Девет месеца след като кампанията за смяна на личните документи предизвика невъобразим хаос в обществото и стотици хиляди граждани бяха принудени да висят по няколко пъти на огромни опашки, МВР обяви, че фирмата-изпълнител "Сименс" ще намали цената по договора с 14 млн. евро. Така новите паспорти с биометрични данни ще струват на държавата не 116 млн., а 102 млн. евро. Освен това вътрешният министър Цветан Цветанов се похвали, че е договорил и допълнителна гаранция от 3 млн. евро, която да остане за българската страна след изтичането на 7-годишния срок на договора.
От вчера МВР пое контрола над системата за издаване на новите документи, след като няколко пъти отлагаше този момент заради различни технически проблеми. "Предаваме една напълно функционираща система за производство на лични документи, която отговаря напълно на изискванията на Шенген", заяви Гизела Фукс от централата на "Сименс" в Мюнхен. Заедно с Цветанов тя посочи липсата на време като основна причина за проблемите в началото на кампанията. По думите й системата е трябвало да се подготви за експлоатация само за 3 месеца, вместо за 6, както е по договор.
"Освен снимането на предшественика ми г-н Миков, на това как му издават задграничния паспорт, нищо друго не беше направено... За да може да бъде инсталирана техника, трябваше да бъдат направени обществени поръчки за ремонтни дейности на необходимите помещения. Това реално стартира в началото на септември... И реално "Сименс" имаха възможност да доставят техниката на съответните областни дирекции в началото на януари", уточни Цветанов.
Вчера в думите му нямаше и грам от първоначалния гняв към "Сименс", когато станаха първите проблеми с гражданите. Министърът дори се извини, ако се е държал "малко по-невъзпитано и по-рязко".
Цветанов за пореден път обвини бившето ръководство на МВР, че е избрало децентрализиран модел на издаване на документи, който бил по-скъп и по-рискован. Преди година и половина предшественикът му Михаил Миков мотивира този избор с възможността да се приемат бързи и експресни поръчки и да се спести от разходи за транспорт на готовите паспорти и лични карти.
"Може би са притежавали добри технически познания, за да формулират подобно решение. Иначе друго не бих могъл да си помисля, защото ще бъде много лошо", каза още Цветанов. Той уточни, че екипът на Миков просто не се е вслушал в мнението на експертите от МВР, а е взел политическо решение. Гизела Фукс любезно се съгласи с него и отбеляза, че въпреки трудностите системата на "Сименс" е отпечатала над 2.8 млн. документа, което било двойно повече от предвиденото за тази период по договор.
Официалната церемония завърши с пожелания за безпроблемна работа от двете страни, без някой да коментира предупрежденията, които МВР отправи наскоро, че през 2011 г. се очаква нов наплив за смяна на документи. Хаосът в началото на април настъпи след няколко срива в новата система, заради които на ден се изработваха с 4000 документа по-малко от първоначално заложените 7000. За да се справят със засиления наплив от граждани пък, столичните РПУ-та започнаха да приемат заявления по ръчно направени списъци от чакащите. Стигна се дори до ексцесии между чакащите, а една майка бе скоропостижно осъдена за хулиганство, след като накъса на парчета подобен списък.