:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,723,255
Активни 431
Страници 8,158
За един ден 1,302,066

Европа чертае фронт по Марица

В момента се решава къде да бъдат крепостните стени на Европа и дали България да остане извън тях, както вече се е случвало
Светослав Терзиев
България може и да не подозира, но скоро ще стане преден фронт за защита на Европа от външни нашественици. При това ще й се падне да брани най-горещата част на фронта. В условията на европейски мир и разбирателство военната терминология звучи пресилено, но настроенията са сходни с тревогите от ХV-ХVII в., когато Европа опитва да се обедини, за да брани с колективни сили своята идентичност.

За пръв път ЕС задейства миналата седмица механизма за колективна охрана на своите външни граници, като се съгласи да изпрати на източния бряг на р. Марица ( р. Еврос), която дели Гърция от Турция, многонационални гранични подразделения за бързо реагиране. Решението бе взето по молба на Атина, която алармира, че не й стигат силите да се справи с наплива на пришълци от Третия свят, използващи Турция за транзитен маршрут към Европа. Картината е следната: Ивица от 12,5 км на гръцко-турската граница в сектора между турския град Одрин и гръцкия Орестиада се е превърнала в нелегална магистрала за трафик на имигранти от Азия и Африка, през която минават 90% от кандидатите за потайно заселване в Европа.



"Всеки ден в Гърция влиза по едно село от Третия свят",



заяви пред в. "Сега" кореспондент на гръцката агенция АНА. Гръцкият министър за защита на гражданите (на вътрешните работи) Христос Папуцис съобщи, че нелегалните имигранти са средно по 350 на ден, и предупреди, че страната му няма да се справи без намесата на Агенцията за външните граници на ЕС (Фронтекс), която съществува от 2005 г., но досега не е участвала в пряка охрана.

Принципът на Фронтекс е, че "Шенгенската зона е толкова здрава, колкото е здраво най-слабото й звено". Пропукването в Гърция означава пробив за цяла Европа, защото вътрешните граници в Шенгенската зона са премахнати. Пробойната се получи, след като миналата година бе затегнат контролът по морските граници на ЕС край Испания, Италия и Малта. Така имигрантският поток от Африка и Централна Азия се насочи по сухопътен маршрут, който макар и обиколен, се оказа по-пропусклив. Докато през цялата 2009 г. в Гърция са проникнали 9000 нелегални имигранти, само през първата половина на 2010 г. броят им е скочил на 45 000, показват официални данни. Ако темпът се запази, до края на годината ще станат 90 000, или 10 пъти повече от миналата година.

Какво ни засяга? Да му мислят гърците! Истината е, че проблемът щеше да е колкото гръцки, толкова и български, ако България бе член на Шенгенската зона. Тя се готви да влезе догодина - точно когато ЕС ще бъде в максимална тревога, че откъм Турция има разкъсване на външната граница. Премиерът Бойко Борисов и шефът на МВР Цветан Цветанов са дали дума, че до края на март 2011 г. българските гранични власти ще бъдат на европейско равнище, но отсега е трудно да се предвиди колко ще се вдигне летвата през оставащите пет месеца.

Гърция за разлика от България



не е разминирала границата си с Турция



и не е премахнала нито бодливите заграждения, нито бетонните бункери. Въпреки това имигрантската вълна има голяма проникваща способност. Гърците, разбира се, не бива да стрелят по нарушителите и залавят масово отчаяни хора, тръгнали пеша да се спасяват от мизерията в собствените си държави и платили с последните си пари на каналджии да ги преведат по тайни пътеки. Гръцките арести са претъпкани и условията в тях са отвратителни, разкри специалният пратеник на ООН по човешките права Манфред Новак (Австрия). Освен това те се пълнят и от имигранти, заловени в други европейски държави, които съгласно правилата за реадмисия се връщат по обратния път.

Гърция има от 10 години споразумение за реадмисия с Турция, но от отправените досега 50 000 искания за връщане на нелегални имигранти Анкара е приела само 2000, съобщи бившият гръцки министър на вътрешните работи Михалис Хрисохоидис. Така се получава засечка и обратният поток не може да се придвижи към отправните си точки.



Резултатът е като в играта "Черен Петър"



- у когото остане Черният Петър, той губи. Турският премиер Реджеп Ердоган се чувства в силна позиция да се пазари и поставя условие Гърция първо да облекчи визовия си режим за турците. Той би сложил бариера пред афганистанци, иракчани, магребинци и африканци, ако турците получат по-лесен достъп до Европа. Сделката изглежда невъзможна, макар че поради своята дългогодишна близост до Европа турските граждани имат по-приемливо поведение от далечните пришълци.

Атина няма как сама да се спазари, защото всяко решение би било за сметка на останалите шенгенски държави. В Европа пък антитурските настроения се засилват, като на 23 октомври шест крайнодесни партии се събраха във Виена - европейската крепост, спряла турското нашествие през ХVI-ХVII в., - и се разбраха да започнат общоевропейска подписка за референдум срещу членството на Турция в ЕС. Съгласно Лисабонския договор такъв общ референдум може да се свика, ако бъдат събрани поне 1 млн. подписа. В началото на октомври приключи първата подобна подписка в ЕС с искане за референдум срещу генномодифицираните организми по инициатива на леви движения. Еврокомисията има 4 месеца да провери дали подписите са истински и да отговори на петицията за допитване до гражданите в ЕС на тема ГМО. Антиимигрантските чувства в Европа, които все повече се споделят и от умерени десни партии, а също и от леви избиратели, вероятно биха били не по-малко силен силен импулс за събирането на 1 млн. подписа срещу Турция в 500-милионния ЕС. България даде пример с подписката на ВМРО, че това е лесно постижимо - за три месеца тя събра 300 000 подписа.

Ердоган чувства, че европейската перспектива на Турция се отдалечава, и започва да играе силово. Той отказва да подпише споразумение за реадмисия с целия ЕС, за да го накара да оцени значимостта на Турция и да съживи преговорите за присъединяването й, които от месеци са в будна кома. България е в неблагоприятно положение, защото няма споразумение с нея за реадмисия, което макар и несигурно, както показва примерът с Гърция, би могло да служи като формален аргумент в полза на нейната кандидатура за Шенгенската зона. Въпросът е на етап размяна на рамкови проекти за споразумения, което на дипломатически език означава "Ще видим". Би било чудо, ако през близките месеци се стигне до подписване.



България е в положението на заложник на Турция



При сегашната обща тревога за издръжливостта на гръцко-турската граница би могло да се засили опасението и за българо-турската. Щом България влезе в Шенгенската зона, границата й с Гърция ще стане вътрешна и ще отпадне контролът по нея. Това означава, че на нелегалните имигранти ще им бъде все едно дали преминават направо в Гърция, или обикалят през България. Атина ще почувства известно облекчение, защото ще ги връща на българските власти, щом ги залови. Покрай тях ще може да ни пробута и други, защото никой не им бие печат на границата, за да е сигурно откъде са минали. При липсата на споразумение с Турция за реадмисия България може бързо да се сдобие с шенгенския Черен Петър. Тогава ще трябва да разгърне спешно строителство на имигрантски лагери и да пусне на свобода колкото се може повече свои арестанти, за да намери място за чуждите. Досегашният ни опит от членството в ЕС ни учи, че обикновено не пропускаме да изтеглим късата клечка.



Има ли готовност България да влезе в Шенгенската зона?



Този въпрос си зададе германската канцлерка Ангела Меркел, която макар и симпатизантка на премиера Бойко Борисов му подхвърли, че нашите митничари и гранични служители са се прочули със своята корумпираност и не се ползват с общоевропейско доверие. От тях ще зависи дали държавата ще получи зелена светлина за Шенген. За целта арестите трябва да започнат скоростно да се пълнят с митничари - от онези, които засега властта наблюдава само от вертолети, за да не се чака след това да се пълнят с нелегални имигранти, платили си комуто трябва край границата, но заловени нейде из Европа.

Борисов трябва да знае, че залогът е исторически. В момента се решава къде да бъдат крепостните стени на Европа и дали България да остане извън тях, както вече се е случвало.
Снимка: архив на "Сега"
На официалната врата между Турция и Гърция ГКПП Пазаркуле-Кастанес цари спокойствие. Из околните гори нелегалните имигранти се прескачат като зайци.
52
7405
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
52
 Видими 
31 Октомври 2010 20:08
Борисов трябва да знае, че залогът е исторически. В момента се решава къде да бъдат крепостните стени на Европа и дали България да остане извън тях, както вече се е случвало.

И решението следва да бъде историческо. Разформироване на Агенция "Митници" и заместване с трибатальонна бригада - два батальона българска жандармерия и една многонационална част от ЕС, за предпочитане германци, обучавани от хора с опит по бившата граница между двете Германии.

Редактирано от - В.Лянча на 31/10/2010 г/ 20:26:38

31 Октомври 2010 20:31
Той мое и да знае, ама нема да има смелостта да направи нещо по въпроса, щото е тъп и неграмотен. Обаче има и нещо убаво, цените на имотите по Странджа баир, ке се качат нанагоре.....и ке намалее броят на безработните...и те така
31 Октомври 2010 20:33
България е заложник на Турция...
Горчива истина!
-----------------------------------------
Блогът на Генек
31 Октомври 2010 20:34
Има ли готовност България да влезе в Шенгенската зона?

Това е простичкият въпрос... Мисля, че Борисов добре оъзнава що значи да си външна граница. Пък не е спорно, че външната граница от долното течене на Марица, ще продължи по рътовете на Странджа.
31 Октомври 2010 20:46
за предпочитане германци, обучавани от хора с опит по бившата граница между двете Германии.
Лянча, даже е за предпочитане да са от източната страна. Там компромиси нямаше.
31 Октомври 2010 20:58
Усещам, че както през 14-ти век, така и сега , ще предадем гърците пред турската напаст и наглост. В името на конюктурни съображения, но най вече заради васалното ни поведение спрямо щатите и тяхното турско протеже, , ще откажем да си сътрудничим пълноценно с гръцките имиграционни власти. Не знаех, че сме махнали граничните отбранителни съоръжения.Това е национално предателство, при кое управление стана тази простотия?
31 Октомври 2010 21:03
За да ни го набутат (проблема с имигрантите), бързо ще ни приемат в Шенген. Тогава дружно ще гласуваме с две ръце за приемане на Турция в ЕС, тя да стане външна граница и да му бере гайлето. Найс, а?
31 Октомври 2010 21:11
Точно посочена заплаха.
Пък и не виждам необходимост да се избързва с влизането на България в Шенген. Ако не сме готови, неприятностите наистина ще се окажат повече от дивидентите.
Макар че, от друга страна, тъй като олигархията скоро ще остане без работна ръка от български произход (виж първа страница) сигурно добре ще й дойде свежа кръв от Третия свят, към който сме се запътили. Ако е нелегална, още по-добре - няма данъци, няма осигуровки, пито-платено.
31 Октомври 2010 21:14
Замириса ли ви на ХІV в.? На жертвени агнета?
31 Октомври 2010 21:35
А какво общо имат митничарите?..Че тя границата си е отворена и в момента няма никаква охрана по границата, всъщност гранична полиция Малко Търново осъществява контрол във вътрешността, а селата покрай границата са си ей така, без нищо по браздата..защо, който и да е, ще дава пари, ами няма направо да си мине като пич!
31 Октомври 2010 21:53
Нали светът бе едно голямо село?
31 Октомври 2010 21:53
Професор Близнашки да чете тази дописка и коментарите по нея ...
31 Октомври 2010 21:59
Разформироване на Агенция "Митници" и заместване с трибатальонна бригада - два батальона българска жандармерия и една многонационална част от ЕС


Че откога в Министерство на финансите са на батальонен принцип? Винаги ми е било странно, когато уж интелигентни хора наричат граничарите "митничари".
31 Октомври 2010 22:17
Абе лошото е, че си имахме баш граница как си требе. Ама нали сме си прозти изначално - таковахме и мамата. А сега - пак наново. И ще стане де, щем не щем.По терлици минаха сума проекти от сорта "синя граница", "зелена граница" със финансиране от шенгенски пари, че и сума проектни под названието ШИС.
Не са ги фърлили юрочиновниците ей така на вятъра. Изгражда се и ще продължи изграждането и то баш по линията коментирана в статията - при нас Странджа.
Не към Македония или Сърбия, а точно там.
Това ми дава надежди, че Турция ще види ЕС през крив макарон.
Аз съм за - ай стига с тоя разграден двор.
Пак да се върна - ако ни беше малко повече акъла - сега щяхме да си използваме съоръженията, да си ги модернизираме и -пей сърце.
Да, ама не!
Ааре ся пак отново.
31 Октомври 2010 22:20
Добър ден свате.Отга аз и някои други разправяме тука, че н‌ а България и е отредено да бъде заден двор, и нетен вносител в ЕС.Още, и форпост за мангалите, и бунище за ядрени отпадъци.
А как се развиват нещата може да следите по скоростта с която се изнасят лекари и медицински сестри на ден.
31 Октомври 2010 23:08
"— Аз бягам.
— Бягаш ли?
— Бягам.
— Ти си полудял!
— Не съм полудял!
— Ами ние всички остаяме.
— Аз бягам."
31 Октомври 2010 23:09
...Кльона, кльона, тъпи глави .... защо го махнахте?
31 Октомври 2010 23:50
Kакъв песимизъм!Чак да го хване страх човек от Терзиевите напъни да ни уплаши.
Всъщност има ли бежанец, който би желал да влезе през България.Границата ни с Турция се минава лесно сутрин и трудно вечер.Защо ли?
01 Ноември 2010 00:13
.... 'щото е тъмно ...
01 Ноември 2010 00:13
Че откога в Министерство на финансите са на батальонен принцип? Винаги ми е било странно, когато уж интелигентни хора наричат граничарите "митничари".

Стоянчо, варшавският млад сержант много добре знае кои са граничарите, кои митничарите, в структурите на кои министерства са и какви точно принципи имат. Убеден съм, че граничните ни войски лесно ще влязат в нужната кондиция и че съоръженията по границата ще да бъдат възстановени изцяло. Опасността е в големата черна дупка, наречена "митници" и неколко пъти казвам, че само батальонният принцип може да я запуши. Щом през тази дупка годишно прекарват по 6 млрд. къса цигари и десетки хиляди тонове друга контрабанда, можеш изобщо да не се съмняваш, че ще прекарват и по едно село на ден
01 Ноември 2010 00:37
България е югоизточната граница на Европа и на западния свят за неограничено време. От Марица до Инд в най-скоро време ще се шири една ислямска умма.

И‌ аз съм привърженик на пряко европейско управление на границата и митницата ни с Турция.

(Видях и "митническото село" на яз. Ивайловград на Гугля, но не бях особено "импрест" - видях 3 басейна, само един е голям, 20 м, и двайсетина-трийсетина къщи, само няколко са много големи. Две-три малки кейчета, двайсетина лодчици.)

Границата на Европа има не само гранично-полицейско и митническо, а и военно измерение. Западът, т.е. САЩ, трябва овреме да се усети и, първо, да спре военната помощ за ислямизираща се Турция, и второ, да напомпа бързо България (и Румъния) за постигане паритет между НАТО и Турция в Черно море, както по-рано се търсеше паритет на Гърция и Турция в Егейско море. България може да бъде напомпана и повече от Румъния, защото, първо, няма обща граница или болни въпроси с Русия и Украйна, второ, защото граничи с Турция по море и суша и има реален опит от успешна война с нея на балканския и черноморския театър, трето, защото именно през България ще минават най-важните енергийни и транзитни комуникации на ЕС с Русия и Средна и Източна Азия на югоизточното направление.

От това никак не следва, че България трябва да се смразява с Турция - обратното: здрави огради, добри съседи. Аз съм за развитието на търговията, за жп линията Бургас - Лозенград (която бургаските атакаджии не щат), за цикрумпонтийската магистрала и за ферибота Варна-Самсун и Зонгулдак - това е еврорут Е70. Хубаво е да имаме и редовна морска връзка Варна-Цариград, общи круизи.
01 Ноември 2010 00:42
...тъй като олигархията скоро ще остане без работна ръка от български произход (виж първа страница) сигурно добре ще й дойде свежа кръв от Третия свят, към който сме се запътили.


Просто Третият свят ще ни погълне и тук, на място, по бели гащи. Щото прост ли е народът, слаба е държавата. А нашият все по прост става.
01 Ноември 2010 01:03

Това лято се поразходихме до Резово (най-южната морска точка и граница с Турция) и мога да ви уверя, че кльона си стои. Спряхме да разгледаме тази реликва от миналото и видяхме, че докъдето стигаше погледа, и в двете посоки, си беше здрав и прав.

_______________________________
Да живее ВССЕ -
Великата Световна Социалистическа Еволюция

01 Ноември 2010 01:05

П.П.
Имаме и снимки. Жалко, че не са ми под ръка в момента...

_______________________________
Да живее ВССЕ -
Великата Световна Социалистическа Еволюция

01 Ноември 2010 01:34
"Гърция за разлика от България

не е разминирала границата си с Турция

и не е премахнала нито бодливите заграждения, нито бетонните бункери"
01 Ноември 2010 07:56
Фронт...Метафорично! Да не стане реалистично...
----------------------------------------- ------------------
Блогът на Генек
01 Ноември 2010 09:03
Война е, скъпи форумци, и ние пак заехме губещата страна.
01 Ноември 2010 09:30
Оградата не е премахната, но не се охранява по баирите и се руши. Но пък тая ограда, ако се охранява, само ще даде хляб на каналджиите и още една нерегламентирана заплата за бъдещите служители.
А пък нашите работодатели, дето все се оплакват че имат неграмотна работна ръка, ще имат на разположение още по-неграмотна, на български и английски със сигурност.
Ето това е причината граничният контрол в Унгария да се запази и той ще остане. Апропо през 16 век Европа загуби Унгария, но запази Австрия. После пък Австрия получи за награда Унгария.
01 Ноември 2010 09:56
Снимките в Google Earth за нашенско са правени преди доста време ; )
01 Ноември 2010 10:02
Старшина, ще върнат кльона, ама на стократно по- скъпа цена!!!
01 Ноември 2010 10:03
Това е известно като план още от 1992-ра и причините са глобални, а не регионални.Другото е, че при липса на самоиндентификация като народ, проблемът ни става въпрос на изчезване от картата.
01 Ноември 2010 10:10
Изходът е само един, една дълга и дебела стена по границата ни с Турция.
01 Ноември 2010 10:13
Кротки, това вече го пробваха на едно-две места по света - не помага. Матр`яла, матр`яла...
01 Ноември 2010 10:25
Точно в този район Арда се влива в Марица и аз като рибар няколко пъти бях за риба там през лятото. Жив човек извън селата не се виждаше. Сега вече ще бъда по-спокоен като ме пазят международни сили. Само да не ме депортират в Афганистан с другите в суматохата.
01 Ноември 2010 10:59
Заглавието ясно указва , че България е не само граничен район , но и фронтова държава-членка на Евросъюза . ЕС трябва да формира свой Граничен отряд за охрана на всички граници на Обединението ...
01 Ноември 2010 12:18
Главната причина за да бъде България в ЕС е изместване максимално границата на съюза към тесните проливи. И сигурен съм, че ЕС ще направи нужното за да си опази границите. От древни времена на европейците им е ясно откъде идват диваците. Според това към кои ни причисляват мести се и границата. Засега сме аха от вътрешната страна. От нас зависи да се наместим твърдо вътре.
Винаги е хубаво 'твърдо' и 'вътре' да са заедно на едно място, нали?


на ново Велико Народно Събрание, на нова Конституция и на Програма "Европейски Съюз, България"!
01 Ноември 2010 13:35
Убеден съм, че граничните ни войски? лесно ще влязат в нужната кондиция .
--------------------------------------
Това лято се поразходихме до Резово (най-южната морска точка и граница с Турция) и мога да ви уверя, че кльона си стои. Спряхме да разгледаме тази реликва от миналото.
---------------------------------------
Уважаеми съфорумци, кльонът, сам по себе си, не пази граница.Както и празна раница, не пази граница.За да влязат гранични войски в "кондиция" е необходимо те наново да бъдат създадени, да се наберат и обучат кадри, да се построят застави наново, да се разработят, на месността нови планове за прикритие на полосата, да се възстанови самата полоса, да се закупят и натренират кучета, например..Лесно, може би..


Редактирано от - samuil на 01/11/2010 г/ 13:57:31

01 Ноември 2010 13:40
Без хора, кльонът какво сам-самичък пази?!
Натиснете тукЗаради противопоставянето между комунистическия блок и свободния свят, Маточина, подобно на много други погранични села, попада в една от строго охраняваните зони охранявани от въоръжени граничари. Телените ограждения, известни още като кльон, все още си стоят там, но вече не се охраняват. Празни са и наблюдателните вишки, които, подобно на паметници, напомнящи за ония мрачни времена, и днес продължават някак заплашително да се извисяват покрай пътя, изправени на дългите си тънки крака. Трите портала в бодливата тел сега са широко отворени, а за въоръжените граничари напомнят единствено празните караулни будки, покрити с олющена зелена боя. Продължихме по пътя си без въобще да събудим интерес. Явно изглеждахме безобидни и никой не се интересуваше от нас.

След известно време стигнахме до разклон. Поехме по десния, по-тесен път, който скоро свърши пред портала на една изоставена гранична застава. Единствената възможност за обратен завой беше на малкия плац пред сградата. Макар че част от улуците бяха изпопадали, а на някои места по стената личаха петна от влага, като цяло времето не беше оставило сериозен отпечатък върху двуетажната къща. Дори повечето прозорци бяха здрави. Заобиколих сградата и от другата страна ме посрещна широко отворена врата. Прекрачих прага и сякаш се върнах назад във времето. В ляво от мен беше дежурната стая – разбрах го, защото табелката все още висеше на вратата. Пирамидата за оръжията беше празна, а по целия под се въргаляха документи. Надвесих се над един от тях – беше план за инструктаж на нарядите в ГрПУ Маточина. Датата му беше от 18 февруари 2002 г. Останалите помещения бяха полупразни, а малкото неща из тях се въргаляха в безпорядък. Навън растителността беше превзела по-голямата част от двора. Пътят до караулното помещение така беше обрасъл, че до него вече не можеше да се стигне
01 Ноември 2010 13:59
samuil мили , ,
Ти за кльона и ГВ не мисли . Мисли за дупедавците в родната ни политическа "воля" ...

Редактирано от - beagle на 01/11/2010 г/ 14:00:04

01 Ноември 2010 14:02
да се възстанови самата полоса, да се закупят и натренират кучета

и да се хранят, и водичка да им се сипва
Самуиле, кое е "лесно" и кое "трудно"? Затварянето на границите сме го играли и сме се справили, при по-малко ресурси и по-дълги граници за охрана... например 269-те км граница с Турция са 1/3 от цялата ни южна, която пазехме, а от догодина изобщо няма да имаме граница с Гърция... Но никога не сме имали митници, които да са проблем на националната сигурност, много тежък и трудно решим проблем.
01 Ноември 2010 14:06
В интерес на истината проблема няма решение. И да се бетонират грьцката и бьлгарската граница хората пак ще идват. Не забравяйте че там се водят бойни на който краят не се вижда. Турция сьщо не може да приеме всички бегалци на нейна територия.
За илюстрация на проблема ще ви дам следния пример. Ако се хване от патрулен кораб корабче или лодка с емигранти, пьрвото което правят е да скочат вьв водата. Нещо което показва степента на отчаянието и решителноста на тези хора. След което операцията от залавяне на нарушител, се преврьща в спасителна.
Незнам но проблема е лавинообразен. Не ми се мисли какво ще стане ако се дестабилизира и Пакистан...
01 Ноември 2010 14:10
.."Поехме по десния път, който скоро свърши пред портала на една изоставена застава.Макар че улуците бяха изпопадали, времето не беше оставило отпечатък върху двуетажната къща. Дори повечето прозорци бяха здрави. Заобиколих сградата и ме посрещна широко отворена врата. Прекрачих прага и сякаш се върнах назад във времето. Пирамидата за оръжията беше празна, а по целия под се въргаляха документи. Надвесих се над един от тях – беше план за инструктаж на нарядите в ГрПУ Маточина. Датата му беше 18 февруари 2002 г. Останалите помещения бяха полупразни, а малкото неща из тях се въргаляха в безпорядък. Навън растителността беше превзела по-голямата част от двора. Пътят до караулното помещение така беше обрасъл, че до него вече не можеше да се стигне.."
Та-в момента Гранична охрана НЯМА, трябва да се създава НАНОВО от нулата..колко струва едно куче, служебно, да се купи от Германия някой знае ли?!
01 Ноември 2010 16:35
ablepsia

Война е, скъпи форумци, и ние пак заехме губещата страна.


Да се плещят шаблони с патос, без да се мисли си е жива глупост...И коя е печелившата страна умна
01 Ноември 2010 17:09
timbuktu този път мисли в дълбочина, останалите по рефлекс
01 Ноември 2010 17:17
timbuktu просто констатира...той самият си казва , че не знае и не му се мисли.

А решението при такова нашествие си е ясно от праисторически времена- СТЕНА!
01 Ноември 2010 17:24
Ние с Бенедикта имаме сближаване по две теми - южната и първанов.
Стена и огън!
01 Ноември 2010 17:30
Добра статия! Наистина замирисва на повтаряне на сценария от 15 в. И Европа отново ще ни постави на топа на устата, т.е. да неутрализираме нашествениците, а те там да си стоят по замъците и да си карат яхтите! Никой не трябва да се съмнява, че ние сме приети в ЕС като буфер, а не защото сме умни или красиви. Подлостта не е от вчера!
01 Ноември 2010 17:35
Е, все пак имаме някакъв шанс за оцеляване, ако е вярно, че границата се "чертае" по река Марица а не някъде по-нагоре например по река Дунав.
01 Ноември 2010 17:51
Самуиле, кое е "лесно" и кое "трудно"? Затварянето на границите сме го играли и сме се справили, при по-малко ресурси
----------------------------------------- --------------------
Поразрових се ей сега..отворих на Security dogs и Diensthunde в Гуглето и направо ми се изправи косата..та значи, от 500 ойро надолу няма(поне аз не намерих)!Само намордникът му е 25 ойро..айде една част, сами ще си ги обучим и тренираме, ама като начало са ни нужни поне 100 служебни кучета в новите застави, да не са по 500 а да ги вземем наедро по 300 да речем 100х300=30 000 за кучета!
Здравей Шенген, здравей свобода!Найс, а?Ресурс имаме сега, по много, не ще и дума, с нас е Уорлик в мир и в бой-ще се справим!

Редактирано от - samuil на 01/11/2010 г/ 17:54:51

01 Ноември 2010 19:01
България може бързо да се сдобие с шенгенския Черен Петър. Тогава ще трябва да разгърне спешно строителство на имигрантски лагери и да пусне на свобода колкото се може повече свои арестанти, за да намери място за чуждите

Ето това изречение е върховно!
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД