:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,657,323
Активни 395
Страници 27,733
За един ден 1,302,066
РАЗКРИТИЯ

Оръжия на САЩ отиват и в ръцете на диктатори

Учени от Норвегия установиха, че Китай има много по-малко сделки с оръжие с авторитарни страни, и най-вече с такива от Африка, отколкото Белия дом
Продажбата на американско оръжие продължава с високи темпове и при администрацията на президента Барак Обама.
Често твърдят по адрес на Китай, че подкопавал демократизацията на редица африкански държави, доставяйки им оръжия. Авторите на едно норвежко изследване за оръжейните сделки на САЩ и Китай стигат до други изводи. Дълго време развиващите се страни бяха подпомагани отвън, за да вървят в посока към демокрация от западен тип. С Китай обаче на международната сцена излезе нов силен играч, който е особено желан от страна на някои африкански диктатори, тъй като не им задава неудобни въпроси, например за състоянието на човешките права. Двама учени - Индра де Сойса и Пол Мидфорд от Норвежкия научно-технически университет в Трондхайм, са се заели да проучат дали това наистина е така. Те са сравнили данните за продажбите на оръжие на САЩ и Китай между 1989 и 2008 година, представени от стокхолмския Институт за изследване на мира.

Резултатът е повече от изненадващ.

"Установихме, че Китай има много по-малко сделки с оръжие с авторитарни страни, и най-вече с такива от Африка, отколкото САЩ. Оказа се, че Китай върти предимно търговия със сравнително демократични страни, като например Замбия, докато в същото време САЩ продават оръжие на Египет, който не може да бъде причислен към демократичните страни", казва Де Сойса. През периода 1989-2008 година почти 90% от закупеното от Египет оръжие е било американско. Вашингтон разглежда Египет като важен своя партньор в района на Близкия изток. За американците е много важно да контролират и търговските пътища през Суецкия канал. От своя страна Китай продава оръжие на всички страни, в които има търсене. В това число и на Судан, поради което е обект на остри критики от Запада. От изследването става ясно още, че от 2001 до 2008 г. Русия е продала на Судан 5 пъти повече оръжие, отколкото Китай. "Не казваме, че Китай не нарушава човешките права. А само това, че ако разглеждаме оръжейната търговия като външнополитически инструмент, то няма никаква разлика между Китай и САЩ", казва Индра де Сойса.

Политоложката Дебора Бройтигам от Американския университет във Вашингтон смята норвежкото проучване за небалансирано. Тя критикува факта, че неговите автори разглеждат търговската страна на въпроса с оръжейните сделки, а не се интересуват от единиците изтъргувано оръжие или неговата разрушителна сила. "Тъй като американските оръжия са по-скъпи от китайските, статистиката се изкривява", смята Бройтигам. Тя допълва, че изследването включва само сделките с тежко оръжие, например танкове, хеликоптери и бойни самолети, но не и леките оръжия като автомати или пистолети. "Нещо повече, ако този вид оръжия също бъдат включени в изследването, резултатите биха изглеждали по съвсем различен начин", твърди Бройтигам. "Става въпрос за автоматично оръжие от типа "Калашников" и мунициите за него. Именно с такива оръжия се водят повечето войни в Африка. С други думи, те се водят с китайско оръжие. Вярно е, че този вид леко стрелково оръжие се произвежда не само от Китай, а и от Украйна и някои други бивши съветски републики, които си остават най-големите оръжейни доставчици за страните от африканския континент", припомня тя

Въпреки кризата, която изправи немалко страни по света пред нерешими финансови проблеми, през 2009 г. за военни бюджети в световен план са отишли над 1.5 трилиона долара. Номер едно в тази скала остават САЩ. Дори финансовата криза не е в състояние да уязви военните разходи в световен план. Това е основната констатация в доклад на реномирания стокхолмски Институт за изследване на въпросите на мира. В сравнение с разходите преди 10 години, през 2009 г. оръжейните разходи в света са се увеличили с почти 100%. Начело в тази своеобразна класация са САЩ, които са отговорни за изразходването на 43% от глобалната сума, инвестирана за покупки на оръжие. По време на управлението на президента Джордж Буш-младши военните разходи на САЩ са нараснали с 63%. Но също и при президента Барак Обама военният бюджет на страната продължава да расте, се посочва в доклада. На второ място се нарежда Китай, а на трето - Франция. Най-значително са нараснали оръжейните разходи в Азия. Дори и в силно засегнати от финансовата криза държави почти не се е икономисвало от оръжейни проекти. Китай и бързо развиващи се страни като Индия и Бразилия също са увеличили драстично оръжейните си разходи. Още по-рязко е увеличението в богати на суровини развиващи се страни. Така например от 2000 г. насам богатата на нефт африканска република Чад е увеличила оръжейните си разходи с цели 663%, а Азербайджан с 360 на сто. Това се дължи не на последно място на често прикриваните истински приходи от продажбата на суровини. Извън официалните рамки на военния бюджет част от тези приходи се използват за "корупционни" оръжейни покупки.



---------------------



Русия остава на върха в търговията с оръжие



В близките 10-20 години Русия най-малкото ще запази своите позиции на световния оръжеен пазар, твърди в анализ военният наблюдател на РИА Новости Иля Крамник. През изтеклото десетилетие руският оръжеен износ видимо нарасна - от 3.7 милиарда долара през 2000 г. на 10 милиарда през 2010 г., както сочат предварителните оценки. Русия стабилно заема второ място след САЩ по износ на военна техника и въоръжения, към началото на годината бе събрала поръчки за 34 милиарда долара и присъствието й на пазара трайно се разширява, изтъква експертът. След разпадането на СССР новият руски Военнопромишлен комплекс (ВПК) трябваше да изгради и нова система за износ на оръжия. Старата, при която техниката бе продавана главно на кредит, а понякога просто се подаряваше на приятелски държави и организации, рухна заедно с икономиката, и по-специално промишлеността. При това положение оръжейните доставки за Индия и Китай бяха същинско спасение за този бранш в Русия, коментира московският аналитик. Най-популярни станаха модерните руски самолети и системи за противовъздушна отбрана, създадени с опита, натрупан от десетилетия конфронтация с най-мощните страни от Запада. Към края на 90-те на Индия и Китай се падаха към 80% от военния износ на Русия, но през следващото десетилетие бяха сключени големи договори с Виетнам, Малайзия, Индонезия, после с Алжир и Венецуела. Сега 90% от руския оръжеен износ се падат на 10 големи купувачи - главно в Югоизточна Азия и Близкия изток, а останалото се дели сред още 60 държави, които купуват малки партиди сравнително евтини оръжия. Руското оръжие и технологиите успешно конкурират западните модели - това бе потвърдено от пробива на традиционно западни пазари като Кувейт, Обединените арабски емирства, Малайзия, Гърция, Южна Корея и други. Постепенно бе разрушен имиджът на Русия като "антизападен" доставчик, който залага на възможността да продава по-евтино. Последните модификации на изтребителите Су-30 например струват по около 60-70 милиона долара бройката - горе-долу колкото "най-пресните" модели на самолетите Ф-15 и Ф А-18. Цената на Су-30 обаче е с 15-20 милиона по-ниска от тази на европейския изтребител "Юрофайтър тайфун", въпреки че по основни характеристики той остава далеч назад от руските и американските машини. Купувачите на руски оръжия вече придобиват не само "желязото", а пълноценен жизнен цикъл от 20, 30 и повече години. През този период се гарантира постоянно поддържане на боеспособността и усъвършенстване на стоката. Освен това руските авиостроители и корабната промишленост ще предложат в близко бъдеще техника от нови поколения, мотивира своя извод Крамник.
СНИМКИ: ЕПА/БГНЕС
Много от американските оръжия попадат в ръцете на наркокартелите в Латинска Америка.
 Всички армии по света залагат на най-модерни оръжия.
 В много арабски страни предпочитат руските и китайските калашници.
22
4806
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
22
 Видими 
19 Януари 2011 20:43
Норвежците заслужават своя Нобел . Ние , това го знаем ...
19 Януари 2011 21:04
"изследването включва само сделките с тежко оръжие, например танкове, хеликоптери и бойни самолети, но не и леките оръжия като автомати или пистолети. "Нещо повече, ако този вид оръжия също бъдат включени в изследването, резултатите биха изглеждали по съвсем различен начин"
Верно? Ако сравним цената на един китайски АК - м/у 30 и 40$ или една лека картечница - 150$, колко автомата прави само един американски танк или самолет, мър Пено?
19 Януари 2011 21:26
F35
Натиснете тук
19 Януари 2011 21:55
Отврат, лимонките и мунициите сложи ли ги в сметката?
Майтапът настрана, но африканците не купуват особено много танкове и самолети, хеле пък модерни. Нито имат кадри да ги управляват, нито ресурс да ги поддържат годни. Калашникът и РПГ-то царуват.
От друга страна, Египет като e купиl 200 броя F-16 за 20 години и излиза, че като стойности САЩ продавал много повече оръжие на тоталитарни държави от Китай. Бах. Да не говорим за алтернативата, ако САЩ не поддържат Мубарак, на власт да се качат демократичните фундаментали от "Ислямски Братя".
Абе доста стъкмистика. Апропо, оригиналната статия: Натиснете тук
19 Януари 2011 22:19
В много арабски страни предпочитат руските и китайските калашници.


Друг е въпросът, че само руските и българските са читави, всичко друго е менте
19 Януари 2011 22:35
В САЩ‌ калашниците на арсенал се смятат за номер 1, поне каквото аз съм чул от американци.
19 Януари 2011 23:01
Докато Китай и Русия изпитват прототипите си от 5то поколение, които трябва да са конкурент на Ф22 и Ф35 от Боинг вече са готови със изтребител от 6то поколение.
19 Януари 2011 23:28
Тука само като прочетох заглавието и реших да не чета повече.
РАЗКРИТИЯ
Оръжия на САЩ отиват и в ръцете на диктатори


Това новина ли е? Разкритие?
20 Януари 2011 00:17
Aко са възникнали някои съмнения в превъзходството на военните технологии на народа на САЩ, не може да се отрече по кръвожадност и склонност към трепане той е No 1 в света!
20 Януари 2011 00:32
В сравнение с разходите преди 10 години, през 2009 г. оръжейните разходи в света са се увеличили с почти 100%. Начело в тази своеобразна класация са САЩ, които са отговорни за изразходването на 43% от глобалната сума, инвестирана за покупки на оръжие. ЯСНО„ ПО–ЯСНО, НАЙ–ЯСНО
Най- гласовитите и арогантни привърженици на Големия брат този път могат да мълчат като комунисти. Те знаят, те вярват че Щатите са прави, когато съгрешат дори. А Щатите не грешат никога, защото знаят как да обезкървяват национални икономики, те знаят как милиони нещастници отделят от залъка си за да ги правят все по богати. И това на фона на една галопираща мизерия в световен мащаб, катализирана все от тези супердемократи, които не спират да раздават щедро морал на другите. Някой да е чул г-н Уорлик да беседва по тези теми??? Това е мащабната, планетна корупция, която въпреки всичко събира очите и любовта на не малко нещастни съотечественици. Важно е май човек да си свикне с хомота, другото са “демократични“ миражи.
20 Януари 2011 01:30
А пък в Ирак най-ценят чешките и руски калашници. Предолагам, че и дугаде е така.
20 Януари 2011 01:44
Не е верно че САЩ никога не грешат.
Голяма грешка е , например , че оставиха БКП да се трансформира и да остане на власт. Можеха да и спретнат едно абу-гарибче в Ловеч или едно гуантанамче на о. Болшевик.
Ама на - верно подкрепят диктатори ( макар и пребоядисани ) .
20 Януари 2011 08:20
САЩ продали самолети на Египет.
Др. Спартак изгледжа е против.
20 Януари 2011 12:11
Дааа....ясно - САЩ продават масово оръжие на негодници, но те са си техни негодници, а Китай продавал оръжие на чужди негодници - не го е срам!!!!!
20 Януари 2011 14:00
Нито оръжишта са американски, нито режимите са терористияни. Просто по вените идват мръсните пари от наркотиците и след като се "окислят правилно" в белте дробове на хуманният Американски военно промишлен комплекс (или през "анти-терористичните филтри" на контролиращите търговията организации) те вече са годни да бъдат похарчени за съответното въоръжение, което по мощните артериални пътища захранва въпросните режими...които пък ще захранят вените с нова мръсна кръв...Глобалната пералня се върти...
А това, че част от тази "кръвоносна система" ползва тялото наречено УСА е просто пропагандна подробност...утре ще ползва Русия, после... всяка удобна империя в която могат да се намершт достатъчно ограничени хора, готови да умират за чужди каузи...
Само дето "сърцето" движещо кръвта, няма много общо днес със САЩ, а утре и с други "приемници"...
20 Януари 2011 14:39
Ей какъв виц намерих:
Какво правят хора от различни националности, като намерят муха в кафето си. Англичанинът изхвърля всичко, напуска и повече не стъпва в това кафене. Американецът запазва мухата за доказателство, пие кафето и завежда дело за милион долара обезщетение. Китаеца изяжда мухата и изхвърля кафето. Евреинът продава мухата на китаеца, кафето на американеца и с парите си купува две чаши кафе. Какво прави палестинецът? Обвинява евреина в саботаж, иска поддръжка от ООН и изкрънква пари от международни организации за възстановяване на справедливостта с кана кафе. С тези пари обаче купува взрив и взривява кафенето, в момента, в който англичанинът, американецът и китаецът обясняват на евреина, че е прекалено агресивен.

Виж тук
20 Януари 2011 16:35
Хубав виц, за слабоумни.
20 Януари 2011 18:45
Да, Caravaggio, дърт и....тъп!
20 Януари 2011 19:44
Радвам се, че си го прочел!
20 Януари 2011 20:00
Кара, как се развива подаграта ти? Гледам си станал всеобщ любимец.
20 Януари 2011 20:03
Един палестински студент завършил университета и решил да си търси работа. Влиза в най-голямата израелска фирма, отива при главния шеф и му казва:
- Здравейте, аз съм палестинец. Току що завърших университета и си търся работа.
Шефът го гледал и му рекъл:
- Ама, разбира се, нямате никакви проблеми. Веднага ще започнете работа. Ето на 88 етаж ви е офисът. Там ще ви чакат 3 секретарки. На покрива има въртолет, ако искате някъде да ходите. Пред входа има мерцедес за жена ви, да се разкарва, където си поиска. Освен това, заплатата ви ще е 100 хил. долара годишно.
Палестинецът не издържал от радост и казал накрая:
- Господи, не мога да повярвам. Та вие се шегувате!
- Ми, много ясно бе. Ти пръв почна.
20 Януари 2011 20:12
А, аз съм добре, благодаря. Ти как се оправяш след лоботомията?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД