Трудът на над 300 000 души в България, които работят у дома си, най-после ще бъде правно регламентиран, след като вчера двата синдиката - КНСБ и КТ "Подкрепа", и шестте национално представени работодателски организации подписаха две споразумения за регламентиране на надомната и на дистанционната работа. А премиерът Бойко Борисов гарантира, че съответните законови промени ще влязат в парламента. "За целта ще трябват промени в кодекса на труда, вероятно в социалния кодекс, за да се регламентира как ще се изчислява осигурителният стаж на тези хора, закона за безопасни условия на труд, може би някои данъчни закони", заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров.
България има ангажимент да създаде регулация за труда у дома по ред евродирективи и ратифицирана през 2009 г. конвенция на Международната организация на труда. В момента няма точна статистика колко хора у нас си изкарват хляба или си допълват доходите с надомна работа. Според различни проучвания на сдружението за надомно производство броят им в различните години варира между 300 000 и 500 000, съобщи Димитров. За дистанционната работа пък изобщо няма информация.
РЕГЛАМЕНТ
С двете споразумения между социалните партньори се дава дефиниция на понятието надомен труд за наети и самонаети и на дистанционна работа. Наетите да изработят продукция или да предоставят услуга, като работят у дома си или в помещение извън предприятието, трябва да бъдат на трудови договори, да им се плащат осигуровки, работните им места да отговарят на условията за безопасност на труда и да се посещават от трудовите инспектори. А дистанционната работа важи само за тези, които работят с информационни технологии или с гласа си например, т.е. предлагат услуги по телефона.
посещават от трудовите инспектори
Ясно, създаваме нови възможности за рушвети към "наши хора"!