:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,664,678
Активни 491
Страници 7,243
За един ден 1,302,066
Интервю

Заради пиратските сайтове Азис губи 100 000 лв. на песен

Да не се плаща за българска музика, която е едва 19% от общия обем в ефира, е срамота, смята продуцентът Борислав Иванчев
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Борислав Иванчев
Борислав Иванчев е роден на 9 август 1966 г. в София. Завършил е международни икономически отношения. Управител е на музикалната компания "Виталити мюзик". Занимава се активно с продуцентска дейност. Доскорошен член на управителния съвет на ПРОФОН. Познат е още като Боби от дует "Авеню".





- Г-н Иванчев, малцина у нас правят разлика между функциите на мениджъра и тези на продуцента. Каква е тя?

- В нормалния шоубизнес продуцентът е човекът, който се занимава със записването на даден продукт, с неговия звук, с това какви музиканти ще свирят вътре, до финалния мастеринг на парчето. Продуцентът на Запад не е задължително собственик на звукозаписа. През 50-те години на ХХ век, когато се поставят основите на съвременния музикален бизнес, продуцентът е съвместявал ролите на инвеститора, който е влагал пари в откриването на млади и неизвестни таланти, на музикалния продуцент, на мениджъра, на промоутъра, звукозаписната компания, та дори, ако щете, и на дистрибутора на малките винилови плочи на 45 оборота... Постепенно обаче всяка отделна брънка по веригата започва да изисква все по-голяма тясна специализация. В днешни дни много по-правилно според мен би било понятието "продуцент" да се раздели на две - "музикален продуцент" и "изпълнителен продуцент". Първият се занимава с творческата страна около избора на правилен музикален материал, с подбора на подходящите музиканти, с контрола върху самия звукозапис. Вторият е ангажиран с по-сухите, но задължителни дейности по осигуряването на финансите за проекта, контактите с мениджмънта на артиста, подписването на договори с всички подизпълнители - студия, инженери и други подобни. Що се отнася до мениджъра, той е човекът, който осигурява живите участия на артиста, грижи се за ангажиментите му, осъществява контактите с продуцентите, със звукозаписната компания и т.н.

- В крайна сметка кой притежава звукозаписа?

- Този, който е възложил и заплатил всички разходи по дейностите, довели до получаването на финален мастериран първи звукозапис. В повечето случаи това са звукозаписните компании, които възлагат на определени лица да извършват дейности в качеството им на изпълнителни или музикални продуценти. Така можем да си обясним например защо продуцент на Майкъл Джексън е Куинси Джоунс, но притежатели на записите на Джако са "Сони Мюзик". Причината - "Сони" са наели Куинси Джоунс да организира и контролира във всички аспекти записите на Майкъл Джексън, срещу което да получава процент от продажбите на тези записи.

- Каква е българската практика?

- В България често самите артисти се занимават с абсолютно непривични за тях дейности като да организират студия и участия, да се самонаемат като музикални продуценти, често са и дистрибутори на записите си (защото музикалният пазар у нас до такава степен се срина, че дискове се продават основно покрай живите концерти). Така че, губейки огромна част от времето си в подобни организационни дейности, артистът просто няма кога да твори. От друга страна обаче - нека не се лъжем - българските изпълнители са, меко казано, не много трудолюбиви. За да успееш, трябва да работиш здраво за налагането на музиката си, да си готов да пееш и безплатно, за да обединиш фенската си маса. Да вземем бойгрупите по света. В началото на кариерата си те обикалят безплатно училища, колежи и университети със съзнанието, че това е потенциалната им публика и когато вече пуснат албума си на пазара, фенската им маса ще е заедно с тях.

- Допълнителна демотивация ли е масовото неспазване на закона, защитаващ авторските права?

- Определено. При положение, че излъчванията на българска музика са едва 19 на сто от общия обем на парчетата, които се въртят по медиите, да не се плаща на авторите и изпълнителите им е просто срамота. Но дайте да започнем от началото... В един звукозапис има два типа права - едните са на авторите на музика, текст и аранжимент (нека ги наречем "А"), другите са на продуцента и на артиста (наричаме ги "Б"). Правата "А" се представляват от "Музикаутор", а правата "Б" от ПРОФОН. Медиите сключват договор с тях, според който трябва да платят правата на това, което ползват. Доколкото съм запознат, решенията постигнати като рамково споразумение, би следвало да са задължителни за техните членове. Такова споразумение, например, има между АБРО и "Музикаутор" и между ПРОФОН и БХРА - организацията на хотелиерите и ресторантьорите. АБРО преговаря за подписване на подобно споразумение с ПРОФОН. Проблемът е, че законът предвижда лицензирането да бъде между дружествата и отделните ползватели, а не с техните браншови сдружения. Няма законов механизъм освен добрата воля същите да се съобразят 100% с подписаните рамкови договорености. Ами ако няма споразумение? Част от радиата не искат да плащат и когато им казваме: "Добре, спрете тогава да излъчвате нашата музика", те отвръщат: "Не може. Тогава що за радио ще сме?!" И продължават да излъчват без разрешение. Други ползватели са некоректни платци по вече сключени договори и това е голям проблем за дружествата. Най-странното е, че дори некоректните си позволяват да влизат в ролята на адвокати на самите творци и да претендират, че защитават българската култура от ограбване. Аз на свой ред бих попитал каква е причината някои радиостанции още да не са отчели плейлистите си за 2008 година? Не е ли моментът сега творците да скочат срещу медиите, възмутени от забавянето на отчетите и от нежеланието на самите медии да плащат за това, че използват музиката им?

В момента по много радиостанции тече манипулативен спот, който превъзнася новия законопроект за промяна в Закона за авторското право и сродните му права. В същото време цялата творческа гилдия - музиканти, изпълнители, актьори, писатели, режисьори, композитори се обявиха против тези промени, тъй като те няма да им позволят да защитават адекватно правата си.

- Предполагам, интернет пространството пък е съвсем неуправляемо?

- Вярно е, че в дигиталната ера и особено в момента в България практически всеки, който пожелае, може да си изтегли нелегално която си иска песен и да не плаща за нея. И със сигурност повечето хора си мислят: "Какво ли ще го ощипе толкова тоя певец моето теглене?" Хайде сега умножете едното теглене по 954 000 пъти... Тази цифра се е забила в паметта ми, защото това беше броят на нелегалните изтегляния на една от песните на Азис. Ако съвсем грубо приемем, че Азис получава около 10 стотинки за една изтеглена легално песен, то той е пропуснал да спечели близо 100 000 лева за труда си. Какво ли толкова го "ощипва" Азис едното теглене? Добре, продуцентите се примириха май напоследък и с това разбиране и се постараха да намерят различни начини как да предложат на потребителите хем безплатна, хем легална музика. Появиха се няколко бизнес модела (подчертавам думата бизнес), но за съжаление и те срещнаха доста хладен прием... Хладината лъхна не от потребителите, а от евентуалните бизнес партньори, защото те казаха, че при наличието на няколко неприлично популярни пиратски сайта от сорта на Замунда и Арена новите бизнес модели нямало как да пробият лесно.

- И ПРОФОН, и "Музикаутор" се борите за това заведенията да плащат за публично излъчване на музика. Как върви битката?

- Битката е тежка, но има положителни сигнали. Както споменах, ПРОФОН вече има споразумение с БХРА, които покриват голяма част от хотелите и ресторантите. Основните проблеми са два - някои собственици не са запознати с това, че дължат малки суми за използването на музика в заведенията си, други не знаят, че сумите наистина са малки. Бих отправил апел към всички управители на заведения да посетят сайтовете на ПРОФОН и "Музикаутор" и да се запознаят с тарифите, които са официално обявени там и по които всеки може да изчисли предварително колко ще трябва да плати за музика на година. Някои съдържатели питат "Защо да плащам, след като пускам само радио?". На тях обяснявам: едно радио е само излъчвателна организация и като такава то заплаща на притежателите правото да излъчва музиката им. В момента, в който ресторантьорът пусне радиото на своите клиенти, той осъществява публично изпълнение и за това точно право дължи възнаграждение. Още повече, че заведението с абсолютно комерсиална цел пуска музика. Бих попитал вие кой тип ресторанти предпочитате - тези с музика или без музика? Мисля, че ако се проведе изследване за това, съдържателите ще се замислят по отношение на позицията си.
88
5418
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
88
 Видими 
15 Октомври 2010 19:52
Губи по сто бинки на песен? Не повня, некой да го кара да пее
15 Октомври 2010 20:03
Хайде стига с тези глупости! Загубил Азис пари! В самото интервю е казано, че Азис не е собственик на музиката, а получава само някакви стотинки от изпълнението на записите. Губят пари лапачите, които искат държавата да събира и им носи пари за песни, които те не са изпяли, композирали или аранжирали. На Азис му стигат и толкова пари, колкото получава в момента. Дори му са много.
Който иска да печели много пари от песните си, за изкара песен, която да се слуша в онази част от света, където авторските права са установени по начина, за който мечтае интервюираният- Боби ли беше, или каквото и да е. Защото на запад авторските права са защитени, но авторите правят музика за цял свят. А в България някои искат да печелят от каквато и да е самодейна дейност, с околийска значимост.
15 Октомври 2010 20:23
губи 100 000 лв. на песен

И как се губи нещо, което никога не е получил? В случая можем да говорим само за загуба на надежди. А ако недай си боже кихне нещо на оня пън и затворят поредния тракер ще претърпи и загуба на илюзии. Илюзиите, че българинът би извадил от продънения си джоб 100 000 за да слуша квиченето на недозаклано прасе.
15 Октомври 2010 20:33
Аз не съм против да се плаща за авторско право, но да се плаща на авторите, а не на продуценти, звукозаписни къщи и прочие бизнесмени, които паразитират на труда и творчеството на авторите.
Ето, да вземе Боби! От него не станало певец, не станало музикант и днес решил да прави големи мангизи, използвайки други артисти и творци, като им прави записи на песните и събира парсата, от която по негова милост да се отделя пай за създателите и изпълнителите на песента.
Авторско право трябва да означава право на автора. Авторът на първо място е композиторът- той трябва да получава най-голяма част и на притежава правата на песента. На второ място певецът, който ще я изпее, с по-малък дял авторско участие, тъй като певци много, но композитори с творческо вдъхновение малко, или за това, че истинското творчество е да композираш нещо оригинално. на трето място- музикантите, които акомпанират изпълнението. И никой друг да няма право да се сламчи към авторските права, защото никой друг не е3 автор, а само и единствено паразит. Капитализмът е обърнал всичко с краката нагоре. По неговите авторски правила, автор е онзи, който върти капитала и който търгува с музиката, търговецът. Търговецът прибира каймакът от авторските права.
Когато се обърнат авторските права в този смисъл, за който аз говоря, тогава ще се създаде стимул за композиране, за творчество и тогава ще имаме материални условия за оригинално творчество.
Някой веднага ще опонира, че на Запад търговците командват и творчеството си върви. Бих му опонирал- върви си, та направо си отива. А и там историческите условия и мащабите са други. Онова, което е вярно за големия не може да бъде вярно за малкия. Ако големият е силен, малкият трябва да е хитър и пр.
15 Октомври 2010 20:40
Азис губи 100 000 лв. на песен

Е това окончателно ми уби вечерта...
15 Октомври 2010 20:47
Самото заглавие ме накара да не прочета това Като толкова много губи Азис, да спре да пее(явно непечеливша дейност) и да гледа зеле в Костинброд, ако му е тежко, да стане врачка, като баба си. Така няма какво да загуби, освен дебелия си задник

***

Редактирано от - sybil на 15/10/2010 г/ 20:57:29

15 Октомври 2010 20:47
Това е много тъпо да кажеш - Азис губи всеки ден пари от торенти и т.н. Не съм го видял Азис да ходи гол или бос. Жоро Соколов обаче жонглираше с бирена бутилка или стара зелка за 100 грама почерпка на Иван Вазов.
15 Октомври 2010 20:53
***

Редактирано от - sybil на 15/10/2010 г/ 20:59:04

15 Октомври 2010 21:00
Ловкий, спирам да пиша тук, щото ще ме баннат и няма да мога да си пусна прогнозите за ЕКТ следващата седмица По-добре в темата, в която професора пита за зелето Преди две години, ти ми оказа незаменима помощ в тази насока, след което се развих и сам
15 Октомври 2010 21:03
Бре, докато пиша и лошите ми предчуствия почти се сбъднали

Явно не трябва да се пишат неправилни неща Взимам си поука.

Редактирано от - nikola_tsanev на 15/10/2010 г/ 21:04:41

15 Октомври 2010 21:05
Хонзи, теб пък що те развълнуваха толкова екзистенциалните проблеми на двамата от Костинброд

Редактирано от - В.Лянча на 16/10/2010 г/ 11:19:31

15 Октомври 2010 21:08
Аман, бе! Пак ли цял уикенд ще обсъждаме безпаричието на културата?

_______________________
Покажи неуважение към георги първанов (гоцэ), пиши името му с малка буква!
Блогът на Манрико
15 Октомври 2010 21:16
От мене нищо не е загубил Азис.. ако и да посещавам (и тегля) от такива сайтове, на него никога няма да посегна....
15 Октомври 2010 21:23
Тези дни Ралица Негенцова (наследничка на Ран Босилек) ревеше наляво и надясно, че някои музикални продуценти обявили песента "Я кажи ми облаче ле бяло" за македонска, за да не плащат авторско право... Знае се, че автор на текста е Ран Босилек. И от това страдал семейния бюджет на Ралица (законът за защита на авторското право, казва, че защита важи 70 год. след смърта на автора, а Ран Босилек се спомина 1958 година).
---
Сега остава и Силви Вартан да се бръкне в джоба.
15 Октомври 2010 21:30
По колко получава Азис на изпълнение на своя песен? Вероятно по левче (даже и това може да е пресилено). 100000 лева загуба означава 100000 пиратски изтеглени песни на Азис. Хайде не ме разсмивайте! Понеже един лийчър, ако изтегли един път една песен, той няма да я тегли втори път, това означава, че в България има 100000 пиратски тегления на негови (нейни) песни. Абе хора, това яко теглене ще задръсти интернет! А посмали манго (азис).
15 Октомври 2010 21:34
Аз пък си мислех, че на зрителите и слушателите им плащат да гледат и слушат Азис.
15 Октомври 2010 21:48
Мъдро си мълча вече...
15 Октомври 2010 21:52
В момента, в който ресторантьорът пусне радиото на своите клиенти, той осъществява публично изпълнение и за това точно право дължи възнаграждение
На кого дължи възнаграждението - на метеорологичната служба или на новинарския екип? Все пак кое радио - националното турско или националното гръцко? Пък ако не го пусне радиото, кой плаща амортизациите на радиото?
някои собственици не са запознати с това, че дължат малки суми за използването на музика в заведенията си
И колко трябва да плащат, ако са наели музиканти за изпълнение на живо? И за коя музика требе да се плаща, тая създадена от Бах и Моцарт - на кого да се плати; за кавърверсиите и други плагеатствания също ли требе да се плаща?
Бих попитал вие кой тип ресторанти предпочитате - тези с музика или без музика
Преди всичко с вкусни ястия, бързо обслужване и истинско щастие, ако се чува само звукът на тишината. Всъщност в ресторант ходя винаги с компания - да се срещна и чуя с различни хора, а не да слушам музика, още по-малко от радиото.
15 Октомври 2010 21:53
Никой не е загубил, нито той, нито аз!
15 Октомври 2010 21:59
в ресторант ходя винаги с компания - да се срещна и чуя с различни хора, а не да слушам музика, още по-малко от радиото.

15 Октомври 2010 22:06
И от мене не е изгубил нито стотинка Азиса, нито съм теглил, нито съм качвал. Това си е факт, но го казвам превантивно, да не ме изненада някоя вечер отзад, като е ядосан.
15 Октомври 2010 22:09
Азис е нещо като Кристина Агилера в България, може би Джъстин Бийбър или Лайди Гага !?‌ ‌ Имало и творческа мъка в България, странно !
15 Октомври 2010 22:16
И аз, Ловък

Редактирано от - В.Лянча на 16/10/2010 г/ 11:21:22

15 Октомври 2010 22:20
Всъщност в ресторант ходя винаги с компания - да се срещна и чуя с различни хора, а не да слушам музика, още по-малко от радиото.


И аз така с компания, но с жената винаги на ресторант с жива музика, защото тя това харесва Там обаче, в цената влиза и музиката и Костинбродският ром -хомосексуалист(надявам се правилен термин за модератора) го няма

Редактирано от - nikola_tsanev на 15/10/2010 г/ 22:23:09

15 Октомври 2010 22:22
На бунт народе в защита на Васко
15 Октомври 2010 22:26
Веско Маринов по тази логика печели по 100 000 на песен, щото никой не му тегли песните...
15 Октомври 2010 22:29
Мдаа, принципен въпрос...И с принципен отговор:
Щом не сме добре с газа, да гледаме да сме добре с г**

***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>

Редактирано от - sybil на 16/10/2010 г/ 00:22:19

15 Октомври 2010 22:33
Лянча, мълчи си бе човек. Тука при мен е такъв студ, че като пусна печката едвам го докарвам до десетина градуса.
15 Октомври 2010 22:36
То и аз съм близко, та си нахлузих втори чифт чорапи.
Так, на всякий пожарный случай...
15 Октомври 2010 22:46

Малий,
вий сичките в советская Россия ли сте, бре?
15 Октомври 2010 22:48
Заради пиратските сайтове Азис губи 100 000 лв. на песен

Това са пълни глупости, правилното трябва да е:
Заради пиратските сайтове Азис губи 100 000 лв. на ДЕН

15 Октомври 2010 22:49
Е, с тия приказки вече ще ни закопчаят наистина по гащи. Той хубаво Бармалей викаше, че си е купил боксерки, ама кой да слуша - акъл да пати.
15 Октомври 2010 22:52
в советская Россия ли сте

По-скоро в северната й част...
15 Октомври 2010 22:52
Е то всъщност няма такава поговорка, ами е От ума си пати от Грибоедов. А пък той защо го е казал - да си отговаря пред Цецо.
15 Октомври 2010 22:54
Не Бармалей, Васик, а аз...
15 Октомври 2010 22:57
А, вината е моя, признавам си! Моя е грешката! Моля за извинение най-покорно!
15 Октомври 2010 22:58

Васик
Лянча, мълчи си бе човек. Тука при мен е такъв студ, че като пусна печката едвам го докарвам до десетина градуса.
Ловкия
То и аз съм близко, та си нахлузих втори чифт чорапи.
Так, на всякий пожарный случай...

Пичове, нали все пак за плюс десет градуса говорим
Или да викам кучетата и да помпам дирижабъла
15 Октомври 2010 23:02
Тия "изгубени" пари на Азис са като в оня виц, дето един, за да спести пари, тичал след автобуса, та жена му му предложила да пести повече, като тича след такси.
15 Октомври 2010 23:03
Лянчата направо ни такова към оная работа. Но пък сега е демокрация - може да се пие бира и след полунощ.
15 Октомври 2010 23:12
за плюс десет градуса говорим

Ми да - за бесен студ говорим...
Днес сутринта на спирката страшен смелчага се появи - по бурмуди, тениска и чехлички кожени...
Не знам, може и в хибернация да е изкарал последния месец, но го гледах как отчаяно искаше да си бръкне до раменете в джобовете.
15 Октомври 2010 23:18
Кой е този Азис?
15 Октомври 2010 23:34
Лека нощ, банда.
15 Октомври 2010 23:42
15 Октомври 2010 23:47
Глупости. Колкото има незаконен софтуер в страната, толкова има и 954 000 фенове на Азис, които при това да са свързани към Интернет. Казвал съм го нееднократно, подкрепено с конкретни факти, а не с измислени "сваляния" на само едно парче от музиката на Азис. Да не говорим, че ако цената на една песен е 10 стотинки, то компакт-дискът трябва да струва левче. Това само показва, че продуцентите и издателите си слагат 900 % печалба, като надуват цената на диска до 10 лева. Ако някой се интересува, може да прочете следните материали: " Не сме интернет пирати", " В България Интернет-пиратство няма", " Държавата греши, като използва ГДБОП в защита на частни интереси", " 42° по Целзий (есе за сайта “Читанка.инфо”, МВР и авторските права)" и още много други в моя сайт, в категорията " Авторски права".

Редактирано от - Вени Марковски на 15/10/2010 г/ 23:48:31

16 Октомври 2010 00:37
Доста се чудих дали да си кажа мнението ...
През 50 те години за да се запише плоча си е бико голяма инвестиция ...
не всеки е можел да го направи .... за това продуценти или както им се вика са печелили ако плочата се купува .
Сега им е мъчно че всеки може да изпрати или запише цялото творчество но азис примерно през телефона си
да ама да я слушам ако е законно защо да е незаконо да я дам на приятеля ми ?
и още повече че няма начин да ме контролира никои ..... освен да го озаконят ....
какво да правят ?
16 Октомври 2010 01:02
Абе защо "Пайнер" не се оплакват, че някой ги краде и дори насърчават "пиратстването" (изтеглянето и слушането) на песните им, и не искат да имат нищо общо с разни мюзикаутори, профони, грамофони и галфони ?
16 Октомври 2010 01:11
новия законопроект за промяна в Закона за авторското право и сродните му права.

Това съм го пропуснал. За какво става дума ? Като гледам реакцията на този, гербарите може и да не чак толкова загубени, а да заслужат и някоя похвала за нещо добро, което са свършили.
16 Октомври 2010 01:16
Въобще тегленето от сайтове е малко дразнещо и бавно.Има и по-бърз и приятен начин, човек да се наслади безплатно от творчеството на любимия си изпълнител-You Tube.Когато ми се дослуша някое парче.то не си губя времето да търся диска и да го пускам, а директно отивам на клипа в споменатия сайт(отнема секунди).
16 Октомври 2010 01:17
На тях обяснявам: едно радио е само излъчвателна организация и като такава то заплаща на притежателите правото да излъчва музиката им. В момента, в който ресторантьорът пусне радиото на своите клиенти, той осъществява публично изпълнение и за това точно право дължи възнаграждение.

Алооо, рекетьорите, от един радиоапарат само един човек ли трябва да слуша или радиостанцията е платила излъчването да достигне до всички ?
-
Трябва операция "Наглите 2" в която арестите да напълнят разни и мюзикаутори и профони. За рекет и изнудване.
16 Октомври 2010 01:21
Въобще тегленето от сайтове е малко дразнещо и бавно.

Зависи от връзката ти. И се учудвам, че може да ти е бавно тегленето от сайтове, а де не ти насича ЮТюба.
-
А междувпрочем да кажа на разни профони и галфони, че възрастен човек много рядко тегли. Правят го децата.
И да ги успокоя - "Авеню" не са ги чували, да не говорим теглили, така, че тях никой не ги краде.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД