Едва 6% от наложените глоби и санкции е събрал Столичният инспекторат. Това показва справката за акциите на инспектората от юни до септември тази година.
Основната причина е слабата законова уредба, която урежда реда за събиране на глобите. Освен че столичани отказват да си плащат наложените санкции, понякога и районните кметове не издават наказателни постановления върху наложените глоби или ги намаляват. От инспектората отказаха коментар как би могла да се повиши събираемостта, но проблемът е поставен многократно. Районните кметове също са категорични, че трябва да се промени нормативната уредба, за да се повиши събираемостта.
От юни до септември столичният инспекторат е издал 530 наказателни постановления на стойност над 122 хил. лв. От тях обаче досега са събрани едва малко над 7 хил. лв. Още по-нищожна е сумата, събрана от кметовете на районните администрации. Те са издали 1326 наказателни постановления за общо малко над 5 хил. лв. Събрали са обаче едва 240 лв., сочи справката от инспектората.
Инспекторите са наложили глоби с квитанции за 215 460 лв. Максималната стойност на фиша е 50 лв., но в повечето случаи се налага минималната глоба от 20 лв. Отделно са съставени и 3012 акта за административни нарушения. За размера им обаче се произнасят кметът на София, районните кметове и директорът на инспектората. Те издават наказателни постановления, като имат правото да намалят или увеличат размера на санкцията.
През летните месеци по акциите за паркиране в зелени площи са съставени над 4000 констативни протокола и над 1100 акта за административни нарушения. Най-ефективни остават наложените на място глоби - от тях са събрани над 36 хил. лв. Малко над 1000 коли са били вдигнати с паяк от тревните площи. От края на юли инспекторите проверяват и къде столичани разхождат домашните си любимци. От 146 проверени стопани на двама са съставени актове за административно нарушение, на 26 - констативни протоколи с дадени предписания. Наложени са и 2 глоби. Интересно е, че за тези месеци инспекторите са проверили едва 6 нощни заведения, като при всички са установени нарушения.
РЕГИСТЪР
Регистър с 899 базови станции с няколко хиляди антени на GSM оператори в София създадоха общинският съветник Вили Лилков и експерти. Данните показват, че от 15 години насам София никога не е събирала наем за изградените върху нейни сгради и стълбове антени, а голяма част от тях дори нямат разрешение за строеж. Някои от базите нямат санитарни протоколи, а електромагнитното излъчване на значителна част от тях е над допустимата норма. Има антени, монтирани върху стълбовете на контактната мрежа на тролеи и трамваи, което е забранено, а други - върху училища, детски и болнични заведения. Регистърът е качен на сайта gsm-anteni.info.
От инспектората отказаха коментар как би могла да се повиши събираемостта,
Едно решение -СЕГАшната си заплата инспекторите получават при 100% събираемост.Засега получават 6 % от заплатата си.