:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,688,877
Активни 831
Страници 31,442
За един ден 1,302,066
Истинската история

Асеневци са, изглежда, от малоазийските българи

Една нова хипотеза за произхода на най-прочутия владетелски род от времето на Второто българско царство
Надгробна плоча с надпис "† Асен цар", открита в подножието на средновековната крепост до Килифарево, Великотърновско; зелен туф; последните години на XII в. - първата половина на ХIII в.; Национален исторически музей. Отдолу - рисунка на кръстовидния надпис върху плочата и четенето му. Най-долу - възможен общ изглед на (триделно?) надгробие, от което е част Асеневата надгробна плоча.
Едва ли има проблем в българската история, който да е обсъждан толкова настоятелно, толкова дълго и да е така интернационализиран като възможния произход на безспорно най-значимия владетелски род в Българското средновековие. Естествено, проблемът за произхода на Асеневци се подклажда главно от оскъдните и неточни писмени извори за епохата, но в също толкова голяма степен и от съвременни политически интереси.

Две са най-обсъжданите хипотези за произхода на Асеневци. Едната е представяна като неоспорима истина и поддържана от пропагандната и образователната машина на цяла една съвременна държава - поради някаква мода част от писмените извори за епохата говорят за "власи" южно от Дунав, от което трябва да се подразбира, че и Асеневци са поне със смесен произход. Тази "мода" продължава у предимно византийските писмени извори двайсетина години само (последните години на ХII в. и първото десетилетие на ХIII в.) и може да се смята, че на злоупотребяващите с нея съвременни отвъддунавски автори бе даден достоен отговор (Ив. Божилов, 1985). А и как иначе, като средновековните автори, които говорят за "власи" в началото на Второто българско царство, също толкова рязко се отличават от тези преди тях, както рязко се отличават и от тези след тях. Ако ще трябва да ги приемаме без тексткритика, то ще излезе, че т. нар. власи на юг от Дунав се пръкват от нищото някъде около 1185 г. и се разтварят светкавично в небитието най-късно при смъртта на цар Иваница Асен (октомври 1207 г.). Точно защото такъв развой на събитията противоречи на физическите, химическите и биологичните закони, по-горе заговорихме за "мода". Ключът към разбирането за идентичност на етнонимите "мизи", "българи" и "власи" е у Никита Хониат, който пише за наш късмет за "варварите от планината Хемус [Стара планина], назовавани първоначално мизи, а сега наричани власи". От особена важност е и допълнението на Теодор Скутариот към този израз: ". . . а сега наричани власи и българи". Идентичността на мизи и българи във византийските извори е отдавна и абсолютно доказана, което прави поне на научно равнище въпросът с така наречените власи да се приема за напълно решен. Мисля си, че това стана ясно дори само от съвсем краткото изложение тук.

По-сложен е проблемът с широко разпространената у нас теза за българо-куманския произход на Асеневци най-вече поради това, че зад нея стоят с почти безграничния си авторитет В. Н. Златарски и по-късно Ив. Дуйчев.

Така нареченият българо-кумански произход на Асеневци се основава всъщност само и единствено на две езикови догадки - предполагаемите тюркски имена Асен и Белгун. Не съществуват никакви други основания за тази хипотеза, която много често се представя като неоспорим научен факт. "Белгун", прякора на цар Иван Асен I, тук ще пропуснем, първо, защото се среща само на едно-единствено място - в Дриновия препис на Синодика на цар Борил (след 1211 г.), но също и защото дори и езиково, изглежда, ще можем да очакваме развитие по темата (въпреки Ст. Младенов, 1933). А и историческото обяснение на прякора със сигурност е повече от едно.

Да се спрем само на главното "доказателство". Личното име, прякорът или родовото име Асен е обяснявано всякак - куманско, прабългарско, изобщо - тюркско, китайско. Човек остава с впечатлението, че целта е била само да се измисли най-екзотичният произход, задължително и най-далече от българските земи. Цяло чудо е, че засега няма африкански и индиански етимологии.

Именно при търсенето на възможни успоредици за името е грешката на старите ни историци. За това си има, разбира се, разумно обяснение. Само археолозите работят често с успоредици и при тях е втора природа правилното им търсене. Историците търсят успоредици значително по-рядко - как беше там за повторението и майката на знанието... Основно задължително правило при търсенето на успоредици е предпочитането на най-естествените от тях, на най-близките по-място и по време.

Та ето какво, изглежда, се е случило. Залутан в най-далечни аналогии, Златарски пропуска точно най-близката, а и най-естествена успоредица за името "Асен", което в Средните векове и поне за земите, които братята Асеневци владеят около 1185 г., се произнася като "Асян". Тази най-близка успоредица е в самия старобългарски език - прилагателното "асиян", при което, особено при изговор, и-то отпада. В Супрасълския сборник, старобългарски паметник от средата на Х в., има цяло изречение с това прилагателно - "... мъж некто от асиянъй земйе съй" (мъж някакъв от азиатската земя).

Прилагателното е заемка от средногръцки - assianos, сиреч азиатски, произхождащ от Азия. През ХII в. вече няма византийска провинция, която да носи това име, но като географско понятие Азия обозначава западната (по-скоро византийската част) на Мала Азия. Излиза, че няма нужда да търсим надалеч. Асян е първоначално прякор на Иван Асен I, може би и на баща му, и обозначава произхода на рода от малоазийските българи (в. СЕГА/ 10.12.2009). Практиката да се изпращат представители на негръцката аристокрация във Византия да служат в далечни от родните си места е повсеместна, а с подобни примери могат да се напълнят хиляди страници.

Такава хипотеза за произхода на родовото име Асен не е лесно да се обоснове категорично, но дори в този си вид е също толкова доказана, колкото и тезата за тюркския произход на родовото име. Всъщност е значително по-обоснована даже заради спазване на правилата за търсене на успоредици. Вярно, съществуват някои чисто езикови мъчнотии. Във всички писмени извори от времето на Второто българско царство Асен се изписва с ятова гласна. От друга страна, макар името "Асян" и прилагателното "асиян" да са се изговаряли еднакво, т. е. те са били на практика омофони, асиян се пише със старобългарската буква за я. Щеше да е по-лесно, ако можеше това да се напише тук, но мисля, че и така е понятно. Въпреки различния правопис замяната на я с ятова гласна е налице изцяло понякога, например в Супрасълския сборник, за който вече стана дума. Така затворихме предварителния доказателствен кръг - "Асян" се оказва точно прякор, произхождащ от прилагателното "асиян", като първоначално различният им правопис не е никаква пречка за идентифицирането им, понеже те често се пишат еднакво. Към това ще добавим още, че дълго време прякорът не се е пишел, а само се е изговарял, което, струва ми се, е допълнително в полза на тълкуването на личното и родово име Асен като произхождащо от прилагателното азиатски, т. е. който е от областта Азия, сиреч днешна Западна Мала Азия.

Вече няколко пъти стана дума за българите в Мала Азия, които са значителна част от населението на тамошните провинции. Хипотезата, която накратко бе изложена, предполага запазване на компактността на това население и през ХI-ХII в., което едва ли е проблем въпреки вероятно напредналия процес на асимилация.

---



Находки



Един безкрайно любопитен паметник бе доставен в Националния исторически музей през есента на 2001 г. При археологически обход в подножието на средновековната крепост до Килифарево, Великотърновско, е забелязана неголяма плоча от мек зелен туф с форма на трапец, която при почистването показва данни за надпис в средната си част (К. Хаджиев, В. Бараков, 2002). По всичко личи, че находката е от иманярски изкоп в самата крепост. Естествено, като случайна находка винаги ще се поставя въпросът за автентичността на плочата, но поне засега няма причини за отхвърлянето на паметника.

Разчитането на краткия надпис след развързването му е "† Асен цар", а е датиран най-късно до 1256 г. Изследователите избягват категоричен отговор на въпроса за предназначението на плочата, очевидно в очакване на мащабни разкопки на Килифаревската крепост, които заедно с повечко късмет биха разкрили първоначалното място на плочата с надписа, а следователно и нейното предназначение. Характерната форма на плочата обаче подсказа, поне засега, че това е част от съставно надгробие. Такива надгробия, образувани обикновено от три плочи, за удобство се използват по-рано през Средновековието (общ преглед за Търновград - Я. Николова, 1973) за разлика от по-късните надгробия, които са едноделни (за земите на север от Дунав - М. Попеску, 1985). Няколко гробни камери, разкривани от автора на този текст, също потвърждават относително ранната датировка на съставните надгробия и обясняват функционално плочата от Килифарево.

Трапецовидната форма на паметника го определя като разположен върху главата на погребания. Кръстовидния надпис ще приемем като допълнително указание за предназначението на находката. Няма как сега да се отговори категорично кой е "Асен цар", погребан под надгробието от зелен туф (впрочем доста любим материал за саркофази и надгробия през цялото Средновековие), но дали няма да се окаже един ден, че е самият Иван Асен I? По всичко личи, че натам отиват нещата май.
71
15770
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
71
 Видими 
11 Август 2010 20:38
Интереса, към текста изглежда голям, поне за сега, но ... огзиви няма
Може би защото темата не е актулна , а...
Автора е писал доста по добре и дори аз съм го хвалил, но сега
11 Август 2010 21:20
Добре, че цар Асен не е изкаран Асасино...
Що се отнася до власи - кога най-после някой ще погледне картата и ще разбере, че от VII век до след падането на България под турско, земите на север от Дунава са били български. И поставените от Търнов управители /след ХIV век се водят войводи и князе, не смеят да си сложат по-висш титул/ са били представители на основния етнос в държавата. Вижте дори само имената на Влад, Дан, Тудор, Александър...
Иначе - пак се появиха представители на несъществувалата Византия.
------------------------------------
Блогът на Генек


11 Август 2010 21:31
То пък един царски надпис Само като му хвърлиш един поглед - и ти става първа необходимост да търсиш и царски мощи из цялата крепост... Пък ми е преинтересно защо трябва да се търси какви са Асеневци? Ромеите са категорични - защо да търсим в л...... семки? И като ги намерим - кво стаа?

11 Август 2010 21:31
А пък Хасан е от Хазия, а Хамерикан от Хамерика.
11 Август 2010 21:42
Абсолютно са малоазийци. То за българите на Балканите не е ясно откъде и кога са дошли и докъде са се разпростирали, та сега и Мала Азия набъркахме в микса. Въпрос с повишена трудност - кой български владетел е пащун?
11 Август 2010 22:15
Никва Азия, никви 5 лева - от Созопол е, ама вие още не знаете...
11 Август 2010 22:23
И гробницата му е баш у наследствените земи на БД - откриването е другата седмица. Та ще си направим и Уестминстърска катедрала.
-------------------------
Блогът на Генек


11 Август 2010 23:04
Въпрос с повишена трудност - кой български владетел е пащун?

Този.
11 Август 2010 23:06
Как беше там е ясно, но по интересно е продължението, което не е добило гражданственост: et pater stultitiae, т.е. бащица на тъпотата
12 Август 2010 00:23
сивите квадратчета в по-долната рисунка показват, че фотошопските способности на афтора не слизат по-долу от историческите му такива

а че асен е хасан е ясно още от тошовото възраждане.
12 Август 2010 02:54
Много интересна хипотеза, много логична. Произходът на Асеневци е важен и дискусионен въпрос в нашата история и тук много пъти сме разобличавали подробно насъстоятелната влашка или влахобългарска теория.

Тюркската (българо-куманска) теория ни беше преподавана в СУ от П. Ангелов, според когото Асен се пишело на гръцки с придихание на А и се четяло "Хасен", което било свидетелство за тюрски, кумански произход.

Но Петрински е прав, че името Асен на български се пише с Е двойно и по онова време в СИ България най-вероятно се е произнасяло "Асян". Вярно е, че от 10 в. чак до Рибния буквар "асиян" (у П. Берон асианен, асиански) значело "азиатски", и че в 12 в. у нас "Азия" се наричала днешна западна Мала Азия. Българите в Мала Азия вече са познати на форума.

Името Хасан освен това не е тюркско, а арабско, минало и у тюрките с исляма, но в 12 в. куманите у нас не били мюсюлмани, не били и кримските татари у нас в 13 в. На всичко отгоре и на съвременен турски език бълг. име Асен се произнася Есен (или Исен) и не се асоциира с турското (арабско) име Хасан.

Съобщението за възможното погребение на цар Иван Асен I в Килифарево е сензационно.
12 Август 2010 07:51
Фичка, произходът на Асияневци (Азиатчевци) хич не е важен за нашта история, щото откъдето и да са, каквито и да са, те са биле БЪЛГАРСКИ царе. Период.
12 Август 2010 08:02
Гръцкият е особено подходящ за цитиране на български имена.
След преписване на гръцки вече може да стане каквото ти душа иска.
Като речеш в хоремага МПИРА и веднага ще те напсуват на майка. Следователно МПИРА на български е обидна дума и българите нямат такова питие.
И т.н.
Можеме да избичиме една докторска по "науката" "история".
12 Август 2010 08:28
Особено дисертабилни са гръцките документи писани на бустрофедон.
От два-три реда може да се изцедят барем пет дисертации.
12 Август 2010 08:37
За ст. науч. форум. сътр.
12 Август 2010 08:50
...Асеневци са, изглежда, от малоазийските българи...

Бее, тоо, добре...Мъ ни видох никъде ни С14 анализи, ни сравнителни антроположки такивата
Ааа, и щях да забравя - Да не съм пропуснал - не видох ДНК и HLA анализи?

***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
12 Август 2010 09:02
Анализи се правят, когато няма надписи. Има ли надпис - няма анализ. Това важи и за хранителните продукти.
12 Август 2010 09:07
Бармо,
С14 на какво?
ДНК на какво?
Антропология на какво?

Що ли не можеше да ти тегля една по-каруцарска без да рискувам да ме посече сибилата.
12 Август 2010 09:16
Що, бе? Можеш да ми теглиш...Няма да си първият...И ако смяташ, че от това ще станеш по- умен - давай...какво чакаш... Само, че след всичките глупости... подчертавам глупости които изписахте за ДНК и С14 анализи какво очакваш...Като разкопаеш килифаревската крепост, че ще намериш в гроба кръщелното свидетелство на цар Асеня ли? И родословното му дърво - придружено от нотариално заверени декларации на предците му за произход?...
P.S. Тоя - с анализите - сами си го набихте...Не винете нас

***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
12 Август 2010 09:22
АНАСТАСИ СИРОВ Е, ИЗГЛЕЖДА, ОТ ЦАРСКИ ПРОИЗХОД.

Мога да представя и доказателства, подобни на Петринските.
12 Август 2010 09:24
Прав си, хич няма да съм пръв.
Кои сме ние? Аз не познавам археолог, който да е искал някакви физико-химически или антропологически изследвания на мощите от Созопол. Такива предложения има само по форумите. Археологията е самостойна наука и всякакви изследвания имат единствено спомагателна функция. Сигурен съм, че който копае Килифаревската крепост ще се сети да потърси мястото на плочата от Националния музей, а не някакъв отдавна изгребан от иманярите скелет.
12 Август 2010 09:45
Малийй... След като изкарахте Попконстантинов некадърник, ...След като направихте ст.н.с. Божо пълен неграмотник...След като една декада - на ляво и на дясно - тръбите, че няма доказателства за автентичността на намерените мощи...След като пропищяхте кански, че същите били предадени на Църквата и няма да можете да направите сравнителните си анализи, се оказва изведнъж, че: Аз не познавам археолог, който да е искал някакви физико-химически или антропологически изследвания на мощите от Созопол....
Ако това - горното - е вярно, остава само мрачната истина, че всичките ви писъци са резултат и плод на политически и икономически подбуди, и жалбите за чиста наука излизат от дъното на някое портмоне...

***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
12 Август 2010 09:52
Тази най-близка успоредица е в самия старобългарски език - прилагателното "асиян", при което, особено при изговор, и-то отпада. В Супрасълския сборник, старобългарски паметник от средата на Х в., има цяло изречение с това прилагателно - "... мъж некто от асиянъй земйе съй" (мъж някакъв от азиатската земя).


Много фриволни са тези езиковедски напъни. Поне да имахме един единствен надпис, където името Асен е изписано с "ита" + "йотирано а" (както е "асия" - Азия , съответно "асиан" - азиатец), или поне един писмен извор в който "азиатец" е предаден с "ят".
12 Август 2010 10:13
След замечателните филологически хипотези нека предложа и една логическа. Ако приемем за достоверен прякорът му Азиатеца, това не е ли индикация за чужд, респективно небългарски произход или най-малкото че е откъснат от някаква причина от българската среда. Щото Азия няма как да мине за българска земя, дори да приемем че известен брой хора там говорят у дома си на български.
Ама филология по-лесно!
12 Август 2010 10:27
Съобщението за възможното погребение на цар Иван Асен I в Килифарево е сензационно.
Цар Йоан Асен І е цар Калоян, вече "официално" погребан.
12 Август 2010 10:30
Абе, това е бял кахър. Като намерат Калоян, щего погребат като Йоан Асен и няма да има сърдити.
12 Август 2010 10:33
отврат,
Не помня някога да съм бил съгласен с тебе по който и да е въпрос, но чувството ти за хумор е много симпатично
12 Август 2010 10:54
Пак добре, че не изкарват цар Асен от Далечния Изток...
Бармалей,
не слагай в едно изречение професор Попконстантинов и БД. Все едно романс и чалга наедно...
---------------------------
Блогът на Генек

12 Август 2010 11:11
Генек, ми не аз а те ги слагаха
P.S. И забеляза ли как изписвам и титулувам Министъра "без портмоне"?

***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
12 Август 2010 11:57
мили Боже.... на пък тандемът Петрински-Фичо е ноо як!
12 Август 2010 12:34
Нали уж беа намерени кокалите на Калоян ли, на Иван Асен ли?
Що да не може да се направи ДНК анализ?
Ако не техните - Асеневци са биле доста народ - на никого ли костите не са открити?
..................
По вопроза за т.нар. българи в Мала Азия през Средновековието - тва е доста патриотарска теза. Славяноезичното население през Средновековието в Мала Азия е преселено там през 7-9 век (последното преселване май беше при гордий Никифор) и не е имало нищо общо с България и с българите, и едва ли се е мислело за българи именно поради липсата на историческа и прочее връзка с България.
В този смисъл е съмнителна и хипотезата на автора, съответно, освенако Асеневци не са биле потомци на български аристократи, преселени след 1018 в Мала Азия и впоследствие завърнали се. Което обаче отникъде не е чуто!
12 Август 2010 12:56
Първо-за славяните в Мала Азия...ами от преди Гордий Никифор са там...например от Мала Азия е Тома Славянина-военен комендир в Империята, в Мала Азия е и създадена Славянската Азбука...а, от Мала Азия са и мизите!
Второ-няма данни Асеневци да са малоазийци..по скоро са от аски произход!
Трето-според Караман Тарихи българи в Мала Азия(именно БЪЛГАРИ)си има до след 1500 година-те и караманлиите се сражават с османлиите!Ама иска четене...
12 Август 2010 12:59
водопроводчик,
бъркаш, Калоян е споменат от тов. Петринскаго като цар Иваница Асен. Иван Асен І явно требе да си е цар Асен І.
Иначе на казашкия фронт нищо ново - изглежда, май, вероятно, натам отиват нещата.
12 Август 2010 13:04
Иван Асен I е Асен. Брат му Петър е Теодор а Калоян е Калоян Асен или Йоаница. Синът на Иван Асен I е Иван Асен II .
12 Август 2010 13:06
А за азите...или ясите...или асите...ами в момента "ас" или "ос" са наричани осетинците, според Вернадски "ас"си е в основата на "ант-ас" и си е алани.Народът Ази е описан в скандинавските саги-именно техният водач Один, занася заедно с войните си аси руните в Скандинавия.Асите идват от Азгард, за който Азгард, Тур Хейердал в книгата си "Ловът на Один"(препоръчвам на Петрински четене!, Иване бе-чети!)та Хейердал смята че това е град Азов(кръстен на азите).Хейердал отиде и направи разкопки в града..та...Азовско море, градовете Ас-шхабад, Аз-ербайджан, Ас-Таракан(пряк превод-командир на отряд аси)град Яс(Яш, Яссы)и континента Азия, носят името на азите-асите.Съществуването на народ яс, и аз е документирано, например в Унгария, от 1602г., а и в момента2, пак ще повторя наименованието на осетинците е близко до етонима...та..няма защо да се извежда фамилното прозвище Ас-еневци от дядена област, след като обратното-областите носят името на народа!
12 Август 2010 13:08
Току що съобщиха за некаква средноалкалоидна култура от преди 5-6 хиляди години. Варнинска!
Ще риче варнинци са познавали кокаина приди индианците и
са гу шиткали из Ивропъта!
Посли всичку на злату и в зимятъ!
12 Август 2010 13:24
Самуиле, последно славяни или българи живеят в Мала Азия? Щото между Тома Славянина и османо-караманските войни има към 6 - 8 века. Или какво са те в сравнение с българската вечност?
12 Август 2010 13:26
Малоазийски или не, във всички случаи са били шибани българи.
Доказателството е халът ни днес.
12 Август 2010 13:31
Ако гледаш хала на днешните гърци, едва ли ще ти хрумне, че те са създали европейската култура. Те не са ли шибани, щом са допуснали такъв срив?
12 Август 2010 13:43
Мъ, що няма нищо за алелите?
P.S.И лелите - дет мъ пита оня ден Миланецът

***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
12 Август 2010 13:58
Че какво им е на гърците? Да не би да са били 500 г. под османско, да не би да са били 45 г. под съветско, да не би да са били 20 г. в преход, който още продължава? Точно обратното - едва сега имат влошаване на икономиката в държавата, но степента на влошаване на личния им стандарт е просто несъизмерима с нашия стандарт. Ако в резултат на погрешнатата икономическа политика стандартът им беше спаднал до нашя, те просто щяха да взривят държавата си.

И в контекста на думите на БД за шибания народ, точно в това се изразява така да се каже "ШИБАНЕТО" - че не сме солидарни, не се радваме на успехите, а завиждаме , което май ни различава доста от гърците, поне що се отнася до солидарността, когато са засегнати интереси, макар и на част от хората.
12 Август 2010 14:03
Я вижте в "белите" държави как археолозите съобщават за сензационни находки:
Натиснете тук

"Археолози от университетите в Йорк и Манчестър съобщиха, че са открили останките на най-древната къща във Великобритания... Според учените останките са на възраст от около 10 500 години, тоест от времето, когато Великобритания все още е била свързана с континентална Европа."

...
ПП. Не намерих информация първо да са направили всички възможни изследвания, за да потвърдят автентичността на находката, преди да разтръбят по медиите. Сега, да попитам, форумците ще им дадат ли съвети как точно се правят изследвания за автентичност и кога се съобщават на пресата такива нещица?

Редактирано от - wwwe на 12/8/2010 г/ 14:05:05

12 Август 2010 14:25
Аа, форца, числото се отнася за името, а не за фамилията (приемаме Асен или Асян за фамилия). Първият ни цар с име Иван (Йоан, Иваница, Калоян, Иванчо итн.) е познатият ни като цар Калоян, вторият - синът на Асен (неговото име или фамилия какво ли ще е?), познат ни като Иван Асен ІІ. По-нататък има Иван Асен ІІІ, Иван Стефан, Иван Александър, Иван Страцимир, Иван Шишман, но на последните нашите историчари не са им тургнали числа.
12 Август 2010 14:34
Водопроводчик, страховита каша от имена е главата ти.
12 Август 2010 14:35
Прав е водопроводчикът. Още повече, че според Петрински Асян е прозвище (Азиятеца). Начи требе да се изписва Иван II Азиятеца, например.
12 Август 2010 14:41
В статията Асян е прякор, но само първоначално. Сигурно е според изворите, че при т. нар. от Дуйчев цар Асен І Стари (Иван І Асен по Божилов; Иван Асен І според Златарски) Асен е вече лично име. Българските владетели са с по две лични имена.

Редактирано от - Chreston на 12/8/2010 г/ 14:48:03

12 Август 2010 14:46
Тогава трябва да се пише с кертиче, Иван-Асен.
12 Август 2010 14:52
Да, така е било прието някъде до 60-те години. След това се приема, че няма да се пишат с тире, защото двете имена на детето не се дават едновременно. Народното име (в случая Асян) се дава при раждането, а християнското (в случая Иван) - при кръщаването му, което мисля, че е най-малко година по-късно.
12 Август 2010 14:53
Каша е в читанките по история. А най-добре ще е археолозите да станете съдии, а съдиите - археолози. Тогава вече няма да има криза с доказателствата.
12 Август 2010 14:54
Май имаше и някакво правописно правило за случая, утвърдено от Института за български език.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД