Без да дочакат оценката на Венецианската комисия за специализирания наказателен съд, депутатите го създадоха с гласуваните вчера промени в Закона за съдебната власт. Народните представители от опозицията и правозащитници критикуват проекта, още откакто бе обявен, с аргумента, че спецсъдът е политически и извънреден и се създава единствено, за да се гарантират осъдителни присъди по шумните акции на МВР.
Спецсъдът ще се занимава с делата срещу организираната престъпност и с тези за престъпления, извършени по поръчение на престъпни групи - като убийства, трафик на хора, производство на наркотици и т.н.
Любен Корнезов (БСП) цитира авторитетни юристи от Словакия, според които специализираният съд е полицейски съд за мързеливци. През 2005 г. Словакия е създала подобна структура, но впоследствие тя е била отменена. "Правите груба грешка много скоро ще се уверите, но ще бъде късно", обърна се Корнезов към депутатите от ГЕРБ. Румен Петков (БСП) смята, че целта е да се гарантира уюта на една проваляща се политика срещу организираната престъпност.
Корнезов се изказа и против приетия от НС текст съдебните заседатели в специализирания съд да се избират от Столичния общински съвет. Той припомни, че мнозинството в СОС е на ГЕРБ и по този начин съдът ще стане партиен и ще гони политическите противници на управляващите. "Означава ли това, че в общините, в които БСП има мнозинство, тя гони чрез съдебните заседатели, които избира, своите политически противници", опонира му Димитър Лазаров (ГЕРБ).
Парламентът създаде и специализирана прокуратура със свой следствен отдел.
След бурни дебати депутатите отложиха текстa, според който членовете на Висшия съдебен съвет (ВСС) трябва да бъдат проверени от ДАНС, за да получат достъп до класифицирана информация. Корнезов отбеляза, че ако предложението мине, вътрешният министър Цветан Цветанов ще решава кой от ВСС ще има достъп до класифицирана информация и така изпълнителната власт чрез ДАНС и полицията ще се намесва в независимата съдебна власт. Според закона членовете на ВСС без достъп не могат да участват в заседания, при които се разглеждат класифицирани документи. "Този текст е парадоксален. Ако на 15 от 25 членове на ВСС е отказан достъп, тогава съветът не може да заседава", бе категоричен Корнезов. Според него текстът е на ръба на закона. От РЗС дори обявиха, че текстът изцяло нарушава закона. Преди ден Корнезов обяви, че заради въпросния текст ще сезират и КС.
Висши магистрати коментираха, че дори и да имат достъп до класифицирана информация, членовете на ВСС нямат право по закон да я ползват. Тя може да служи единствено за защита на националната сигурност и при разкриване и предотвратяване на тежки престъпления - все функции, каквито кадровият орган няма.
-------ТЪНКИ СМЕТКИ
Депутатите ограничиха правомощията на председателя на Върховния касационен съд (ВКС) и му отнеха правото да издига кандидатури пред ВСС за назначаване на шефове на апелативните съдилища, както е в момента. Шеф на ВКС в момента е Лазар Груев, който единствен от тримата големи в съдебната власт си позволява да отговаря на нападките на вътрешния министър и премиера към Темида. Без тази поправка Груев би имал правомощието да предложи председател на специализирания апелативен съд за дела срещу организираната престъпност, която депутатите правят в момента.
|
|