Бюджетът вече върви към окончателно приемане в Народното събрание, а Бойко и министрите му продължават да обещават и прокарват данъчни поправки, които променят със стотици милиони приходната и разходната част. Сред последните излияния на щедрост е свалянето на акциза за нафтата, ползвана в селското стопанство. В бюджета, който се намира в НС, например пише, че акцизът за дизела за всякакви цели догодина ще е 715 лв. за 1000 литра. Но премиерът се видя с фермерите и рече - за тях ставката ще е 161 лв. Земеделието може да заслужава и по-нисък налог, но въпросът е в друго - не може правителството да внесе проекта си за бюджет за 2011 г. на 1 октомври, а след това да го поправя до 31 декември.
Логиката на съставяне на бюджета е съвсем друга - първо си избистряш данъчната политика и детайлите й, изразяващи се в ставки, облекчения и изключения, после правиш закона за приходите и разходите на държавата. Но сегашното правителство се труди наопаки - първо пише бюджета, после започва да видоизменя данъчните правила и ставки. Огромен портрет на тази управленска глупост са напъните за въвеждане на данък "лукс", които продължиха 9 месеца и приключиха с фиаско.
В един и същи ден, 10 ноември, по темата за
наказателния данък за притежателите на скъпи имоти
се появиха следните заглавия: "Данък "лукс" отпада", "Данък "лукс" надвисва и над бизнес имотите", "Отбой за данък лукс" и "Днес се решава съдбата на данък лукс". Мислите, че за тази бъркотия са виновни журналистите? Те са добросъвестни вестоносци и съобщават каквото научат. Просто властта се е нанесла в Ганковото кафене и непрекъснато бръщолеви и шикалкави, вместо да решава и да действа.
Така на 10 ноември т.г. едни медии обявиха, че ГЕРБ хвърля темата за данък "лукс" в кошчето за боклук, а други с печелеща доверие конкретика разясниха, че според най-новата версия ще се облагат имоти, оценени от данъчните за повече от 300 000 лв. Самият данък щял да се смята по 5 лева на всеки хиляди над посочения праг. Сиреч ако мезонетът е с данъчна оценка 310 000, към стандартно изчисления данък ще се притурят 50 лв. добавка за лукс. На всичко отгоре свръхданъкът щял да се протегне и към бизнес имотите.
Добре, че в ГЕРБ се намерили трезвомислещи люде, които се обявили против необмислените и безплодни опити за данъчен отстрел на най-богатите, та последно "лукс" няма да има. Но поведението на кабинета и най-вече на вицепремиера, който е отговорен за финансите, е особено обезпокояващо. След като от седмици проектът за промени в местното облагане висеше на сайта на МФ като мишена за дартс, обсипвана отвсякъде с критични стрели, министър Симеон Дянков най-внезапно декларира през депутатите от ГЕРБ, че няма нищо общо с идеята за данък "лукс". Каква бе позицията на премиера и на заместника му по финансовата част в ранна пролет?
в. "Сега", 22 март 2010 г.: "През уикенда Бойко Борисов съобщи, че ще има 20% данък за скъпи коли, апартаменти над 250 квадрата и банкови депозити над 100 хил. лв. Вчера идеята получи ново развитие. В плана "антикриза" тя е формулирана като "по-високо облагане на свръхбогатите" чрез удвояване на данъка за жилища над 250 кв.м и за автомобили над 121 к.с. и утрояване на данъка върху яхти. Според министъра на финансите законът може да бъде променен бързо и промените да влязат в сила от 1 май.
След като в неделя се заговори за данък "лукс", с който еднократно ще бъдат обложени притежателите на мезонети, самолети, поршета и яхти, вчера министър Дянков поясни, че не става дума за нов налог, а за поправка в Закона за местните данъци и такси, с която ставките ще бъдат променени, така че собствениците на луксозно имущество да плащат повече."
Тогава Дянков даже сметна, че ползите за бюджета ще са 145 млн. лева. Правителството дори написа проект за промени в закона и засили данъка "лукс" към Народното събрание. Но се яви непреодолима пречка - според конституцията такива данъчни ставки не могат да се променят насред годината.
Така изпълнителната власт получи отсрочка и шанс да си дооформи идеите и да ги имплантира в строен и мъдър закон, който да задейства богаташкия данък от 1 януари. За 9 месеца се ражда човек, но управляващите един закон не можаха да сътворят. А бяха обещали до есента да направят чисто нов кодекс за местните данъци и такси и най-сетне за прибирането на сметта фирмите да плащат според количеството, а не по разни измислени критерии. Но ето че и тези, тъй нужни промени се отлагат наред със злощастния данък "лукс".
Преди месеци по подобен начин на интернет страницата на финансовото министерство "попадна"
скандален законопроект за промени в хазарта.
След като първо в. "Сега", а сетне и други се възмутиха от лобистките поправки, които щяха да облекчат данъчно бизнесмените, печелещи от игрите със залози, принципалът на МФ Дянков обяви, че няма нищо общо с проекта и след известно умуване уволни шефа на Комисията по хазарта.
Има ли смисъл да припомняме как Бойко Борисов в рамките на няколко седмици свали ДДС на 16% и го вдигна на 24%, а пенсионните осигуровки след кратко понижение т.г. от 1 януари 2011 г. пак ще се качат?
А докато ГЕРБ и неговите първи ръководители и министри се люшкат наляво-надясно, друг неуморен мозъчен тръст вече пусна нова идея за сурвакане на неприлично богатите. Който има месечни доходи над 2000 лв., той да плаща данък "лукс", предлагат от синдикатите. Но всички - дори гръмогласните и находчиви синдикати, необяснимо мълчат за друго позабравено антикризисно предложение, плахо покълнало през пролетта - за облагане на доходите на късметлиите, които печелят на рулетка, блек джак, бинго и прочее. Както е известно, най-големите печалби са ужасно удобни за изпиране на пари, чийто произход е неудобен за съобщаване. Само че идеята за този данък напълно заглъхна.
Затова пък не спират упражненията по "данък туризъм". Ресорното министерство не се уморява да вдига, сваля и отменя туристическата такса, която сега се събира от всеки пренощувал. И да я замества с данък, който да се смята за всяко легло и да е за сметка на хотела. Последното хрумване на ресорния зам.-министър Иво Маринов е законът да спусне коридор на данъка - от 20 стотинки до 2 лева за креват, а всяка община сама да реши по колко да събира от собствениците на гостоприемници на нейна територия. Това, естествено, не може да се смята за окончателно решение - сигурно ще има още виражи и лупинги до гласуването на второ четене в Народното събрание, а може би и след това.
Нова година наближава с бързи крачки, а
хотелиерите още не знаят какви цени да смятат
за 2011 г., понеже не е ясно какво ще стане с ДДС, след като се заговори за изравняване на сегашните две ставки (7% и 20%). МФ предложи 14%, после хотелиерите се пребориха за 9%, а промяна на статуквото може и да няма, понеже лансираното от МФ обяснение, че Брюксел искал да уеднаквим ставките, всъщност не слага срокове и промяната може да се случи и друга година. Тази неизвестност обаче тормози всички в бранша - и малки, и големи. Компаниите, които предлагат услуги в комплект, ще пострадат, защото вместо досегашните 7% за нощувките ще трябва да включат в цената по-висок ДДС - например 9%. 2% обаче не са малко, особено като се има предвид, че техните обороти са основните в бранша. Така остава неясен въпросът колко повече ДДС ще влезе в хазната от вдигането на ставката. За единичните нощувки пък вълненията са на другия пояс. Там цените би трябвало да паднат и да станат по-привлекателни, защото ДДС може да падне значително от сегашните 20%. Това всъщност има и пряко отношение към разходите, записани в бюджета. Ако сметнем колко работещи на държавна издръжка пътуват в командировки през цялата година, ще се окаже, че не е никак маловажно дали леглото в хотела струва 50 лв. + 20% ДДС, равно на 60 лв., или 50 лв. +9%ДДС, равно на 55 лв.
Застрахователната война върви към разгара си - заради традиционната кампания за "Гражданска отговорност". И тук браншът с трепет очаква ще има ли нов 2% данък върху премиите или не. Въпросът има и пряко отношение към приходите в бюджета за догодина.
Това правителство гъмжи от хора, трупали опит и успехи и в реалния бизнес, и като управленци. Затова е удивително и необяснимо, че неуморно произвежда неизвестност и напрежение с несекващи данъчни сюрпризи. Този съспенс затормозява и бизнеса, и гражданите и поставя на изпитания и държавния, и общинските финансови планове.