Необходимо е да има затвор за бездействие на собственици на сгради - паметници на културата, които ги оставят да се рушат. Това предложи прокурорът от Върховната касационна прокуратура Николай Соларов вчера по време на семинар на Асоциация "Форум". В момента за такива лица няма предвидена наказателна отговорност и те могат да бъдат преследвани единствено по административен ред. На доста места в България, например в София и в Пловдив, има много ценни сгради, които са пред срутване. Единствената възможност сега е да се глобят техните собственици. Ако и след това те не предприемат действия, общините или държавата могат да извършат ремонтите за тяхна сметка като дори ги ипотекират. Така е процедирано със сградата на Захарна фабрика в София, съобщи зам.-министърът на културата Тодор Чобанов. Той обяви, че в момента се подготвят промени в Закона за културното наследство, като целта ще е да се разпишат по-ясно правилата за опазване на националните ценности.
Междувременно прокурор Соларов обяви, че едва 200 от вероятно 50 000 колекции в България са регистрирани. Магистратът каза още, че има сигнали за изнасяне на колекции основно за Германия и Австрия, където това не се наказва. Според него български културни ценности се купували вече дори от румънски новобогаташи, както и в Арабския свят. Родни ценности били засечени дори в Япония. В същото време в Сливен са открити вещи от погребение на инка от Перу, които трябва да бъдат върнати на Перу.
200-300 групи са постоянно копаещите иманяри, съобщи Володя Велков, шеф на отдела за борба с трафика на културни ценности в ГДБОП.
|
|