:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,726,226
Активни 526
Страници 11,129
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Президентската република бързо ще се изроди в нещо като султанат

Инициативата за промяна на конституционния модел идва от среди на комунистическата номенклатура, казва проф. Георги Близнашки, преподавател по Конституционно право в СУ "Св. Климент Охридски"
- Проф. Близнашки, напоследък отново се възражда дебатът за това необходима ли е промяна на конституционния ред в България. Като един от авторите на конституцията от 1991 г. вие смятате ли, че основният закон се нуждае от ремонт?

- Самата дума "ремонт" е неудачна за случая, тъй като не става дума за стар автомобил. Иначе поправки в конституцията ще се наложат най-вече в областта на съдебната власт, където действително се натрупаха много проблеми. Но те могат да бъдат направени и от обикновеното Народно събрание, т.е. без да се свиква Велико народно събрание. Мнозина не си дават сметка, че свикването на ВНС по всяка вероятност ще доведе до разрушаването на устоите на националната ни държавност. Още през 1991 г. беше трудно да се устоят под външния натиск редица решения в тази посока, а при днешната ни обща политическа слабост не виждам и убедителни публични фигури, които да са в състояние да защитят висшите национални интереси на България. Що се отнася до подписката на РЗС, то тя е изцяло нелегитимна, тъй като това, за което те настояват, не е от компетенцията на НС, т.е. то не може само да вземе решение за своето разпускане. Така че РЗС не може да постигне своята политическа цел, тъй като използва негодно юридическо средство. Въобще тази подписка е политическа авантюра от най-чиста проба.

- Изчерпани ли са механизмите на парламентарната демокрация? И може ли президентската република да бъде нейна алтернатива?

- По начало смятам, че парламентарната демокрация в България няма алтернатива. Първо, защото такава е нашата традиция. Демократичната тенденция в националния политически живот още от времето на Търновската конституция се свързва с отстояването на ценностите и принципите на парламентарната демокрация. Второ, защото парламентарната форма на управление се характеризира с висока степен на инклузивност, т.е. дава шанс на всички организирани интереси, които се ползват с подкрепа в обществото, да получат излаз в сферата на публичността. По този начин се дава възможност на всички граждани посредством народните представители да участват във вземането на най-важните политически решения. Съвсем различно стоят нещата при т.нар. президенциализъм, за който е в сила правилото, че "победителят получава всичко", а останалите в опозиция на практика нямат възможност да влияят съществено върху политическия процес. Трето, защото Европа е континент на парламентаризма, т.е. това е политическата форма, която доминира навсякъде, а възприемането й от нашата страна ни направи разбираеми и предсказуеми за нашите партньори в ЕС. Не случайно действащата конституция получи висока оценка от западните експерти и благодарение на нея бяхме припознати като демократична нация и бяхме приети в НАТО и ЕС. Напълно погрешна е тезата, че Франция е президентска република, тъй като тя се характеризира с т.нар. смесена форма на управление, наричана понякога "полупрезидентски режим". Истината обаче е, че през последните едно-две десетилетия се наблюдава силна тенденция към парламентаризация на режима в самата Франция. Изцяло погрешна е стратегията на инициаторите на дебата от РЗС, които първоначално се обявиха за президентска република, а след това се оказа, че се стремят към нещо друго. Това е нагледно доказателство, че те не са наясно със самите себе си, а се забъркват в една сложна проблематика, по която нямат особени познания. Да не говорим за това, че се обявяват за окончателност на президентското вето, а такова нещо не се среща никъде по света от времето на абсолютната монархия насетне. По нашите географски ширини президентската република много бързо ще се изроди в нещо като султанат, т.е. ще се наложи един откровено авторитарен режим. Въобще самият аз споделям гледната точка на Уинстън Чърчил, според който "парламентарната демокрация има много несъвършенства и само едно предимство, но то е, че няма друга по-добра форма на управление от нея".

- Трябва ли да се изчисти несъответствието между широката легитимност, която дава прекият избор на държавния глава, и нищожните му правомощия? И в каква посока? Дали да се промени начинът на избирането му, или да се разширят правомощията?

- Това е измислен проблем, защото прекият избор на държавния глава от народа поставя здрава почва под краката му. Правомощията му са ограничени, но високо престижни. Големият въпрос е дали избраникът на нацията ще се окаже авторитетна личност, която да упражнява т.нар. морална власт, а тя не е нищо друго освен възможност за влияние върху дневния ред на обществото, като това не е никак малко. Когато обаче по една или друга причина се изгуби доверието на гражданите в тази институция, тогава тя става слаба и уязвима.

- Необходимо ли е да се премахне институтът Велико народно събрание?

- Не мисля, че сега е времето да се обсъжда този въпрос. Нещата не опират до процедурата за изменението на конституцията, а за целите, които по същество си поставят нейните противници. Неприятната истина е, че инициативата за структурна промяна в конституционния модел идва от някогашните висши среди на комунистическата номенклатура. Не случайно се полагат огромни усилия да се разруши демократичната политическа култура през всичките години на прехода. Мнозина смятат, че сега, когато вече сме членове на ЕС, можем да си я подкараме както си знаем, т.е. да се върнем към обичайните за едно време авторитарни техники и практики. Но за тяхно съжаление това време е отдавна отминало.

- Трябва ли да се въведе административна децентрализация?

- Това ще се наложи, но преди да се отиде към децентрализация, трябва да се намери решение на въпроса за окрупняването на областите, а това е изключително болезнен въпрос. Едва на тази основа може да се реализира административната децентрализация. Но принципният въпрос за регионалното равнище не трябва по никакъв начин да се смесва с т.нар. второ равнище на местно самоуправление, както правят мнозина наши политици. Става дума за различни неща, при което се изискват изключително прецизни решения, за да се избегне допълнителното бюрократизиране на административните механизми.

- Вашето мнение - нужно ли е да се намали броят на народните представители и кои обществени проблеми ще реши това?

- Това може да стане, но в определени граници. Например от 240 да станат 200 или 180 души, тъй като смятам, че това е критичната долна граница, под която Народното събрание няма да може да изпълнява нормално своите функции. Прекомерното намаляване на броя на депутатите ще ограничи и демократичния характер на политическото представителство. Затова също трябва да се държи сметка. Народното събрание не е чисто и просто технически законодателен орган, състоящ се от определен брой "калпаци", както някои ги наричат, а общонационална представителна институция, където трябва да намерят отражение всички нюанси на общественото мнение. И това е така, защото парламентаризмът не е нищо друго, освен управление чрез дискусия.

- Трябва ли да се предвидят в конституцията механизми за отзоваване на провинили се народни представители и такива, които не изпълняват служебните си задължения?

- Категорично не, тъй като институтът на отзоваването е анахронизъм. Провинилите се народни представители или тези, които не изпълняват своите задължения, трябва да носят не юридическа, а политическа отговорност, тъй като със своето поведение те компрометират преди всичко политическите си сили, към които принадлежат и които са им гласували доверие да говорят и действат от тяхно име. Разбира се, общественото мнение трябва да упражнява контрол върху поведението на народните избраници, като те трябва да бъдат порицавани остро, когато злоупотребяват с властта. За тежките случаи съществува и наказателна отговорност. Затова депутатският имунитет беше сведен до минимум.
44
3340
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
44
 Видими 
31 Октомври 2010 20:34
Интересно, защо употребява терминът "султанат", а не "царство"?
И султанът Георги ли ще е или Ахмед?
----------------------------------------- -
Блогът на Генек
31 Октомври 2010 20:40
Бойко Борисов прави пробив в борбата с организираната престъпност и затова ще остане в историята на България. За първи път от две десетилетия насам се посяга на фигури, които разполагат с огромни ресурси и действат, без да се съобразяват с никакви закони.
---
Това е част от интервюто на проф. Георги Близнашки
Дали това е новия султан?
31 Октомври 2010 21:21
Затова също трябва да се държи сметка. Народното събрание не е чисто и просто технически законодателен орган, състоящ се от определен брой "калпаци", както някои ги наричат, а общонационална представителна институция, където трябва да намерят отражение всички нюанси на общественото мнение.

И как точно намират отражение "всички" нюанси, след като имаме първо един финансов ценз, на практика такса за участие в избори, в лицето на главоломно увеличения депозит; и второ, една бариера от 4 процента, която спира съществена част от тези "нюанси".
Наскоро същият вестник публикува проучване, от което излизаше, че над 5 % от анкетираните биха гласували за партия, която в момента не е парламентарно представена, а над 30 % не биха гласували. Струва си да се запитаме дали тези над 30 % не биха преразгледали мнението си, ако не съществуваха тези ограничителни бариери пред непринадлежащите към олигархията "нюанси на общественото мнение".
31 Октомври 2010 21:24
Българите постоянно ги плашат как, ако няма някакви бариери като финансовия ценз и 4-те процента, парламентът щял да се "напълни" с всевъзможни партийки. А какво, моля, му е лошото на това? Че ще се появят реални алтернативи на назначените от олигархията партии?
И финансовият ценз за участие в изборите, и 4-процентната бариера би трябвало да отпаднат, ако действително искаме, както казва конституционалистът, парламентарната ни демокрация да представя "всички" нюанси на общественото мнение, а не само измисляните от политическите инженери. Прагът за влизане в парламента трябва да е процентът от гласовете, необходим за избирането на един депутат. Толкоз.
31 Октомври 2010 21:44
Галка мила ,
Попаднала си точно , на когото требе . Това е Мистър "Гледната точка и нищо съществено" , в този бранш . Той не може да отговори на два въпроса по тази Тема : Кои среди са на комунистическата номенклатура - този е единият , а вторият се свежда до кроткото питане , Как г-н Близнашки ще накара днешната ни Политсистема , да роди по реда на тази Конституция . Не е нужно да си мажем лицата с говежда тор , за да сетим , че не се развиваме , като Общност , Професоре . Не можеш ли да сетиш и от малко поне , че тази Система не ражда нито Политики , нито Политици , а убива единението ни ? Какво тогава , холан ? Човек може и Конституционалист да се афишира , но в Политик , не е сигурно ...
31 Октомври 2010 21:48
В България всяка власт се изражда бързо в нещо като...но никога в нещо свястно! Може би защото във властта предимно се вреждат граждани (не казвам хора) които не са сал от майка раждани и сал с един търбух дарени...те са родени сираци на целио народ и он требе да си ги дундурка тиа изроди и да се мае оти му се е изродил царизмо, диктатурата на пролетариато, социализъмо те и демокрациата, че и тя отиде, та се не виде?!?
31 Октомври 2010 22:28
Не съм много съгласен с тезата в последния абзац.
Ако има гафове - има си процедура и за президента и за правителството да се прекратява мандата им.За парламента като цяло-също. А за отделелния дупетатин сговнясал пътеката - няма. Не моеш го изкара 4 години от там и кво му е - дига си краката на банката и си папка благините.
31 Октомври 2010 23:32
Пак прописало. ; )
31 Октомври 2010 23:35
Не знам защо, но чисто интуитивно този господин не ми вдъхва особено доверие... Върти, суче, защитава позиции, които през изминалите 21 г. се оказаха неработещи на нашaта територия (за други страни, където мафията си няма държава, може и да стават). След като една Конституция допуска да се случва това, което стана у нас след 10.11.1989, значи тя не е изпълнила функциите и ролята, които са й били възложени при създаването й. От което следва, че нейната реформа или приемането на нова е обективно необходимо ! Но като се замислим, нормално е той да брани отрочето си, нали така ?
01 Ноември 2010 00:04
Марсе,
Тук грешиш.
Конституцията идеално изпълни задачите, които й бяха поставени с принципа "Частната собственост е свещена и неприкосновена. Държавната - не е."
Друг е въпросът, че много малко хора са били в течение на това, какво се готви.
01 Ноември 2010 01:24

Който казва, че президентска република е нещо лошо, все едно казва, че е лошо да има разделение на властите. Защо ли всички го отбягват този въпрос (с разделението на властите)?? Да не би да излезе, че е добре да има единение на властите? Защо се държи на независимост на съдебната власт, а за изпълнителната - напротив - пълна зависимост от законодателната?? Да не забравяме, че при президентска република, макар и президента и правителството да не зависят като състав от парламента, те все пак управляват по законите гласувани именно от парламента, а не от някой друг. И дефакто, парламента може със закон да забрани абсолютно всичко, така че президента може винаги да бъде "озаптен" ако е толкова наложително. Накратко - крайно несъстоятелни доводи от г-н конституционалиста.

01 Ноември 2010 01:31

Тъкмо напротив - именно сегашното положение дава възможност за безнаказана злоупотреба с власт защото който победи на праламентарните избори получава и двете власти - и тази да създава правилата (законите) и тази да ги прилага. И нищо чудно, че (почти) всички грабежи се оказаха законни. Защото сам измисляш законите и сам ги прилагаш. Докато ако имаше разделение на властите щеше да е по-различно.

Но всъщност, големият тест за парламентаризма в България ще бъде мандата на Бойко Борисов. Ако е успешен, то ще покаже, че при свестен министър-председател нещата все пак могат да се случат. Докато ако мандата е неуспешен то просто няма да има какво да се чудим повече дали парламентаризма в България работи или не.

01 Ноември 2010 01:36

И накрая да припомня две неща: първо, че разделението на властите е всъщност стария и изпитан принцип "разделяй и владей", но приложен към властта. И нищо чудно, че властта не иска да се дели. Властта иска да има повече и повече власт. И второ - абсолютната власт развращава абсолютно. Като и на двете се нагледахме в последните 20 години.

01 Ноември 2010 02:23
В днешно време и демокрацията е опорочена и свободите са извратени.
Единственият път за реабилитиране на демокрацията и за разширяване на здравословните за обществото свободи е децентрализацията на властта. За децентрализацията на властта не са необходими никакви други структурни промени в регионите. Повече власт надолу по регионите не може да бъде в зависимост от това какви са областите. Просто във времето на глобализация външните сили превзеха централните власти, корумпираха ги, лишиха ги от суверенитет, в голяма степен започнаха да упражняват властта вместо тях. От своя страна централните правителства с удоволствие предават властта на наднационални, външни за нацията сили, но не искат да отстъпят и грам власт надолу към собствения си народ. И тъй като централните правителства вече са превзети отвън, то националните интереси могат да се защитават само долу по места, по региони, независимо как са структурирани тези региони. И за това трябва да се порят българските патриоти, властта да отиде надолу, а не да се дрънкат чие правителство е най-калпаво. Всички правителства вече са калпави и такива ще си останат. Единствената читава власт и алтернатива на националната може да бъдат регионалните власти. Та дори и селските власти.
01 Ноември 2010 06:42
Относно децентрализацията и отдаването на власт от централните власти надолу по регионите има един много важен момент. Не трябва да се чака централните власти доброволно и по тяхна инициатива да сдадат надолу съответните права и отговорности, или такива като интервюирания академик да дадат научен съвет кога и как това трябва да стане. Властта трябва да се заяви и вземе с всички разрешени от закона начини с натиск отдолу. Долу, по регионите, трябва да възникнат местни движения, които да продуцират идеи за начини и форми на местно самоуправление и които да подготвят почвата за бързо и ефективно упражняване на нарастващата местна власт, които да заченат нови инициативи и да активизират местното население. Разбира се и да упражнят граждански натиск над централното правителство за отдаване на власт, права и отговорности надолу.
ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЯТА Е НЕВЪЗМОЖНО ДА БЪДЕ ИЗВЪРШЕНА ПО ПРОЕКТ НА ЦЕНТРАЛНАТА ВЛАСТ.
Централната власт не е отдала доброволно власт на наднационалните или външни сили, а е била принудена от тях да го стори. По същия начин трябва да бъде принудена и отдолу да децентрализира властта.
Може би ще се повторя, но централната власт е импотентна и не може да защити интереса на нацията в условията на неолибералната икономическа глобализация. Това може да бъде сторено единствено от местните власти. Когато нарастне силата на местните власти, то те ще предявят претенции и спрямо централната власт и ще я принудят да си изпълнява задълженията.
На интервюирания академик /не му запомних името, но не смятам и, че си струва да се помни/ не може да се вярва. подобни хора трябва да бъдат елиминирани от политическия процес. Тях трябва да ги ползват за юридически консултации, но не и за политически съвети. Дали, кога и как трябва да се извърши централизацията не е юридически казус. Това е политическа воля.
01 Ноември 2010 08:39
"Който казва, че президентска република е нещо лошо, все едно казва, че е лошо да има разделение на властите."
Никой не е казал, че Президентската република не е нещо лошо, но има специфични механизми за контрол на властите, които не са традиционни за Европа и България и едва ли ще проработят. Но всички казват, че трябва да се премахне този български абсурд - народът да избира директно Президента, който има по-малко правмощия от един селски кмет. В нашия случай Президентът трябва да се избира от НС, както е в цяла Европа.
01 Ноември 2010 09:08
Господин Професоре,
Само се пише, че търновската конституция била демократична. А на мен сега облясни как тъй турстака е разрешавала помилването от страна на султата, а търновската няма и дума за помилване...Нека припомня, че Левски беше помилван от Султана, но лакомиите от БРЦК платиха на мургави да го обесят. Ако не вярваш, потършувай малко из стенографските дневници на СУ и виж прочети дисертацията на Алеко Константинов за помилването.
01 Ноември 2010 09:14
Но всъщност, големият тест за парламентаризма в България ще бъде мандата на Бойко Борисов. Ако е успешен, то ще покаже, че при свестен министър-председател нещата все пак могат да се случат. Докато ако мандата е неуспешен то просто няма да има какво да се чудим повече дали парламентаризма в България работи или не.

Като прочета щампата за "нещата, които се случват", веднага ми става ясно интелектуалното ниво на пишещия. А пък идеята, че Бойко бил 'свестен министър-предесдател' съвсем ....
01 Ноември 2010 09:18
Мнозина не си дават сметка, че свикването на ВНС по всяка вероятност ще доведе до разрушаването на устоите на националната ни държавност.


Каква "държавност" от 20 години насам, БЕ?!? Я свиквайте велико народно събрание и да ставаме президентска република - хиляда пъти по-добре е единична безкрайна отговорност, отколкото масова безотговорност!!! Хич не ми пука кой го предлага - троегъзата ламя, болния Яне, който и да е - трябва да се направи!!!
01 Ноември 2010 09:25
Само заглавието го бива.
Много заядливо и нервно написано чак не го дочетох до края.
За Президентската република
01 Ноември 2010 09:52
Пък руснаците по цял ден ги кандърдисват, че парламентарната република била много хубаво нещо, ама те не кандисват
01 Ноември 2010 11:11
Въобще тази подписка е политическа авантюра от най-чиста проба.

Че то цялото РЗС си е такова.
01 Ноември 2010 11:31
Gozambo ,
ЗА ПОВЕЧЕ ОБЩЕСТВО В ПОЛИТИКАТА ! Днешната ни Конституция няма хабер от това Послание на Демокрацията към Общността . Георги Близнашки опитва да политиканства от голата позиция на експерт . В това той се равнява с кварталния зарзаватчия , който е също против Нова Конституция , защото тази му "отърва" . На този етап не се налага с него да обсъждаме тази Тема на темите , в днешния ни общ живот . Факт е , че практиката катадневно се блъска в Конституционни недомислици и неясноти . Генералното , което липсва на днешната Конституция е , Системност на връзката й с Механизмите на Законодателната дейност ! Последната , просто "увисва" , поради отсъствие на Системно сходство между дълбоко изменената Структура на Общността ни и Структурата на Управление в нея - Сходство , което именно последната , следва да отразява в Системата на общия ни живот , като цялост . Този Проблем не е работа за юристи . Темата за Нова Конституция днес следва да се модерира главно от философи , социолози и политолози , с активното участие на повече Политици и Граждани . Реч е за "Нещо като Революция" , Другарю Близнашки !???...


Редактирано от - beagle на 01/11/2010 г/ 12:54:29

01 Ноември 2010 11:34
Това, че Янка Резесарска е ошашавена го разбра цяла България.
Проблемът е, че има птичи мозъци с избирателни права.
На следващите избори ще се сблъскаме с
римляните гоцеваци и хептен ще цъфнеме...
01 Ноември 2010 11:42
Не са малко "птичите мозъци" с избирателни права у нас . Единственото , което можем да им противопоставим и ги неутрализираме , са "предателските мозъци" , за да се откроят тогава действително полезните за Общността ни , "лоялни мозъци с избирателни права" . Близнашки не би могъл да ни помогне за това , Орльо мили ...

Редактирано от - beagle на 01/11/2010 г/ 12:07:15

01 Ноември 2010 12:17
В Римската република са го измислили.Когато страната е в опасност избирасе един диктатор за определен период от време, 2-3-5 години и после когато след това време нещата се оправят се продължава със старото управление.За да роди плодове демокрацията трябва да се приеме в нейния първообраз иначе нещата винаги ще вървят половинчато.Под слънцето трудно се ражда нещо ново.
01 Ноември 2010 12:46
Приключвам участието си под тази дописка . Тъй като получих реплика , че формулирам твърде абстрактно на езика на системния анализ , Основното противоречие в днешната ни Конституция , моля приемете текста на Политическата ми диагноза за нея : Конституцията ни е изчерпала възможностите си да интегрира Националната Общност , около идеята за модерно , демократично Общество . Тя трябва да бъде пренаписана ...
01 Ноември 2010 13:09
Ех, теории, професоре!
Практиката обаче показва, че дупедатите обслужват предимно и само сложилите ги на избираеми места в листите партийни кукловоди, барабар с джобчето си, ляво или дясно без значение.
Не съм против Парламентарната Република, против съм корумпирани и продажни партийни ръководства да налагат на цял един народ егоизм и дружбажка арогантност като единствен обществен път директно в блатото на разтурена държава и порутена обществено-устройствена система. Народът е обезличен и обезлюден откъм свястното и дръзновеното, което все още успява да роди.
Стигнахме дъното на партийно ориентираната уредба на обществото. Няма Партия способна да поведе на излаз доверилото й се население. НДСВ и ГЕРБ са еднолични партии. Първанов и той поставя своя печат на някакво куцо движение.
Остава ни изравянето и доверяването на Личности, обединени от идеята България и място за нея в този динамичен свят. Само мажоритарно определени и лично отговорни пред избирателите си народни представители могат постави основите на едно преобразуващо се общество, ако все още има нещо такова в България.


на ново Велико Народно Събрание, на нова Конституция и на Програма "Европейски Съюз, България"!
01 Ноември 2010 13:20
beagle
Конституцията ни е изчерпала възможностите си да интегрира Националната Общност , около идеята за модерно , демократично Общество . Тя трябва да бъде пренаписана ...

Аман!
Добре, изчерпала е конституцията възможностите си, даже изначално не ги е имала.
И какво - призиви в стил Обама? "Change! Yes we can!"
Ми който иска смяна: да се хване на работа. Ако иска - най-напред да направи анализ на сегашната конституция и защо тя не става; ако ли пък му е по- насгода - направо да предложи текста на новата конституция, и да е готов да го тълкува и защищава. Ама само призиви - "Велико Народно Събрание! Нова Конституция!" - са безплодни. Дето се вика на френцки, "chemin t'appelle", "шменти капели" по нашему.
.
Та, конкретно, към радетелите за нова конституция: отворете си в "Теми на форумците" една тема "Нова конституция ли - че това е много просто!" и започнете там да излагате съжденията си. Аман от лозунги.
01 Ноември 2010 13:28
Мнение
Sultan
А на мен сега облясни как тъй турстака е разрешавала помилването от страна на султата, а търновската няма и дума за помилване...Нека припомня, че Левски беше помилван от Султана,
.
Това че султанът е помилвал Левски го научавам сега. Може и да е верно, а в Търновската конституция пише:
.
Чл.14. Царят има право да смекчава или да отменява наказанията...
Сещам се за доста комунисти помилвани от величеството, напр. Трайчо Костов. (Това неговите съпартийци не му го простиха след 9.9.)


01 Ноември 2010 13:36
Берия задава много тежка задача- да кажете каква конституция искате. Ще предложа по-лека - кажете КОНКРЕТНО кой член от сегашната не ви харесва?
01 Ноември 2010 14:06
Берия и Тома Неверни ,
Сторете си труд да разчетете постинга под обръщението ми към Гозамбо . Мисля да сещате и писано от мен по този въпрос , защото често го повтарям . Проблемът не е "закономерен", защото не провокира "закономерно" , будното ви Внимание ли ? Това е работа за сичкият ни народ , Приятели , докато кучето ми покрай вас полайва , че и дано повече сетят . Какво ? Че за да излезем от тупика , в който сме паднали , няма друга по-универсално нацелена Мярка на дълбока Промяна , от която се нуждаем , освен тази Една - Пренаписване на Конституцията - според днешното време и доволно изстраданият ни до него , Социален опит ...


Редактирано от - beagle на 01/11/2010 г/ 14:25:25

01 Ноември 2010 14:34
Наред с друго , което събирам в понятието за "доволно изстрадания ни Социален опит" , основен "терен" на Промяната следва да бъде Структурата , която синтезира двуединството между Системата на политическото ни общуване и Системата за управление на Държавата - това собствено е , Системата на Демокрацията ! Опитът показва , че нейното НЕпостигане у нас , е главната причина Преходът да ни донесе само и просто Капитализъм , но и напълно да ни размине със съдържателното разбиране за Демокрацията и демократичния процес . Не си въобразявам , че Задачата за нашето "реално събиране" в Историческото Време на модерния Свят , към който формално биваме и принадлежим , е задача на авторитарния тип Управление , чиито разновидности и въпреки всякаквите техни привидности , от 20 години наблюдаваме ...


Редактирано от - beagle на 01/11/2010 г/ 14:54:04

01 Ноември 2010 15:01
Президентското управление от френски тип не е по-авторитарно от парламентарната демокрация , която ние манифестираме в годините на нашия "преход" . Твърдя това в реплика към Професор Близнашки и ще добавя , че съм поразен от нищетата на националната ни юридическа мисъл , по специално в профила й "Конституционализъм" . Дано не греша , но чини се , тя е потънала в леността на дълговременна и дълбока , интелектуална Криза ???...

Редактирано от - beagle на 01/11/2010 г/ 15:28:16

01 Ноември 2010 15:07
За съжаление на някои тук лозунгите работят!
Погледнете Историята. Всичко хубаво, както и грозното там, се е случило под плющящите платна на нечий призивен плакат.
Не съм аз, който ще пренапиша Конституцията, което не ми пречи да искам това.


на ново Велико Народно Събрание, на нова Конституция и на Програма "Европейски Съюз, България"!
01 Ноември 2010 15:23
Бла-бл-бла...
Явно не е по силите ви да посочите кой (или кои) членове от Конституцията не ви харесват. С такива общи приказки и изпит по диамат не бихте взели.
Ако съм обидил някого, моля за извинение!
01 Ноември 2010 15:31
Тома мили ,
Държиш се , като селски не знам какво друго , ако не идиот . Просто казано , не виждам в това задачата ми ! Поне днес и сега , тази тема не е броеница , та да си я мятаме , зърно подир зърно . В кратко , личната ми позиция към нея е , От анализа за състоянието на общия ни живот в модерно Общество . Дай Боже , да ти е светнало ...


Редактирано от - beagle на 01/11/2010 г/ 15:38:00

01 Ноември 2010 15:51
Нужен е най-широк дебат в Обществото , по този изключителен въпрос пред Общия ни живот . Той трябва да стартира с дълбок Анализ на социалните резултати от Прехода към капитализъм . Социални - в широкия смисъл на това понятие . В тези резултати , неизменно се повтарят и причините за отрицателната ни оценка и недоволство дори , от тях . Тук не говоря личните чувства/оценки на Иван Кръстев , Андрей Райчев и съседите им по офиси и местоживеене , за тази Социална материя ...

Редактирано от - beagle на 01/11/2010 г/ 16:59:37

01 Ноември 2010 17:02
Защо ли Ив.Вазов е написал разказа "Пази Боже сляпо да прогледа", а Смирненски- "Приказка за стълбата" ?
01 Ноември 2010 17:33
..Че за да излезем от тупика..

Ние ще, ама ти едва ли... Апропо, изясни ли си разликата между конституция и констипация?
01 Ноември 2010 18:44
Тома,
Недей да тържествуваш.
Току-що ти видях въпроса и веднага отговарям. Ето текстът, който автоматично определи голяма част от бедите на България през последните 20 години:
(3) Частната собственост е неприкосновена.

(4) Режимът на обектите на държавната и общинската собственост се определя със закон.

Самата конституция поставя държавната собственост в неравностойно положение спрямо частната. Оттам нататък всичко тръгва автоматично.
01 Ноември 2010 20:13
Caravaggio мили ,
Имаш на баба си хвърчилото ...
01 Ноември 2010 20:14
Сократ-май , ...
01 Ноември 2010 21:04
Сократе, О.К.
Най-после някакви конкретни идеи! Може да се обсъжда, Не че съм съгласен.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД