:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,725,882
Активни 575
Страници 10,785
За един ден 1,302,066
Истинската история

Петър Делян повежда българите срещу високите византийски данъци

Произходът на новия български цар не е безспорен, като аргументите, че е от рода на цар Самуил, са много силни
Илюстрация: автора
Началото на коронацията на българския цар Петър Делян през 1040 г., рисунка на лист 215 в Търновския препис на "История" на Йоан Скилица, ХIII в. Обрядът по провъзгласяване на византийските и българските владетели за главнокомандващи на войската често включва издигането им върху щит. Този обряд е в началото на церемонията и се изпълнява винаги извън градските стени.
Мъдри все пак ще да са били повечето средновековни владетели, когато е трябвало да се определя данъчната тежест за подвластните. Няма да е вярно, ако твърдим, че им е било лесно да сдържат желанието си да смъкнат и последното парче кожа от гърба на данъкоплатеца, но почти винаги около тях се е намирал някой, който да им посочи последствията. Въстанията и бунтовете, които следват неразумната данъчна политика, избухват неотменно и свалянето на владетеля е най-малкото, което може да му се случи. Най-често немъдрите и алчни господари се прощават с живота си, разкъсани от безумната тълпа или поне съсечени от охраната си.
В българската история византийският император Василий II (976-1025) се споменава винаги с прякора, добит след варварското му отношение към българските военнопленници през есента на 1014 г. С основание същият император, от гледна точка на византийската история, се превъзнася като велик владетел. Завладявайки България, Василий II много разумно не нанася никакви промени в данъчната политика от времето на цар Самуил, изчислявайки точно, че трябва да остави завладените българи да преживеят най-напред голямата политическа промяна от 1018 г. Данъчната тежест за покорените българи остава неизменна - "който имал чифт волове, да дава на държавата по една крина жито и толкова просо и по една стомна вино". Макар днес да не сме докрай и винаги наясно с точното измерение на някои средновековни мерки и теглилки, то две крини зърно (= 25, 6 до 41 кг) и стомна вино (неизяснена мярка, но най-много 10 л) не изглеждат като непосилна данъчна тежест. При това споменатото се дължи само от притежателите на работен добитък. Кражбите, безбройните тежки глоби, военните доставки, църковните данъци са, разбира се, отделно.
Двайсетина години по-късно едно политическо парвеню с изявен селски произход - евнухът Йоан Орфанотроф, брат на император Михаил IV, започва реформа, с която превръща удобния натурален данък в паричен, при това изчислен по немислимо високи цени. И понеже алчността по един или друг начин винаги се наказва от съдбата, последствията никак даже не закъсняват. "Българите, които силно се стремели към свобода", по категоричния изказ на Йоан Скилица, се надигат почти веднага, а глухото брожение от практически силно завишените данъци, прераства в широкомащабно въстание с ясни политически цели.
Начело на тези събития в българския град Белград (днешната сръбска столица) се озовава някой си Петър Делян. Впрочем дори името му е съставено в строго съответствие с българската царска традиция. Византийските автори ни уверяват в повечето случаи, че този Петър бил с неясен произход и само твърдял, че е син на цар Гаврил Радомир (1014-1015) от първия му брак с унгарката.
Червеят на съмнението, който ще ни тормози всеки път, когато се заемем с произхода на цар Петър Делян, е хитро заложен у повечето византийски източници. Техните разкази, макар и привидно правдиви, ни водят полека към извода, че новият български цар е самозванец, "служил" някъде из Цариград при някого си. Всъщност много често първият непредубеден поглед върху историческите извори, обикновено през ХIХ в., се оказва най-точен. По-късните интерпретации често преследват някакви други цели, та винаги трябва да поглеждаме задължително назад, към златното време за науката история. Така още сръбския историк Ф. Рачки през 1873 г. много точно възстановява събитията и ни най-малко не дава ухо на интригите и грозните подмятания на Йоан Скилица, на Йоан Зонара, който пък съвсем не се ориентира в родословието на Самуиловия владетелски род, или, особено, на по-късния Михаил Псел. Та Рачки, а с него е напълно съгласен и В. Златарски, прави много точна и логична възстановка на събитията, може би днес малко позабравена.
Изглежда, че 16-17 годишният Петър Делян "се поклонил" на император Василий II заедно с още четиримата си братя, двете си сестри и мащехата си, втората жена на Гаврил Радомир Ирина, под стените на Охрид през 1018 г. (В. Златарски, 1934). Заедно със семейството си заживява в Цариград, но за разлика от някои други свои роднини Петър Делян изглежда не успява да направи съществена кариера в императорския двор. Две десетилетия по-късно, той е само "служител на един цариградчанин" (тук няма да имаме съмнения във византийските автори), може би секретар на някой от представителите на местната аристокрация - дори само поради своя произход, Петър Делян със сигурност е получил много сериозно образование в двореца в Охрид.
Въпреки че съмнението е първото условия при историческите занимания, изглежда, че вече е време да загърбим сплетните на Скилица и Зонара, както и злобните подмятания на Псел, и веднъж завинаги да постановим царския произход на Петър Делян. Още повече, че отлично осведоменият деволски епископ Михаил, в неговите 66 добавки към "История" на Йоан Скилица (Виенски препис от началото на ХII в.), е пределно категоричен за произхода на новия български цар, когото без капка съмнение причислява към Самуиловия владетелски род.
В Белград, всъщност както е според обичая, извън градските стени, Петър Делян, вече "спечелил съчувствието на целия народ" и "облегнат на единодушието на мнозинството", е въздигнат и коронован за "цар на България".
Напълно възможно е маджарските роднини на Петър Делян да са му оказали някаква подкрепа, предвид близостта на тези събития до границата, но тази помощ не ще да е била от особена важност, понеже никой не я споменава.
Въстаническата войска се отправя първом на юг-югоизток, като по пътя си несъмнено е увеличавала числеността си. През Ниш и днешната област Косово Петър Делян се насочва с ясни намерения към "главния град на България" Скопие. Този голям град е всъщност българска столица, макар и номинално, до 991 г., доколкото в мощната крепост тук пребивава злощастният цар Симеон Роман (977-991). Още едно основание има Скопие да бъде определян така гръмко - по същото време той е център на тема България и седалище на императорския наместник.
Император Михаил IV, вече силно разтревожен да не би "злото да се е увеличило и да пламне пожар", прави няколко опита да спре разрастването на въстанието, но с тази задача се справя значително по-зле, отколкото със задоволяването на прищевките на императрица Зоя, с която май наистина отровили първия й съпруг, император Роман III Аргир. Даже нещо повече. Войската, изпратена да потуши въстанието, била от Драчката тема, населена предимно с българи, които също се разбунтуват и избират за цар един от своите - Тихомир.
Противно на очакванията двамата провъзгласени за български царе - Петър Делян и Тихомир, бързо се разбират и това е още едно от основанията да смятаме за безспорен царският произход на Петър Делян, който остава единствен носител на "самодържавната власт".

(следва)

Извори

"През същата година [1040] ((двадесет и една години след поробването и покоряването на българите))*, избухнало и въстанието в България по следния начин. Един българин, Петър, по прякор Делян и служител на един цариградчанин, избягал от столицата и започнал да скита из България. Той стигнал до Морава и до Белград, които са крепости в Панония, намиращи се по брега на Истър [Дунав], в съседство със земите на краля на Туркия [Унгария]. Той разгласявал, че е син на Роман [Гаврил Радомир], сина на Самуил ((роден от първата му жена, дъщерята на маджарския крал, която още при живота на Самуила Гаврил, по неизвестни причини, намразил и прогонил вече бременна от него и се оженил за хубавицата ларисчанка Ирина)), и че води потеклото си от българите, които отскоро подложили врат под ярема и силно се стремели към свобода. И тъй като хората повярвали на думите му ((убедително стъкмени)) и го провъзгласили за цар на България. Като тръгнали оттам през Ниш и Скопие, [който е] главния град на България, те известявали за него по пътя и го славели. А когато срещали ромей по пътя си, безмилостно и безчовечно го убивали . . .
. . . Той [Петър Делян] вдигнал всички войски и тръгнал към Солун срещу императора. Като научил това императорът [Михаил IV Пафлагон (1034-1041)] потеглил безредно към Цариград, изоставяйки целия си обоз, шатрата си и колкото имал злато, сребро и тъкани . . . А Делян . . . . станал господар на всичко . . .
През месец семтември, 9-ти индикт, 6549 [=1040] г., вторият син на Арон [брат на цар Самуил], Алусиан, който бил патриций и стратег на Теодисопол [северозападно от ез. Ван], избягал ненадейно от столицата и се присъединил към Делян . . .
Делян го приел много радостно, защото се страхувал да не би българите да предпочетат да се присъединят към него като произхождащ от царска кръв. Изглежда, че той разделил с него царската си власт и като му дал 40-хилядна войска, изпратил го да обсажда Солун."


Из "История" на Йоан Скилица
Превод на В. Тъпкова-Заимова и В. Златарски (1934)

*В двойни скоби са поставени добавките от началото на ХII в. на епископ Михаил Деволски във Виенския препис на "История"
16
8168
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
16
 Видими 
25 Август 2010 20:47
Не бях се сетил, че въстанието на Петър Делян може да се модернизира като бизнес начинание за сваляне на данъчната тежест...
Василий Българоубиец ослепява пленниците, защото не може да ги убие. Няма как - според морала него време - да пролива християнска кръв без война. При това на православни.
И затова ги "обезврежда" - ослепява.
Та и кладите са били затова - и католическата църква е избягвала да пролива човешка кръв.
Монголите не са убивали престъпниците - чупели са им гръбнаците и са ги оставяли в степта. На кардаците са цепели петите, пълнели са ги с нарязани конски косми, зашивали ги и след седмица пускали наказания.
Султаните не са проливали кръвта на братята си - душели са ги с копринена връв.
Цинично, но факт.
--------------------------------
Блогът на Генек
25 Август 2010 21:46
Не го долюбваш Петрински, но откъде ти хрумна това "бизнес начинание"?
25 Август 2010 21:50
Ами да се обяснява въстанието само с недоволството от данъци...
А, за някои неща го уважавам - например, за рязката позоцоя срещу самодоволния "професор".
25 Август 2010 22:25
генек в мили ,
Во времето на Петрински , може и в по-ясно да сме си сещали Националното Общество , за в разлика от днес . Иначе , с тъдявашния ми внук сме на "Принцът и просякът" , в превод на Невяна Розева . Докато се "сменяхме" в четенето за приспиване , с кучесата си сочехме вниманието и към "превода" . Келешът ми , в 6 годишен , я попита , какво е това "преводач" , та в оправдание и аз требеше да земем участие , че и в неприятно ...

Редактирано от - beagle на 25/8/2010 г/ 22:38:39

25 Август 2010 23:10
Генек, прав си! Макар аз да нямам спомени от времената на византийското иго, съм забелязал, че никой във форума не се вълнува от замразените пенсии, липсата на пари в здравеопазването, показно-безсмислените акции на полицията или лошите пътища, а само от това кога най-после България ще опре на трите морета.

Редактирано от - хикса на 25/8/2010 г/ 23:14:02

25 Август 2010 23:18
Петрински очевидно бърка и за стомната. Не може да е 10 литра, това е уред, от който се пие вода или други, по-благородни течности, и няма как да е 12 кила (ако е изработено от глина), щото аз мога да го ползвам и така, ама някое дете или бабичка - едва ли.
26 Август 2010 06:48
"Въстанията и бунтовете, които следват неразумната данъчна политика, избухват неотменно и свалянето на владетеля е най-малкото, което може да му се случи"
Дано тази максима не достигне до знанието на шведските и германски данъкоплатци, оти они веднага ще се разбунтуват и ще сложат на трона внука на Енвер Ходжа, който пък беше забранил данъците.
26 Август 2010 07:38
Относно стомната Петрински все пак е казал:
...стомна вино (неизяснена мярка, но най-много 10 л). Така, че да не го обвиняваме в незнание - посочил е възможната горна граница. Пък на ромеецът - данъчен инспектор, стомната ще е възможно ной-голяма.
26 Август 2010 07:41
Ще видим продължението следващата седмица, но взаимоотношенията "Делян - Тихомир" едва са преминали в дух на взаимно разбирателство както сочи Петрински. По-скоро Тихомир е отстранен, като е скъсен с една глава, защото два папагала (царя) не можели да съжителстват (царуват) на един храст (царство) според една поговорка от онова време.
26 Август 2010 07:46

Всъщност "удобният натурален данък" е превърнат в паричен за българите, оставени от Василий II в положението, в което са били преди завладяването им от Византия. От гледна точка на империята натуралният данък не е бил никак удобен, а българите са представлявали някакво, едва ли не привилегировано, изключение в сравнение с останалите теми на Византия. Не толкова може да се говори за злоупотреба при кенверсията на натуралния данък в паричен, колкото за превръщането му в поземлен паричен данък. С други думи - вече всички собственици на земя, независимо дали имали работен добитък, трябвало да плащат паричен данък. Разбира се, Йоан Орфанотроф е обвиняван от политическите си противници в злоупотреби и алчност, макар той да се явява първият "социален" министър на империята. Той увеличава броя на сиропиталищата, а съществуващите отпреди благоустроил, а също така построил Птохотрофион-а (огромен за времето си приют за бедни), както и специален манастир за реформирали се проститутки. Иначе всички въстания на българите срещу Византия (а и сетне срещу Османската империя) са неизменно свързани с наложените им данъци и налози.
26 Август 2010 11:05
Петър Делян повежда българите срещу високите византийски данъци

Макар днес да не сме докрай и винаги наясно с точното измерение на някои средновековни мерки и теглилки, то две крини зърно (= 25, 6 до 41 кг) и стомна вино (неизяснена мярка, но най-много 10 л) не изглеждат като непосилна данъчна тежест.

Не виждате ли противоречието в тезата и аргументацията?
И защо, колега хикс, иронично ме задяваш, че
съм забелязал, че никой във форума не се вълнува от замразените пенсии, липсата на пари в здравеопазването, показно-безсмислените акции на полицията или лошите пътища, а само от това кога най-после България ще опре на трите морета.

Не помня да съм се вълнувал ще опре ли България на три морета, четири океана и пет континента, но да видим какво казва СВИДЕТЕЛЯТ:
българите, които отскоро подложили врат под ярема и силно се стремели към свобода.

Летописецът на ромейска служба твърди, че въстанието е стремеж към свобода, ние го принизяваме до битови протести заради високи данъци?
Интересна логика...Накъде ли води?
Пак към тезата за робския народ, дето само като му бръкнеш в джоба и започва да се вълнува? Някак си...Но прекалено много надничам във фризера!
26 Август 2010 11:27
Статията е смислена и без обичайните за г-н Петрински емоционални залитания /за късмет няма нито епични сблъсъци между германизма и славянството, нито предпочитани български краища, нито бодри партизани/.
Може обаче да се помисли защо споменанатите движение имат първо характер на типични селски бунтове и в царския произход на предводителите си виждат първо легалност и законови основания, а не са отцепнически бунтове на българската аристокрация.
Обяснението на последното е в особеностите на властта във Византия - като източна империя тя е силно централизирана и бюрократизирана, аристокрацията има също служебен характер и често е размествана из все още обширната империя, тъкмо за да не се обвързва трайно с местните интереси и власт. А в пък в центъра на православната империя българското лоби явно го няма никакво, също както в днешните центрове на света - и това е не по-малко важен и с по-неблагоприятни последици факт за българската кауза, отколкото склонността ни да се бунтуваме срещу властта, когато ни удари в джоба.
26 Август 2010 16:31
Ей хора, защо на никой досега не му прави впечатление факта, че въстанието е обявено в днешната сръбска столица Белград, а водачът на бунта е обявен за цар на българите, а не на сърбите? Явно че тогава в Белград е имало мощно българско присъствие - факт, за който никъде не се споменава!
27 Август 2010 14:57
В 11 в. Бялград си е етнически български, наричан по латински Алба Булгарика, по маджарски Нандорфехервар, Оногундурски бял град. Сърбите тогава са си в Рашка, Дукля и Зета (дн. Новопазарски санджак, Църна гора и на запад).
Албания (и Епир) тогава също е предимно българска, много събития около завладяването на Самуиловото царство (Ивац) и първите въстания с/у ромеите стават там.
В 1870 г. Нишката епархия била включена в Бълг. екзархия, както и в Дунавския вилает с център Русе (заедно с Тулчанския санджак).
Тимочанинът Никола Пашев (Пашич) е роден българин, като млад бил емигрант в България при роднини във Видин.
В Първата св. война България за последно стигна до Пожаревец (Пожаревац), родния град на Милушев (Милошевич) недалече от Бялград, и до бълг. етнич. земи в Косово (Гниляне). Във ВСВ България получи само Бояново (Буяновац), Враня (Вранье) и Лясковец (Лесковац).
27 Август 2010 20:48
Генек, ти не се вълнуваш, ама много подценяваш средновековните хора, и те не са се вълнували само от това, което вълнува воловете, мани го очевидеца.
27 Август 2010 21:28
Е, как да го маана, бе хиксе - като от неговите думи съдим?
И да отхвърлим това, което е хубаво, но да държим на очернянията ни?
А и не мисля, че средновековните хора не са се интересували от тая тема - доказателството е именно в хрониките.
Просто ти караш по принципа: 'Щом фактите не отговарят на моето мнение - толкова по-зле за фактите".
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД