Националната онкологична болница влезе в битка с данъчните заради ревизия, която разкри, че лечебното заведение не е начислило и внесло 70 000 лв. ДДС. Ръководството на болницата обяви, че ще обжалва ревизионния акт на Националната агенция за приходите в съда.
Онкологията поддържа националния онкорегистър, в който се вписват всички българи с тежката диагноза, а освен това данните се обработват, анализират и служат за целите на политиката по здравеопазване. За вписването на всеки болен в регистъра болницата получава по 5 лв. от здравното министерство. Според данъчните регистрацията и обработването на информацията е административна, а не медицинска дейност, поради което приходите от по 5 лв. на човек не са освободени от 20% ДДС. По закон само върху медицинските дейности като прегледи, операции и др. не се плаща данък. От онкоболницата обаче са категорични, че администрирането на данните също е медицинска дейност, поради което то не бива да се облага.
Сумата от 70 000 лв. вероятно се е натрупала, защото години наред лечебницата не е плащала ДДС. След като НАП са запорирали банковата й сметка, тя все пак е платила сумата. Ще може да си я върне само ако съдът се произнесе в нейна полза. "Средно ние плащаме около 24-30 хиляди лева за ремонт и резервни части на линейния ускорител. Сега имаме изгоряла резервна част и трябва да я подменим, а тя струва 14 хиляди лева. Вместо да инвестираме в нова апаратура, ние трябва да плащаме на държавата данък за това, че някой чиновник е решил, че това не е медицинска дейност", коментира директорът на Националната онкологична болница доц. Здравка Валерианова.
От онкоболницата обаче са категорични, че администрирането на данните също е медицинска дейност
И аз броя яденето, пиенето (вода ), спането (завивки и др. инвентар), еб..нето за медицинска дейност, но Законът е категоричен, че дължа ДДС. Данъчните нещо пак не са свършили нещата както трябва. Не са ли проверили и за такса за дерегистрация? Защото това ДДС от 70 хил. лв. (общ приход 350 хил. лв.) съотвества само на 70хил. регистрирани, а според статистиката годишно от онкозаболявания умират по 20-22 хил. души (за де се знае от какво са умряли някой требе да ги е регистрирал. Иначе от де статистиката ще знае!?). За пет години назад, това са минимум сто хиляди души. Ако пък се броят и дерегистрираните оздравяли след такава медицинска дейност ...