Изселници в Турция вече водят дело срещу България в Европейския съд за правата на човека в Страсбург, научи "Сега". Преди няколко месеца с решение на Конституционния съд 18 000 гласа, подадени в 23 секции в Турция по време на парламентарния вот, бяха отменени заради проблеми с неподписани протоколи. Те бяха извадени от резултата на ДПС и движението загуби един мандат в НС за сметка на ГЕРБ. Изселниците заявиха намерение да съдят държавата още когато от ДПС подадоха жалба до Страсбург. От движението обясниха, че процедурата по тяхното дело вече е задвижена от съда.
Сънародниците ни край Босфора се позовават на чл. 3 от протокол 1 към конвенцията за правата на човека. Той гласи, че договарящите се страни се задължават да провеждат свободни избори при условия, осигуряващи свободното изразяване на мнението на народа. Изселниците смятат, че обявяването за недействителни на 18-те хил. гласа от Турция само заради това, че протоколите не са подписани, нарушава правото на свободно изразяване.
На 2 април т.г. Конституционният съд отказа да образува дело по искане на ДПС заради разместването на мандатите в НС. До него се стигна след сигнал на РЗС. Още докато вървеше делото на Яне Янев, от ДПС се оплакваха, че тяхната позиция не е била изслушана от съда, с което на практика им е отказано правото на защита. Според движението КС е нарушил правото им на справедлив съдебен процес, след като е отказал да образува дело по тяхната жалба, която е била идентична с тази на РЗС.
От ДПС коментираха, че не е изключено да подадат жалба до съда в Страсбург и ако лидерът им Ахмед Доган бъде осъден от Върховния административен съд (ВАС) заради получения от него хонорар от 1 млн. евро за консултации по хидровъзел "Цанков камък". Според конвенцията никой не може да бъде съден за действие или бездействие, което в момента на неговото извършване не е било квалифицирано като престъпление по националното или международното право. Един от основните аргументи на защитата на Доган пред ВАС е, че делото е изцяло политическо, тъй като законът за конфликт на интереси влиза в сила година след подписването на договора за хонорара и Доган не е бил длъжен да декларира конфликт на интереси. Очаква се ВАС да се произнесе по делото тази седмица.
Няма подпис- НЯМА Протокол!
Туй го знае и всяко хлапе!
АМАН, бе!