:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,680,309
Активни 673
Страници 22,874
За един ден 1,302,066
Сегашна стойност

Преглед на локомотивите

Не ме учудва единодушието в чуждоземните писания на българска тема: цялото икономическо развитие на родината е главно вносно, то се дължало на преките чуждестранни инвестиции и се крепяло на европейските програми. Ако човек е опознал България от бюрото си някъде на запад или в нордическа Европа, лесно би стигнал този извод, защото гледа на нас чрез огледалото на медиите. А в това огледало



реалността се отразява избирателно



Проследете какво ви говори който и да е медиен източник за икономиката на страната. 90% от приказките се въртят около две теми: чужди инвестиции и еврофондове. Останалото касае десетината медийно познати лидери в стопанството. Дотам ни стига медийната реалност. Нататък, както казва Умберто Еко, "книгите си говорят с книги": икономическите писатели взаимно се четат, цитират и беседват помежду си. Но никой не обръща внимание на бизнеса на едноличния търговец Пенчо, на проектите на хотелиера Тенчо, не вижда Ганчо и Ванчо ООД (освен ако нещо ги напсуват). И понеже средният български писач е тежък комплексар, даже анализи с научни претенции папагалски повтарят чужди изводи. Понеже сега е криза и тъй като потокът чужди инвестиции е секнал, без изгледи скоро да се върне онова икономическо малоумие, с което пришълците инвеститори набучкаха в десетина града мол до мол, - значи България ще излиза от кризата тежко и дълго. Дотолкова ни стига акълът. Повече от преразказ на вносни лакардии българската икономическа мисъл рядко предлага. В такава среда, от никого незачитан, отвсякъде руган и плашен, българският бизнес следва инстинкта си за оцеляване. Той се покрива. В статистиката



ефектът на потапянето



изглежда като абсолютен спад. Според нея през 2009 г. брутният вътрешен продукт е намалял с 4.9% в реално изражение. За полугодието на 2010 г. реалният БВП се свива с 1.1% спрямо предходната година. Оттук се прави изводът, че рецесията в България продължава, с всички апокалиптични следствия. Колко са смислени тези проценти, като знаем, че обемът на скритата икономика на България е между 35 и 50% по различните оценки? Ако през миналата година в сивия сектор са се потопили, да речем, 10% от производството, може да се окаже, че зад отчетения 4.9% спад всъщност се крие 3-4% ръст. Ефектът на потапянето лесно обяснява защо въпреки данните за продължаваща рецесия икономиката не изглежда във влошена кондиция, а напротив, оптимизмът расте. Затова, вместо да спадне с 9% средната работна заплата през миналата година, както врачуваха оракулите, тя се е качила с толкова (на светло). Ще видите, след 5-10 години, когато преоценим развитието от дистанцията на времето, ще излезе, че сме прескочили дъното на кризата още през третото тримесечие на 2009 г. Растежът ще стане още по-осезателен и видим,



ако заложим на собствените сили



и вместо да гони еврохимери и чужди инвестиции, държавата насочи вниманието и грижите си към българския бизнес. И най-мижавата българска фирма, която работи и расте, е десетки и стотици пъти по-ценна за нацията от всякакви европроекти и вносни капитали. Защото остава тук и в добри години, и в трудни времена. Българският бизнес ни крепи в кризата и предстоящите трудни години в депресия, а не прехвалените чужди пари. Вижте числата за полугодието. Колко сме взели от чудните еврофондове? Отговорът е 143 млн. евро! Нето. Иначе постъпленията са 470.4 млн. текущи плащания и 97 млн. евро капиталови трансфери от ЕС, но срещу тях сме платили 245.3 млн. в бюджета и 149.3 млн. евро капиталови вноски във фондове на ЕС. А чуждите инвестиции? Нетните преки инвестиции са 359. 2 млн. евро, но търсачите на бързи и яки печалби са изтеглили чисти 370.4 млн. евро от "портфейлни" инвестиции. Заемите и депозитите от чужбина са намалели за 6 месеца със 776 млн. евро. Значи за половината на една от най-тежките за България години, чуждестранните ни благодетели са изтеглили нетно 787.9 млн. евро от страната. Тогава



на какво се крепи балансът



на икономиката? На онова, което самите ние, българите, можем да произведем - у нас и в чужбина. Всеки ден ни сугестират колко са важни фондовете на ЕС за българската икономика. Най-важните! Бошлаф. Точно 143 млн. евро за 6 месеца е подкрепата от Брюксел за платежния баланс. В това време икономическите емигранти и нашите фирми, работещи в чужбина, са превели в България 470.4 млн. евро. Техни са и онези 362 млн. евро нетни валутни постъпления с неясна причина на реда "грешки и пропуски" в платежния баланс. От собствени, вътрешни икономически източници са онези 1.9 млрд. евро, с които нетно са се увеличили парите в българските банки от началото на годината. Това е балансов остатък, след като банките са проводили в странство 583.4 млн. евро. Т.е. от непознат за икономическите стратези източник за 6 месеца в банките са изплували 2.5 млрд. евро. Това е салдо, остатък, чист от дълг. Т.е. наши спечелени пари (не непременно печалба за 2010 г.). Всичко това - получените отвън 832 млн. евро, появилите се в сметките 2.5 млрд. евро, скритите под дюшеци и вложени в работа милиарди евро - са продуктите на онази сила, истинският локомотив, който всъщност движи българската икономика. Собственият ни, вътрешен или (полу)емигрирал, скрит, укрит, подценен, руган, но реален стопански потенциал.
36
4969
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
36
 Видими 
22 Август 2010 21:49
Брей, брей, брей...
Колко пъти тук са писани подобни неща, но авторът ги обобщил...
Интересно ще бъде да коментира статията на Терзиев...
-------------
В крайна сметка излиза, че финансираме ЕС...
Интересно, до кога?...

____________________________
Не мир дойдох да донеса, а меч…
22 Август 2010 21:56
... И най-мижавата българска фирма, която работи и расте, е десетки и стотици пъти по-ценна за нацията от всякакви европроекти и вносни капитали. Защото остава тук и в добри години, и в трудни времена. Българският бизнес ни крепи в кризата и предстоящите трудни години в депресия, а не прехвалените чужди пари.
...
Тогава на какво се крепи балансът на икономиката?
...
В това време икономическите емигранти и нашите фирми, работещи в чужбина, са превели в България 470.4 млн. евро. ...


Я...
Хърсев започнал да проглежда!
След като де що имаше държавата беше разпродадено или откровено разграбено на офшорни "чужди" инвеститори!
22 Август 2010 22:15
Г-н Хърсев, невероятно точно попадение, дори в детайлите!
22 Август 2010 22:32
Браво на д-р Хърсев!
23 Август 2010 00:00
Кога е прав - прав е .
23 Август 2010 00:14
Наложи се да го чета два пъти.
Щото първия път просто не повярвах, че това е писано от д-р Хърсев!
23 Август 2010 03:03
Растежът ще стане още по-осезателен и видим, ако заложим на собствените сили и вместо да гони еврохимери и чужди инвестиции, държавата насочи вниманието и грижите си към българския бизнес. И най-мижавата българска фирма, която работи и расте, е десетки и стотици пъти по-ценна за нацията от всякакви европроекти и вносни капитали. Защото остава тук и в добри години, и в трудни времена.

Емил Хърсев
23 Август 2010 03:09
Само че, за да стане това, трябва и нужната политика - освобождаване на инициативата на обикновените хора, премахване на законовите и подзаконови ограничения, пречки и врътки пазещи "назначени" пазари и създаващи паразитни "пазари" за назначени "бизнесмени".
23 Август 2010 03:09
В този ред на мисли - колкото по-малък бизнес подкрепя държавата - толкова по-добре за нея, защото по-малкия бизнес е по-статичен (не мобилен) от по-големия. И дали не трябва да преразгледаме отношението си към "големите" инвеститори ?
23 Август 2010 03:46
Малкият бизнес има нужда от подкрепата на държавата.
А едрият бизнес трябва да подкрепя държавата.
23 Август 2010 04:49
Носталгия по Белчо и Сивушка. Като слезеш в пристанището на Порт Саид и тръгнеш към центъра, отляво и отдясно само дребен бизнес - дюкян до дюкян. Ядки, питки, халва, боза, кундурджии ... пък като е прокопсал оня ти Египет ... още малко и ще настигне Бангла Деш.
23 Август 2010 05:24
suhar,
Ами като ще е едър бизнес, то да национализираме. Щото по-едър бизнесмен от държавата няма. Като разликата няма да е функционална, а единствено в кого отиват печалбите, то по-добре да е държавно, отколкото часно-джобево.
23 Август 2010 05:29
suhar,
и едрата държавна чешка фирма ЧЕЗ, частна ли е за България, че приватизира ? И електроразпределението в западна България в държавни или частни ръце е ?
Или в държавни, но на чужда държава ? А това не му ли викахме колониализъм ? И има ли си вече Чехия колонии ?
23 Август 2010 05:36
Има неква фатка тукънка ... Да'н съ наченали вътрешна атестация у газетата?

***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
23 Август 2010 05:41
Сухи , ти ако имаш арабелите за баш бизнесмени та ни ги даваш тех за пример......
Ми за децата на пустинята едър бизнес е да продават едри камили. Това им е хоризонтът. Всичко що е отвъд него е създадено от чужденци.
Я дай пример за дребен бизнес от протестантските държави. Или за тебе Швеция започва с Волво и свършва с АББА ?
Финландия е Нокиа и водка "Финландия ".
23 Август 2010 09:00
аве, това хърсев малко на джекил и хайд ми мяза. сега очевидно е джекил, браво за статията.
23 Август 2010 09:10
Истинският Хърсев си е добрият стар Джекил.
Кога шарнат достатъчно става Хайд.
23 Август 2010 09:43
Финландия е Нокиа и водка "Финландия ".
Ценени са и SinelniKOFF и Lapin Kulta, ама като пълнеж.
Щото, както казва мъдрият руски консуматор,
"Водка без пива - денги на ветер".
23 Август 2010 09:56
И Хърсев си има своите цикличности, възходи, кризи, депресии....
23 Август 2010 11:00
Ми нещо и аз не повярвах кво чета и от кой.
Нещо в последно време беше като зачислен на порцион към МС.
Ама е прав колегата по-горе, че може цикъла му да е такъв.
23 Август 2010 11:03
Никой не отрича способностите на Доктора Хърсева из разните икономики и финанси, ама пустото му и Воце, пак пося "Семката на съмнението":
..Кога шарнат достатъчно става Хайд.

Воцка, гадюка такая, гледам че си поел апценцата, и наняш блажено след нощните изпълнения у Форума..
23 Август 2010 11:16
Този Хърсев не е онзи!
Не вярвам, че той е писал това. Три пъти чета и препрочитам и не мога да схвана къде е уловката, която винаги присъства в писанията на "онзи" Хърсев.
23 Август 2010 12:03

23 Август 2010 14:26
.





23 Август 2010 15:15
Тека е , -Помогни си сам, за да ти помогне и Господ!!! Братята(България), чакали, чакали Неволята(ЕС) и най-накрай се зафанали сами да си оправят(ремонтират)каруцата...И никакви данъци за ББ и шайката разбойници...
23 Август 2010 16:02
Може да е банално, но липсва ли средата - липсват и намерения, били те и инвеститорски. Тези които имат възможност не биха рискували в наливане на пари в нашенските условия, ставащи все по-трудни и непредсказуеми, за жалост. А онези които имат твъде много изобщо не ги вълнува БГ реалността. Тези които имат малко, ще се стискат зъби докато има в банката. После ...
23 Август 2010 16:11
Лошото е че придобиваме хронично заболяване, което е много опасно за предприемачите, а имено осещането за безизходица. Всячески държавата те кара да си мислиш, че си неспособен да осъществяваш легален бизнес и не само те кара да мислиш ми направо те принуждава. Така си подвластен на силните в държавата, които се утъждествяват с нея и говорят от нейно име в първо лице единствено число.
23 Август 2010 16:18
Сещам се за безпрецедентния случай в който министъра на финансите нарече интервюиращия го журналист крадец от държавата, без изобщо да го познава или проверява. Така се гледа на нас.

Редактирано от - VicKing на 23/8/2010 г/ 16:20:09

23 Август 2010 17:22
Не може, Хърсев, не се разрешава развиването на национален капитал! Ако някой успее да напредне въпреки огромните пречки от туземната администрация, отвън щи му извият врата, ако не се вслуша във внушенията на чичко Уорлик. Просто ще го гръмнат. Докато онези ни хегемонстват, тук живот няма да има.
23 Август 2010 17:28
Файненшъл таймс”: Китайските компании гледат на запад към Източна Европа
23 август 2010 | 16:40 | Агенция "Фокус"
Лондон. Договорът на китайската компания ZTE за изграждане на телекомуникационната мрежа на компанията „Теленор” в Унгария е последната от поредица китайски сделки в Централна и Източна Европа, коментира в-к „Файненшъл таймс”.
Мултимилионният договор подчертава нарастващото китайско влияние в региона, като според някои експерти това ще бъде само трамплин преди китайските компании да скочат още по на запад.
Освен че продават електроника, китайските фирми строят пътища в Полша, финансират електроцентрали в Сърбия и сглобяват автомобили в България. Само с Унгария китайският търговски обмен е възлизал на 6, 2 млрд. долара през 2009 г.
Въпреки че технически погледнато не е част от „изгряваща” Европа, Гърция също ще получи облагите от милиарди евро от договори с Китай за корабостроителство и строителни проекти.
Разбира се, тази търговска активност е много по-слаба и на по-ниско ниво от понякога противоречивите китайски сделки в богатите на природни ресурси африкански и централноазиатски страни. Освен това в Европа сделките са концентрирани в едва няколко сектора – електроника, производство на автомобили и инфраструктурни проекти.
Въпреки това Китай във все по-голяма степен става първи пристан когато засегнатите от рецесията европейски компании започнат да търсят по-евтини доставки, а останалите без средства правителства се оглеждат за начини да се преборят със секващите финансови потоци, привличайки нови директни инвестиции.


23 Август 2010 20:18
Парите не миришат и щом ни ги дават, ще ги вземем. А защо ни дават толкова малко е риторичен въпрос и там е основният проблем на България като държава....
23 Август 2010 20:48
..и там е основният проблем на България като държава....

Основният проблем на България като Държава, е бил винаги и единствено Управлението!
От Освобождението та чак досега.
23 Август 2010 21:03
Браво Хърсев!!!
24 Август 2010 08:52
Преглед на локомотивите ...значи България ще излиза от кризата тежко и дълго.

България толкова дълго и престъпно единствено е вкарвана в криза, че това първо трябва да спре като процес -
и тогава с обратно броене ще ни трябва минимум два пъти повече време за излизане от кризата, стига все още да я има България.
24 Август 2010 09:29
Колко умилително. Като натрупахме 37 млрд. външни дългове и 57 млрд. чужди инвестиции стигнахме до извода да разчитаме на едноличния търговец Пенчо, на хотелиера Тенчо, и Ганчо и Ванчо ООД. А на Булбанк, ДСК, Лукоил не трябва да им пречим да си изнасят печалбата и затова ги облагахме само с 10% печалба.
26 Август 2010 23:06
Bulgaria should leave EU immediately, start issuing its BG lev and freely float it on the currency markets. Government could reach full employment and price stability at the same time. You don't believe it? Start here please:

http://bilbo.economicoutlook.net/blog/

Sorry my Mac couldn't find use of the BDS feature here.

Regards,

R. Markov
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД