Под заглавие "В комунизма ще се влиза с лъснати обувки" Радой Ралин съчини навремето епиграмата "В краката лъснат - в главата блъснат". Сега Франция настоява по същия начин да влезем в Шенгенската зона - като сложим филтър на границата, който пропуска само лица с лъснати обувки. Роми и други без средни европейски доходи да бъдат спирани още на родна земя, за да не замърсяват европейския терен.
Как се превежда епиграмата на Радой Ралин в контекста на новата френска политика за (западно)европейско прочистване - ще разберем по-нататък, но първо трябва да видим
какво става в общия ни европейски дом,
докато политиците са в почивка.
Френското правителство се събра вчера на първо заседание по темата "Как прекарах лятната ваканция", на което министрите на вътрешните работи Брис Ортфьо, на имиграцията Клод Бесон и на европейските въпроси Пиер Льолуш отчетоха, че са изпълнили най-добре указанията на президента Никола Саркози за активна почивка. Те пуснаха в ход неговата нова политика за сигурност, която се изразява в "асистирано доброволно репатриране" (да не се бърка с думата "депортиране", защото звучи зле на френски) на ромите от български и румънски произход. Освен това сформираха "коалиция на желаещите" от няколко западноевропейски държави, които поканиха на среща в Париж на 6 септември, за да ги уговорят да направят санитарен кордон около Франция и да й гарантират, че повече никакви "доброволно репатрирани" роми няма да се върнат на френска земя. Поканените съседи са Великобритания, Белгия, Германия, Италия и Испания, а към тях е добавена и Гърция като преден пост, за да спира ромите още на българската граница и да не служи за трамплин към Западна Европа. Затъналата в дългове към френски банки Атина няма как да откаже. За цвят е добавена и Канада, която вече има опит с репатрирането на роми от Чехия.
Засегнатите държави
България и Румъния няма да имат думата,
както е прието в духа на някои европейски традиции от Мюнхенското споразумение (1938 г.) насам. Никой не кани и Европейската комисия, защото с директивите си за свободно движение на хора в общото европейско пространство би създавала недоразумения. Френският премиер Франсоа Фийон, който досега мълчеше, все пак си направи труда да информира вчера председателя на ЕК Жозе Барозу за новите интериорни концепции на Париж за общия европейски дом.
В България ваканцията на правителството продължава съгласно последните указания на премиера Бойко Борисов за ударно разчистване на залежали отпуски. Оглушителният шум за ромите, който се вдигна в цяла Европа, най-сетне стигна по някакъв начин до ушите на вътрешния министър Цветан Цветанов и на външния министър Николай Младенов, които с почти отпускарска досада подметнаха пред медии, че няма причини населението да си разваля летния рахатлък заради вестникарски публикации. Върнала Франция някакви роми - добре дошли. Щели да ни сложат в изолатор под карантина, за да не опаразитяваме Запада с неугледни пришълци? Чиста измислица. Нямало да ни пуснат в Шенгенското пространство, докато не интегрираме ромите до степен да милеят за родна стряха? Няма начин. Новите ограничителни мерки щели да се прилагат за всички български граждани, защото по документи няма как да се делят на роми, турци, българи и други? Е, не чак за всички, нали министрите са с дипломатически паспорти!
Тактиката на снишаване на правителството,
завещана ни от незабравимия Тодор Живков, е разбираема. Нека румънците да вдигат шум, те са по-голям проблем за Запада, защото имат три пъти повече роми. На нас може да ни се размине, ако покажем "сътрудничество" с френските власти (да не се бърка с думата "колаборационизъм", защото и тя звучи зле като "депортация"). Вече десет години България живее с илюзията, че може да се откачи от тандема с Румъния. Със старанието на отличник, който крие тетрадката си от преписвач, тя имитира дискретно добро поведение, но с огорчение установява, че Западът продължава да се сеща за Букурещ, когато му говорят за София - точно както е било и по времето на Алеко Константинов. Вярно е, че румънските роми са големият проблем за Франция, Италия и други европейски държави, но няма как само за тях да се приложат ограничителни мерки, които да не важат и за българските роми, а оттам и за останалите граждани на двете страни.
Това дава
нова актуалност на епиграмата на Радой Ралин
"В краката лъснат - в главата блъснат". Някои родни националисти се израдваха на френските рестрикции, убедени, че така Европа ще се разчисти от ромите, заради които им става все по-неудобно да се наричат "българи" в чужбина. Те се надяват да се разхождат с лъснати обувки по "Шан-з-Елизе", без да им се мотаят в краката мърляви просяци, напомнящи им както с вида си, така и с позната си реч техните родни места. Вдъхновени от примера на Париж, смятат, че им се развързват ръцете да го приложат и в България. Само че ако Франция си решава проблема, като го отдалечава от себе си през девет земи в десета, те къде ще го отдалечат в границите на малка България? До съседната махала или най-много до някое село на 300-400 км, откъдето проблемът ще се върне и пеша.
Не е лошо и френските политици да проучат епиграмата на Радой Ралин, макар и да заявиха вече твърдо, че "Франция няма да взема уроци от никого". За да не се обиждат от съвети на чужденци, могат да чуят бившия премиер от десницата Жан-Пиер Рафарен, който пред Радио Монте Карло даде завчера диагноза на своята партия Съюз за народно движение (ЮМП): "ЮМП страда от хемиплегия, защото чува само своето дясно полукълбо на мозъка". Но както е известно, сигналите в дясното полукълбо идват от лявото око - и обратно. Втренчен в левия електорат на крайнодесния Национален фронт, президентът Никола Саркози се опитва с новата си антиимигрантска политика да вдигне клюмналия си рейтинг, който не му дава големи надежди за преизбиране през 2012 г. Само 24% от французите вече казват, че са склонни да гласуват отново за него. Последни сондажи обаче показват съкрушителна тенденция, въпреки че почти месец продължава популистката реторика срещу ромите от България и Румъния. На терена на Националния фронт наистина има печалба от 5%, но в собствената си партия губи 7%. Сред работниците и ниско образованите качва рейтинга си с 2%, но губи цели 13% от средната класа и високо образованите.
Без да иска, Саркози даде толкова силни аргументи на политическите си противници от всички цветове, че
събуди даже динозаври
като бившия премиер социалист Лионел Жоспен, който от 10 години не се беше обаждал. Звучно кънти и гласът на бившия премиер от десницата Доминик дьо Вилпен, който мъчително излезе чист от съдебния капан, заложен му от Саркози. Думите му, че президентът е хвърлил петно върху знамето на Франция, отекнаха като стартов сигнал в надпревара за ново лидерство в управляващата партия.
Не е лошо нашият премиер Бойко Борисов да следи и с двете си очи какво става във френското вътрешнополитическо пространство, защото ако приятелят му Саркози залезе на Елисейските поля, може да изгрее Доминик дьо Вилпен, който пък, макар и десен, бе съветник на ... левия Сергей Станишев.
|
|