Генка Рибарова от гр. П.
Отговорите на поставените въпроси се съдържат в Закона за местното самоуправление и местната администрация (ЗМСМА) и в Закона за местните избори (ЗМИ). Съгласно конституцията и ЗМИ кметовете на общини и кметовете на кметства се избират пряко от населението. По принцип законодателството на местната власт не въвежда ограничения за броя на кметските мандати. Избраните кметове работят по приравнено на трудово правоотношение. Съгласно чл. 38, ал. 6 от ЗМСМА общинският кмет определя със заповед заместник-кмет, който да изпълнява функциите му при негово отсъствие (отпуск, командировка, болест и др.) Разпоредбата на чл. 39 от ЗМСМА предвижда кметът на общината да назначава за срока на мандата си един или повече заместник-кметове. Т.е. длъжността заместник-кмет е нормативно определена длъжностна позиция и поради това ex lege я има във всяка общинска щатна структура.
Мандатът на кметовете се прекратява:
- | с изтичане на 4-годишния срок, за който са избрани; |
- | с отстраняването им от Общинския съвет при системно неизпълнение на задълженията в продължение на 3 месеца; |
- | при подаване оставка при преминаване на друга работа, несъвместима с кметския пост. |
След произвеждане на изборите на новите кметове ще се наложи да работят със "старите" общински съветници, защото за тях не се предвиждат частични избори. Завареният заместник-кмет също би следвало да остане на длъжността си. Той няма да си отиде автоматично, ако това очаква читателката. Заместник-кметовете работят по трудово правоотношение с работодател общинският кмет. Трудовият договор на заместник-кмета се прекратява съобразно правилата на Кодекса на труда.
Придвижването на документите на читателката за построяването на търговския павилион едва ли зависи само от негативната нагласа на заместник-кмета. Правомощия по Закона за устройство на територията има и главният архитект на общината, който с отдел "Търговия" издават съответните лицензи за работата на обекта.