:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,775,270
Активни 520
Страници 2,144
За един ден 1,302,066
Гледна точка

Бюджетният хаос роди идеята за нов вид борд

Ако приходите догодина паднат до 25% от БВП, и разходите ли ще паднат с толкова?
проф. Гарабед Минасян
Законът за устройството на държавния бюджет (ЗУДБ) предвижда специална процедура за изработване на бюджетна прогноза. Според чл. 14 "Министерството на финансите съставя бюджетна прогноза... за динамиката на брутния вътрешен продукт, цените, доходите, кредитната и валутната политика и за основните финансови резултати от дейността на държавните, общинските и частните стопански субекти". А бюджетната прогноза следва "да покрива следващите три години".



Без перспектива



Бюджетната прогноза за 2010 г. се намира в РМС № 558 от 29 юли 2010 г. Там са представени прогнозни данни за БВП, инфлация, валутен курс, текуща сметка на платежния баланс, преки чуждестранни инвестиции, общ баланс. Но няма структура на БВП (по отрасли и по функции), няма доходи и заетост, няма лихви, няма международни валутни резерви. Липсва виждане за промени в относително равнище на приходи и разходи в държавния бюджет от БВП, няма поети ангажименти за подобряване на събираемостта на приходите.

Няма виждане за реално поемани ангажименти на правителството в средносрочна перспектива. Няма никаква информация за взаимната зависимост и връзка на макроикономическите показатели. При това дори този ограничен кръг от показатели е в пълно несъответствие с отчетните данни. НСИ ревизира съществено информацията за всички структурни елементи на БВП и темповете им на прираст от 1995 г. насам (в сила от 8 септември 2010 г.), но МФ не поправи своята оскъдна бюджетна прогноза.



Бюджет в мъгла



В проектобюджета за 2011 г. е заложено последователно намаление на приходната част от 38.6% от БВП средногодишно за 2007-2009 г. до 33.5% от БВП - т.е. с повече от 5 процентни пункта. При условие, че няма промени в данъчната политика, т.е. данъчното облагане и данъчните ставки остават непроменени. Здравата икономическа логика подсказва, че се залага намаляване на събираемостта на приходите.

В разходната част действат автоматични стабилизатори, които компенсират намаляващото се търсене. Заложеното равнище на разходи обаче от 36.1% през 2011 г. е прекалено ниско спрямо европейските норми, още повече при отчитане на значителното изоставане в качеството на публичните услуги.

За сравнение за 2009 г. Евростат отчита, че равнището на приходи за ЕС (27) е 43.9%. Минимумът е фиксиран в Румъния (32.1%), следвана от Латвия (34%) и Ирландия (34.1%). Тези страни компенсират ниската приходна част с много по-високи бюджетни дефицити.

Равнището на разходите в държавния бюджет за ЕС (27) е 50.7%, като минимумът отново е в Румъния (40.4%), следвана от България (40.7% - при коригирана разходна част) и Словакия (40.8%). Тези данни показват, че страната ни много повече гравитира към стандартите в африканските страни, отколкото към европейските.



Накъде вървят данъците



Основното разделение на данъците е на преки и косвени. Преките данъци натоварват икономическите агенти, а косвените - потребителите на конкретен продукт без подоходното им разграничаване. Косвените данъци са лесно събираеми, докато преките изискват много повече и по-специализирани усилия от страна на данъчната администрация.

През предходните три години (2007-2009) преките данъци формират едва 30% от данъчните постъпления. Подобна пропорция между преки и косвени данъци без друго е неблагоприятна, а е заложено и по-нататъшното драстично влошаване - през 2011 г. се предвижда преките данъци да осигурят едва 17.4% от данъчните постъпления. Това е своеобразно признание за слабост на данъчната администрация. Еднаквото данъчно натоварване в абсолютни измерения на цялото население (косвени данъци) без подоходно разграничаване е социално несправедливо и не е редно да се толерира. Данъчната администрация следва да се грижи не за своето спокойствие и комфорт, а за качественото изпълнение на функциите, с които обществото го е натоварило.

Няма оправдание за позоваването на трудности при събирането на преките данъци, както и за нарастването на сивата икономика. Плащането на данъци не е доброволно, то не е благотворителност, то е законово задължение. И който не спазва закона, следва да понесе съответната отговорност. Ал Капоне е осъден не за многобройните си убийства и други престъпления, а за недекларирани доходи.



Колкото по-малко, толкова по-малко?



Правителството с гордост се позовава на формулата: "Колкото съберем, толкова ще изразходваме". Това е удобното и относително лесно техническо решение. Кибернетичният принцип обаче е безкомпромисен - няма лесни решения на трудни проблеми, тежките проблеми предполагат трудни решения. А какво ще стане, ако правителството съумее да събере бюджетни приходи само в размер на една пета от БВП?

Отговорната бюджетна политика предполага паралелно движение по целия фронт на макроикономически показатели и въздействия. Изходно начало следва да бъде оценката на необходимостта от повишаване качеството на публичните услуги. По-нататък следва да се оценят вариантите за осигуряване на необходимото финансиране. Съвременната икономическа и финансова теория и практика са разработили процедури за търсенето на взаимно приемлив компромис, който стои в основата на изкуството на макроикономическото управление.



Що е "бюджетен борд"



Непремерената и неподредена бюджетна политика и неприемливата игра с приходите и разходите в държавния бюджет родиха идеята за т.нар. бюджетен борд. Икономическата теория и световната практика не познават подобен тип макроикономически инструмент за управление. В теорията и практиката обаче подробно се дискутира въпросът за избор на най-удачно съотношение между дискреционни методи на управление, от една страна, и управление, базирано на правила, от друга.

Възникването на идеята за "бюджетен борд" на местна почва може да се оцени като форма на протест срещу бюджетния хаос. Авторите на идеята подсказват, че става въпрос най-вече за ограничаването на бюджетния дефицит. Този въпрос обаче е намерил място в т.нар. Маастрихтски критерии на ЕС, които са задължителни за членките и кандидат-членките на еврозоната. Но тяхното спазване остава проблематично.

Законови правила съществуват и за емитирането на държавен дълг. От 2002 г. България има специален Закон за държавния дълг. Има и Стратегия за управление на държавния дълг за 2009-2011 г. (приета през юни 2009 г.) Тези закони уреждат реда за поемането на държавен дълг и издаването на държавни гаранции.

Държавният бюджет е основен инструмент за управление на икономиката. Всяко правителство идва на власт с някаква програма и изпълнението на тази програма предполага подходящо използване на разполагаемите финансови и всякакви други национални ресурси. Не е възможно предварително да се фиксират всички параметри чрез бюджетен борд. Подобен опит обезсмисля самата идея за макроикономическо управление.





*Авторът е макроикономист от Института за икономически изследвания на БАН.
СНИМКА: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Критики срещу бюджетната политика на правителството валят от всякъде.
29
3083
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
29
 Видими 
08 Ноември 2010 19:30
Абе на пръв поглед - "тежка артилерия"!
И казва умни и верни работи..
Ама като прочетеш накрая:
*Авторът е макроикономист от Института за икономически изследвания на БАН

и ти става едно такова...тегаво: - "Ми да, няма начин, резнаха им парите на БАН, и почнаха с плювките срещу ББ и Пицко!"
08 Ноември 2010 20:13
Олди недей с баданарката.. "Плювките" засега са с адресат "пазарните" онанисти.. А след години ще разбереш те на кого са духали без да осъзнават..
08 Ноември 2010 20:27
Казах - "тегаво"!
Ти къде видя баданарка тука?
Аре се разбереме начи - през последните 10-15-20 години, кои точно Правителства на РБ, са се опитали да ползват услугите и капацитета на БАН?!
Ей така, по "Държавнически" начи(все пак държавни пари се наливат там, нали?‌ )...
И по-точно - давали са им поръчки за изследвания в различни области на производството, търсили са ги по важни икономически и макро-икономически въпроси и анализи, използували са ги за стабилизиране на икономиката, за ликвидиране на недоимъка, за възстановяване на селското стопанство, за защита на природните ресурси и откриването на нови такива...
Да продължавам ли?
08 Ноември 2010 20:35
Та кое правителство си е поставяло такива цели?
08 Ноември 2010 20:43
Директно отговарям - след 1989-та, нито едно, повтарям, НИТО ‌ ЕДНО‌ Правителство на РБ!
Дано аз да греша...ама нещо нямам спомен мамка му!
.
P.S.Бе то и аз мога на Въпроса с Въпрос, ама не го правя. Що ли?

Редактирано от - OLDMAD на 08/11/2010 г/ 20:46:03

08 Ноември 2010 21:08
прощавай.. не да те подразня целях.. на мейла.
08 Ноември 2010 21:10
Държавният бюджет е основен инструмент за управление на икономиката
А "свободният пазар" е основен инструмент за обезпорядачване на икономиката или да?
Иначе проф. Минасян е прав за бюджетната мъгла. Въпросът е дали мъглата е само бюджетна или се е настанила трайно в нечии глави, де уж щели да отговарят за приходите и контрола на харча. Ей на, и "кабелчето", де трябваше да свърже две агенции (Митници и НАП), и то тъне в мъгла - предоставяло хаотично подбрани данни - винаги не тези, които са необходими на НАП.
08 Ноември 2010 21:31
Тоз е Професор Х две ...
08 Ноември 2010 21:32
Ангеле, само погледнах - "Мат'ряла" май ше тряба го чета цяла нощ. Мерси за инфото все пак.
Както и да е.
Ей ти го и Аполитичееен..
И цитира класиците начи - "..А като погледнеш в мъглата - пак мъгла!"
(по Т.Колев)
Абе мама му стара, пак ли изгубихме Посоката?
Пак ли ше се ръчкаме в Тунела, а насреща светлинката е от идващият влак..
Толко ли няма две-три учени глави в БГ, че разни соросчета ще ми развиват кейсианки и проч. теории, и нон-стоп ше се мъчат да ни натикват в блатото?!
Къде изчезна здравият Разум на Българина от преди 44-та година, всичкото Акъл ли емигрира у странско, или има все още някаква надежда...
'Ма к'во ли съм седнал...
Той професора не може да изведе уравнението, а аз съм ръгнал да задавам въпроси на които няма икономически отговори.
А само политически..
08 Ноември 2010 21:51
Може той, може.. но ще размърда крокодилите. Нал' затова ни втълпяват че живеем в джунгла. А те от Сорос ако можеха да вземат нещо повече от парá та - цена нямаше да имат.., а до Кейнс ако стигнат - готови са вождове.
08 Ноември 2010 22:06
Проф. Гарабед Минасян Проф. Гарабед Минасян.
Интересно изписване или интересно име.
08 Ноември 2010 22:31
Разликата между двамата автори/професори е, че единият е със звездичка?
08 Ноември 2010 23:44
OLDMAD:
Абе на пръв поглед - "тежка артилерия"!

И казва умни и верни работи..



Казва... Баналности, примесени с някоя негова си дивотия... Това, дето си си помислил за макроикономистите от Института за икономически изследвания на БАН е по-близо до истината.
09 Ноември 2010 06:35
Хиксе,
А сравненията как ги правиш? Основната част от материалите, които четем са пропаганда и агитация. Вчера разбрахме, че осигуровката е данък и ни внушиха, че в останалите страни няма задължително здравно осигуряване, защото даже не може да се преведе на английски. Всеки ден ни внушават, че от данъците няма ползи и само разходи и несправедливо преразпрезделение в полза на цигани, пенсионери и инвалиди. Тук поне има данни.
09 Ноември 2010 07:24
водопроводчик
Проф. Гарабед Минасян Проф. Гарабед Минасян.
Интересно изписване или интересно име.

С това "интересно изписване" професорът с леко намигане ни сочи един от основните пороци на така наречения преход - раздвоението на личността. Същевременно той ни намеква, че при него това раздвоение не е приело драматична форма; да, казва той - у мен има две личности, но и двете са Гарабед Минасян, и двете се титулуват "проф.". Колцина днес могат да се похвалят с такава синхронност при раздвоението на личността си?
.
Да не говорим пък, че в български скромно се говори за "раздвоение", докато медицинският термин е за "multiple personality disorder", т.е., всъщност става дума за "множествени личности" - и, ако се огледаме, ще видим, че около нас гъмжи от такива множествени личности. Най-банални са двойните и тройните агенти (банални, банални, ама изпълзели навсякъде и то все по шефски места: тук президент, там - шеф на партия, абе все - лица в ръководството); редом до тях са капиталисти, които са и пламенни социалисти; социално слаби с имоти за милиони; философи, които са инженери и инженери, които философстват като за трима; лоялни граждани, които са същевременно глави на октоподи; лица, които са турци в България и българи в Европа; роми, които иначе са си цигани отвсякъде и чисти българи, които са бетер от цигани. Абе, с една дума - матрял. Е, чудно ли е тогава, че и министър-председателят на тази страна страда от същото раздвоение и бодро изказва сутрин мнения, които сам навъсено опровергава привечер...
.
Тази множественост на личностите успешно маскира липсата на емигриралите милион и половина. Страната изглежда пренаселена, хаос цари навсякъде, седем милиона души си пречат един на друг като за двайсет милиона и правят боклук като за двайсет и пет милиона. Множествените личности водят вътрешна борба в телата, които обитават, и сили за друго не остават - нито има кой да прибира боклука, нито кой да се пребори с хаоса. Парите не стигат - и как ще стигат, получаваш заплата за половин човек, а в тебе са се подслонили пет-шест личности, всяка от които иска своето; на кого да угодиш по-напреж?
.
В резултат на всичко това у населението расте мотивацията с отрицателен знак, производителността на труда рязко пада и страната като цяло показва също признаци на раздвоение на личността - уж е в Европа, а всъщност е с африкански показатели. Уж е с двата крака в капитализма, пазарната икономика и демокрацията, а под олющената боя прозират феодализъм и разни други неща.
.
И така нататък...
09 Ноември 2010 08:25
"Ако приходите догодина паднат до 25% от БВП, и разходите ли ще паднат с толкова?" - явно според професора разходите не трябва да падат, само че откъде да дойдат парите? Или цялата държава ще работи само за администрацията??
09 Ноември 2010 09:32
Господи, доживяхме !!!
Най-после вестник "СЕГА" да ме послуша и да даде място и на икономисти с мнение, различно от това на всезнаещите манипулатори от ФОНДАЦИИ "ОО" и "ИПИ", кой знае защо пишещи пред имената си "икономисти".
Да се надяваме и на други такива. Все пак "професор", па макар и от БАН, звучи по-убедително от "старши, младши или прост икономист" от соросовите фондации.
За съжаление трябва да призная, че професорът е прав, особено за мнението си за разпределението на БВП и най-вече за работата на данъчната администрация.
09 Ноември 2010 09:38
Два пъти професор или не, синодален старец от БАН и т.н. - всичко това е без значение. Човекът просто посочва няколко числа от бюджета и прави от тях абсолютно логичния извод - правителството на борбата с престъпността и корупцията не иска или не може да събира данъци.

От което следва съвсем просто заключение - на ГЕРБ им дърпа конците сивата икономика.
09 Ноември 2010 10:38
Да умен е професора, може да критикува, но не видях нещо да предлага. Аз по друг повод бях казал че БАН има 60 акад., 180 чл.кор., не знам колко проф. и ст.н.с, само файдата от всички не е ясна.
09 Ноември 2010 12:12
"Царят е гол" не се ли брои, за предложивие

А относно решение.
Възможния набор решения е изцяло политически.
Но първо трябва да си отговори на един въпрос.
Ние към Европа ли вървим или към Карибите (примерно)
09 Ноември 2010 12:20

БирникЪ,
Само с харчене не става. Трябва някой и да произвежда. И колкото са повече тия, които произвеждат (и респективно по-малко тия, които не произвеждат) толкова по-добре са всички. Иначе, едно и също количество просто се дели на повече хора. Като под неща, които се произвеждат се има предвид преди всичко такива, които човек ИСКА да потребява, а не такива, които е ПРИНУДЕН да потребява. Човек иска например да потребява плоски телевизори и ще го прави и без да е принуден. А данъчни, полицейски, административни и пр. услуги потребява само защото е принуден да го прави. Или (отново), колкото повече желани стоки и услуги има на пазара, толкова по-добре за всички. Наличието на изобилни данъчни и административни услуги, макар и да дава заплати на някои хора, не води до по-добро общо благосъстояние. Добре е да започнеш да го проумяваш това малко по малко! Знам, че е трудно и човек цени най-най-най-много това дето той лично го върши, но все пак от възрастните се очаква и известна доза обективност.



____________________________
Кредитът - модерното робство
09 Ноември 2010 12:21
Има и по-болезнени въпроси от тези.Например - ако прогресивно спада потреблението, а хазната, да предположим се пълни(въпреки че и това не може да стане, но нека предположим най-добрия вариант) на какво е символ това и може ли обикновения човек да бъде удовлетворен? Ако цените не падат по време на криза - какъв вид криза е това и въобще има ли пазарна икономика в България? Ако не си в състояние да се разправиш със сивата икономика и си го признаеш, може ли да твърдиш, че осъществяваш реформи? Мога да продължа. Материал по темата колкото искаш в милата ни Родина...
09 Ноември 2010 12:37
И колкото са повече тия, които произвеждат (и респективно по-малко тия, които не произвеждат) толкова по-добре са всички.
Какво произвеждат и кой го потребява?
И какъв е балансът на вноса и износа на стоки?
Това също има огромно значение.
Другото, което има огромно значение е структурата на потреблението - ако единици консумират 50 процента от общото, а останалите - трохи, това е катастрофа, а не икономика.
Третото, което има значение е добавената стойност на произведеното и потребеното.
Ако произвеждаме и изнасяме продукти с ниска добавена стойност, а потребяваме вносни такива с висока - това пак е катастрофа.
09 Ноември 2010 12:48
no-credit,
никъде не казвам само харчене. Но и само с производство не става. Производство без реализация не струва нищо. Паритет на търсене и предлагане, с лек превес на търсенето, което да стимулира предлагането, т.е. производството. Това казвам аз.
Всеки човек ИСКА да потребява, защото това е заложено в природата му, но не всеки има тази възможност.
"Колкото повече желани стоки и услуги има на пазара, толкова по-добре за всички" е вярно, но само ако всички могат да си позволят желаните стоки и услуги, иначе производството им е безсмислено.
А без "данъчни, полицейски, административни и пр. услуги", просто няма да има държава. А без държава и нейните функции какво производство ще правиш ? И не забравяй, че държавата е най-големия потребител на стоки и услуги и производството е предназначено до голяма степен за нейните функции. Крайно време е и ти да проумееш елеменарно нещо, а именно, че производство с цел печалба може да има само там, където има разделение на труда и държава. Другото е самозадоволяване и връщане в първобитното общество. Произвеждаш си всичко за себе си. И си го консумираш, ако можеш да си го опазиш, щото няма милиция, няма полиция, данъчни, магистрати, даскали, и т.н. паразити. Всички щат-не щат ще станат производители или грабители на производители. Без сигурност, образование и здравеопазване, никакво производство не може да има. А това са най-основните функции на държавата, без които твоето производство просто няма да го има.
09 Ноември 2010 12:53
no-credit,
Ти образование искаш ли да потребяваш? А здравни услуги? Плащаме ги с данъци/осигуровки, като в останалите държави (като изключим африканските). Затова имаме данъчни, които да събират данъците. Те не го правят добре, но и ние сме виновни. Ако всеки възпитаваше децата си, че в магазините трябва да се краде, никаква охрана нямаше да ги опази. А тук всеки се състезава да доказва, че данъците са кражба и нищо не получаваме срещу тях и е нормално нищо да не плащаме и т.н.
09 Ноември 2010 13:54

Вие май видяхте нещо, което не съм казал! Да съм казал, че няма нужда от образование?? Или че данъчните са паразити?? Не, не съм! Казах само, (ако мога да употребя този производствен термин) че това са спомагателни разходи и като такива е по-добре да са колкото се може по-малко. Това казах. Защото виждам, че тезата на Бирникъ е, че щом има кой да харчи, значи ще се намери и кой да произвежда. Т.е. това, че държавните разходи са големи не било проблем само по себе си, защото това осигурявало пазар на производителите. Ами не, не може да се разсъждава по този начин - това искам да кажа. Стремежа трябва да е спомагателните разходи да са колкото се може по-малки. Което значи колкото се може по-малко и по-малка държава.



____________________________
Кредитът - модерното робство
09 Ноември 2010 14:02

И да, големият проблем е, че капитализмът в сегашния си вид е система, която не може да осигури равновесие между търсене и предлагане. Но нямам време сега да споря по толкова дълбоки теми... Идеята ми е само, че не може неефективността да се оправдава с грижи за създаване на търсене (пазар). Не може един човек да се държи на работа само защото е и потребител. Ако не може по друг начин, по-добре да му даваме пари на ръка и да си стои в къщи, отколкото да се прави, че работи нещо.



____________________________
Кредитът - модерното робство
09 Ноември 2010 14:40
хм. изчетох статията на професора по макроикономика и ... да, той казва вярни неща.
Но някои моменти ме накараха да задам въпроси:
тъй като не съм чела прогнозата в РМС № 558 от 29 юли 2010 г. ми е интересно такива прогнози, покриващи следващите три години, били ли са изработвани преди и съответно колко са били достоверни - например относно кризата?
Кой именно под шапката на мф разработва тези въпроси сега и кой преди?
Също така авторът подчертава какво липсва на прогнозата (което вероятно е истина):
Но няма структура на БВП (по отрасли и по функции), няма доходи и заетост, няма лихви, няма международни валутни резерви. Липсва виждане за промени в относително равнище на приходи и разходи в държавния бюджет от БВП, няма поети ангажименти за подобряване на събираемостта на приходите. Няма виждане за реално поемани ангажименти на правителството в средносрочна перспектива. Няма никаква информация за взаимната зависимост и връзка на макроикономическите показатели. При това дори този ограничен кръг от показатели е в пълно несъответствие с отчетните данни.

но авторът никъде не споменава - това са недостатъци само на последната прогноза или това са системни недостатъци от много години?
Хубаво е, че се изисква ясност и точност във финансовите показатели и макроикономистите трябва да го правят не само за държавния бюджет, но и за бюджетите на по-ниски нива като градски бюджети, бюджети на области, институции, където цари още по-голяма мъгла.
п.п.
и за да има малко обективност в критиките (не само да търсим чуждите липси без да виждаме свойте) препоръчвам на автора да прегледа отчетите на БАН (в сайта на институцията) където също цари финансова мъгла и липса на доста показатели.

Редактирано от - softwind на 09/11/2010 г/ 15:23:36

09 Ноември 2010 14:42
Не е за вярване: нелибертарианска статия за икономика във в. "Сега". Къде гледа издателят? Общо взето - , особено за тази част:

Еднаквото данъчно натоварване в абсолютни измерения на цялото население (косвени данъци) без подоходно разграничаване е социално несправедливо и не е редно да се толерира. Данъчната администрация следва да се грижи не за своето спокойствие и комфорт, а за качественото изпълнение на функциите, с които обществото го е натоварило. Няма оправдание за позоваването на трудности при събирането на преките данъци, както и за нарастването на сивата икономика. Плащането на данъци не е доброволно, то не е благотворителност, то е законово задължение. И който не спазва закона, следва да понесе съответната отговорност.


Редакторите би трябвало да са наясно, че допускат отклонение от линията на вестника с публикуването на такива изказвания, та били те и от БАН. Ортодоксалната либертарианска позиция е, че данъците са грабеж и не бива да ги има, а доколкото все пак ги има, бедните трябва да плащат възможно по-голяма част от тях, докато богатите трябва да плащат колкото се може по-малко данъци, защото богатите са драгоценното, деликатно сърце на обществото и творците на всички блага. Освен това трябва винаги да се намаляват данъците, за да се увеличи събираемостта - докато данъците не стигнат 0%, при което събираемостта ще стане 100%.

Редактирано от - anonimen44 на 09/11/2010 г/ 14:44:21

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД