:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,688,706
Активни 766
Страници 31,271
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Бюджетен дефицит и публичен дълг станаха мръсни думи

Зачеркваме няколко хеликоптера, една спортна зала, български Лувър и влизаме в нормата, без изобщо да става дума за болезнени ходове като рязане на пенсии, смята икономистът Георги Ганев
Георги Ганев
Георги Ганев е програмен директор по икономическите въпроси в Центъра за либерални стратегии - София. От 2003 г. преподава в Стопанския факултет на Софийския университет. Председател е на УС на Българската макроикономическа асоциация и е член на групата "Макро уоч", която обединява либерални икономисти, привърженици на плоския данък, валутния и фискалния борд.



- Г-н Ганев, какви са поуките от глобалната криза - за България, за ЕС, за света?

- За мен изводите са два - кейнсианизмът умря през май в Брюксел, а "бюджетен дефицит" и "публичен дълг" стават мръсни думи и ще бъдат третирани като такива.

В България, както и в много други страни, отпорът на кризата беше кейнсиански. "Всички го правят", "Само ние ли сме идиоти"; "Keynes rules!" - с такива "аргументи" и у нас започна отваряне на значителни дефицити и влошаване на дълговата позиция на държавата, а фискалният резерв започна бързо да спада. Това не е правилният път, призна го и Брюкселският икономически форум от май 2010, когато и Ван Ромпой, и Барозо, и Оли Рен откриха топлата вода, а именно: че има едно ниво на публичен дълг, при което никаква кейнсианска политика - харчене и дефицити за сметка на нов дълг - не може да помогне. За справка - Гърция. Лошото е, че голяма част от страните в ЕС и ЕС като цяло са близо до критичната точка.

В резултат на кризата има преосмисляне на ролята на държавата в икономиката. В този нов свят ще има нови правила за бюджетна стабилност, особено за малки държави. Ако не спазваме правилата, ще има строги наказания. Ние можем да продължим да си търсим оправдания за дефицита и да харчим. Само че се видя, че в България фискалните стимули я проработят, и то в дребен мащаб, я не, а реакцията на Брюксел с всички негативи ни е в кърпа вързана. Оттук насетне нито една процедура по свръхдефицит вече няма да е формална и тривиална. ЕК ще реагира на всяко щение за влошаване на бюджетния баланс като ужилена. А към "малките" страни Европейската комисия ще реагира не като ужилена, а като алергичен към пчела - с размазване.

Компромиси като досегашните вече няма да има. През май в Брюксел имаше истински страх, че ако продължава по старому, и Еврозоната, а след нея неизбежно и целият ЕС ще се разпаднат. Затова най-добре е бързо да се пренастроим и да заложим на бюджетна дисциплина.

- Министър Симеон Дянков разсъждава като вас, опитва се да удържа разходите, но очевидно не успява. Защо?

- Това е предмет на дълбок политико-икономически анализ. Може да е заради персонални слабости - че не успява да се наложи, да тропне по масата. Може да е по други причини - че доминират други интереси и те се налагат над неговата принципна позиция.

- А това непрестанно боричкане между министри, например за осигуровките - днес Дянков ги сваля, утре Тотю Младенов ги вдига, на третия ден премиерът обещава, че статуквото няма да се променя до 2012 г. - докъде ще ни докара?

- Точно затова предлагаме фискален борд - налагане на стриктни правила при правенето и изпълнението на бюджета. Нека всеки приказва, каквото иска, но когато се стигне до решения, да се разпише точно и ясно кое колко ще струва и откъде ще дойдат парите.

- Давате за пример Германия - там вече има фискален борд, който задължава правителството да не допуска "немаастрихтски" дефицити и да се стреми към нулев дефицит. А ако някое правителство в Берлин все пак отпусне разходите?

- Не може - има фискален борд. Там не могат да си позволят да приемат прекалено оптимистични прогнози и бюджети. И няма как да получат драстични разминавания и неприятни изненади в приходната част. А ако се забележат изоставане и неизпълнение в приходната част, правителството е задължено по Конституция да предприеме действия в разходната част. В България е точно обратното - ако трябва да се избира разходи ли да се режат, или да се вдига дефицитът, Конституционният съд казва, че разходите са по-важни и те не бива да се пипат. Ние смятаме, че това трябва да се промени - чрез въвеждане на фискален борд.

- Накъде се насочват инвеститорите сега, когато глобалната финансова криза, изглежда, отшумява? И какви са нашите шансове да привлечем внимание?

- Насочили са се към Азия. Тя е много привлекателна. Европа като цяло е много зле. За нас единственият шанс да се откроим е да правим като Естония. Естония решително си сви разходите напук на всякакви теории, че държавата трябва да харчи в отпор срещу кризата, справи се с дефицита, спечели доверие, поканиха я в еврозоната. И въпреки че кризата я удари жестоко - икономиката й спадна с над 10%, сега тя лети нагоре. Естония показа, че не е като останалите в ЕС, плати висока цена - с рязане на доходи, намаляване на пенсии и бюджетни заплати, вдигане на данъци, нещо, което на България за разлика от Естония, която имаше огромен дефицит, не й се налага. Ние лесно можем да свалим дефицита от 3.8 до под 3% само с рязане на излишни разходи - дето се казва, зачеркваме няколко хеликоптера, една спортна зала, български Лувър и влизаме в нормата, без изобщо да става дума за болезнени ходове като рязане на пенсии и др.

- А играем ли добре картата си на "данъчен оазис"?

- Не я играем добре. Пък и прекрасните ниски данъци са само един елемент от пейзажа. Данъците са важни, но първото нещо, което инвеститорът гледа, е дали може да се вярва на тази среда, има ли стабилност и предвидимост. Нещо, което не може да се каже за последните две години на предишното правителство и за сегашното дотук. Лъжливото овчарче - пишат едно, тръбят друго, получава се трето - и то в посока към по-лошо. Само ще припомня, че предишното правителство "планира" за 2009 г. 4.7% ръст, а икономиката се срина с 6%. Сегашното обещаваше балансиран бюджет, а се оказахме в наказателна процедура за свръхдефицит.

- Вие в кой отбор сте за бъдещето на ЕС и еврозоната - на черногледите или на розовите очила?

- Има три сценария. Единият е ЕС да стигне до разпад. Другият е да продължи да живурка, неспособен да развива конкурентоспособност, да се състезава, постепенно ще губи относителното си тегло в света и оттам всичките му предимства ще изчезнат. Третият вариант е да се вземе в ръце, да си оздрави финансите. И тогава перспективите са много добри, защото има сериозни фундаментални фактори - най-вече човешки капитал, знания, технологична напредналост. ЕС до момента губи състезанието със САЩ, но ако оздрави финансите си значително и успее да го направи преди САЩ, може да навакса изоставането.

- От "Макро уоч" все говорите за рязане на разходи, за битки с дефицити, сочите с пръст разпасаната Гърция, която десетилетие живя нашироко, а сега си плаща солено сметката. Но САЩ - най-задлъжнялата световна икономика, продължават да трупат дълг, не затягат колани?

- И за САЩ важи онова, което за всяка друга икономика, която задлъжнява - ще стигнат до срив. На САЩ просто не им е дошло времето.

- Или са прекалено големи, за да фалират. Щатите не са Гърция, ако се сринат, това ще е жесток трус за целия свят. Видяхме какво причини ипотечната криза...

- Така е. И има големи тревоги сред икономическата общност. Дори вътре в самата кейнсианска общност вече има изключително сериозно разделение, скандали текат. Единият лагер казва, че това трупане на дефицити, на публичен дълг в Щатите е самоубийствено и убийствено.

- И тогава?

- Тогава идва ред на Китай. Човечеството ще се върне към нормалното положение - Китай е най-голямата и най-богатата държава - както е било дълги векове с отклонение само в последните 400 години. Ангъс Медисън, който прави оценки за БВП на глава от населението от Христа насам, показва, че до XVI век Китай неизменно е сред най-богатите в света. После нещо им става и се затварят, точно по това време пък Западът се надига. Но исторически погледнато, аз обичам дългите перспективи, бъдещето е на Китай.

- А не се ли притеснявате от такъв хегемон, Китай е особена държава?

- И САЩ са особена държава. Какво има да се притесняваме, винаги ще има предизвикателства.
34
4850
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
34
 Видими 
11 Август 2010 20:58
Тук във втората част се прокрадват някои истини, за което.


Но първата част, касаеща България, е познатия бесен садо-монетаризъм.
11 Август 2010 21:40
Тази статия ме развесели. Айнрандовците все повече ги избива на поезия и заплахи, но не с икономически развития, а с този и онзи "чичко", дето ще бие непослушните деца, ако не слушкат.
-
А последният пасаж е върха на лупинга - с едно изречение опровергава всички написани до него.
11 Август 2010 22:00

Верно ли в Германия вече има "фискален борд"??


____________________________
Всеки, който вярва, че експоненциалният растеж на паричната маса може да продължи до безкрайност, в един ограничен свят, е или луд или макроикономист
11 Август 2010 22:06
Когато почнеш да даваш много интервюта забравяш какво си казал в предишното. А този понеже всъщност това работи наистина е забравил какво е казал в първата част и се е самоопровергал във втората, както е забелязъл Брайтмъна.
А историята както се вижда не му е позната. Китай е първа икономическа сила между 1500 и 1850 г. и пак ще бъде от 2020 нататък...докога и господ не знае. Причината е добре известна - самоизолация на Китай и индустриална революция - на Запад. По ирония на съдбата в момента като че ли се наблюдава като че ли точно обратното - самоизолация на Запада и индустриална революция в Китай.
11 Август 2010 22:09
Верно ли в Германия вече има "фискален борд"??


Новите фискални правила в Германия ограничават структурния дефицит на федерално ниво до 0.35 от БВП и изискват структурно балансиран бюджет за регионите. Това означава, че когато икономиката е в рецесия, бюджетният дефицит е допустим.
11 Август 2010 22:19
Само че се видя, че в България фискалните стимули я проработят, и то в дребен мащаб, я не, а реакцията на Брюксел с всички негативи ни е в кърпа вързана.


Фискални стимули в България въобще не са прилагани. Правителството намалява разходи по време на криза, което се нарича фискални рестрикция.
11 Август 2010 22:42
която обединява либерални икономисти

Не са либерални, а неолиберални. Разликата е като между социалисти и националсоциалисти.
11 Август 2010 22:45
Естония решително си сви разходите напук на всякакви теории, че държавата трябва да харчи в отпор срещу кризата, справи се с дефицита, спечели доверие, поканиха я в еврозоната. И въпреки че кризата я удари жестоко - икономиката й спадна с над 10%, сега тя лети нагоре.
През 2009 БВП на Естония намалява с 14.1%, като най-голям спад е отбелязан през второто тримесечие на 2009 – 16.1%. През първото тримесечие на 2010 има спад на БВП. През второто тримесечие на 2010 има растеж с 3.5% в сравнение с второто тримесечие на 2009 г.
11 Август 2010 22:52
Истината е простичка - не е важно дали котката е бяла или черна, а дали хваща мишки. И за всяка стая трябва отделна котка, щото тази която хваща мишки в едната стая се оказва напълно неспособна в другата. И обратното.
-
Всякакъв фундаментализъм и фанатизъм е вреден и е носел и носи само беди.
11 Август 2010 22:57
Затова пък шибан и курви, станаха приемливи за официална употреба. Благодарим ти Божо.
11 Август 2010 23:07

Новите фискални правила в Германия ограничават структурния дефицит на федерално ниво до 0.35 от БВП

Предполагам, става въпрос за 0.035 (а не за 0.35). Но маастрихтския критерий нали е 0.03 от БВП? И ако да, как си позволява Германия такъв закон - защото е най-важната в ЕС ли?

и изискват структурно балансиран бюджет за регионите.

Това не го разбрах.

Това означава, че когато икономиката е в рецесия, бюджетният дефицит е допустим.

А от това разбрах, че и в Германия всичко е шменти-капели - говорим едно, ама правим когато каквото смятаме за нужно. Не че сигурно е лошо де, ама кого лъжем - инвеститорите, населението, някой друг... кого?


____________________________
Всеки, който вярва, че експоненциалният растеж на паричната маса може да продължи до безкрайност, в един ограничен свят, е или луд или макроикономист
11 Август 2010 23:09
Не е необходимо човек да е икономист за да види накъде отиват нещата. Достатъчно е само да има здрав разум.
11 Август 2010 23:18
Пенка от Прокатния,
германците не ги гледай. Те са виновна за холокоста нация и ще си плащат още дълги години.
11 Август 2010 23:39
Сега изглежда, че правителството отчасти се е опитало да приложи антициклични мерки. Явно това не е помогнало много, защото не са били увеличени онези разходи, които наистина биха могли ефективно да допринесат за смекчаването на рецесията. Точно обратното. Съкращенията са направили рецесията по-тежка.


И Турция се развива много динамично, но тя е може би един по-особен случай заради вътрешното търсене. За разлика от България тя например прокара много ефективна активна фискална политика. Намали данъците и едновременно с това увеличи публичните инвестиции, което оказа голямо влияние върху реалната икономика.


Имаме също група страни, в която влизат Полша, Чехия, Словакия и Словения, които са на едно средно ниво. Те не се развиват толкова динамично, колкото страните от ОНД, но имат ясно изразени положителни стойности.
Те обаче имат проблем - много тясно са свързани с Европейския съюз. Естествено е слабият ръст в Западна Европа да се отразява върху икономическото развитие на тези страни. От друга страна, в тях няма много рискове, защото те нито имат голям дисбаланс в публичните финанси, нито външноикономически такъв. И което е още по-важно, те могат да се възползват от преоценяването на валутата си.


В третата група са страните от Югоизточна Европа. Те сега са в най-лошо положение - балтийските страни са може би още по-зле, но там проблемите започнаха преди кризата. Във всеки случай в Югоизточна Европа повечето страни са в стагнация, с много слаб ръст или все още в рецесия, като Хърватия, Румъния, Черна гора и Босна. България в първото тримесечие беше още в рецесия.

Натиснете тук
11 Август 2010 23:41
наистина не смятам, че България страда от фискални проблеми.
тези страни се нуждаят от по-добра здравна система. Делът на държавата трябва да се увеличи и да се изгради една функционираща здравна система
Съществува и опасността, когато реформите се проведат, те да се проведат в грешната посока.
Под реформи обикновено се разбират съкращения. Именно това е контрапродуктивно в сегашната фаза.


Албания има най-ниските данъци, които човек изобщо може да си представи, но това не означава, че големите международни концерти се тълпят натам.
Дългосрочно трябва да се намали корупцията.


Словакия обаче изгради връзки с магистралите на места, където по-късно израснаха индустриални обекти. Инфраструктурата винаги е тема, но дългосрочна. Инвестиции в инфраструктурата няма да помогнат за излизане от кризата в краткосрочен план.


Централната европейска банка беше прекалено рестриктивна.
Тя е загрижена само за инфлацията, а не за развитието на реалната икономика. Тоест икономическият ръст, безработицата - това са неща, които всъщност не я интересуват.
11 Август 2010 23:42
Освен това за цяла Европа се визира едно ниво на инфлацията и съответно един лихвен процент. Това се отразява по различен начин в страните с ниска инфлация и в онези с висока инфлация. Това е структурен проблем.


Високите бюджетни дефицити, които имаме сега, са последствие от кризата, а не израз на прекалено експанзивна фискална политика. Те просто показват, че в хода на кризата правителствата са събирали прекалено малко данъци.


Има страни, които и преди бяха скептични по отношение на приемане на еврото. Те по принцип можеха да го приемат, но не искаха и сега искат това още по-малко
За тях това е загуба на собствената парична политика.


Бързото приемане на еврото би било грешка за България. Тук има цял ред проблеми. Първо, България е една от най-бедните страни в Европейския съюз. Погледнато в средносрочен и дългосрочен план, икономиката на страната ще расте по-бързо от тази на ЕС. Това обаче води със себе си натиск за увеличаване на цените. Колкото по-богата е една страна, толкова по-високо е нивото на цените.
12 Август 2010 00:09
Грешката е моя - правилното е структурен дефицит - 0.35% от БВП. Структурният дефицит е този, който би съществувал, ако икономиката работи при пълен капацитет.
12 Август 2010 00:32
Не са либерални, а неолиберални. Разликата е като между социалисти и националсоциалисти.

И между първите две, и между вторите две, разликите не са много големи. Това, че някои наричат либерали левичарите, идва от грешното използване на термините.
12 Август 2010 01:40
Болярчето,
просто виж дефинициите на понятията, вместо да импровизираш неподготвен.
-
Докато либерализмът е центристка и прагматична политическа платформа, която не се смущава да използва и леви и десни елементи, щом са работещи, то неолиберализмът е консервативна икономическа доктрина. Неолиберализмът не е либерализъм, а консерватизъм.
-
Неолиберализмът изхожда от и защитава интересите на едрия транснационален капитал, докато либерализмът е продукт на средната класа и защитава интересите на широките народни маси.
-
За разликата между социализъм и националсоциализъм няма да теоретизирам сега, просто ще те помоля да поставиш един до друг един Митеран и един Хитлер. Това по красноречиво илюстрира разликата от думите.

Редактирано от - Brightman на 12/8/2010 г/ 01:42:12

12 Август 2010 08:12
Като гледам лицето - заприличва ми на един герой от "Таралежите" - Маляка.
Пубер с типични объркани психиатрии. И приказките в интервюто са подобни...
-------------------------------
Блогът на Генек

12 Август 2010 09:28
Дълга статия без информация.
12 Август 2010 11:27
Въпросът е кога недоверието към САЩ ще стигна точката, от която тръгва фалитът. Или кога Китай ще реши да размаже САЩ?
12 Август 2010 12:07
"Или кога Китай ще реши да размаже САЩ?" - това червените еротични мечти са си чиста перверзия
12 Август 2010 12:21
Или кога Китай ще реши да размаже САЩ?



Това ще бъде като да блъснеш колата си, щот не я харесваш, с 200 в бетонна ограда.

Най-голямите инвестиции в хамерикански държавни ценни книжа са на Китай. Сигурно вече са чукнали 1 трилион.
12 Август 2010 12:30

Значи galia2, финално разбирам, че "фискалния борд" в Германия е някакво (неясно) счетоводно упражнение за някаква местна употреба и без връзка с маастрихтските критерии за устойчивост и растеж (до 3% дефицит и до 60% дълг)?? Също така, ЕК ще си затваря очите за тези неща и няма да има наказателни процедури защото Германия е Германия, а не е България (примерно)?


____________________________
Всеки, който вярва, че експоненциалният растеж на паричната маса може да продължи до безкрайност, в един ограничен свят, е или луд или макроикономист
12 Август 2010 12:42
Абсолютна загуба на време
12 Август 2010 12:51
Най-голямите инвестиции в хамерикански държавни ценни книжа са на Китай. Сигурно вече са чукнали 1 трилион

И какво от това? Ако примерно видят че нещата вървят натам да натрупат 2-3-4-10 трилиона виртуални хартии, най-естественото е да предпочетат да изрежат тумора навреме.
12 Август 2010 13:24
Понятието „фискален борд” е измислица на нашите икономисти. А новите фискални правила в Германия са доста строги, но все пак дават възможност да се отчита състоянието на икономиката. Тези правила ще влязат в сила през 2016 г. Не зная какво разбираш под наказателни процедури, но срещу България няма наказателна процедура. И България и Германия са в процедура на „свръхдефицит”. На Германия е поставена целта да намали бюджетния си дефицит под 3% през 2013 г (през 2010 г. е 5%).
12 Август 2010 13:55
yuni,
явно е "напреднал", ама не много!!!
12 Август 2010 14:21
И какво са се хванали за тия бюджетни дефицити, сакаш на света няма извънбюджетни сметки, корпоративни кредити, проектни финансирания и още какви ли не околвръстни маршрути.
12 Август 2010 14:58
KaizerSoze: Това ще бъде като да блъснеш колата си, щот не я харесваш, с 200 в бетонна ограда.

Най-голямите инвестиции в хамерикански държавни ценни книжа са на Китай. Сигурно вече са чукнали 1 трилион.

Тактиката на китайците не е такава - то просто използват хамериканските облигации като все едно държат американците за топките и постепенно увеличават стискането.
12 Август 2010 16:55
САЩ страдат не от гръцка болест, а от точно обратното - крайно недостатъчни стимули за реалния сектор и потребителите. Пари се наляха само в паразитни банки. Ганев, ако е икономист, а не идеолог, би трябвало да знае, че гръцката болест се състои във високо бреме за обслужване на държавния кредит. САЩ са пример за точно обратнота. Те с лекота пласират облигации срещу най-ниската в света лихва. Това значи, че могат да заемат пари далеч повече от досега, за да стимулират икономиката си. За съжаление и там идеолозите се месят в икономичесата политика.
12 Август 2010 17:06
1 - Най-голямите инвестиции в хамерикански държавни ценни книжа са на Китай. Сигурно вече са чукнали 1 трилион

2. И какво от това? Ако примерно видят че нещата вървят натам да натрупат 2-3-4-10 трилиона виртуални хартии, най-естественото е да предпочетат да изрежат тумора навреме.

правилно

3. А сега си представете какво ще стане, ако Китай някак внезапно реши да масирано да разпродава хамериканските ценни книжа - ама много внезапно и много масирано. (или пък доларчетата от резерва си - те са толкова многоооооо)!!!
Това, което Сорос направи с паунда, ще бледнее...
12 Август 2010 20:31
"Празни мисли на един празен човек" е едно много по-интересно и по-смислено четиво. Либерални стратегии!?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД