Предварителната кандидатстудентска кампания се превърна в задължителна част от приема за висшите училища. Въпреки че в последните години той е толкова разширен, че на практика всеки с успешна матура може да се запише за студент, топ специалностите продължават да се радват на жестока конкуренция. Предварителните изпити са добра възможност за кандидат-студентите да проверят нивото на знанията си и да пробват как протича подобно препитване. Кандидатите трябва да знаят, че предварителните изпити са напълно равностойни с редовните и няма ограничение за участие и в двете кампании. Важна подробност за всички е, че задължително трябва да подадат документи за кандидатстване в сроковете, приети за редовната кампания дори и да са положили предварителен изпит и да използват оценката си от него. За улеснение на кандидатите някои университети предлагат записване за предварителните изпити и подаване на документите за редовната кампания по интернет, както и полагането на изпити в няколко града едновременно. Ето какви възможности за ранно явяване на изпити предлагат някои от големите държавни университети.
Софийски университет - http://www.uni-sofia.bg
Кампанията в СУ започва на 28 февруари. От тази дата започват да се приемат заявления за явяване на предварителните изпити. Крайният срок е 18 март. Първият изпит започва в 9 часа на 27 март и е по журналистика. По-късно същия ден - от 14.00 часа, ще се проверяват знанията по физика, философия и музикален инструмент или пеене. Две от най-важните дати от предварителната кампания са 3 април - тогава е изпитът по български език и литература, и 17 април, когато е изпитът по история. И двата изпита са от 9.00 часа. Също на 17 април е друг изпит, за който има много кандидати - по география на България. Той обаче започва в 14.00 часа. Желаещите да проверят какво са научили по теология и химия трябва да се явят на 3 април съответно в 11.00 и в 14.00 часа. Седмица по-късно - на 10 април, са изпитите по математика (от 9.00 часа), рисуване по натура (от 9.00 часа), биология (от 15.00 часа), събеседване (за специалността изобразително изкуство - от 14.00 часа). Таксата за всеки изпит е 30 лв.
Университет за национално и световно стопанство - http://www.unwe.acad.bg
Желаещите да се явят на предварителните изпити в УНСС трябва да побързат, тъй като най-големият икономически вуз вече приема документи за ранната кампания. Крайният срок е 9 март. Изпитите в УНСС започват на 10 април в 9.00 часа. Тогава е препитването по английски език. Същия ден, но от 14.00 часа ще се проверяват знанията по останалите чужди езици - немски, френски, испански и руски език. Тестът по математика е на 13 март, а по български език и литература - на 20 март. Седмица по-късно е изпитът по география на България. Последните два изпита - по история на България и по икономика, са на 3 април. Всички изпити започват в 9.00 часа. Желаещите да учат в УНСС могат да се явят и на електронен изпит. Предимството на този вид изпитване е, че се провежда всеки месец. Ако искате да се явите на изпит през март, трябва да подадете документи в периода от 15 февруари до 10 март. Тестът се провежда от 14 до 31 март. Изпитът се провежда само на компютри и за всеки кандидат-студент има индивидуален тест. Друга особеност на този изпит е, че се провежда в ден и час, определени от компютърно разпределение на кандидат-студента при подаване на регистрационната карта. Изискване към желаещите е да се явят в определената зала 30 минути преди началото на изпита. От 15 март до 7 април е срокът за подаването на заявленията за изпитите през април. Те ще се провеждат между 11 и 15 април и след Великденските празници - от 26 до 29 април. За желаещите да се явят през май срокът за подаване на документите е от 12 април до 5 май, а тестовете ще се провеждат от 9 до 20 май. Последната възможност преди редовната сесия е през юни. Документите ще се приемат от 16 май до 9 юни, а изпитите ще се провеждат от 13 до 30 юни. Таксата за един изпит е 50 лв., а за всеки следващ по 20 лв.
Технически университет - София - http://www.tu-sofia.bg
Предварителният тест по математика в Техническия университет в София ще се проведе на 9 април - събота от 9.00 часа. Изпитът ще се провежда едновременно в три града - в София, във филиала на вуза в Пловдив и в Инженерно-педагогическия факултет в Сливен. За 16 април също от 9.00 часа са насрочени изпитите по чужд език (немски и английски). Те ще се провеждат само в София и в Пловдив. Заявленията за предварителния изпит по математика ще се приемат до 6 април, а за изпитите по чужд език - до 13 април. Таксата за един изпит е 30 лв., а за два изпита е 50 лв.
Минно-геоложки университет - http://www.mgu.bg
Предварителният изпит по математика в МГУ е на 10 април, ден след теста в Техническия университет в София. Началният час е 9.00 часа. Ден по-рано ще бъде обявено разпределението на кандидатите по зали. Желаещите да се обучават в МГУ ще решават 4 задачи, а времето, за което трябва да се справят с тях, е 5 часа. Резултатите ще бъдат обявени на 19 април. Документите ще се подават от 18 март до 8 април. Таксата за явяване е 40 лв. и се заплаща по банков път.
Пловдивски университет - http://www.uni-plovdiv.bg
От 22 март до 20 май ще се подават документи за предварителните изпити в Пловдивския университет. За разлика от софийските вузове, в ПУ изпитите са планирани в началото на юни, когато учениците вече са приключили с учебните часове и се положили държавните зрелостни изпити. Кампанията започва на 1 юни, когато са изпитите по биология, английски език и информатика. На следващия ден е изпитът по български език. На 3 юни са изпитите по история на България и по химия. За 4 юни е насрочено препитването по математика. Най-много изпити има на 5 юни - по българска литература, теология, музика, изобразително изкуство и физика. Началният час на всички изпити е 9.00 часа. Таксата за първи изпит е 30 лв, а за всеки следващ - по 20 лв.
Русенски университет - http://www.uni-ruse.bg
От 4 до 13 април е срокът, в който желаещите да учат в Русенския университет могат да подадат заявления за явяване на предварителните изпити. Първият изпит е по математика и е насрочен за 16 април от 8.00 часа. В същия ден, но от 13 часа ще се проведе проверката на знанията по история на България. За следващия ден - 17 април, са насрочени изпитите по български език (от 8.00 часа) и по общотехническа подготовка (от 13 часа). Всички изпити се провеждат едновременно в градовете Русе, Силистра, Разград, Плевен и Монтана. Таксата за явяване на първи изпит е 25 лв., а за всеки следващ - по 15 лв.
Шуменски университет - http://www.shu-bg.net
Шуменският университет дава различни възможности за своите кандидати, като за повечето изпити има по две дати - през април и през юни. На 10 април и на 5 юни ще се проведат тестовете по български език и литература, английски език, математика, икономика и устният изпит по музика. На 17 април и на 12 юни са изпитите по свят и личност, география, история, биология, информатика. За 17 април са насрочени и изпитите по физика, химия и практически изпит по физическо възпитание и спорт. На 5 юни ще се проведат изпитите по техническа подготовка, по технически знания и способности, по немски, френски и руски език, по теология и по рисуване. Кандидатите за специалност журналистика ще се явяват на устен изпит на 12 юни. Всички изпити се провеждат в Шумен и началният им час е 9.00. Документите за предварителните изпити ще се подават от 28 март до 16 април и от 26 май до 11 юни. Таксата за първи изпит е 25 лв., а за всеки следващ - 20 лв.
|
|