:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,723,167
Активни 438
Страници 8,070
За един ден 1,302,066

Президентът и премиерът превърнаха и външната политика в шменти-капели

Борисов иска развод с Румъния, президентът - не. Дипломатическият корпус гадае чия позиция е националната. На Брюксел му е все тая
Светослав Терзиев
Може ли България да излезе от тандема с Румъния? Чужди дипломати в София си блъскат главите над ребуса каква е позицията на държавата, след като за една седмица премиерът Бойко Борисов и президентът Георги Първанов дадоха два еднакво категорични и противоположни отговора: "Да" и "Не". На кого да вярват? Най-сигурният метод е да хвърлят ези-тура, като и в двата случая ще запазят 50% шанс да познаят. Иначе, ако още смятат, че България има външна политика, подлежаща на дипломатически анализ, могат да вземат предвид следните факти:

На Европейския съвет на 16 септември в Брюксел премиерът Борисов отиде с твърдото намерение да обяви независимост на България от Румъния в ЕС. Двете държави бяха приети в тандем през 2007 г. и за разлика от десетката на отличниците, която получи достъп през 2004 г. и веднага се разпадна на равнопоставени държави, София и Букурещ продължават да забавляват останалите чрез дисциплината



бягане в общ чувал по една писта



Те са под надзор за годност чрез механизма за контрол в сферата на правосъдието и вътрешния ред, а успоредно с него са под наблюдение чрез друг механизъм, който установява доколко отговарят на критериите за приемане в Шенгенската зона без вътрешни граници.

По първия механизъм се правят сондажи за отделяне от Румъния, откакто правителството на Борисов е на власт. Те се задълбочиха след междинния доклад на ЕК през март и особено след годишния доклад през юли т.г., които потвърдиха, че България показва повече старание да се хареса на Брюксел, докато Букурещ го е загърбила, за да угоди на своята корумпирана върхушка. Въпреки това изводът и за двете държави в Брюксел бе еднакъв, защото никоя от тях не е осъдила и вкарала в затвора главните виновници, заради които им излезе лошо име. Наблюдението и над двете продължава както досега.

Три дни по-късно Борисов направи опит да извади поне единия си крак от общия чувал, като поиска България да бъде приета самостоятелно в Шенгенската зона. Не е ясно защо реши, че изпълнява по-добре критериите, които са чисто технически, но заявката му бе направена малко след като Франция заплаши, че ще ни спре за Шенген заради ромите. По този проблем наистина има разлика между двете държави, защото Букурещ се възмущава от поведението на Париж и брани своите граждани независимо от произхода им, а София омаловажава етническите експулсирания и



се преструва, че нищо не се е случило



Тук се налага едно уточнение: омаловажава ги премиерът, докато президентът ги осъди след едномесечно смълчаване.

"Изгодно е на много държави да сме в комплект с Румъния, но в случая не сме. България си има своя път. Ние си вършим работата и се надявам да е успешна", каза Борисов в Брюксел. На въпрос дали България може да влезе в Шенген без Румъния той подчерта: "Ние не сме една държава, за да ни третират като общо цяло... Просто ние бързаме и имаме своя писта, защото имаме да наваксваме много години". Румънският президент Траян Бъсеску пък заяви в София, че не България, а неговата страна наваксва нещо, защото Румъния "закъснява с подготовката за присъединяване". Така или иначе, групата ШЕВАЛ, която оценява готовността за Шенген, досега не е посочила някоя от двете държави като изпреварваща или изоставаща и може би Борисов има предвид нещо, което е извън нейния кръгозор.

А това е опитът на Франция да обвърже темата за Шенген с ромския проблем. Премиерът Бойко Борисов вече се разграничи от Румъния в скандала между Букурещ и Париж за върнатите роми. Той заяви, че София няма проблем с Париж и няма да вкара страната в скандал, който би ни попречил за приемането ни в Шенген. По този начин той фактически прие, че има връзка между ромския скандал и нашата подготовка за Шенгенската зона, което е



голям външнополитически гаф,



защото противоречи дори на собствените му твърдения, че не бива да се обвързва Шенген с каквито и да било други проблеми.

Тук е необходима изключителна предпазливост, защото резултатът може да бъде: подай им пръстче - да ти откъснат ръката. Ако се вярва на базираното в Брюксел електронно издание "Юрактив", повечето държави са изразили на Съвета на ЕС на 13 септември желание да се обвърже механизмът за правосъдие и вътрешен ред с механизма за проверка по шенгенската готовност. Преди година такова искане отправяше само Холандия, но Еврокомисията го отклони след енергични възражения на България и Румъния. Ако идеята е заразила и други държави, усилията на Борисов да се отърве от компанията на Румъния покрай ромския проблем само ще улесни онези, които все още не пъдят роми като Франция, но предпочитат двете държави да останат под обща карантина, като негодни да се впишат в европейското пространство на правосъдие и сигурност.

Предложението на президента Бъсеску София и Букурещ да започнат координирана кампания за прекратяване до края на 2011 г. на наблюдението по правосъдие и вътрешен ред звучи примамливо, но е абсурдно. България и Румъния на практика го увековечиха, като не дадоха досега доказателства, че механизмът е изпълнил предназначението си. Те изпуснаха добрия шанс да му сложат точка на третата година, когато изтичаше срокът по първоначалния му замисъл. Оттук нататък за да бъде спрян, Брюксел трябва или да обяви, че двете държави са се справили с престъпността и корупцията в своите висши среди, или че този въпрос повече не заслужава европейско внимание. И двата варианта са немислими.

Така че България и Румъния



ще продължат да скачат в общия чувал,



дори някоя от тях да се окаже по-добре подготвена за Шенгенската зона. В крайна сметка тази подготовка се свежда главно до показатели в полицията и граничните служби и доколкото правителството на Борисов се хвали предимно с полицейски успехи, може да получи едно шенгенско потупване по рамото. Държавата обаче не се изчерпва с полицията, както и химнът "Мила родино" не се изпълнява по музиката на "Нашата полиция". България ще бъде отделена от Румъния, когато се види, че е различна. Президентът Първанов е прав, че е уместно да останем заедно, защото знае, че олигархията, която лепна на България етикета "държава на корупцията", е непокътната и се радва дори на висши отличия. Ако не друго, раздаването на ордени е прерогатив на държавния глава и той няма как да е неинформиран. На същия хал е Румъния и двамата с Бъсеску може да са се разбрали в "разговора на четири очи" дори с едно намигване.
Снимка: Борислав Николов
Първанов знае, че трябва здраво да се държи за Бъсеску, защото България и Румъния са "една стока" в ЕС.
20
3489
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
20
 Видими 
24 Септември 2010 20:27
Уважавам много автора и ерудицията му, тук обаче или аз не разбрах или нещо статията "скърца".
Че ако трябва във външната политика президент и премиер да са като близнаци непременно, без нюанси в мнението, то нещо ми се чини, че точно тогава ще е "шменти капели".
Хм, в ориента сме все пак с единия крак.Реалности.
24 Септември 2010 20:35
Авторът не е прав като казва, че въпросът е технически. Не е. Не е бил и за останалите страни присъединили се вече към Шенгел.
Ако въпросът е технически, то чрез технически критерий БГ може да си остане извън Шенген завинаги.
Въпросът е политически. А моментът за разрешението му се изчаква.
България не е страна с голямо население като Румъния, затова е логично тя да бъде приета по-лесно в Шенген. И Бобо е надушил това. Както е надушил и факта че въпросът е политически. Затова не иска да се конфронтира с ЕС лидери от които този въпрос зависи. Ще видим дали ще си изиграе картите правилно, въпреки сеченото от страна на най-антибългарският президент който сме имали- агент Гоце (вълкодава).
24 Септември 2010 21:13
Аха, разбрах. Бойко Борисов бил глуповат и непохватен. То и Камен Костадинов тъй речи.
24 Септември 2010 21:20
Румъния още през 2008 г -есента , отхвърли CVM механизма, като го обяви за необективен, скроен от еврочиновници на база непроверени доклади и поиска да излезе от този формат за оценка и наблюдение - това стана след скандала с българската безмитна търговия , при което се оказа че ЕК е включила във февруарския си доклад - 2008 донос с лъжи на Център за изследване на демокрацията с цел дискредитирането на този бизнес и създаване на настроения в бг обществото. Фронтменът на тази румънска позиция тогава беше социалдемократа Адриан Северин. Румъния поддържа тази позиция и сега.
Премиерът е прав - всяка държава да се оценява за Шенген поотделно, защото Шенген не са само ромските номади или паспорти с чип, а ГКПП -инфраструктура, ПУП-ове на ГКПП и отсяване собствеността в зоните , мерки за оперативно- технически контрол, успех в борбата с незаконната миграция, контрол над търговска и административна дейност в зоните на ГКПП и т.н. Не че сме кой зане колко напред, ама все надежда за по-напред от Румъния.
24 Септември 2010 21:20
A кой назначи начело на Външно племеника на "Пешо-Танкиста" - аз ли?
24 Септември 2010 22:02
Неее....ЦРУ!!!
24 Септември 2010 22:13
Аз пък да се възползвам и да попитам : на яростния борец срещу комунизма - спамещото момченце в политиката- Мартинчо, който докара СДС до кръжок , кой назначи съпругата му във външно министерство , та и тя се бореше на висок пост в гнойната коалиция срещу Станишев и ко.
Или е била нещо като нелегал ли...Не разбирам.
24 Септември 2010 22:18
Начи, честно говоря, хич не ми дреми нито за месир Президентина, дето може да бива ту такъв, ту онакъв, но никога не можеш да се закълна, че говори от сърце, нито още по-малко за Боко Кефалоида, към който изпитвах некви рудиментарни смътни надежди, че може да някякси да способства за оправянето на нещата в териотрията и те да вземат да тръгнат надобре - но не би. След като лично го проследих по Централното българско телевидение, как Боко Тиквата сричаше (като петолак) докато четеше и то на български, от най високата трибуна на ООН за да уверява световната общност, че България се бела ангажира нещо да помагала - и то при положение, че на нея самата СЕГА е нужна НЕЗАБАВАНА ЖИВОТОСПАСЯВАЩА И БЪРЗА ПОМОЩ!
Еми немам повече илюзии по отношение бъдещето на ББ и Гербаризма в България! Драги Гербаристи, ето, казвам ви го сега на 24.09.2010 година - ВАШАТА ПЕСЕН Е ИЗПЯТА, ще се отечете, милички, по каналния ред, както се отекоха вашите предщественици НДЕСЕВЕЙЦИТЕ - така целокупно начело с нихното короновано нищожество смион2! И без туй свалихте сроковете за амортизационни отчисления, та тъй!
Знам, че може да ви много тъжно, но това е самата, горка истина! Ма вий не скърбете много обаче - имате още време.
Я солунската митница ей къде йе, още си е жива и здрава и на място - дерзайте на ползу роду вашему, че после като си представите колко още по-дълго време няма да ядете!!!... Мука гербарска !
24 Септември 2010 22:26
Не, Бойко ще възкръсне като, момент да го намеря
24 Септември 2010 22:27
Ще възкръсне от руините като Феникса на Дъмбълдор!
25 Септември 2010 00:18
По повод на ТулБоксера, одеве в Панорама Бойко Василев пита Младенов: "Ние от нуждаещите ли сме, или от помагащите?" И Младенов казва нещо от рода: "Ние получаваме помощи от Европа, но като ни помолят за помощ други държави, тогава им помагаме, защото сме много човечни." Светът, казва той, е много сложен вече.
25 Септември 2010 00:42
"...предпочитат двете държави да останат под обща карантина, като негодни да се впишат в европейското пространство на правосъдие и сигурност." A да не би да са годни? Със или без Боико, Първанов и прочие тикви?
25 Септември 2010 01:45
когато един агент пише за друг слуга, не е редно да се чете... хеле па да се коментира...
миль пардон.
25 Септември 2010 02:48
Ей, обичам да чета ника си в заглавията
Сега сериозно,
Като изключим махленското поведение на Боко в Брюксел, той може би за първи път надуши правилна следа и тя е, че съгласно глава 3 :"Свободно движение на капитали и хора" от предварителния договор на Б-я с ЕС - българските граждани имат право на свободно преминаване и пребиваване през границите и на територията на всички държави членки. Така нашите роми надхитриха Франция- дойдоха си уж, доброволно и пари взеха за това /пишеше в някаква статия/ и после познайте - НИКОЙ НЕ МОЖЕ ДА ГИ СПРЕ ОТНОВО ДА СЕ ЗАВЪРНАТ КЪДЕТО СИ ПОИСКАТ В ЕС. Боко не е умен политик, но в случая имаше инстиктивно попадение в позицията си да не прави от мухата слон, защото познава ромския манталитет и предпазливо се разграничи от Р-я, където това исконно право на гражданите беше прието присърце...
За твърденията му, че ние се справяме по-добре от румънците, както казва и авторът на статията никой не знае как му е хрумнало, то може да ни се иска, можем да лъжем Брюксел, ама всички си я знаем истината- че сме си на едно дередже, та даже Румъня ни изпреварва в някои отношения ..
Та така стискаме палци и ще се молим, онези дето трябва да решат, дали сме достойни за Шенген или не, да са се наспали хубаво и да са в добро настроение и да минем някак си между капките!!!
А Първанов като Главен в Б-я беше и е нормално да отстоява позицията на гражданите си, че никой не може да ги гони отнякъде, откъдето не е редно да ги гонят, но дипломацията му можеше да бъде тиха...
25 Септември 2010 09:44
Съвсем наскоро се запознах с един такъв случай. Румънско семейство със седем деца, осмото на път. Не цигани. Идват в Германия. Бащата си изкарва занаятчийски документ за някакъв занаят. Поработва легално два месеца, макар и не на свободна професия, а при някакви сърби. Изведнъж поисква социална помощ за семейството. Социалната служба му отказва, той подава в съда. Социалният съд му дава такава въз основа на временно решение, която се състои в и от: 5 стаен апартамент, плащан от държавата барабар с телефона (заради бързата помощ за децата и бременната, ако се наложи), всички застраховки за всички и месечна сума в Евро - 3.000 в брой на месец. Сега се очаква окончателното решение. Съдийката вика - не знам как ще решим (състав от трима професионални съдии), защото тук се меси и европейското право. Верно - румънци са, не цигани. Децата ходят от първия ден на училище, голямата дъщеря изкарва курс по немски и си търси работа. Има професия. След едно поколение никой няма да знае вече кой от къде е дошъл. Тоест не са случай за Sarazzin. Но като се разчуе, съвсем бързо ще тръгне цяла Румъния насам. А и България ако някой я подучи, че от 01.05.2011 всеки може да си търси свободно работа в Германия. Ромите вече го знаят. Сега трябва да го научат и НЕромите.
25 Септември 2010 10:27
Президентът Първанов е прав, че е уместно да останем заедно, защото знае, че олигархията, която лепна на България етикета "държава на корупцията", е непокътната и се радва дори на висши отличия.

Eте това е сърцевината на проблема. Тука Св. Терзиев е безжалостно прав (за съжаление)...
25 Септември 2010 11:36
слаба статия...
25 Септември 2010 13:33
Всякаквата ни илюзия , за "дигане на "Шенген"" , само ще отдалечава България от шанса , тя да преодолее причините за неговото забавяне . Кръгът се затваря и следва , по-внимателно да се вгледаме вътре в него , в многото работа , която не сме свършили . Иначе , до полуда ще си "въртим" дебата по тези въпроси , до там , обратно и отново ...
25 Септември 2010 14:33
Ако пиеш две ракии, ще ти хареса статията.
26 Септември 2010 16:36
Коя статия , Васик мили ? ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД