:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,728,512
Активни 595
Страници 13,415
За един ден 1,302,066

Онкоболните пак ще останат без лекарства догодина

Прехвърлянето на медикаментите към болниците може да доведе до проблеми с доставките
Снимка: Борислав Николов
Пациентите на диализа може да останат без лекарства на 1 март, тъй като болниците няма да успеят да приключат търговете за доставки.
Решението на министерството на здравеопазването да прехвърли от догодина на болниците доставките на лекарствата за рак и хемодиализа ще остави хиляди болни без лечение. Причината е, че търговете вече ще се правят от лечебните заведения, а не централизирано от МЗ, а това ще затрудни доставките още повече.

Първите липси може да се усетят още в началото на март, когато болниците поемат доставките от МЗ. "Времето за провеждане на търговете за обществена поръчка е 60 дни. Те ще се правят от болниците по процедура, спусната от министерството, а то още не я е пратило на клиниките", обясни пред "Сега" Деян Денев, директор на асоциацията на научноизследователските фармацевтични компании в България. Това означава, че ако министерството все пак прати тази седмица на болниците инструкциите какви лекарства да купуват и как, договори за доставки ще има в най-добрия случай след средата на февруари, и то ако търговете протекат гладко. Според Денев обаче това е почти немислимо, затова и е доста вероятно на 1 март болниците да нямат още всички нужни медикаменти, а пациентите ще трябва да чакат.

Освен това 21 болници ще правят едновременно търгове за едни и същи онколекарства, а 62 - за препарати за хора на диализа. "Досега търговците се явяваха на един централен търг, а сега трябва да са по едно и също време на 60 места, което няма как да стане, затова вероятно някои от тях просто няма да се явят на някои места", обясни Денев. Друга причина търговците да не се явят на някои търгове е, че МЗ изисква от болниците да договорят цени не по-ниски от цените, на които министерството е купило същите лекарства тази година. "Няма как за по-малки болници, които искат да купят малки количества медикаменти, цената да не е по-висока", смята обаче Денев. Затова според него доставки в по-малките лечебни заведения просто няма да има, а пациентите им ще трябва да пътуват до по-големи градове.

Друг проблем е прогнозирането на нужните за цяла година количества, тъй като търговете за правят за доставки за толкова време. "И досега МЗ имаше проблем при определянето на количествата - или се поръчват по-малки количества, или по-големи - по определени причини", обясни Денев. Занапред прогнозите ще правят болниците и няма причина да се смята, че те ще се справят по-добре с това от МЗ. Това пък значи, че отново ще има липси на определени медикаменти.

Проблем за търговците ще са и плащанията на болниците. Те вече имат 150 млн. лв. дългове за лекарства. От МЗ уверяват, че ще превеждат целево пари за онколекарства и за диализни пациенти, но няма гаранция, че клиниките няма да ползват тези средства за друго, а лекарствата отново да се просрочват и да се стига до заплахи от търговците за спиране на доставките.

ПОЗИЦИИ

"Пациентите, които досега протестираха пред МЗ, вече ще се прехвърлят при нас", коментира директор на столична болница. Според хора от бранша това е и причината министерството да се разтовари от доставките на медикаменти - просто да прехвърли проблема на болниците, тъй като така и не успя да го реши. Освен това за откази за лечение и липси на препарати пациентите вече ще трябва да съдят болниците, а не министерството.

От МЗ твърдят, че промяната се прави, за да се осигури по-бърз и гъвкав достъп на пациентите до лекарства, тъй като досега част от препаратите - най-скъпите - се отпускаха след одобрението от комисия в министерството, което бавеше лечението. Занапред болниците сами ще отпускат скъпите препарати, а министерството ще контролира терапията впоследствие. Ако обаче от МЗ преценят, че дадена болница е отпуснала скъпо лечение, без да има основание, няма да го плати на клиниката. Това, според пациентите, ще доведе до отказ на лекарите да изписват скъпи медикаменти.
 Деян Денев
3
1410
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
21 Декември 2010 01:21
Дянков къде е Милиарда? В Световната банка или във ФЕД -Болните питат!
21 Декември 2010 13:14
Важната е да има пари за подслушване /на всички, както каза ЛИДЕРЪТ при Росен Петров - все някой ще падне в мрежата!/. А да се дават пари за такива като онкоболните е безсмислено разхищение на пари, които са нужни и за магистрали, южни дъги, метро и нов стадион - той е за здраве, както умно обясни Дянков в ч.I на своите отговори в "Сега". С лекарства само се удължав агонията на тежко болните, които при това са и напълно безполезни за строителството на Нова ЛИДЕРСКА България.
21 Декември 2010 13:49
Ето такива новини би трябвало да срутват правителства и държави, вместо да имат по два коментара под статията (несъмнено множеството на форума е заето да коментира поредната "извънредно важна", сладко миризлива пикантерия, в която фигурира думата "ДС" ). Какво по-убийствено и престъпно може да има от това да отказваш на хора, страдащи от едни от най-опасните и смъртоносни болести на нашето време, буквално животоспасяващи лекарства? Държава, която прави това, практически е виновна в геноцид. А единствените, които протестират, са самите онкоболни - когато още са в състояние да го правят, което при липса на лекарства е въпрос на време. Единствената причина обществото да не реагира е дълбоката ни липса на солидарност - "аз нали не съм болен от рак, какво ме интересува." Ако един такъв индивид бъде накаран да се замисли за по-подробна обосновка, той вероятно ще намери начин да се самоубеди по десничарски, че на него самия поради справедливостта на Бог или съдбата това никога не би могло да му се случи, защото той е достатъчно предпазлив и би се опазил от рака или пък е спестил нужните пари, за да си плаща всички нужни лекарства сам (без да си дава сметка за какви цени става дума).

Редактирано от - anonimen44 на 21/12/2010 г/ 13:50:32

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД