Красимир Велчев е роден на 6 януари 1951 г. Има завършен курс за пилот на ултралек самолет. Управител е на "Технотерм инженеринг". Председател е на Българската федерация по спортни танци. Организационен секретар на ПП на ГЕРБ и член на Изпълнителната комисия на партията. Мажоритарен депутат на ГЕРБ от 25 МИР- София и съпредседател на парламентарната група.
- Г-н Велчев, защо ви е на ГЕРБ да управлявате най-бедните европейци? Цените летят нагоре, доходите са "във фризера", какво друго може да се случи, освен хората да ви намразят?
- Никой не смята, че ние си избираме кой да управляваме. Живеем в тази страна, която беше доведена до това положение. Дълг на всеки политик е да се стреми да направи така, че животът да се подобри, да доближим нормални стандарти на живот. Смятам, че няма управляващ, който, ако може да избира какво да управлява, по-богата или по-бедна страна, да избере по-бедната. Защото не може да правиш реформи, без да загубиш рейтинг. От бизнеса знам, че ако работиш както трябва и правиш това, което е нормално, успехите ще дойдат.
- Хората обаче обедняват, не бърка ли ГЕРБ някъде?
- Мисля, че с този въпрос се злоупотребява именно от БСП. Тази фраза - "За какво са ни магистралите, те няма да нахранят пенсионерите" - за мен първо е адски популистична. По този начин БСП се оправдава защо не са правили по-рано магистрали, а, от друга страна, е грешно като мислене. Пенсиите идват от бизнеса, а когато има магистрали, ще дойдат повече инвестиции.
- Но тогава вие няма да сте управляващи...
- За мен лично това няма значение. Особено през последните 20 г. съм работил в среда, която аз сам съм си избрал. Бях един от първите в частния бизнес, защото още тогава исках да работя с хора, които аз избирам, а не някой друг да ми го налага. И сега виж какъв е парадоксът - от година и половина съм дошъл да работя не с хора, които аз си избирам. Не говоря за хората в ГЕРБ, но моето работно място е в пленарната зала, там не са само хората от ГЕРБ. Тази помия, която се излива... Откровено казано, на мен лично ми е много неприятно да се работи в такава среда, защото усещам, че това е само началото на една предизборна кампания. Имам чувството, че няма да остане неомърсен политик или личност в България. А това се наблюдава отвън. Сега говорим за Шенген...
- Според вас ще ни приемат ли в Шенген след такива СРС скандали? Когато премиерът моли шефа на митниците да спре акция?
- Не искам това да го коментирам, защото за всичко, което излиза, нямам гаранции, че е достоверно. Защото малък монтаж да се направи в един разговор, и той се променя. Невинаги съм съгласен с това, което Иван Костов казва, но сега ще повторя - нека прокуратурата по най-бърз начин изземе тези доказателства, да ги провери щателно и да излезе със становище. Тогава можем да коментираме какво е било.
- Аз ви питам за средата, за знаците, които излъчваме всеки ден с тези СРС скандали към Европа?
- Права сте за това. Когато говорим за нещата, които са от национално значение, едно от тях е приемането ни в Шенген, би трябвало всички да загърбят тези идеи за изборите. Знам, че за някои единственият начин да привлекат гласове е да се покажат. Един от принципите, който съм следвал в бизнеса и ме е довел до успех, е, че аз никога не съм говорил лошо за конкуренцията.
- Но защо допуснахте в ГЕРБ така да се говори и действа? Година и половина ни занимавате какво не са направили вашите предшественици от БСП.
- Виждате, че ние сме били позитивни. Всички виждат, че правим инфраструктурни обекти, а те питат защо. Още преди 4-5 г. се познавахме с Борисов и като хора, играещи тенис в Банкя, знам, че той настъпи интересите на много хора, свързани с организираната престъпност. Спомняте си фабриките за амфетамини, работилниците за фалшиви пари. Когато стана кмет, изхвърли концесионери в чистотата, които никой не можеше да пипне. Никой не си е правил сметка, че някой може да изхвърли ДИТЦ и ВОЛФ. Борисов никога не говори на тази тема, но тогава колко заплахи е получавал. Или не разбирате с един подпис в един акт, ако примерно отрежеш 15 млн. лв., колко струва поръчката на едно убийство. Ето тия човешки въпроси трябва да си задаваме! И сега, когато е на власт, когато правим всичко възможно да спрем потоците от сивата икономика, включително и от митниците, това са постановки. Сигурен съм, че са подготвени. Досега 20 г. политиците се държаха с досиетата към ДС.
- Борисов има ли шанс да победи мафията?
- Какво е мафията - правителството в сянка. Корените им са много дълбоки. Оплюват ни, че сме правили политически чистки, но изобщо не е така. Вижте примерно в мегаминистерството на икономиката, енергетиката и туризма колко хора са сменени от средния ешелон. Вземете министерството на транспорта. И не защото не можем да ги махнем тези хора, а защото имаме принцип. За да махнеш един човек, задължително трябва да сложиш по-кадърен от него. Това не може да стане много бързо. Представете си, че поемате една агенция и искате да си направите екип. Но тези хора вече са с досиета. Тези бардаци на Алексей Петров, които бяха снимани и излязоха във вестниците... Първата мисъл, която ми мина, беше: "Господи, колко ли магистрати и политици са снимани в тези бардаци". Други пък са снимани за техните сексуални наклонности. Тези хора ги държат с досиета. Не им е лесно. Когато пътувахме из страната, Борисов много пъти е казвал, че нас не ни интересува кой къде ляга, къде става, кой на кой господ се моли. Но ти излез и кажи какъв си.
- Шокираха ли ви изнесените записи на депутати с шефа на митницата?
- Не, не ме шокират. И на мен ми зададоха въпроса - нито веднъж ли не съм се обаждал на Ваньо Танов. Казах, че този човек не го познавам. Как да му се обадя? Но, от друга страна, доколко ги оправдавам тези хора. Изключвам разговорите, които бяха оповестени. Защото, ако ходатайстваш за хора, които са компрометирани, престъпници, ще бъде в противовес на това, което казах, че трябва да предложат по-качествен човек. На всички казвам, когато някой представи досие, да се разпише и да напише "аз гарантирам". За да може да се търси после някаква отговорност.
- На някаква визитка да се напише това, така ли?
- Аз съм го правил. Идваха хора в ГЕРБ, които по времето, когато бяхме сдружение, са работили, познавам ги. Аз имам единствен случай, човек от авиацията поиска някой да го препоръча. Той беше командир на самолет, били сме в екипаж още 1982-83 г. Знам какъв перфекционист беше тогава. Върху неговото CV написах "гарантирам" и не се срамувам от този случай.
- Кои бяха най-големите грешки на ГЕРБ, ако сега теглите чертата?
- Нека обществото и избирателите кажат кои са грешките. Като твърдя, че не сме безгрешни. Но аз мога да говоря за парламента.
- Нека ви кажа три неща, а вие - дали сте съгласен. Самонадеяност, неправилно подредени приоритети, кадрови проблеми.
- Не мога да се съглася на упрека за самонадеяност. Даже упрекът към нашите депутати, сега, при откриване на сесията, беше, че нямат достатъчно самочувствие на управляващи, на мнозинство. И че някой път премълчават неоснователните нападки отляво. Както и Борисов каза: не може да има хора на 1.5 г. от управлението, които не са се изказали нито веднъж. На четири очи с Борисов сме си говорили и му казвам, че понякога имам чувството, че взема страната на министрите, а не на народните представители. Той вика: "Разбери, всички са едно за мен, но разликата е там, че депутатите имат имунитет, докато министрите всеки момент могат да бъдат вкарани в затвора. И те носят по-голяма отговорност. Затова искам да почувстват, че стоя зад тях". Казах на Борисов, че след година няма да има повече депутати от ГЕРБ, които не са се изказвали.
- Толкова ли е голяма пирамидата на престъпността, пак ли има заплахи за живота на премиера?
- Не знам, за заплахи НСО може да ви каже. Но смятам, че размерите на пирамидата са недопустимо големи за нашата държава.
- В момента има много силна атака срещу Цветан Цветанов, а той е ключова фигура в партията. Ако сега бъде отстранен, ще се разпадне ли партията и групата ви в НС?
- Незаменими хора няма. И аз да изляза от парламента, и Цветанов, мисля, че незаменими хора няма. Но двигател на всичко е Борисов. Каква е идеята на всички, които, от една страна, се правят на много загрижени, а, от друга, го правят, защото това е начин да приобщят повече електорат за изборите. Но тактиката е да ударят хората около Борисов, хората, на които се опира. Когато ударят тях, тогава лесно ще ударят него.
|
|