:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,725,728
Активни 563
Страници 10,631
За един ден 1,302,066
Гледни точки

Има ли живот след кризата

Закъсалият бизнесмен смята, че е стигнал до фалит заради форсмажорни обстоятелства. Банката кредитор го вини в лошо управление
СНИМКА: "СЕГА"
Фабриката за метални елементи в Оряхово преди кризата е хранила над 40 души. Сега собствениците й нямат пари дори за охрана и организирани банди са я превърнали в лунен пейзаж. Дори да се стабилизира бизнесът им, те едва ли ще успеят да я възстановят.
Докъм края на 2008 г. Николай Въжаров и съдружниците му са давали хляб на около 500 работници в няколко предприятия. Сега са останали 15-ина души и дори на тях едва успяват да платят. Въжаров е на път да загуби и лично имущество, което различни банки се опитват да приберат за покриване на заеми.

В момента Николай Въжаров е изпълнителен директор на "Строителство и възстановяване" АД (няма общо с предприятието на бившето ГУСВ - б.ред.). В най-добрите години за бизнеса ръководството му



се опитва максимално да затвори цикъла,



като инвестира в малки производства, необходими за основната дейност. Има фабрика за обработка на метални детайли в Оряхово, производство на топлопреносни мрежи, пожароизвестителни системи и др. Изпълнява поръчки у нас и в чужбина.

Преди кризата в края на 2008 г. да гилотинира бизнеса на Въжаров, той инвестира и в дружество "Термострен", което включва много прилична фабрика за производство на топлоизолационни плоскости и хранителни контейнери. За двете производства трябва един и същ материал и надеждите са, че ако дойдат черни дни за едното, ще може да се произвежда другото. Но на практика спират поръчките и за двете неща. "В края на 2008 г. като с един удар с бухалка всичко беше разбито и започна да затъва", казва Въжаров.

В момента дружество "Термострен" вече е придобито от банката, отпуснала му най-голям кредит. "Служителят, който водеше моя кредит, сега е собственик на дружество, което изкупи моето дружество", обяснява бизнесменът. За него това е умишлено бутане към фалит. Според него схемата е следната: "Банката си има оценител, който оценява активите на дружеството на по-малко от 50% от реалната им стойност. Вземат го с кредит от същата банка, при това на абсолютна безценица. И аз оставам да дължа цял живот 700 000 евро, а те ми притежават всички активи на дружеството, които като капитал са 5.5 млн., като баланс са 7.8 млн., а реално дружеството е капитализирано за над 10 млн. лв.", казва бизнесменът.

Към днешна дата общите задължения на всичките фирми на дружеството на Николай Въжаров надвишават 1.5 млн. евро. Основната сума всъщност са лихви, защото тези задължения са натрупани в двете години, през които нищо не се случва. Решението според него е да се обяви, че



България е във форсмажорна обстановка



в момента. В такава ситуация, твърди той, всяка цивилизована страна, която уважава средния и малкия бизнес, търси начини да го задържи поне в положението, в което се намира. "Тук обаче амбицията е да бъдем унищожени. Защото, ако се приеме, че обстановката е форсмажорна, с банките могат да се направят споразумения за дълго разсрочване и ние по някакъв начин ще се възстановим и ще оцелеем", казва той.

Другата страна - Българо-американска кредитна банка (БАКБ), отпуснала големия кредит на Въжаров, има своя версия и с факти показва, че е правила стъпки да помогне него и съдружниците му. "За всяка банка е важно да си събере дълговете, не да придобива собственост, от която няма нужда, защото това не е предмет на дейността й", убедена е Силвия Кирилова, член на УС на БАКБ. Като юрист тя обяснява, че липсата на пари не може да бъде форсмажорно обстоятелство, защото се приема, че те се печелят.

Точно затова, и с идеята преди всичко да си върнат кредита, от банката многократно са сключвали споразумения за промяна на условията - на два пъти са променяли залога, през октомври 2007 г. са дали допълнителни средства за отстраняване на щети от индустриален пожар. Отлагани са текущи плащания по главницата, намаляван е размерът на вноските за няколко следващи плащания, намалявана е лихвата, дори от март до края на 2009 г. е сключен анекс, който предоставя и гратисен период за плащанията по главницата.

Но в крайна сметка заемателите - "Термострен" АД и "Ропер" ЕООД, спират да правят плащания през юни 2009 г. и банката изпраща покана за доброволно изпълнение на задълженията по кредита в 7-дневен срок. 3 месеца по-късно преминава към принудително изпълнение върху активите, предоставени като обезпечение, след като през този период няма никакъв опит за възстановяване на плащанията.



Как се действа в тези случаи?



Законът за особените залози дава възможност на банката да назначи свой управител в дружеството - залог за заема. "И това не е случайно. Само така могат да се защитят интересите на банката, на нейните акционери и клиенти, като не се позволява изнасяне на средства и имущество, и се установи истинското му състояние. В "Термострен" например се оказа, че има много задължения към доставчици, за осигуровки, и което е най-притеснителното - към свързани лица. За тези задължения ние изобщо не сме знаели. Това при евентуален фалит максимално ще затрудни възможността да си върнем парите", обяснява Силвия Кирилова. Тя е категорична, че не оценители на банката, а наети лицензирани лица отвън са направили оценката. Търгът е бил обявен в национален и местен вестник, но никой не е проявил интерес. "Тогава съдружник на г-н Въжаров прояви интерес да купи дружеството, което са си техни взаимоотношения. А нашият служител е назначен за съуправител. Законът ни дава това право, временно за няколко месеца, пак с цел да не се отклоняват средства и се изнася имущество", казва Кирилова. Останалата част на дълга на Въжаров към банката обаче е осчетоводен като загуба, при това доста голяма.

Тодорина Докторова, която е мениджър на "Инвестиции" в БАКБ, признава, че за да подадат ръка на клиент, от негова страна също трябва да има добронамереност и желание за сътрудничество. "Има много случаи, особено в кризата, когато заемателите започват процедури по несъстоятелност, изнасят движимо имущество, което е част от обезпечението... Изобщо използват всякакви методи да не плащат", казва Докторова. Но когато клиентът е добросъвестен и осъзнава, че променените пазарни условия изискват преструктуриране на бизнеса му, за да може той да оцелее, те са склонни да удължават срока с цел намаляване на месечните вноски, намаляване на месечни плащания по главница за период от време за сметка на увеличаването им след кризата, даване на гратисен период по главница, намаляване на лихвения процент за определен период от време и дори гратисен период изцяло за погасяване на кредита, т.е. да не се плащат изобщо вноски. Дори помагат с консултации със специалисти, които да дадат насоки откъде може да се спести, какво може да се преструктурира. Горе-долу това са механизмите, с които една банка може да помогне на закъсали кредитополучатели, разбира се, за да защити и своите интереси.

Освен кредитите и невъзможността да ги обслужват, друг голям проблем на пострадалите от кризата предприемачи е



липсата на средства дори за консервация на производството



Гордостта на Николай Въжаров - металното производство в Оряхово, например в момента се разграбва. Организирани банди ходят вечер, режат врати, прозорци, огради, машини, защото няма с какво да плаща на охрана. Разпилян е и целият състав и ако отнякъде дойде поръчка, той няма представа откъде ще намери подготвени хора, които да я изпълнят. Така че на практика, когато кризата отмине, Николай Въжаров и други като него бизнесмени няма да има къде и с какво да възродят бизнеса си - базата ще е разграбена, банките ще им отказват заеми като неизрядни кредитополучатели.

А преди кризата предприятието за метално производство в Оряхово е давало хляб на около 40 души. И сега хората през ден му звънят с молба:



Шефе, дай някаква работа, защото умираме!



"Една част от тях са на борсата, получават по 170 лв., имат да обслужват кредити, които са по 350 лв. Те са следващите, на които ще им бъдат взети я жилища, я коли, не знам какво", смята Въжаров.

При него нещата тръгват надолу със срива в кредитирането на покупка на жилища през 2008 г. Защото дружеството строи и жилища. Сега срещу него и съдружниците му има изпълнителни дела от десетки недоволни хора - доставчици, бивши работници и служители. "Имаме доставчици, на които сме се издължавали коректно в продължение на толкова години, сега след този тотален блокаж, освен да водят дела срещу нас, хората няма какво да направят, защото не могат да ни вземат съдраните гащи. Някои от работниците, които са имали да получават обезщетения за отпуски, също започнаха дела. Ние нямаме откъде да им ги изплатим", признава Въжаров.

Днес Николай Въжаров е един от най-активните членове на Асоциацията на пострадалите от кризата. В нея са събрани все бивши бизнесмени с малък и среден бизнес. Асоциацията настоява в България да бъдат създадени кредитно-влогови кооперации, които да дават заеми при лихва 2-3% на малки фирми и занаятчии, както е например в Германия. И час по-скоро да се създаде регламент за временна заетост. В кризата, когато няма пари, тя е единственият шанс за оцеляване на малкия и среден бизнес - като наема хора да работят почасово само когато има поръчки.
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Кризата остави хиляди жилищни блокове недостроени заради спряното жилищно кредитиране от банките и липса на клиенти. И много бизнесмени попадат в омагьосан кръг - затънали в дългове те вече са лоши кредитополучатели, затова не могат да изтеглят нови заеми и да възстановят бизнеса си.
43
6502
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
43
 Видими 
25 Август 2010 21:23
При него нещата тръгват надолу със срива в кредитирането на покупка на жилища през 2008 г. Защото дружеството строи и жилища


куцо, кьораво и сакато почна да строи жилища...а балона не го интересува кой какво прави - той си гърми...
Не можеш се оплакваш за грешни бизнес решения, това означава, че не те бива за този бизнес. А и голямата част от нашите, така наречени "бизнесмени" са пълна трагедия и ТНТМ, няма какво да ривът..бизнес се прави с познания, образование, опит, връзки и предприемчивост.
25 Август 2010 21:56
Още 2006 г. започна да се усеща, че балонът със строителството изпуска, 2007 г. изпускането се усили, а 2008 г. гръмна... Лошо е, че много хора са без работа, но пък се чудя - от къде у нас се появиха толкова строители?...

____________________________
Не мир дойдох да донеса, а меч…
25 Август 2010 21:57
Въжаров ? Да е жив и здрав , Въжаров . Но в напримера на "Океански риболов" от "онуй" минало , да сте ни занимавали , в тъй отзивчиво ? Баф , диверсията , че и не зная , на в какво е петимна , че и толкоз безочливо . За най-малко шамари , в непременно ...
25 Август 2010 22:03
редник в мили , точно по споменатия ред от години , в туй говорих на комшията , при това и в безобидно . Той , като стройдеец , ми пренебрегна казаното , че и на токчета се стори пред кучето ми . Какво в друго да си направим , като вчера и *666* се Яви ? ...
26 Август 2010 00:52
Аз имам една (ама съвсем сериозна!) питанка: Как е уреден в България въпросът с фирменият и личният банкрут? По специално личния (доколкото си спомням - ЕТ-то навремето си отговаряше като физическа персона с цялото си имущество)?
Наистина ми е интересно - щото по белия свят е ясно дефинирано възможността обявявайки банкрут като физическо лице - да "нулираш брояча" и да почнеш отново.
Разбира се - при много тежки условия и не казвам, че е хубаво решение - но все пак е някакво решение, макар и крайно. Точно за изключителни "форсмажорни обстоятелства" като описаните в статията.
Щото никоя банка няма интерес да се нагъка с никому ненужни имоти и празни халета с неуправляеми железарии в тях. Банката има сметка да продължи да взема по нещо от човека, без да му съдере по 3 кожи и да дължи още 10.
Или май се ртазмечтах и почнах да сравнявам банките по белия свят (които макар и кожодерски - все пак са в час докъде могат да дерат и играят според пазара) с "банките" в БГ-то, които знаят, че граница на дрането нема, а когато (не "ако" клиента предаде Богу дух (финасово и физически) - други овьце ще има...
26 Август 2010 07:53
прочетено някъде:

...самото дружество от своя страна е съсобственик с 5% дял на Тутраканския фериботен комплекс, където сред управителите е и ген. Радослав Пешлеевски. Община Тутракан държи 40 на сто от собствеността, група физически лица имат 31 %, бившият футболист Любослав Пенев разполага с 7% дял, още 6 на сто държи Валери Цветанов Игнатов. Сред собствениците с 1 % е и дружеството "Строителство и Възстановяване-СВ", сред чиито управители и стопани е бившият президент на застрахователната компания от близкото минало "Спартак" Николай Въжаров...
26 Август 2010 07:57
отново прочетено някъде:

...Николай Въжаров в онзи момент беше един от директорите на компания „Аполо и Болкан”. Проведохме няколко разговора с г-н Въжаров и той ме посъветва да изчакам, защото в компания „Аполо и Болкан” нещата не стояли много наред, не били много гладки и престояло регистрирането на друго дружество – застрахователна компания „Спартак” и тогава, скоро след регистрирането на ЗК „Спартак”, аз се запознах с Алексей Петров...
26 Август 2010 08:44
Този е много "специален" бизнесмен. Лошото е, че има обикновенни бизнесмени в тежко положение.
26 Август 2010 08:50
Този е много "специален" бизнесмен.
Ми специален ще е, щом пишат голяма статия за него, даже много специален

_______________________
Покажи неуважение към георги първанов (гоцэ), пиши името му с малка буква!
Блогът на Манрико
26 Август 2010 09:49
Еее, така е, от хиени и лешояди не мож се опази.Вървят подир стадото и който се спъне...
Ими, щом си изяждал ясно е, че и тебе те дебнат за изяждане.
26 Август 2010 10:18
Според мен от банката са напълно прави в действията си. Аз лично познавам един подобен "бизнесмен", дето вечно си има проблеми с банките и кредитите, но в същото време има четири джипа, една тежкарска лимузина, яхта и вила на беломорското крайбрежие. В същото време кара работниците си да се мъчат с 30-35 годишни машини да догонят показателите на чисто новите, щото нЕмало пари за нови, разбираш ли...
26 Август 2010 10:36
Незнам какьв е Вьжаров, но познавам доста бизнесмени на който им залезе бизнеса понеже са дьлжали повече от колкото могат да плащат. Тази схема работи добре в момент на експанзия на пазара, но като се обьрнат нещата или стьпиш накриво измькване няма. Сьс сигурност бизнес сьс толкова много предприятия, с толкова разностранна дейност не се управлява лесно - лесно се губи края, какьвто е явно случая.
Евашион не се кахьри може и яхтата му и вилата и джиповете да са сьщо на кредит. Ако му е на загуба бизнеса и не е успял да се измькне, е вьпрос на време да се раздели и с останалите неща.
26 Август 2010 10:43
...но в същото време има четири джипа, една тежкарска лимузина...



а ти какво мислиш, че гореописания ревльо има по-малко джипове ли ?

Напрайл некой друг милион в мутрозастраховането и почнал кове блокове, вАри лютеница...бизнесмен страшен...

26 Август 2010 10:51
Така и не разбрах защо е написано матр'ялчето...Освен да разплаче банкерите.
26 Август 2010 10:58
Статията не е тенденциозна - дала е и двете гледни точки. И на бизнеса, и на банката. Посоченият бизнес наистина е малък и среден и не е нещо изключително - няколко предприятия и 500 души. Факт е, че производството, свързано със строителството, загива като отрасъл поради кризата, а не от лошо управление. Факт е, че кризата я предизвика балонът, надуван от банките. Факт е, че банките се презастраховат в оценките на обезпечаващите имоти, факт е, че повечето банки влизат в положението на бизнеса, ама и тяхното търпение не е безгранично... Макар че в някои апетитни случаи е направо подозрително припряно...
Иначе ги познавам... Боричкат се с живота и бизнеса като много други. Точни се и не се дуят. Офисът им е обикновен, на първия етаж в един блок. Николай кара, Евазионе, Тойота Авенсис Версо, а другият там е на Ленд Крузър 100, щото е авджия. Не е нещо изключително...Може навремето да се е понамесвал някъде, където не е било чисто, ама основният си бизнес, дето сега е в криза, е нормален. Щото на банки е разчитал, чрез ипотекиране, а не на пране на мръсни пари...Не съдете от 1 -2 % някъде... Съдбата на този човек като бизнесмен е показателна за реалността у нас.

Редактирано от - letec55 на 26/8/2010 г/ 11:05:59

26 Август 2010 10:59
То и на мен малко ми заприлича на "Има ли живот след смъртта".
26 Август 2010 11:08
90% от бизнеса в България нямат дори елементарен бизнес план ковнат на екселска табличка - P&L, CashFlow, EBITDA, амортизации...
Нямат идея какво правят, а след като ла *ното падне у ветилаторо и се разлетят пръски из квартала, си задават добре известният въпрос - "Кво станА?"...
26 Август 2010 11:26
Бел. на модератора: Моля, пишете на кирилица, ползвайте бутон за кирилизация или Натиснете тук


Редактирано от - sybil на 26/8/2010 г/ 12:19:46

26 Август 2010 11:40
Докъм края на 2008 г. Николай Въжаров и съдружниците му са давали хляб на около 500 работници в няколко предприятия.

Като прочетох това и по-натам на продължих. Като видя някой да ми "дава хляб" и се потрисам. Ми да си го работя само съдружниците без никой друг и на себе си само хляб да дават. Тези работници сами са си изкарвали хляба с труда си.
26 Август 2010 12:10
Летец просто от любопитство - ако за теб бизнес с 500 служители е нищо особенно са ми интерсни мащабите ти.
26 Август 2010 14:01
letec55, нямам основание да не ти вярвам - щом казваш, сигурно е така за г-н Въжаров. Личният ми опит не ме е сблъсквал с много хора, чийто бизнес изисква наемането на около 500 трудещи се. Но тези, които имам честта да познавам, са от типажа, за който съм писал.
26 Август 2010 15:30
Я да питам челите статията - На тоя бизнесът му от какво точно е замрял, от липса на платежоспособно потребителско търсене или?

_________________________________
http://www.kaily.dir.bg-На запад работят добре, ако плащат добре. А у нас само работят, а ако пък и плащат е добре.
26 Август 2010 15:42
Тимбукту,
не съм написал, че е "нищо особено", а че "не е нещо изключително". Има разлика, все пак. Даже да се абстрахираме от личните представи що е това "малко", "средно", "голямо", "изключително" и т.н., си има Закон за малките и средни предприятия, където си има дефиниции за "малко" и "средно"... Като разделиш 500 на 4...
Някак си много на юруш се нахвърляме върху им... Прочетете още веднъж абзацът за съдбата на преприятието за термоизолационните плоскости. Схемата, даже и да отчетем позицията на банката точно по този въпрос, е ясна... А човекът се бори. И не само за себе си... Асоциация са направили, дават идеи, предложения... И то предложения, отнасящи се за оцеляването на хората, а не на бизнеса... Ама някой да е чул или прочел някъде за тази Асоциация? Изобщо какво става точно с този вид бизнес - производство с по 100 - 150 души персонал?
26 Август 2010 16:01
Летец, цялата работа ми е голяма каша - защо предприятията не работят, как така е станало, че поръчките съвсем са спрели, персоналът освободен, а машинарията - разграбена. Защо нито една от заинтересуваните страни не се е погрижила поне да опази имуществото, с перспектива то отново да заработи? Не съм много в час с процедурите и дебрите на фалитите, но ми се струва много странно...
26 Август 2010 16:15
Ако знаеш, Евазионе, как му се радваха точно на този проект за термоизолационните плоскости! А как стават тия работи .... Ми стават... Новото строителство замря, хората, дето живеят в панелки, не им е до саниране... Ще замре... Но не пишат, че е разграбен... За Оряхово и металния цех - да, разграбен... Ама този - не... Прилапали са го стой, та гледай... По тая схема едни актуални трибуквия ... нали се сещаш... Сега го пазят заводчето със сигурност. След годи - две - три ще потръгнат нещата и ето на тепсия златен актив на безценица... Нова технология, нови машини...
26 Август 2010 16:42
OLDMAD,
То и на мен малко ми заприлича на "Има ли живот след смъртта?"
За българина е по-точен въпросът "Има ли живот преди смъртта?"[/b]
26 Август 2010 16:46
Колкото повече си отговарят отрицателно на втория въпрос, толкова се засилват внушенията, че отговорът на първия е положителен...
26 Август 2010 17:30
Докъм края на 2008 г. Николай Въжаров и съдружниците му са давали хляб на около 500 работници в няколко предприятия. Сега са останали 15-ина души и дори на тях едва успяват да платят.


Уважаема госпожо/-ице Дина Христова,
много хуманен сте го изкарала в статийката този г-н Въжаров и неговите съдружници. Не допускате ли, че той не е давал хляб, а е ползвал резултатите от труда на 500-те работници в няколкото предприятия, експлоатирал ги е и от това е печелил, присвоявал е създадения от тях принаден продукт. Или смятате, че ги е назначавал само от хуманни съображения, като им е плащал еквивалент на вложения от тях труд? ***

Не Николай Въжаров и съдружниците му дават хляб на работниците. Те са тези, които изкарват и своя хляб, и хляба на работодателя си. Ако те не му носеха печалба, той не би ги наел за нищо на света. Само че днес е политкоректно нещата да се обърнат с главата надолу и да се пише, че не работника с труда си издържа капиталиста, а капиталиста дава хляб на работника.


Редактирано от - sybil на 26/8/2010 г/ 18:36:49

26 Август 2010 17:44
Mitev,
Навремето баш мафиотът Илия Павлов, дето си го гръмнаха по живо, по здраво, дрънкаше непрекъснато една велика лъжа, че бил открил 20000 работни места. Ама невинно забравяше, че фирмите му съсипаха поне 200000 такива, но....млъкни сърце!
26 Август 2010 18:15
Чета някои от вас ***
Май съвсем загубихте *** възможност да съчувствате на човек, който си е сложил главата в торбата, не за да краде, а за да произвежда..
Май припознавате във всеки спотаения крадец, чорбаджия-изедник и клиент на прокуратурата.
И понеже във властта има доста такива като вас, законите ни заприличаха на забранителна листа. А истинските престъпници не им пука, защото те закони не четат и не спазват.

Редактирано от - sybil на 26/8/2010 г/ 18:35:59

26 Август 2010 19:07
Чета някои от вас ***
Май съвсем загубихте *** възможност да съчувствате на човек, който си е сложил главата в торбата, не за да краде, а за да произвежда..
Май припознавате във всеки спотаения крадец, чорбаджия-изедник и клиент на прокуратурата.


Доктора,
ако горното е адресирано и към мен съм длъжен да отбележа, че даже и да не е клиент на прокуратурата, щом е капиталист, т.е. щом производството се осъществява от наемни работници, моето съчувствие е първо към тях, защото и добри и в лоши времена, те са много по-потърпевши от симпатичния ти човек, а той като капиталист си присвоява без еквивалент принадения продукт, създаван от тях. Перманентно, по силата на капиталистическите производствени отношения. Работниците имат само способността си да се трудят, т.е. разполагат само с работната си сила. Той притежава другите два елемента - предметите на труда и оръдията на труда. След като закупи работната сила, всички елементи на трудовия процес са негови - следователно негов е и продукта от взаимодействието на работната сила с предметите на труда и оръдията на труда. По силата на това той получава възможността да се ползва не само от плодовете на своя конкретен труд, но и да присвоява като печалба стойността, която работна сила е създала в трудовия процес в повече от собствената си стойност. Не мога да приема, че този тип отношения между хората са най-достойни и говорят най-добре за човечеството като такова.

26 Август 2010 19:08
Отряза ли са ги от ляба (хранилката) тия "бизнесмени" дет дават ляба на работниците , та искам да ти река Пилоте55, че и милиционерите Тошо Живков не можа ги напрай всестрано-развити личности по изискванията на развития социализъм
26 Август 2010 19:16
Митев, ти някога през живото си помислял си да развиваш бизнес и създаваш работни места??

26 Август 2010 19:27
Гусин другарю Митев,
Съвсем накратко: Какъвто ви беше соцЯлизЪма, такъв ви е и капитализЪма.

P.S. Ялов

Редактирано от - Doctora на 26/8/2010 г/ 19:49:15

26 Август 2010 19:30
будната пролетарска съвест и тук напълзя...

__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
01 Септември 2010 14:49
Другарю Mitev,
Сигурно си пазиш партийни билет от любимата партия - БКП. Може да си прав за капиталистите - твоите съпартийци ограбиха и държавата и народа и са най-маститите, нагли и алчни капиталисти. Те не влагаха, а грабеха. И продължават. Към днешна дата те са с различна партийна принадлежност, макар че се напоиха от БКП.
Но хора, които са заложили всичко - имущество, време, труд, да причисляваш към съпартийците си, е дебилно.
Когато създадеш (а не откраднеш) едно работно място (това включва да вложиш средства, труд, инициативност и знания) искам да чуя дали няма да очакваш да си възстановиш вложението и да спечелиш от него.
Но изглежда комунизмът е дълбоко в теб и може да ти е трудно да разбереш защо някой иска да спечели от това, което е създал.
01 Септември 2010 15:23
Mitev , вие какво искате, да няма бизнесмени ли?Ами тогава къде ще работят хората, държавата от къде ще вземе данъци, или искате да се върнем към старата червена нерентабилна икономика и строй без човешки права и свободи?Който мисли, че е лесно да е бизнесмен, да пробва, да вложи огромни пари(разбира се некрадени) и да поеме огромен риск, то е лесно да се драска тука.

01 Септември 2010 15:24
Kapina

01 Септември 2010 15:51
KONUR,
/:/ "...Който мисли, че е лесно да е бизнесмен, да пробва, да вложи огромни пари(разбира се некрадени) и да поеме огромен риск, то е лесно да се драска тука..."
......................................... ......................................... ............
Ама "бизнесмените" НАСИЛА ли стават такива, бре?!
И щом е толкоз "тежко" да са "бизнесмени", що НЕ станат наемни работници на други "МЪЧЕЩИ" се "бизнесмени", бре- та да ИМ бачкат и да пеят от кеф?! А?!
01 Септември 2010 17:34
За да станеш бизнесмен трябва да имаш някакви качества и пари (некрадени), и трябва да рискуваш, не всеки поема риск, затова не всеки става бизнесмен, с тази омраза към бизнесмените до никъде няма да стигнем и накрая ще останем гладни.

01 Септември 2010 19:15
За да станеш бизнесмен трябва да имаш някакви качества и пари (некрадени), и трябва да рискуваш, не всеки поема риск, затова не всеки става бизнесмен, с тази омраза към бизнесмените до никъде няма да стигнем и накрая ще останем гладни.

Горния, у нас за да станеш бизнесмен, требе да имаш як гръб и да си или бил комсомолски секретар, или доносник, или и двете.
Затова и кадърни хора не стават бизнесмени, ами емигрират. А наште бизнесмени развиват бизнес само в България, щото в чужбина за такъв бизнес бият през ръцете и не само.
Затова сме бедни и гладни, щото бизнесмените ни фалшиви. Като и демокрацията.

_________________________________
http://www.kaily.dir.bg-На запад работят добре, ако плащат добре. А у нас само работят, а ако пък и плащат е добре.
01 Септември 2010 19:18
Азбучна истина е, че най-важната задача на сериозната държава е грижата за икономическата й стабилност т.е. грижата за бизнеса и покупателната способност на хората.Без работеща икономика държавата не получава средства и съответно не може да реализира никаква политика за каквото и да е.При зле структурирана икономика бизнеса се занимава с лутане в неясни проекти, а хората нямат покупателна способност и провеждат разходки из магазините в така нареченото „неплатежоспособно търсене”.За да има платежоспособно търсене са необходими закони обезпечаващи баланса в отношенията между нормални условия за бизнеса и регулативната дейност провеждана от държавата.Нормално е да се защитава труда на работещите без които няма производствена дейност, но отговорността за организацията и управлението на произведството или услугата се носи финансово от работодателя.Той е срещу главния враг – банките, които са толкова по-нагли към бизнеса, колкото по безотговорни са законите на държавата, обезпечаващи условията за бизнеса и неговата защита.У нас законите са толкова неграмотно подготвяни и съответно неграмотно приемани, че бизнеса изобщо не е защитен, да не говорим за това в условия на криза.Едва ли е толкова грешно да се казва, че бизнеса дава хляб.Ползва се наемен труд срещу заплашане, но бизнес се прави с кредит и отговорност за изплащането му носи получателя на кредита, а не работещите на заплата. Когато и държавата не плаща на бизнеса, а само му взима, картината става една голяма цапаница.При това ние нямаме истински собствени банки.Те са или перачи или чужди и правят каквото си искат.Не зная дали Въжаров е свободен предприемач или перач, но ако е първото тежко му.
03 Септември 2010 10:59
Посткомунистическата мафия с един куршум убива два заека, от една страна си пълни джобовете, от друга страна злепоставя демокрацията, държавата не може, или не иска да се справя, това е най-лошото.

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД