Между 280 000 и 1 120 000 българи (между 100 000 и 400 000 домакинства) може да се окажат с натрупано имущество над прага от 60 000 лв. за последните 15 години години и да се окажат потенциално засегнати от новия Закон за отнемане на имущество, придобито от престъпна или друга незаконна дейност, изготвен от правосъдното министерство. Това показва изследване на Георги Ганев от Центъра за либерални стратегии (ЦЛС). В тази бройка влизат домакинствата с печалба от работа в чужбина и с нерегистрирани доходи от страната - хора, които получават под масата част от възнаграждението, и други, които нямат трудов договор. Изчисленията на Ганев се базират на данни на НСИ и различни социологически проучвания.
Според проекта се отнема имущество, придобито като облага чрез или във връзка с престъпна или друга незаконна дейност. 60 хил. лева е прагът на стойността на имуществото, за което, ако има данни, че е получено като облага от незаконна дейност, комисията "Кушлев" образува производство за установяване на произхода.
Според адвокат Йонко Грозев, ако проектът бъде приет в този му вид, има много правни аргументи да падне в Конституционния съд.
Европейският съд за правата на човека приема, че няма нарушения, когато първоначалната тежест на доказване на престъпен произход на имуществото е на властите, обясни Грозев. Според проекта обаче е достатъчно само финансов анализ да покаже разминаване от 60 хил. лв. С освобождаването на държавата от доказване на каквото и да е освен на разликата от 60 хил. лв. се прекрачва границата на баланса между индивидуални права и обществен интерес, каза Грозев.
Иванка Иванова от "Отворено общество" предупреди, че има опасност законът вместо да преследва малко на брой, но големи богатства, да се насочи към много малки. Тя даде за пример как обикновената кражба е сред престъпленията, за които започва проверка на имуществото. А годишно в България от 42 000 наказани лица 13-14 000 са за това престъпление. В същото време иманярството, кражбата на интелектуална собственост и някои стопански престъпления, за които има дела срещу бивши министри, не са основание да тръгне производство.
ЕФЕКТ
В проектозакона няма и механизми за събиране на пари, а само за източването им, смята Иванка Иванова. Комисията "Кушлев" ще работи предимно с имоти, а не със сметки. И ще има разходи по управлението на имуществото, върху което са наложени обезпечителни мерки. Средства ще изтичат и защото конфискуваното имущество няма да се осребрява успешно.
|
|