Няма да крия, че съм изумен, смутен и сразен!
За какво му е на Бойко вот на доверие? Нали другата седмица компетентните милиционерски органи ще докажат научно, че оня запис - дето министър-председателят ни опъва политически чадър над Мишо Бирата, е гаден фалшификат!? Просто Борисов трябваше да изчака няколко дни - през които щеше спокойно да посети град Камакура, за да види статуята на Буда (уточнение за компетентните органи: нямам идея що навързах в едно изречение Бойко и Буда). А като се върне от визитата в Япония, ситуацията вече щеше да е друга - МВР щеше да е изобличило лъжците, които са монтирали РЗС-та. Пардон, СРС-та.
Тогава защо Борисов бърза?
Да не би очакваната експертиза на МВР да потвърди публичната вече тайна, че подслушаният и разпространен разговор е автентичен и неманипулиран? Може би затова Борисов иска да получи парламентарно доверие в аванс и по всички възможни теми?
Не, и тук няма логика. Какво като правителството получи вот на доверие в НС? Само в главата на Искра Фидосова и Цецка Цачева това е вид политическа индулгенция, която ще затвори устата на всички, които не симпатизират на кабинета. Само Цветан Цветанов и женският гербаджийски хор смятат, че като повторят 10 пъти "организираната престъпност ни атакува", всички недоволни от кабинета ще си посипят главите с пепел и сами ще тръгнат към затвора. Само абсолютно некипял в политическите борби може да умозаключи, че един вот "ще спре поредицата от скандали".
Да, вотът на доверие е абсолютно демократична и конституционна процедура. При такава демократична процедура едно време падна Филип Димитров, при същата този петък ще оцелее Бойко Борисов. Това показва едно - че процедурата може да е една и съща, но контекстът винаги е различен. Едно време днешният посланик на ЕС в Грузия Филип Димитров искаше доверие от парламентарната си група, която не беше единна, а се състоеше от 15 различни партии. В нея се сблъскваха интересите на десни, центристки, лявоцентристки, земеделски и християнски партии.
Сега ситуацията просто не е такава
ГЕРБ е единна организация, която подкрепя сляпо своя лидер. Преди година и половина този лидер подреди активистите си на избираеми места и те станаха депутати. Затова на всички е ясно, че този вот е предрешен, той е уговорен. Няма нищо авантюристично в него, няма нищо смело. Просто едни задължени хора ще гласуват в подкрепа на човека, който им е дал хляба и ножа в ръцете. За 20 години демокрация сме се нагледали на такива сценки - излезли от болницата народни представители куцукат, за да гласуват; коли хвърчат от летището, за да не закъснее депутатът да натисне копчето... Това вече е съвсем нормално и ясно поведение.
Партията е вид ловна дружинка, които се брани от хищниците
Не е ясно само как се нарича работодател, който иска подкрепа от подчинените си...
Друго е притеснително в политически план - огромната зависимост, в която изпада Бойко Борисов от политическа партия "Атака". Както се очертава, хората на Волен Сидеров ще бъдат единствените, които ще подкрепят кабинета - опозицията ще гласува "против", а сините - щото са в разкрачено положение - ще се въздържат или ще избягат в коридорите при гласуването. Ясно е, че ГЕРБ има 117 депутати - недостатъчни за мнозинство, така че необходимите гласове ще дойдат от "Атака". Нищо лошо, но нека се знае - след петък
Борисов ще е премиер благодарение на "Атака"
Както ДПС даде власт на Станишев едно време, така Сидеров дава власт на Борисов днес. Въобще няма да се учудя, ако е прав близкият до Доган Христо Бисеров и странната идея за този вот да е произлязла точно от Сидеров. Така неговите политически акции скачат до небето - на практика той става човекът, който определя кой и докога ще е премиер на страната, макар че подкрепата за партията му се топи, откакто е пристанала на ГЕРБ. А ако се имат предвид досегашните изпълнения на "Атака", Борисов направо сяда върху буре с барут.
В България сигурно все още има хора, които смятат Сидеров за политик и приемат за нормално точно той да определя премиера на България. Връзката между двама души, които сами се позиционират в различни части на политическия спектър - демократ и националист, - сигурно е напълно логична в София. Не знам как ще реагират обаче хората извън България, примерно онези от Европейската народна партия. Те сигурно някой ден ще разберат, че Борисов търгува политическо влияние с човек, който иска преразглеждане на договора ни с ЕС, излизане от НАТО и отричане на "европейските ценности".
Или може би европейците вече са разбрали? Може би затова ще видим евро и Шенген, ама някой друг път.
|
|