиции никъде не е постигнат и затова практиката е отхвърлена.
Що се отнася таксата смет да се определя въз основа на количеството отпадъци, то и сега в закона точно това е записано:
...........
"Чл. 67. (1) (Предишен текст на чл. 67 - ДВ, бр. 153 от 1998 г., изм. - ДВ, бр. 119 от 2002 г., в сила от 01.01.2004 г.) Размерът на таксата се определя в левове според количеството на битовите отпадъци.
(2) (Предишно изр. 2 на ал. 1, т. 2 - ДВ, бр. 153 от 1998 г., изм. - ДВ, бр. 119 от 2002 г., в сила от 01.01.2004 г.) Когато не може да се установи количеството на битовите отпадъци по ал. 1, размерът на таксата се определя в левове на ползвател или пропорционално върху основа, определена от общинския съвет."
...........
Съвсем друг е въпросът с методиката за определяне на количеството отпадъци. Общините и това не могат да направят поне малко справедливо защото са движени от различни местни интереси. Да не говорим за обстоятелството, че с едно-две изключение и сега НАП поддържа софтуера и изчислява местните данъци и такса смет.

26 Юли 2010 10:24
БирникЪ - няма никаква логика, парите за поддръжка на кварталите да минават през държавния бюджет. Затова е измислен данък сгради. А и откъде на къде, селянин от Долно нанагорнище ще плаща за улиците да речем на София или друг град или обратното софиянци да плащат за улиците на Варна например? Кварталните улици са грижа на общините и на собствениците на имоти в квартала, щото те ги използват.

Редактирано от - alabala12 на 26/7/2010 г/ 10:27:45

26 Юли 2010 11:38
alabala12,
никой "селянин от Долно нанагорнище ще плаща за улиците да речем на София или друг град".
От 1992 г. до 2004 г. данъчните събираха местните данъци и такса "смет". И го правеха по-добре от общините защото като ти трябва удостоверение за задълженията, първо трябваше да си платиш всичко, в т.ч. и местните данъци. Искаш ДДС за възстановяване, прихващат ти първо задълженията, в т.ч. и местните. Искаш надвнесен ДОД, пак се прихваща всичко. Парите винаги са влизали по сметките на съответната община, а не в централния бюджет.
26 Юли 2010 13:07
БирникЪ - в момента заради тия ниски местни данъци, държавата дава пари на общините от бюджета. А парите в бюджета идват от данъкоплатци от цялата държава и се получава един плаща, а друг ползва.
26 Юли 2010 15:32
Крайно време е да започнем да събираме отпадъците разделно, но ИСТИНСКИ. Това сега дето го имаме е пълна лъжа. Тогава системата ще се самоиздържа от рециклирането и няма да имаме огромните сметища. А аз като цапам по-малко ще плащам и по-малко... По света в дворовете имат и компостни ями в които събират органичните отпадъци - листа, хранителните остатъци, и още намаляват обема на сметта. Достатъчно е кметовете дето се щматкат по Европа да ГЛЕДАТ и питат, а не да ходят само на туризъм
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД