Млади баварци пият бира на улицата. Много от туристите в Германия смятат, че консумацията на бира на улицата е толкова вълнуваща, колкото и шофирането с висока скорост по магистрала. |
От североизточната до югозападната част на Германия представители на всички политически партии търсят начини, за да затворят бутилките. "Имаме проблем с консумацията на алкохол на обществените места и с хората, които пият прекалено много и нарушават обществения ред", казва Райнхолд Гал, парламентарен секретар на Социалдемократическата партия в провинция Баден-Вюртемберг. "Собствениците на магазини се оплакват, че пияници, намиращи се близо до обектите им, гонят клиентите".
Налагането на забрана за употребата на алкохол на обществени места всъщност не е толкова лесно, колкото звучи. Градските власти в голяма част от Германия нямат правомощия да наложат подобна общовалидна забрана. В Баден-Вюртемберг, както и в другите провинции, трябва първо да променят законите за правомощията на полицията - процес, който е в ход там. "Искаме да дадем на градовете възможност да забранят консумацията на алкохол на определени обществени места", казва Петер Хаук, който е лидер на парламентарната група на Християндемократическия съюз (ХДС) в парламента на Баден-Вюртемберг. ХДС управлява провинцията в коалицията със Свободните демократи, които също трябва да одобрят тази идея.
Много от жителите на провинцията смятат, че това е важен въпрос. Според Нилс Шмид, който е лидер на социалдемократите в Баден-Вюртемберг, налагането на подобна забрана е част от стратегията за превенция на престъпността. Той казва, че докато подобно ограничение било в сила в университетското градче Фрайбург, тежките престъпления са намалели с 16%. Забраната обаче просъществува за кратък период от време. Тя бе отхвърлена от регионален съд през юли 2009 г., само 18 месеца след като влезе в сила. Причината? Забраната е прекалено обширна, реши съдът. Подобно ограничение бе отменено и в Магдебург със същите мотиви. Въпреки това Шмид смята, че градовете трябва да могат да забраняват употребата на алкохол на определени места, за да предотвратят случаи на насилие.
През пролетта в Хамбург се състоя дебат по този въпрос, когато властите се опитаха да забранят употребата на алкохол в града, след като се оказа, че е изиграл роля за убийството на 19-годишен младеж. Защитниците на забраната в Хамбург дадоха пример с "Метроном" - частна компания за регионални жп превози, която обслужва града. Фирмата е установила, че престъпленията са намалели със 70%, малко след като въвежда забрана за консумацията на алкохол във вагоните през ноември 2007 г.
Критиците на ограничението обаче са на мнение, че то несправедливо засяга и гражданите, които спазват законите. "Защо трябва да спираме хората, които мирно и тихо пият по една бира след края на работния ден? Или да пречим на група приятели, които са си отворили бутилка шампанско в парка?", пита по време на проведения през май дебат Петер Келерман от транспортните власти в Хамбург. Той твърди, че не е възможно въвеждането на забрана на употребата на алкохол в техните влакове. Има прекалено много пътници, прекалено много влакове и твърде малко служители, отговарящи за сигурността. Като компромис транспортните власти са приели да налагат глоба от 15 евро за непристойно поведение под влиянието на алкохол. Освен това те са започнали рекламна кампания, насочена срещу безотговорното пиене, а освен това обучават служителите по сигурността как да се справят с пияни пътници.
Градските власти в много германски градове търсят други начини, за да поставят под контрол пиенето на обществени места и най-вече злоупотребата с твърд алкохол. Често за пример се използва програма, изготвена от северния германски град Киел. През 2003 г. градът създаде специална стая, в която е разрешена употребата на алкохол. Там обаче е разрешена консумацията на бира или вино, което хората са си купили отвън, но не се разрешава употреба на твърд алкохол. Специалната стая работи вече 7 години и се смята за успешен проект на властите в град Киел. Хамбург се надява да успее да осигури средства за създаването на своя подобна стая за консумация на алкохол през есента.
Забраната за консумацията на алкохол ще бъде обсъдена през есента от няколко германски провинциални правителства. Подобно на Баден-Вюртемберг, източната германска провинция Саксония-Анхалт се опитва да приеме закон, който ще даде право на градските власти в провинцията да одобрят правила, забраняващи алкохола на обществени места.
Обществените забрани обаче не винаги правят хората по-щастливи. Район на Берлин забрани употребата на алкохол в парковете през 2009 г. Ограничението обаче доведе до нежелани последствия. Консуматорите на алкохол се оттеглиха от района около площад "Леополд" и се преместиха в страничните улици край парка, което доведе до нарастване на проблемите на местните жители. Наложи се властите да премахнат забраната в началото на годината.
"Прилагането на стратегията за налагане на ограничения е в ход от много години, но пиячите просто се преместват на друго място", казва Франц Шулц, кмет на берлинския район "Кройцберг". Там миналата година е открита обществена зона за пиячи, след като гражданите подават оплаквания. Тази есен Шулц се надява да осигури между 130 000 и 150 000 евро за изграждането на втора такава зона с тоалетна и място, на което пристрастените към алкохола да могат да потърсят помощ и съвет.
Според Шулц налагането на забрана не е на дневен ред. "Забраната не е дълготрайно и мирно решение", смята той. "Необходими са прекалено много полицаи за налагането й. А и консуматорите на алкохол са граждани, които имат същите права като всички нас."