Центърът на Лондон стана арена на ожесточени сблъсъци, след като британският парламент одобри закона за увеличение на таксите за образование, предаде Би Би Си. Предложеният от правителството законопроект бе подкрепен в четвъртък късно вечерта с незначително мнозинство от 323 гласа "за" при 302 "против". От 2012 г. годишните такси за обучение ще скочат от 3290 лири сега до максимум 9000 лири. Инициаторите на закона поясниха, че увеличението се налага заради тежката финансова ситуация, а и в цялата бюджетна сфера са наложени големи съкращения. Университетите няма да получават в аванс таксите, като студентите ще могат да вземат кредит, който ще изплащат, щом приключат обучението си и започнат работа с минимална годишна заплата от 21 000 лири. Предвиждат се и мерки за защита на небогати студенти, които искат да учат в университет с такса над 6000 лири.
Още по време на дебата край парламента се бяха събрали хиляди студенти и гимназисти, сред които имаше и ученици на 12 години. Обстановката рязко се нажежи след гласуването. Протестиращите се нахвърлиха върху полицаите и хвърляха по тях камъни, метални заграждения, билярдни топки, фитили. Те обаче не можаха да пробият кордона, след като този път властите бяха изкарали повече полицейски сили, включително конна полиция. Отделно на площада край парламента протестиращите запалиха голям огън, подпален с изпотрошени пейки. Демонстрантите започнаха да чупят прозорците от по-ниските етажи на финансовото министерство и върховния съд.
От гнева на протестиращите пострадаха и някои паметници. Младежи уринираха върху постамента на паметника на Уинстън Чърчил, а самият паметник бе нашарен от графити. Други демонстранти се опитваха да скъсат флаговете на намиращия се наблизо мемориал на британци и граждани на бившите британски колонии, загинали по време на Първата световна война и други военни конфликти. На "Трафалгар скуеър" около 150 души проведоха седящ протест и подпалиха коледната елха. Изпочупени бяха витрини и прозорци на "Оксфорд стрийт", главната търговска улица на Лондон. Демонстрации се състояха и в 10 големи града на страната. Сблъсъците продължиха и след полунощ, като малко преди 03.00 часа полицията успя да изтласка демонстрантите от площада пред парламента.
По последни данни арестувани са 22 души, ранени са 12 полицаи и 43-ма демонстранти, като 36 от тях са откарани в болница.
Нарушителите "трябва да отговарят с цялата строгост на закона", заяви премиерът Дейвид Камерън. Шефът на лондонската полиция сър Пол Стивенсън предупреди, че ще извърши "много сериозно и изключително подробно разследване" на случилото се.