:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,773,814
Активни 685
Страници 688
За един ден 1,302,066
Дискусия

Трудовият пазар у нас произвежда несвободни хора

Работната ръка е неквалифицирана, мързелива и немотивирана, защото политиците и работодателите я направиха такава
Елена Кодинова
Скоро смятахме с едни приятели, че май вече сме за пенсия. Понеже не обичаме да стоим без пари, откакто работим - а това, общо взето, покрива годините на прехода - непрекъснато мислим комбинации как с легални средства да достигнем стандарта на живот, който ще ни осигури прилично съществуване, ще ни даде възможност да се развиваме и да мислим самостоятелно. От 1993 година, когато си взех дипломата за висше образование, работя минимум на две места. Докарвала съм ги и до четири наведнъж. Но да речем, че за тези 17 години съм работила средно на по две места и половина. Това означава, че според стандарта на държавата и предното поколение съм навъртяла 42.5 години трудов стаж. Така неусетно се превърнах в работохолик, който не знае какво да си прави свободното време и се чувства виновен, ако седне да гледа телевизия. Не се оплаквам, но след 42.5 трудов стаж седнах и се замислих колко перверзно отношение към паричното възнаграждение сме развили на младия ни пазар на труда.

При социализма беше ясно - имаше държавни таблици, от които не можеш да мръднеш. Кадърни, некадърни, няма значение. Гледат ти само степента на образование, годините стаж, смятат коефициенти и всички взимат еднакво, според спуснатото отгоре. Но дойде демокрацията и нещата се преобърнаха. И тогава аз излязох на трудовия пазар.

През целия ми съзнателен професионален живот съм била управлявана от правителства, които примамват чуждите инвеститори със заклинанието "много евтина работна ръка". Опитват се



да внушат на целия свят, че най-голямата ни ценност е, че сме евтини



- евтин алкохол и евтини хотели за туристите, евтини жени, евтини политици с минимални разходи за корупция. Спокойно можем да си запишем думата "евтин" като най-важна национална характеристика. Лека полека това отношение се просмука трайно и в приличния, а не само в експлоататорския частен бизнес. Виждала съм млади хора, които кършат пръсти пред работодатели и се чудят как да си поискат заплата, с която да работят спокойно, да си плащат сметките и да им остава да си платят и някое културно развлечение и книга от професионалната им област. Интервюто за работа обикновено се превръща в психосеанс, в който се опитваме да се надлъжем. Работодателят ни оглежда дрехите, цигарите, които пушим, обувките, чантите. И се опитва да прецени какво пише на етикета с цената ни. Колко е минималната сума, за която ще се навием. Колко сме отчаяни. А ние се опитваме хем да не изглеждаме нагли, хем да изтръгнем някоя стотачка отгоре над предишната ни заплата, като натискаме скритите копченца на комплексите му и му галим егото.

Разбира се, че всичко струва точно толкова, колкото някой е готов да плати за него. Естествено, че бизнесът ще се опита да извади максимална печалба с минимум инвестиция. Обаче като натяга надолу границата на разходи за работна ръка, дава ли си сметка каква мечешка услуга си прави?

В нормалните страни заплатата се смята така: колко пари трябват на този човек, за да може да работи всеотдайно за мен, да живее спокойно и да ми осигури максимална печалба? У нас се смята по друг начин - колко сме се разбрали с конкуренцията да даваме? Ако кандидатът не ще за толкова пари, ще дойде някой друг. Хората са взаимозаменяеми, пешки, техните нужди нямат значение.





Докато накрая стигаме до пълни пазарни извращения,



като семинари под надслов "Как да мотивираме работниците без пари?" (Съвсем реално събитие, прочетох наскоро за него.) Очаквам скоро да се появи и работна среща "Как да накараме наемниците да си плащат от благодарност, че са дошли да работят при нас?"

Напоследък все повече бизнесмени публично се оплакват, че работната ръка у нас е мързелива, немотивирана, неквалифицирана и неинициативна. Абсолютно съм съгласна с тях. Точно така е. Но я да се замислил как стигнахме дотук. Точно с тази политика на пресмятане на заплатата се озовахме до това положение. Навсякъде по света поддържат с някакви реални факти жива легендата, че ако работиш много и упорито, все някой ден ще стигнеш до положението, в което ще си способен да плащаш за всичко, което искаш да имаш. Ако си добър професионалист, за теб ще се борят много работодатели и този процес започва още в университетите. У нас единствената мотивация за наемника е благодарността, че някой го е взел на работа. Някакъв лов на мозъци се осъществява само по много, много високите етажи. Става въпрос сигурно за няколко десетки души, които ги ухажват и примамват с придобивки. За всички други пазар на труда няма.



Инвестицията в работника е последна грижа на повечето работодатели



Когато трябва да се съкращават разходи, първо се намаляват разходите по наемния труд. Независимо от вътрешните си противоречия бизнесът обикновено е единен, когато иска намаляване на осигурителните вноски. Ако закъса с платежоспособността, първо спира да плаща заплати и осигуровки. И тук проблемът опира до мотивацията на хората, които работят. Как да се развиват, как да произвеждат нови идеи, как да правят начинанията цветущи? И се включва инстинктът за съхранение на собственото достойнство и се възцарява старият соц.принцип - те ме лъжат, че ми плащат, аз ги лъжа, че им работя.

Наскоро публикуваха статистика, според която България е на едно от последните места по самостоятелност на младите хора. И след като навършат 30 години, живеят при родителите си и нямат концепция какво искат от живота. Смятам, че това е естествен резултат от политиката за определяне на заплатата. Малък процент млади българи са в състояние да плащат за собствени жилища, да си поемат сметките и да градят планове за бъдещето. Защото заплатите им стигат колкото да излязат няколко пъти в седмицата да се напият и да си купят по някой парцал втора употреба, като оставят режийните на родителите си. Ако успеят да се справят сами, то е на тежка цена - за 17 човешки години навъртат 42.5 кучешки години трудов стаж и ако не успеят да се превърнат в работохолици като мен (което си е девиация, а не нормално състояние), на 40 са уморени като пенсионери.

Освен немотивирана, мързелива и нискоквалифицирана работна ръка



така се произвеждат и граждани бройлери



Те нямат самочувствие да подлагат на съмнение управляващите, да проумеят манипулациите на политиците. Не ги интересуват дори. Имат много по-тежки драми, които ги стискат като менгеме - като например как да изплатят лошия си кредит, с който си позволиха преди пет години да отидат на почивка в чужбина. Накрая настъпва отчаянието, което се изражда в търсене на месии, които с магическа пръчка ще им решат проблемите и ще им осигурят светло бъдеще. Защото не вярват, че нещо зависи от тях. Така се появиха всички националисти-полуфашисти и всякакви други крайни привърженици на "здравата ръка", които харесват повече държавната полицейщина от западния тип либерална демокрация.

"Престани да се трепеш и проумей най-накрая, че у нас няма пазар на труда, а пазар на риска", ми беше казала преди време позната, която живееше добре, защото се занимаваше с не твърде законни неща. Генезисът на капитала у нас доказва това твърдение. От работа в България само се става гърбав, не се забогатява. Успяват тези, които играят на ръба на закона и умеят да се възползват от комплексите на работодателя си или на съответния политик, от когото зависи потокът публични фондове. Това никога не е било трайно продуктивно и със сигурност не възпитава трудови ценности. И въпреки тези двайсет и една години демокрация у нас вече има поколение, което не се стреми да стане по-добър професионалист и с това да си оправи финансовото положение, а мисли само за лесен начин за печалба, някое ефектно ударче, което да го качи в заможния слой. Така чалгата се настани и на трудовия пазар. А от време на време се появява и по някоя Калина Илиева с фалшива диплома, която подпечатва това плебейско отношение към професионалното развитие. Калина Илиева с влиятелния татко, митоманските си изпълнения и фалшивия ценз е българската мечта. Само нея я хванаха, а такива сред нас са много и определят климата.

В условия на криза, когато бюджетите са свити и трудно се плува в икономиката, тягата, която може да изкара една бизнес лодка напред в пазарната регата, са хората, които гребат на нея. За всички няма пари, но някои имат по-интелигентни и мотивирани наемници, които ще им измислят хитър начин, с който да спечелят на фирмата си легални пари. За това, преди да мрънкат за лошия човешки материал, нека бизнесмените си припомнят, че те са отговорни за скапването му. И вместо да се обграждат с по-тъпи хора от тях, за да си вдигат парвенюшкото самочувствие, се сетят, че играят мач, който се нарича частен бизнес. И в този мач най-важното е да се обградят с хора, които им печелят пари. И тези хора не са евтини, искат скъпа поддръжка, която обаче се изплаща с лихвите. Защото не сме толкова богати, че да купуваме евтино, дори и наемници.
Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
В нормалните страни заплатата се смята така: колко пари трябват на този човек, за да може да работи всеотдайно за мен, да живее спокойно и да ми осигури максимална печалба? У нас се смята по друг начин - колко сме се разбрали с конкуренцията да даваме?
снимка: Борислав Николов
И въпреки тези двайсет и една години демокрация, у нас вече има поколение, което не се стреми да стане по-добър професионалист и с това да си оправи финансовото положение, а мисли само за лесен начин за печалба, някое ефектно ударче, което да го качи в заможния слой.
223
12195
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
223
 Видими 
17 Януари 2011 20:24
Писателката да се замисли, че именно бройлерите са целта на всички правителства от прехода на сам (че и преди това). Щото ако не бяха бройлерите тази власт нямаше да я има. А мутробизнесмените ... те са си ясни .. и от къде идват и къде ще отидат.
17 Януари 2011 20:33
Абе тия тикви що са на първа страница?
И какво показват - че тиквите водят до хронична бедност?
17 Януари 2011 20:35
Така де, статията към която е снимката е в Наблюдател - Натиснете тук , а снимката пусната на Първа - Натиснете тук .
Технически гаф, за кой ли път, но интересно като символика.



17 Януари 2011 20:40
Най-сетне поколението наплощадните 90-те откри топлата вода или реши да си го признае: низки цени на активите - следва ниска цена на труда-никакваконкурентноспособн ост и развитие - ниски цени на нетъргуемите стоки и като следствие -ниски цени на активите прим.Ама как да преразперделим и запазим собствеността без да врътнем ценат на труда надолу ?
17 Януари 2011 20:49
ВЕЛИКОЛЕПНА СТАТИЯ, ПРАВО В ДЕСЯТКАТА. Браво на Авторката. Статията дава косвен отговор на редица безобразия, които направиха страната ни за посмешище в Европа, накараха хиляди истински българи да се срамуват и отвращават от сегашната ни действителност.
17 Януари 2011 20:58
Хубава статия... При мен стана така: обади ми се бившият работодател, с искане да се върна при него на работа.
"О.К., 100 лева на ден." казах.
"Много е" - вика".
" 22 работни дни са 2200 лева, или 1100 евро, на Запад на такива като мен плащат поне 5 пъти повече" - думам.
Замълча и повече не се обади. И аз.
17 Януари 2011 21:09
Едно предаване на Стефан Солаков от СКАТ струва повече от 10 изчетени вестника. Никъде другаде не дават по-автентична информация за по- малко време.
17 Януари 2011 21:15
"От 1993 година, когато си взех дипломата за висше образование, работя минимум на две места."
Каква диплома, може би на журналист? Такива дипломи не струват и пет пари. А щом си и работила на 4 работи, ясно ми е колко си работила.
Статията гледа само едната страна на медала. Ако който и да е работодател в БГ започне да плаща като хората, той ще фалира. Икономическата система в БГ е такава. Даже да дава хубави заплати, просто в БГ няма поле за една сериозна фирма със сериозна дейност. Едно, калпавата политика, второ, малка страна сте. Така че един работодател в БГ, за да прави някакви прилични пари, при тази дребна производствена дейност в БГ, трябва да реже от работниците (понеже е най-лесно). И пак, ако не лъже данъчните, ако не прави въртели с контрабанда, ДДС и т.н., няма да просперира.
истината е в Терминалите, всичко друго е ала - бала. Но там не се иска диплома на журналист, която се взема лесно и приятно, но за нищо не ти служи навън. Така де, не е като инженерни науки, физика, химия, биология... Или квалифициран заварчик, механик, ... Журналистика, ала - бала.
17 Януари 2011 21:26
Добра статия. Но нека се опитаме да разширим нещата. А ако "фирмата" е държавата. Как стоят нещата с наемника на държавна служба? Зле. Зле за него, триж по-зле за държавата. Наемникът на държавна служба знае цената на труда си. Средноевропейската. За 8 часа вярна служба под знамената той не получава тази цена на труда си. Тогава той си заминава. Което е лошо. Или остава. Което е лошо. Защото той работи за определената от него цена на труда, ако ще камъни да падат. Ако тази цена е, да речем, осем пъти по-ниска от това, което му се плаща, то днес той ще работи ефективно само ... 1 час. Така държавата си спестява 7/8 от реалната цена на труда му, но губи 7/8 от потенциала му. Колко време ще и е необходимо на тази държава да просперира?
Навярно, с възмущение бихте казали "Да се маха тунеядецът!". Ще се махне. Заедно с трите си магистърски степени, двата западни езика, хилядите евра, потрошени от държавата за обучението му, с опита му, със знанията му, с контактите му, с идеите му, понякога с ключова информация, с която разполага. (Имаше един министър либерал, на когото като му докладваха, че държавата губи качествените си служители, той казваше нищо, то и в частния сектор има нужда от кадърни хора) После? После по-добре "калинките" да дойдат. "Калинки" да искаш в тая наша измъчена страна.
17 Януари 2011 21:54
Абе дискутирахме ние през уикенда, че е добре средното образование да дава някакви елементарни знания за икономиката - от статията разбираме колко е зле, когато ги няма тези знания. Значи първо, у нас стандартната законна работна седмица е 40 часа. Да работиш при 2 и половина работодатели пълноценно означава 100часова работна седмица - не че не може да го направи за кратко млад и здрав човек, но по-вероятно става дума за изкривено понятие за "работа", например едно щатно местенце за 10-15 часа седмично и още няколко възложители за по няколко часа.
Второ, човек, който си има елементарно понятие за икономика, ще знае, че негативните ефекти на трудовия пазар у нас се дължат на ниското търсене на работна сила. Не на злонамереност, не на световната конспирация, не на картели и заговори, а на ниско търсене. Има ли търсене, ще изчезнат тези негативи. Трябва да се анализира и да се търсят причините за ниското търсене - всичко останало е обикновено уманитарно лаладжийство.

_______________________
АБВ - Аутсайдери Бълнуват за Власт
Блогът на Манрико
17 Януари 2011 22:11
Нещо за Толстой и Джон Фаулс няма ли
Шегата настрана, този път Елена Кодинова е написала много вярна статия.
семинари под надслов "Как да мотивираме работниците без пари?"

Това кърти мивки...

Ruritania Press
17 Януари 2011 22:15
Manrico,
Аз не виждам някой да приказва за световна конспирация. Неведнъж е ставало дума, че българската икономика е основана на някакви балони - недвижимости, туризъм и оттам нататък вече контрабанда и всякакви сиво-черни дейности. Респективно няма и търсене на работна ръка, още по-малко на квалифицирана такава; респективно няма и интерес за развитието и квалифицирането й. Не че в сервитьорството или проституцията не се искат умения, култура и финес, но клиентите, за които сме си направили нашата страна, не са толкоз придирчиви.

Ruritania Press
17 Януари 2011 22:16
Това означава, че според стандарта на държавата и предното поколение съм навъртяла 42.5 години трудов стаж.

Това заключава авторката, което ми напомни за депутата от ГЕРБ, който казва:
при положение ЧЕ 2010 ГОДИНА СА ХВАНАТИ ПЕТ ПЪТИ ПОВЕЧЕ ЦИГАРИ, ОТКОЛКОТО ПРЕДХОДНИТЕ ДВЕ ГОДИНИ, ВЗЕТИ ЗАЕДНО? СРЕДНО ТОВА ОЗНАЧАВА 10 ПЪТИ ПОВЕЧЕ
17 Януари 2011 22:20
Ся, ако наименованието на курса е било точно това, може да изкърти малко ъгълчето на мивката, но само толкова, защо и в елементарните курсове по мениджмънт се учи, че заплатата не е мотивиращ, а демотивиращ фактор - малкото пари демотивират, но повечето не мотивират. Заплата се дава, колкото да не е демотивиран работникът, а оттам нататък се мотивира с други фактори, които са по-високо в пирамидата на Маслоу.

_______________________
АБВ - Аутсайдери Бълнуват за Власт
Блогът на Манрико
17 Януари 2011 22:21
За авторката и Firmin
17 Януари 2011 22:30
Неведнъж е ставало дума, че българската икономика е основана на някакви балони - недвижимости, туризъм и оттам нататък вече контрабанда и всякакви сиво-черни дейности.
Тъй де, и неведнъж сме си говорили - абе що е тъй, що не се сглобяват самолети или поне автомобили или телефони, па и туризмът при тези природни дадености що не е по-качествен и по-скъп туризъм. Каквато и да е причината, това е положението - когато търсенето е слабо, и цената е ниска.

_______________________
АБВ - Аутсайдери Бълнуват за Власт
Блогът на Манрико
17 Януари 2011 22:41
Всички мисли - мойте от години.
Само някак патос нема, острота нема, удар нема.
Ма все пак да си видим форумните мисли наяве.

________________________________ ____
New world Order = Assange
17 Януари 2011 23:08
Добре е че започва да се говори по тези въпроси. Сега очакваме да видим как стоят нещата от гледна точка на бизнеса и да измислим начина по който и двете страни ще спечелят.
17 Януари 2011 23:08
що не се сглобяват самолети или поне автомобили или телефони

Точно преди малко ми попадна цитирано мнение на някакъв финландски учен, който казал: "Абе, ние от една фабрика за галоши направихме Нокиа, ами вие през 1990 имахте много по-голяма база в електронноизчислителната техника от нашата, какво стана?"
Това действително беше отрасъл, който българската икономика теоретично би могла да развива, само че покрай всичко друго, останало от социализма (не споря, че огромната част от наследството му беше боклук) беше пометен. А има и друго: за да развиваш даден отрасъл, са необходими международни контакти, позиции, излаз на пазари, ще рече - външнополитическа и дипломатическа подкрепа. Словенците, примерно, ги имаха. Цялата им високотехнологична индустрия, построена през югославския период, си работи и изнася на шест. В кръга на шегата, ако и ние бяхме част от Югославия, можехме също да изтъргуваме приноса си за ликвидирането на федерацията срещу достъп до пазари.

Ruritania Press
17 Януари 2011 23:47
Васик: "Това заключава авторката, което ми напомни за депутата от ГЕРБ, който казва:
при положение ЧЕ 2010 ГОДИНА СА ХВАНАТИ ПЕТ ПЪТИ ПОВЕЧЕ ЦИГАРИ, ОТКОЛКОТО ПРЕДХОДНИТЕ ДВЕ ГОДИНИ, ВЗЕТИ ЗАЕДНО? СРЕДНО ТОВА ОЗНАЧАВА 10 ПЪТИ ПОВЕЧЕ"
Васик, той депутатина правилно го е казал, ама ти нещо си албански реотан. Та като за такъв реотан да поясня с просто примерче:
Ако за една година ББ е заловил 10 тона цигари, а за 2009 и 2008 са заловени 2 тона цигари, тогава за всяка от годините 2009 и 2008 са залавяли НА ‌ГОДИНА по 1 тон цигари. Тогава скоростта на залавяне, мерена в "тонове на година", при ББ е точно 10 пъти по-голяма отколкото на троегъзата ламя. Анадънму? Или ти трябват още обяснения?
17 Януари 2011 23:54
manriц
хигиени и мотивационни - тия демотивиращите от къде ги измъдри не знам
------
babajaga
от километър погледнато се вижда че никога не сте имали достъп до какъвто и да било бизнес структура или организация - сравнявате ябълки с портокали.
-------
както и да е - че в бг трудът е подценен си е медицински факт
живот и здраве обаче - идва 2014, има няма 1200 деня до тогава.
неизбежно пазара съвсем ще се опразни и кой от къде е, постепенно в резервата нещата ще си дойдат на място.
18 Януари 2011 00:01
"че заплатата не е мотивиращ, а демотивиращ фактор - малкото пари демотивират, но повечето не мотивират. "
Туй вече не само кърти мивки, ами кърти цели панелни стени!!! Именно заплатата, ако се дава за качествено свършена работа, е единствения мотив на поне 99% от работниците. Забележи: "качествена" и "свършена". Ако има подходяща система за измерване на тези две величини, няма проблем заплатата ти да е пропорционална на Merit figure = "качество Х обем работа". Тогава да видим дали няма мотивация за работника. Нали ние тук сме поставени при такава система: хората работят докато могат. Но някои имат заплата 1500 УСД, други на същата позиция имат заплати по 4500 УСД.
Иди си вземи парите от този дето те е учил на мениджмънт.
Тук не говоря за този 1%, които са готови да работят без пари, за кеф и от висше призвание (като БАНяджиите например)
18 Януари 2011 00:07
"живот и здраве обаче - идва 2014, има няма 1200 деня до тогава.
неизбежно пазара съвсем ще се опразни и кой от къде е, постепенно в резервата нещата ще си дойдат на място."
И какво й е специалното на 2014? Тогава пак ББ ще ви управлява, пак ще имате ниски заплати, пак БГ няма да произвежда нищо свястно (освен бармани, проститутки, престъпници...)... Не вярвам всички българи да се изнесат до тогава от БГ. Та, какво й е специалното на годината?
18 Януари 2011 00:10
Ей тия най много ги обичам дето един финландец казал един монголски Вестник писал Ванга била казала етц.
Но по темата -ми като прозвеждате лайна за шит че ви плащат.
Който си е добър и ръчичките и мозака му работат не се плаши. И фаясаджии и автомеханици и доктори и Ит специалисти и писачи на софтуер познавам със съвсем прилични доходи.
Ама Кодинова видите ли не зимала колко лари кинг или ервин майер-ами измисли го и ти и ти че зимаш.
и за да не съм като финландеца по горе -обикновена история-две сестри с общ капитал 500 еуро и една шевна машина-на майтап зели та направили палтенца и дъждобранчета за малки кученца и терлички да не им се подбиват лапичките-
само за две години у най тежката криза оборот с америка за 7оо ооо $, изключителни права за мексико и и цела латинска америка работа за 180 човека в БГ, УСА. и Италия.без да да са на ръба на закона без даньчни номера но с трима супер добри и супер платени счетоводители.
18 Януари 2011 00:19
Константине, хайде, бате, едни най-просто сметки.
"само за две години у най тежката криза оборот с америка за 7оо ооо $, ... с трима супер добри и супер платени счетоводители"
Така, един "супер платен счетоводител" не може да взема по-малко от 10, 000 УСД в месец след данъци. Това прави за всеки счетоводител: 12 месеца Х 10, 000 УСД = 120, 000 УСД. По трима счетоводители: 360, 000 УСД. За две години: 720, 000 УСД.
Оборота е 700, 000 за две години. Печалбата, даже да е половината от оборота, е 350, 000 УСД. Та тези двете гениалните не могат да платят с това даже половината от заплатите на счетоводителите си!!!
18 Януари 2011 00:26
Добре дошла в глобализацията мадам. Имам новини за вас. И в "нормалните" държави положението е същото. Ако по време на студената война, "нормалните" държави бяха заинтересовани да дават големи заплати на бачкаторите, за да не мислят за комунизъм, сега и това вече не е необходимо.
18 Януари 2011 00:38
П.П.Става дума за Бгейски счетоводители.а иначе в америка са под шапката на една от най големите Пет вериги
18 Януари 2011 00:51
Бабаяга, Манрико е напълно прав, макар и непълен.
Когато печелех толкова, че се затруднявах да посрещна всекидневните си нужди (наем, режийни, дрехи, забавления и т.н.), увеличение на дохода ми се струваше много важно. Когато започнах да печеля повече от необходимия ми минимум (така че да не чувствам, че ми липсва нещо), се чувствах щастлив - за около 6 месеца. Покрих основата на пирамидката на Маслоу.
После започнах да печеля 20%, 30%, 50% повече. Това не ме направи по-щастлив. Тези пари заминават за глупости или в някакви инвестиции, не усещам щастие от тях. Изведнъж започнаха да ме интересуват други неща - колко работя, дали ми е приятна компанията на колегите, животът като цяло и т.н.
Относно статията, малко мрънкяща, но има и вярно. Според в БГ има прекалено много шофьори, носачи и разносвачи, но прекалено малко добри специалисти. Истинско предизвикателство е да се намери добър специалист (икономист, юрист, програмист, инженер и т.н.) с добър чужд език - не просто да може да го говори, а да работи на този език. Затова има глад за такива кадри и за тях се плаща. А непрофесионалистите бачкат за 400-500 лв и мрънкят че чорбаджията е лош. Това е.
ПП intel inside, стига рИва. Разбрахме, че 2014 ще се върнеш триумфално в "територията", отритналате те така грубо.
18 Януари 2011 01:05
Мъката на Бгейския Интелигент или Свободни Вариации по Опус 23 на Грациан

На и диплома има и тийм билдинзи посещава и три езика свободно ги муца и на ПК
пише и Си Ви то и е абе направо за централата на Си ЕН ЕН или най малко евро нюз и работи по 30 часа на ден работи и още може ама парета нема.едни тлъсти мутри едни чалгаджийки едни полуинтелигентни собственици на частни телевизии и вестници които или са курвари или педери и парета нема .
Е са кво прайм-да емигрирам стара съм, дипломата най много у клозета да сия закача да си я гледкам.
Езиците уж ги знам па те некак си друго го говорат и пишат щот са селяни
Даже не ми го поглеждат СВ то викат стара си не можеш да идеяниш на товара.
Абе я стой си у БГто пиши там халтурка -колко са лоши работодателите и кротко кротко па макар и с 25 часа на ден го добуташ до пенсия
18 Януари 2011 01:21
Бих добавил това, че манталитетът на българина е доста по-различен от този на средния европеец, така че да се правят сравнения е малко опасно. Например, за немеца трудът е от първостепенно значение. Всичко останало е производно на неговата професия и това явно води до сериозни материални придобивки. Но при българина от първостепенно значение е неговата непосредствена социална среда, по-специално приятелската. Това е водещото и то има повече духовно измерение, а не толкова материалния израз на живота, без да подценявам последния. Тук се получава едно разминаване на интересите и съответно обезсмисляне на сравнението.
18 Януари 2011 01:24
Затова има глад за такива кадри и за тях се плаща. А непрофесионалистите бачкат за 400-500 лв и мрънкят че чорбаджията е лош.

Шивачките, шофьорите и носачите също учат чужди езици, а и за работата им не се изисква много.
Затова е крайно време чорбаджиите да започнат да учат как се прави бизнес.
18 Януари 2011 01:29
Манрико е напълно прав. Проблемът със заплатите ще се оправи само при повишено търсене на труд. Може да се почерпи опит от Великобритания и последното правителство на лейбъристите, те доста успешно се справиха с това.
18 Януари 2011 01:41
Динаин, "После започнах да печеля 20%, 30%, 50% повече. Това не ме направи по-щастлив. Тези пари заминават за глупости или в някакви инвестиции, не усещам щастие от тях."
Дори ако тези пари сега не ти трябват, нямаш ли деца, на които да ги оставиш? А внуци?
18 Януари 2011 01:47
Проблемът със заплатите ще се оправи само при повишено търсене на труд.

или намалено предлагане на труд
18 Януари 2011 01:48
... И в "нормалните" държави положението е същото. Ако по време на студената война, "нормалните" държави бяха заинтересовани да дават големи заплати на бачкаторите, за да не мислят за комунизъм, сега и това вече не е необходимо.



nikolay_rs, евала!

Най-сетне някой да го посочи и на плебса, и на пишещия ни елит.

18 Януари 2011 02:01
Галя, проблемът е по-сложен. По мои наблюдения в България "класата" на самонаетите е нищожен дял, а те като правило са основата на средната класа навсякъде. В България средна класа = наемни работници с прилични заплати, вместо дребни предприемачи. Вината не е само в правителствата, че няма никаква политика спрямо дребния бизнес, но и в един куп културни особености.
18 Януари 2011 02:09
Много се развеселих като прочетох постинга на един форумец за счетоводителите, които взимали по $10, 000 на месец, в тази икономика и на $4, 000 ще се радват.
Манрико е прав, че като няма търсене цените на труда ще са ниски.
18 Януари 2011 02:14
Въпросът със заплатите наистина засяга както БГ манталитета, така и действителното търсене на работна ръка. Но нека не забравяме едно важно уточнение: само високотехнологична икономика, насочена към производство и експорт, може да произведе реална добавена стойност. При нас в БГ-то, колкото и работа да има, търсенето си остава на нискоквалифицирани работачи, агенти по продажби и секретарки. А това добавена стойност не прави.

Производителността на труда в БГ е изключително ниска и не генерира достатъчно ресурс за заплати и инвестиции. Да не говорим, че нашенският "бизнесмен" като се види с 10 000 лв. и първо си купува джип. Ето дотам ни стига акъла.

Преди време си задавах въпроса "защо, аджеба, при евтината ни работна ръка и близостта до европазарите няма стабилни инвеститори?". Понастоящем мога и сам да си отговоря, след като се нагледах на социално, икономическо и политическо късогледство и лакомия.
18 Януари 2011 05:03
K9, молим, молим, виж какво пише човекът: "супер платени счетоводители".‌ В‌ УСА такива "връхчета на сладоледа" и 10, 000 не харесват. Ама после се оказа, че не били в бяла страна, а в БГ. Та това за "супер платените" заприлича на "Не било компЮтри, а компоти"
18 Януари 2011 05:13
Абе няма логика фирма която прави $700, 000 да наеме трима счетоводители със обща заплата от $360, 000. Егати счетоводството. Ако счетоводителите са сина, дъщерята и жената на собственика и го правят за пред данъчните това вече е друго нещо.
18 Януари 2011 05:20
Навремето в Техническия университет ни казваха: "Учете, учете! В "Сименс" и "Филипс" главният конструктор и главният технолог са по добре платени от директорите. То и при нас няма начин да не стане така."... Е, не стана и няма изгледи да стане. Може ли сега някой да си представи това в България, дори като най- далечна перспектива?.. И понеже стана дума за "Нокия", в основата на успеха й не може да е друго освен конструктивни и технологически постижетия. То с "масирана реклама" най много да стане като с лъжливото овчарче. Защото стоката е най- добрата реклама.
18 Януари 2011 05:56
Светна ни от друг постинг на intel inside за каква 2014 година става дума: тогава щял да се отвори еврипейския работен пазар. И като се Юрнат баба Гица от Долно Бърдо към Еуропата - свят да ти се завие. Или Бай Мангал се Юрне къде Францата да тегли жица. Смях.
Още повече че я камилата, я камиларя. Я се отвори, я не се отвори. Я дотогава го има еврото, я го няма. Я го има ЕУ, я го няма.
Който можеше да замине, той замина. Сега могат да заминават само младите с реални знания. И то не по журналистика.
18 Януари 2011 07:09
Ако по време на студената война, "нормалните" държави бяха заинтересовани да дават големи заплати на бачкаторите, за да не мислят за комунизъм, сега и това вече не е необходимо.

Николай,

Ruritania Press
18 Януари 2011 07:41
Жената е засегнала НАЙ-ВАЖНАТА тема.
ГЛАВНАТА тема - подобряване на жизненото равнище до
средно европейско ниво.
Другото е или "пазарнически" глупотевини или бълнуваници за куманизъм.
Един изключително ефективен начин е НАМАЛЯВАНЕ на паразитиращите прослойки и пренасочване на бюджета към образование.
18 Януари 2011 07:58
От 1993 година, когато си взех дипломата за висше образование, работя минимум на две места. Докарвала съм ги и до четири наведнъж.

Чакай сега...
Писането на статии за два вестника, работа на две места ли му викаш?
18 Януари 2011 08:07
Не са мениджърите виновни.
А политиците.
У нас няма адекватна политика на доходите.
За какво я има държавата, ако не - да защити правото на гражданите си на минимални доходи осигуряващи минимум за достоен живот?
След като се обявява минимална заплата под жизнения минимум и далеч под дохода за издръжка - всякакви други раздумки са несъществени.

Когато страхът за биологично оцеляване диша във врата на по-голямата част от населението, този народ е скован, фрустриран.
Извратени са - и пазарната среда, и гражданското поведение.
От там - бизнеса не върви, щото хората не харчат,
политиката (като управление) не върви, защото хората не упражняват коригиращ натиск върху политическите процеси.
18 Януари 2011 08:29
У нас е най-евтината работна ръка, най-ниските данъци и най-неконкурентния бизнес. Следователно бизнесмените ни са най-големите некадърници и дебили.
18 Януари 2011 08:31
ОБИКНОВЕН КАПИТАЛИЗЪМ, описан още от Маркс. Две деноннощия работя 48 часа, след това две денонощия само 8 часа и след това всичко от начало. Струва ми се обаче, че авторката идеализира чужбината, защото и там се работи за единият хляб и нищо повече.
18 Януари 2011 08:33
Авторката е права и как да не е след като изборът на професии в България, които биха могли да носят високи доходи е силно ограничен. Освен това ние не разполагаме с нужната икономическа база - индустрия, земеделие, транспорт, които да ни носят високи доходи. Всеки се спасява поединично - кой като програмист, кой като бачкатор в сивата икономика, кой бяга в чужбина. Очевидно с това разпокъсано и лишено от финансиране земеделие не може да се забогатее, същото касае и нерентабилния ни туризъм, който между другото в значителна част се държи от чужди компании и физически лица.


Така е, без високо производителна икономика народът ни като цяло ще остане без високи доходи, ще бъде беден. Не е възможно "с мотика в ръка" да се забогатее.
18 Януари 2011 08:33
Нашите и чуждите бизнесмени не са дебили, те са експлоататори.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД