:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,725,804
Активни 548
Страници 10,707
За един ден 1,302,066
Интервю

Идеята за т.нар. "Лувър" е налудничава

Ще съберем всички произведения накуп, ще се бием в гърдите и ще викаме: "Булгар, булгар" ли?, недоумява изкуствоведът Борис Данаилов
Снимка: НЕВЕНА ТЕНЕВА
Борис Данаилов
-- визитка --

Борис Данаилов е роден 1951 г. в София. Завършва Националната художествена академия, специалност изкуствознание. Директор е на Националната художествена галерия (НХГ) в периода 2002-2009 г. В момента именно в нейните зали тече изложбата на скулптурни творби на Едгар Дега, чийто куратор е той. Преподавател по история на изкуството в Нов български университет.

---

- Г-н Данаилов, като бивш директор на национален художествен институт, привърженик ли сте на проекта за български Лувър?

- Стига с това комплексарско име. Български Лувър! Смешна и донякъде провинциална изцепка, направена още от Ганчо Карабаджаков, заместник-министър по времето на Абрашев. Но не щеш ли това изхвърляне се попи и от медиите, и от следващите мандати управленци. Иначе проблемът в момента е, че не е ясно какво всъщност ще се строи. Какви ще са функциите на сградата? На каква идея ще е подчинена? В съзнанието на отговорните фактори продължава да властва стереотипът - дай първо да построим зданието, а после ще видим с какво ще го пълним. От това именно се оплакват и архитектите - нямат точно задание. В съвременната проектантска музейна дейност се работи по точно обратния начин - понякога се стига даже до това, че се проектират зали спрямо дадено художествено произведение, а не обратното. Да вземем Лувъра (но истинския!). В новото крило "Денон", където е изложена френска готика, всяка една зала е съобразена с творбите в нея и във всеки салон има табелка с имената на архитекта, дизайнера, автора на осветлението и т.н. Самото вътрешно оформление се третира като произведение на изкуството, подчинено на дадена идея. А да се прави музей ей така изобщо, е доста повърхностно. Това че от ХVIII в. до наши дни една голяма част от важни обществени сгради са трансформирани в музеи, е факт. Но вече сме ХХI век и оттук насетне властва различна тенденция, а именно да се създават музейни институции, които се разполагат в специализирано построени за целта сгради.

- Какво се очаква да има в новия музей?

- Всички това се питаме? Инициаторите на проекта дават мъглявия отговор, че там ще има събрана една голяма колекция от всички видове изкуства... Но нека поразсъждаваме. За съжаление, в Галерията за чуждестранно изкуство няма изобилие от шедьоври. Има няколко прилични колекции, но не може да очакваме в кратки срокове да се сдобием с толкова прочути творби, че да изградим гръбнака на някаква представителна сбирка, която обхваща световната история на изкуството, така както тя съществува в 20-те най-големи музеи по света... Няма да постигнем реализирането на същите функции, които изпълняват големите европейски музеи. Има и друг сценарий - да се покаже в разширен вариант Националната художествена галерия, т.е. основно българско изкуство и като бедни роднини към него да се присламчат чуждестранните колекции.

Това по принцип е възможно, но е доста компромисен вариант - в крайна сметка това е механично разширяване на музея, като отново изпускаме функциите на големия европейски музей. Не можем да организираме бързо представителна колекция на съвременно българско изкуство, защото от 20 години държавните фондове нищо не са купували. Ако случайно Министерството на културата успее да реализира откраднатия от мен проект за Музей за съвременно изкуство "Софийски арсенал" може би ще може нещо да се направи в тази посока.

Но имаше и още по-налудничава идея - в т.нар. "Лувър" да се комбинира колекцията на НХГ с произведения, които са в залите на Националния исторически музей. А това ще промени акцента на музея, който ще падне върху археологията, която е силна и мощна. Тогава българското изкуство ще бъде стеснено и смачкано; то ще се изгуби сред богата праистория и антично минало, сред изключително интересни експонати, включително и изобразителни, от древността и античността. Да се твърди, че българското изкуство от 1878 г. насам е продължение на тези отминали епохи, е несериозно. Най-безумната идея, която съм чувал обаче, е свързана с възможността от криптата на "Св. Александър Невски" да бъдат извадени иконите, т.е. - да се лишим от най-представителното място за експониране на старо българско изкуство. Така че дори не мога да предположа някакъв отговор на въпроса ви.

- Министър Рашидов увери, че градските галерии ще се разделят охотно с част от фондовете си.

- А защо трябва да го правят? Те не са длъжни. Точно обратното. В рамките на европейския континент има някъде между 25 000 и 30 000 общини. Толкова са и музеите. Това съвпадение не е случайно. В момента преобладава схващането, че музейните ценности трябва да се съхраняват в близост или на местата, където са намерени. За тях се грижат институциите, които са близо до тях и които се занимават с откривателска, охранителна и експозиционна дейност. Разместването на националния фонд от художествени произведения според прищевките на един или друг министър означава срутване на цялата музейна система. Ако се върнем към европейската идея за мрежовата музейна структура, можем да открием и друг ефект от присъствието на музейната структура в живота на социума - мобилността.

- Какво значи това?

- Значи да вземеш самолета и да отидеш там, където има интересно събитие. Ето, преди няколко месеца мина огромна изложба на Салвадор Дали в Истанбул. Колко му е да запалиш колата... Ако аз, примерно, искам да видя едно велико произведение на братята Ван Ейк, ще отида в белгийския град Гент, защото то е изложено там, на мястото, за което е било предназначено (имам предвид Гентския олтар в късноготическата църква "Св. Бавон"). Там то стои великолепно и никой няма намерение да го праща в Бритиш музеум или където и да било другаде. В Европа съществува сериозно придвижване на хора, които са склонни да пропътуват хиляди километри, за да видят онова, което ги интересува. Именно многобройните малки, но интересни музеи, където човек може да види конкретна работа са базата на културния туризъм. Затова смятам идеята да се концентрират художествени ценности на едно място за налудничава или във всеки случай за назадничава. И какво? Събираме тука всички произведения накуп, обикаляме покрай музея, бием се в гърдите и викаме "Булгар, булгар!"

- Значи според вас е по-разумно усилията да се насочат към мениджмънта. Кое може да управляваме успешно и да изнасяме навън?

- На практика всичко, което притежаваме. Средновековно изкуство например. Досега имаме две невероятно успешни и печеливши изложби. Едната беше през 2003 г. в много знаково място - музея "Амброзиана" в Милано, който е под управлението на папската институция. Там има творби на всички велики художници на италианското Възраждане. Направихме една великолепна експозиция, в която иконите бяха наредени между произведения на Леонардо да Винчи, на Рафаело, на Кореджо; беше прекрасно. Ето един печеливш проект. Миналата година приключи изложбата на българската икона в парижкия замък "Венсен". Огромно посещение - над 200 000 души. Отново престиж и немалки печалби. В Бон съм бил куратор на мащабна изложба на тракийско изкуство - 2800 експоната, организирани върху декари площ. Пак висока доходност и небивал интерес. Можем да показваме античност, праистория, Византия, както и съвременно изкуство. Заедно с Гърция и Румъния направихме изложбата "Балкански модернизъм", която обиколи и трите страни - навсякъде с успех. Така че е напълно възможно. Въпрос на договаряне и на труд. И на преодоляване на съпротивата, която е преди всичко тук, на местна почва.

- С какво е свързана?

- Съображенията са провинциални. Общо взето позицията е: те чужденците трябва да дойдат тука, а не ние да им носим на крак експонатите си. Дотук добре. Ама за беда никой от Амстердам не проявява желание да пътува специално в Преслав, за да види керамичната икона на св. Теодор Стратилат. Ей така, да вземе самолета, да си търси местен транспорт, да спи в третокласни хотели - просто защото е ценител. А и по какъв начин този ценител ще е разбрал, че тази икона е толкова важна? Трябва да направиш един куп дейности около музея, около мястото, където се намира, в целия регион, ако щете, че той да стане привлекателен и хората да се отбиват специално заради него. Пътуващите изложби са индикаторите, които посочват и донякъде изкушават културния турист за избора на направление. Но когато дойде тук, на място, действителността направо го отблъсква.

- Вие доведохте една такава изложба в София. Струваха ли си почти двете години труд по подготовката й?

- Струваха си, защото отново има опашки пред Националната художествена галерия. Щеше да е невъзможно да се справим без Френския културен институт, който пое голяма част от финансовите задължения. А тежките неща по експонирането на всяка пътуваща изложба са няколко. Първо - застраховките, второ - евентуално наемът, и трето - пътят. Всичко това качва неимоверно много цената. Рано е да се прави финансова рекапитулация. Но като гледам посещенията, предвиждам, че зрителите ще са над 20 000 души. Което е своеобразен рекорд за институцията.
37
3635
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
37
 Видими 
24 Септември 2010 19:50
Има резон в думите му.
---------------------------
Блогът на Генек

24 Септември 2010 20:30
"Ама за беда никой от Амстердам не проявява желание да пътува специално в Преслав, за да види керамичната икона на св. Теодор Стратилат."
Съгласен съм с много неща на изкуствоведа, ама доста преди Амстелердам да се утвърди като световен изложбен център /малките фламандци, големите фламандци, експресионистите, модерните, авангардните/, май първо е понаправил нещо за излагането им в подходящи помещения - удобни за сдъвкване от световните перачи на пари. Пък и едва ли едно такова начинание ще ни струва повече от една четвърт от годишните ни прахосвания за наемниците ни в американските неоколониални касапници по света. Нали сме държава на духа и далаверата, а не на войната, а!!?!?
24 Септември 2010 20:39
Напълно съгласен с първата част на интервюто, но не и с втората.
Българският Лувър е не просто глупост, това е проект, целящ реално да отклони предназначените за култура средства към строителството. Защото Българският Лувър е тъкмо това - строеж. Никой досега не е обяснил какво ще има вътре, знае се само, че ще има строеж.
Няма да коментирам идеята да се строи подобна мегаломанска простотия във време на криза. Но бих обърнал внимание на нещо, което се забравя в интервюто: заради Българския Лувър се спря почти всякакво държавно финансиране в областта на културата. Киното е пред фалит защото правителството, престъпвайки закона (който указва формулата за финансиране на киното) задържа или отклонява средства, които е длъжно по този закон да даде. Справка - Натиснете тук.
Впрочем, кой щеше да го строи този Български Лувър? Не беше ли синът на Мултака?
24 Септември 2010 20:44
А сега, след като обяснихме защо проектът за Български Лувър е не просто вреден, но и престъпен, да минем на втората част.
Никой от Амстердам нямало да се вдигне за Преслав да гледа изкуство, та затова по-добре изкуството ни да пътува. Това би могло да бъде временно решение на проблема, само че от временно то се е превърнало в постоянно. Случайно нещо през всичките тия години да е направено, че да се създадат в Преслав условия за културен туризъм? Не, ние под туризъм разбираме да ментосваме на дребно английски бачкатори, които така и не разбират, че ги ментосваме, защото са пияни до козирката. Крие рискове, разбира се: от време на време мятат павета по барманите, но пък на кой му пука.
Нужна е цялостна концепция за културен туризъм, която да свързва културно-историческото наследство с онова, което се прави сега и тук. За нуждата от инфраструктура няма какво да се говори.
И този проблем трябва да започне да се решава, защото иначе изкуството ни постоянно ще си пътува и ще остава недостъпно, между другото, за живеещите в страната. Абе, колко българи наистина са виждали тракийските съкровища? А колко са виждали инсталация на Недко Солаков? И къде? Стигаме до парадокса, че ако един българин иска да види българско изкуство, трябва да вземе самолета и да иде до някой от големите световни музеи или респективно фестивали за съвременно изкуство.
24 Септември 2010 20:47
Винаги когато спорадично дойда в София и мина покрай руините до паметника на Левски си задавам въпроса: "...Бооже, толкова ли сме зле, че да не можем да намерим подходящо приложение на тази сграда? Не знам... на някои може би им харесва да бъде в този вид (като паметник на ....).
--
Ми дайте да я разрушим (взривим) , пък на нейно място какъв МОЛ може да направим....
24 Септември 2010 20:49
Ама за беда никой от Амстердам не проявява желание да пътува специално в Преслав, за да види керамичната икона на св. Теодор Стратилат. Ей така, да вземе самолета, да си търси местен транспорт, да спи в третокласни хотели - просто защото е ценител

Ама до центъра на София ще дойде.. дали се съмняваш?
24 Септември 2010 21:22
Ето ви, прочее, една нелоша статия за Лувъра, за Мултака и начина, по който се "менажира" или по-скоро ликвидира културата в България от него и подобните му.

Натиснете тук
24 Септември 2010 21:30
Защо ми изплуват спомени какви възторзи имаше около идеята да се строи правителствен център за няколко милиарда?
И как точно беше фамилията на архитекта, готов да го построи?
24 Септември 2010 21:43
Идеята е дори двойно налудничава, защото тя не трябва да се съотнася само с делюзиите на Рашидов, а и със статията от днешния брой, в която се казва:
Заради липса на средства от няколко месеца болниците отлагат плановия прием.
24 Септември 2010 21:50
"Заради липса на средства от няколко месеца болниците отлагат плановия прием."
Така е, но американците не отлагат приема на жалките ни наемници в Ирак и Афганистан, за които яко бъркат в изтънелите ни джобове, а това е доста по- далаверно от здравеопазването на някакви си булгаристански аборигени, нъл тъй?!
24 Септември 2010 22:30
Ние нямаме аборигени, само номадски племена.
24 Септември 2010 23:57
Сократе, аз не съм бил във възторг и тогава. (Макар че ситуацията беше различна: първо, не бяхме в криза; второ, нещата стигнаха само до конкурса и ясно се видя, че на този етап няма да се строи).
Мисля, че го казах някъде по повод пистата за Формула 1: откъде-накъде трябва мечтите на пияниците да се финансират с пари на данъкоплатците?
25 Септември 2010 00:03
Хубаво, нека да видим колко финанси ще ни донесе спортната зала. Като минавам с рейса оттам, вече й завършват покрива. Тя ще се изплати за 10-20 години, но през това време смятай колко хемодиализирани ще видят тунела с бяла светлина.
25 Септември 2010 09:42
Какво ли щеше да приказва този искуствознаещ, ако му бяха казали, че той ще е дирактор на този Лувър?...
25 Септември 2010 09:44
Имам спомен, че в един спор доколко е правилно в Бритиш музеум да продължават да се излагат експонати "откраднати" от половината свят, а не да се върнат на съответните страни, основният довод на англичаните беше, че като са събрали всичко на едно място, създали са условия за съхранението му и са направили достъпът до сбирките безплатен, всеки който посети Лондон ще може да види мумиите без да се налага да ходи до Египет, да види автентични статуи на Буда, гръцки и римски антики, експонати от Африка до Океания и Америка без да обикаля целия свят.
Тогава се съгласих с тези доводи, въпреки че си помислих: Абе, вярно че входът за музея е безплатен и няма да се налага да обикалям целия свят, ама все пак трябва да дойда до Лондон, където да остана поне десетина дни, да отседна в хотел, да се храня на ресторант, да ползвам транспорт, да си закупя материали...
Така, че има логика в българския "Лувър". Още повече, че в основата е старата сграда на МЕИ, която пустееше.
25 Септември 2010 10:18
Най-вероятно на бъдещия наш музей е дадено "работно наименование" Българския Лувър по причина, че Лувъра (истинския) държи първото място в света по посещаемост. През 2008 г. Лувъра е посетен от 8, 5 млн. души, а Британският музей - само от 5, 93 млн.
25 Септември 2010 10:40
Стигаме до парадокса, че ако един българин иска да види българско изкуство, трябва да вземе самолета и да иде до някой от големите световни музеи или респективно фестивали за съвременно изкуство.

Ами да, аз го гледах в Антикенмузеум, в Базел, преди 3 години.
25 Септември 2010 10:51
После може да го видя пак и в Българския Лувър. В същност интересен проект, за който Веждито се мотивира, че ей го на Лувърът събирал не знам колко милиона годишно, пък ний - нищо не събираме, а имаме епохални творби! Може. Каква ще му бъде входната такса. За Тракийското съкровище май беше 20 франка. Колко лева ще бъде входа за Българския Лувър? 10? 20? 30? 40? Че то ще хване паяжина, бре! Ще трябва да се дотира здраво. Няма да има българин, който да даде повече от 10 лева за вход. Самият Лувър струва 6 Eyр два дни в седмицата, когато работи до 22:00 и за ученици, и студенти беше доскоро безплатен! Май действително зорът е за строежа - да го лапне някой.


Редактирано от - Nickolas на 25/9/2010 г/ 10:53:47

25 Септември 2010 10:58
И въпреки всичко, който иска да види свещена крава, трябва да прескочи до Индия. Така излиза.
25 Септември 2010 11:05

12.09.2010 (ДПА) Бившият президент на голямата верига от супермаркети Сейнсбъри (Sainsbury) е дарил на Британския музей 25 милиона британски лири (38 милиона долара).
25 Септември 2010 11:09
Кога не се харчат пари за култура, що не се харчат! Кога се харчат - що се харчат! Ще рече, иска се не да се дават пари за култура, а да се хрантути "художествено-творческата интелигенция"

_______________________
Покажи неуважение към георги първанов (гоцэ), пиши името му с малка буква!
Блогът на Манрико
25 Септември 2010 11:14
Кой да си зададе логичния въпрос - а дали не става дума за частна галерия? В която център ще бъдат творби на НЯКОИ хора, заобиколени като фон от класическите български и чуждестранни творби?
25 Септември 2010 11:37
Български Лувър
25 Септември 2010 12:08
Т.нар."Български лувър" силно ми напомня на една пародия, появила се преди около 10г., когато МЕТРО влязоха в България - до тях се откри "Българското Метро" - Боила. Една нелепица с видни и до днес резултати. Същото ще стане и с т.нар. Лувър - претенции да се остане в Историята и то от хора, които гледат на музея като на стъклен лъскав склад. А че складът, пардон "Лувърът" е пълен като социалистически супермаркет само с хамбургски салам - това са подробности. Прочее, вече имаме институция, попаднала в подобно унизително състояние в следствие на подобни грандомански амбиции и мизерно управление - справка - друг министър - фамозния Божидар Димитров и съсипания под негово ръководство НИМ.
Трябва ли ни пак ?
25 Септември 2010 12:11
И изобщо като се замисля, в момента цари някаква небивала хунвейбинщина, оглавявана от лицата Рашидов и Димитров под благословния Му поглед.
25 Септември 2010 13:10
Киното е пред фалит защото правителството, престъпвайки закона (който указва формулата за финансиране на киното) задържа или отклонява средства, които е длъжно по този закон да даде.

.
Ами страх ги е някой да не вземе да прави филми като "Крадци на велосипеди" и други подобни.
25 Септември 2010 15:39
Не е "налудничава" идеята , а "на смахнати хора" ...
25 Септември 2010 19:54
Руританецо,
Десетки хиляди българи и чужденци са виждали всички известни тракийски съкровища във варненския РИМ, аз ги видях там лятото на 2007 г. (за 5 лв.). Те правят и други сборни изложби, не по-малко инересни. Т.е. правеха, докато имаха пари, сега нямат. Правят и други неща, като светлинното шоу на Аладжа манастир и вече най-стария у нас джазов фестивал, феерично събитие в лапидариума (т. нар. английски двор) на музея, на което бяхме това лято и имаше над хиляда души (модерен джаз), броихме ги, българи и чужденци, въпреки липсата на указателни табели, на осветление във външния двор на Девическата г-я и безхаберието на полицаите на улицата отвън, които не бяха чували за фестивала. Самата сграда е уникален паметник на българщината и на просветата, строен от варненци. Има крещяща нужда от една боя и от нови прозорци.

90% от бълг. туризъм, въпреки презастроеното Банско, си остава морски, а в бъдеще може да е повече, и 90% от морския туризъм е разположен до 90-100 км от Варна. Затова правенето на такива изложби във Варна "мейква" доста повече "сенс" с оглед виждането им от чужденци, отколкото в столица София, която не е туристически център.

В момента герберското м-во на културата се е заело енергично със съсипването на българските професионални културни институти. Във Варна операта и филхармонията бяха обединени с театър Ст. Бъчваров в един "продуцентски център" начело с някакъв герберски малоумник парашутист, със съкращение 30-40% в различни сектори, в момента артистите стачкуват - заедно с лекарите от Св. Марина. И с директива да се поставят само "печеливши" постановки (с чалга? с водещ - бугарскиот забавувач Славей Трифунов?).

За сведение - варненската опера до "реформата" беше в разцвет с новата си (вече бивша) директорка, миналото лято гледах страхотна Травиата, представленията им в Летния театър са редовно с по две хиляди зрители (опера в България). Театър Ст. Бъчваров също беше в много добра форма с директорката си и с авангардните режисьори и се гласеше за 90-годишнината си като общинска професионална трупа догодина. Тяхната сграда, строена също от варненци, 24 години, е друг уникален паметник на българщината и културата. С "реформата" и името Ст. Бъчваров е вече в историята. Тази година на театралния фестивал 30 постановки били гледани от 10 хил. души, по 330 на парче. (Бях впечатлен и от частния театър "Българан", който това лято също беше препълнен, еднахме на стъпалата, имаше над 350 души, съвременна бълг. пиеса.) Т.е тези културни институти не са били хептен бедстващи.

На фона на тая герберска мизерия на духа "Лувъра" в сградата на МЕИ "Ленин" е смахната пиянска изгъзица на лакея на мутриглуп Рашидов.

Редактирано от - Чичо Фичо на 25/9/2010 г/ 19:55:26

25 Септември 2010 20:29
Така, че има логика в българския "Лувър". Още повече, че в основата е старата сграда на МЕИ, която пустееше.

Тъкмо логика няма. Има други неща, примерно далавера и популизъм. Когато се прави музей, първо решаваш какво ще има вътре и после тръгваш да правиш сградата. Фактът, че се прави обратното, говори, че на Мултака и Мухобойко им е през оная работа за музея, ами искат да се изтъпанчат пред медиите с грандоманската си простотия, пътк ако може и синчето на Мултака да гушне нещо.
25 Септември 2010 20:31
Кога не се харчат пари за култура, що не се харчат! Кога се харчат - що се харчат!

Ами тъкмо в този случай, Манрико, не се харчат пари за култура, както обясних неколкократно. Ти между култура и строеж разлика правиш ли? Май не.
26 Септември 2010 06:56
Ти между култура и строеж разлика правиш ли

Зависи какъв е строежа, драги.Едно е да построиш "хотел за ласки", друго Ал. Невски...
26 Септември 2010 16:44
Ама за беда никой от Амстердам не проявява желание да пътува специално в Преслав, за да види керамичната икона на св. Теодор Стратилат. Ей така, да вземе самолета, да си търси местен транспорт, да спи в третокласни хотели - просто защото е ценител

Ама до центъра на София ще дойде.. дали се съмняваш?

Всичко е въпрос на реклама. Това лято видях един японец който как да стигне до Белоградчик. Та и от Амстердам ще дойдат, ако знаят за какво и къде. С последното обаче сме много скарани. Никакви условия за туристите да се ориентират лесно и бързо!!!
26 Септември 2010 16:48
Китайчи идвай , тук един еврей те обижда в грубо , че и по ник дори ...
26 Септември 2010 16:54
И въпреки всичко, който иска да види свещена крава, трябва да прескочи до Индия. Така излиза.


Е да, ама който иска да види Пергам, е по-добре да отскочи до Пергамон музеум в Берлин, вместо до Бергама Турция
26 Септември 2010 16:54
Може да я свършим и тъй - три композиции с камъни от Белограчик ги подреждаме край Аладжата , над Банско и под "Бай Кръстю" на Витошка гора и да идват ...
26 Септември 2010 17:52
лош вкус(да се наричаш *куратор*)една умна идея, подходящата бг табела ще бъде измислена за *лувъра*, останалото както винаги е простотия(в р не ми е никакъв, но в случая за него моето )(няма да се обяснявам идиотски, защо съм на това мнение; поздрави от един прекрасен немски град.
26 Септември 2010 18:40
Не съм софиянец, може да греша в преценката си, но ми се струва че ще се изсипят сума пари и нищо друго няма да се получи освен едно разностилие граничещо с кич в това ограничено и шумно пространство. Ще липсват само един цирк и една кръчма. Може и без тоалетни "а ла Чьорни".


Редактирано от - dabedabe на 26/9/2010 г/ 20:40:11

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД